forma reklamacji - Forum Prawne

 

forma reklamacji

mam pytanko jestem sprzedajacym towar osobie ktorej sprzedalem przedmiot twierdzi ze ejst on niezgodny z opisem poinformowalem go o swoich warunkach reklamacji sa jakies odniesienia prawne ktore informuja ktora ze stron ustala warunki rklamacji??? bo ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
05-12-2007, 16:17  
jarwisek
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie forma reklamacji

mam pytanko jestem sprzedajacym towar osobie ktorej sprzedalem przedmiot twierdzi ze ejst on niezgodny z opisem poinformowalem go o swoich warunkach reklamacji sa jakies odniesienia prawne ktore informuja ktora ze stron ustala warunki rklamacji??? bo z tego co sie orientuje to zwsze byl sprzedajacy


pozdrawiam i dziekuje z gory za pomoc
jarwisek jest off-line  
05-12-2007, 16:59  
SlawkoBoy
Użytkownik
 
Posty: 251
Domyślnie

A kiedy pan poinformował o warunkach sprzedaży, przed sprzedażą czy po ?
Jest Pan sprzedającym przedsiębiorcą czy osobą fizyczną ?
SlawkoBoy jest off-line  
05-12-2007, 18:09  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.243
Domyślnie

warunki reklamacyjne ustala co do zasady ustawa o szczegolnych warunkach sprzedazy konsumenckiej albo Kodeks cywilny.
Sprzedawca moze wylaczyc swoja odpowiedzialnosc tylko wtedy gdy jest przedsiebiorca i zawiera umowe z przedsiebiorca.
Odpowiedzialnosc z tytulu umow, w ktorej jedna strona albo obiema jest konsument nie moze zostac wylaczona

Jesli chodzi o sama procedure reklamacji to moze ona byc dowolna ale musi byc zgodna z w.w ustawami.
Dura_lex jest off-line  
05-12-2007, 20:10  
jarwisek
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie

jestem osoba prywatna wiec to wygladalo tak sprzedalem ana zecz wyslalem do kupujacego stwierdzil ze jest to przesylka niezgodna z opisem zaproponowalem "prosze odeslac przesylke obejrze ja i oddam pieniadze" przesylke otrzymalem ale nie wedlug wczenisj ustalonych kryteriow tzn. zostala ona wyslana za pobraniem czego nei uzgadnialem
jarwisek jest off-line  
06-12-2007, 06:09  
SlawkoBoy
Użytkownik
 
Posty: 251
Domyślnie

[cytat="Dura_lex"]....
Sprzedawca moze wylaczyc swoja odpowiedzialnosc tylko wtedy gdy jest przedsiebiorca i zawiera umowe z przedsiebiorca.
Odpowiedzialnosc z tytulu umow, w ktorej jedna strona albo obiema jest konsument nie moze zostac wylaczona

[/cytat]

Dura_lex czy aby napewno tak jest że tylko pomiędzy przedsiębiorcami można wyłączyć tą odpoweidzilaność.
A jak może konsument zawrzeć umowę z konsumentem (kupujący z kupującym....) chyba że chodziło Ci o osoby fizyczne nie będące przedsiębiorcami.

Jeżeli wziąść
Art. 558. § 1. Strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Jednakże w umowach z udziałem konsumentów ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w wypadkach określonych w przepisach szczególnych.

To ja to rozumie że strony to:
przedsiębiorca - przedsiębiorca
osoba fizyczna - osoba fizyczna

a umowy z udziałem konsumentów to
przedsiębiorca (profesjonalista) - konsument (osoba fizyczna)

Jak mógłbyś to wyjaśnić to byłbym wielce wdzięczny
Żeby wyprowadzić mnie ewentualnie z błędu.
SlawkoBoy jest off-line  
06-12-2007, 10:59  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.243
Domyślnie

Art. 221. Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Art. 431. Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 331 § 1, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

Kto nie jest w danym przypadku przedsiebiorca, ten jest konsumentem.
Nie znam przypadku gdy ktos nie jest ani konsumentem ani przedsiebiorca oczywiscie w rozumieniu KC.
Dura_lex jest off-line  
06-12-2007, 11:02  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.243
Domyślnie

Jesli konsument sprzedaje rzecz konsumentowi to ten artykul ma zastosowanie, tzn nie mozna ograniczyc odpowiedzialnosci.
Podobnie niestety bedzie gdy konsument sprzedaje cos przedsiebiorcy.
Dura_lex jest off-line  
06-12-2007, 11:11  
SlawkoBoy
Użytkownik
 
Posty: 251
Domyślnie

[cytat="Dura_lex"]Art. 221. Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Art. 431. Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 331 § 1, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

Kto nie jest w danym przypadku przedsiebiorca, ten jest konsumentem.
Nie znam przypadku gdy ktos nie jest ani konsumentem ani przedsiebiorca oczywiscie w rozumieniu KC.[/cytat]

Wielkie dzięki.

Powiedz mi jeszcze czy dobrze rozumuje poniższą kwestię:

Ustawa konsumencka ma zastosowanie tylko do:
Przedsiębiorca - konsument

Przepisy KC sprzedaży w tym rękojmia mają zastosowanie do:

Przedsiębiorca - Przedsiębiorca
Konsument - Konsument

oraz w sprawach nie uregulowanych w ustawie konsumenckiej (pomocniczo)

Przedsiębiorca - konsument

Czy tak
SlawkoBoy jest off-line  
06-12-2007, 16:28  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.243
Domyślnie

Przepisy o rekojmi i gwarancji w ogole nie maja zastosowania przy okazji stosowania ustawy konsumenckiej. Ani odpowiednio ani pomocniczo.

Ale wiadomo ze do pewnych instytucji warto przeczytac komentarze i orzecznictwo co do rekojmi i gwarancji.
One jednak nie sa wiazace dla wykladni ustawy konsumenckiej.

Przyklad: zwrot w umowie typu "udzielam 5 lat gwarancji"
1. w mysl ustawy konsumenckiej takie oswiadczenie nie jest gwarancja w rozumieniu art 13.1
2. w mysl KC takie oswiadczenie jest gwarancja
Co do konsekwencji dla konsumenta to mozna latwo sie domyslic ze jest on gorzej traktowany niz przedsiebiorca.
Trzeba tez pamietac o tym ze ustawa konsumencka ma zastosowanie do ruchomosci. Jesli zamowimy ocieplanie budynku to wtedy zastosowanie ma Kc (co do dziela ocieplenia). To troche ratuje konsumenta, zwlaszcza przy tak napisanej gwarancji.

KC ma zastosowanie takze gdy konsument sprzedaje cos przedsiebiorcy. Ale tylko teoretyczne bo przedsiebiorca jest profesjonalista.
Dura_lex jest off-line  
06-12-2007, 17:21  
SlawkoBoy
Użytkownik
 
Posty: 251
Domyślnie

[cytat="Dura_lex"]Przepisy o rekojmi i gwarancji w ogole nie maja zastosowania przy okazji stosowania ustawy konsumenckiej. Ani odpowiednio ani pomocniczo...
[/cytat]

co w takim razie znaczy ten artykuł
Art. 535[1]. Przepisy niniejszego działu stosuje się do sprzedaży konsumenckiej w takim zakresie, w jakim sprzedaż ta nie jest uregulowana odrębnymi przepisami.

Chodzi mi głównie jakie uregulowania prawne należy stosować do sprzedaży rzeczy ruchomych pomiędzy osobami nie będącymi przedsiębiorcami tylko osobami fizycznymi (konsumentami) np. Ja coś sprzedałem kumplowi i on chce to reklamować u mnie - zjakiego tytułu prawnego

Dura_lex wskaż drogę błądzącemu
SlawkoBoy jest off-line  
06-12-2007, 18:56  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.243
Domyślnie

kumpel kumplowi z KC

Przeczytaj caly art. 1 ustawy konsumenckiej. Tam jest napisane ze nie stosuje sie przepisow o rekojmi i gwarancji wcale.
Przpeisy KC o sprzedazy stosuje sie tak jak napisane jest w art. 535.
Dura_lex jest off-line  
06-12-2007, 19:33  
SlawkoBoy
Użytkownik
 
Posty: 251
Domyślnie

[cytat="Dura_lex"]kumpel kumplowi z KC[/cytat]
Ja tylko dałem przykład

[cytat="Dura_lex"]Przeczytaj caly art. 1 ustawy konsumenckiej. Tam jest napisane ze nie stosuje sie przepisow o rekojmi i gwarancji wcale.[/cytat]

No i tu masz 100% rację ale nadal nie wiem do czego odnosi się wspomniany wyżej art 535[1] KC- nie wiesz przypadkiem
[cytat="Dura_lex"]
Przpeisy KC o sprzedazy stosuje sie tak jak napisane jest w art. 535.[/cytat]

Tam jest napisane Sprzedawca i kupujący czyli mam rozumieć że stosuję się także w przypadku sprzedaży jak podałem wyżej (pomiedzy np. kumplami)
SlawkoBoy jest off-line  
06-12-2007, 21:03  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.243
Domyślnie

art 535-557 stosuje sie do umow konsumenckich!!
np. miejsce wykonania umowy, oferta, ceny maksymalne, sztywne, na raty, pierowkup.

W media markt mozesz przeciez kupic sobie cosik na raty nie?
Dura_lex jest off-line  
06-12-2007, 21:43  
SlawkoBoy
Użytkownik
 
Posty: 251
Domyślnie

A moje drugie pytanie

Dura_lex napisał(a):

Przpeisy KC o sprzedazy stosuje sie tak jak napisane jest w art. 535.


Tam jest napisane Sprzedawca i kupujący czyli mam rozumieć że stosuję się także w przypadku sprzedaży jak podałem wyżej (pomiedzy np. kumplami , dwoma konsumentami, osobami fizycznymi ???)

Przepraszam że Cię tak zamęczam ale jestem żądny tych informacji.
SlawkoBoy jest off-line  
07-12-2007, 11:01  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.243
Domyślnie

kumpel z kumplem to Kc i nie pytaj o to juz bo to proste jeb...
Dura_lex jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Forma odp. do US (odpowiedzi: 1) Dostałem list od US i jako świadek mam odp. z jakiego tytułu przelałem komuś w 2009 roku ok. 100zł podczas transakcji na allegro. Mam takie...
§ pkd 71.12.Z i forma opodatkowania (odpowiedzi: 1) Witam, czy zakładając jednoosobową działalność PKD jak w temacie a dokładnie uslugi geodezyjne - mogę wybrać ryczałt? czy jestem zmuszony wybrać...
§ Uznanie reklamacji i nastepnie odmowa uznania reklamacji (odpowiedzi: 9) Witam, jako konsument zakupiłem w lutym 2012roku asortyment (konsola PS3 wraz z akcesoriami) w sklepie Media Markt w najbliższej okolicy mojego...
§ faktura Pro Forma (odpowiedzi: 12) Witam, dzisiaj dostałem faktuę pro forme, w której musze zapłacić 100zł za strone internetową. Strone zamówiłem za darmo na rok, gdzie po upływie...
§ Forma wysłania reklamacji powodem jej odrzucenia. (odpowiedzi: 6) Witam, Składałem reklamacje w pewnym biurze podróży, w warunkach uczestnictwa jest napisane "reklamacje należy przesłać do 30 dni od planowanego...
§ UZGODNIONY TERMIN REKLAMACJI? w reklamacji towaru niezgodnego z umową, co wpisać? (odpowiedzi: 17) Witam popsuł mi się aparat, za kilka dni będzie równe 6 ms od zakupu w SATURNIE, wada polega na tym że na podglądzie oraz na zjęciach bez zoomu dolne...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:34.