Zwolnienie z abonamentu rtv - Forum Prawne

 

Zwolnienie z abonamentu rtv

Problem jest następujący: jestem w trakcie załatwiania zwolnienia z opłat abonamentowych RTV dla mojej babci.Opieram się na ustawie z dnia 13 czerwca 2008 o ,,zmianie ustawy o opłatach abonamentowych". Ustawodawca wymienia w niej różne grupy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta

Prawa konsumenta - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
11-05-2011, 06:04  
alkazar20
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Zwolnienie z abonamentu rtv

Problem jest następujący: jestem w trakcie załatwiania zwolnienia z opłat abonamentowych RTV dla mojej babci.Opieram się na ustawie z dnia 13 czerwca 2008 o ,,zmianie ustawy o opłatach abonamentowych". Ustawodawca wymienia w niej różne grupy osób uprawnionych do zwolnienia, a m.in. - ,,które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wartość nie przekracza 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej".
Babcia spełnia to kryterium, ale naczelnik miejscowej poczty nie chce nawet słyszeć o zwolnieniu od opłat, ponieważ ta pobiera aktualnie nie emeryturę a rentę rodzinną po zmarłym mężu.
Tłumaczyłem panu naczelnikowi, że mimo to babcia ma ustalone prawo do emerytury - nawet wysłałem babcię do ZUS-u, gdzie uprzejmie wydano jej stosowne zaświadczenie o nabyciu prawa do emerytury - przedstawiłem to zaświadczenie na poczcie, lecz pan naczelnik pozostał przy swoim.
Po kilkugodzinnym szukaniu w internecie trafiłem wreszcie na rozszerzoną interpretację ustawy z dnia 13 czerwca 2005 r., dokonaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego w odpowiedzi na interpelację poselską nr 16274, w której to interpretacji pan minister bardzo klarownie (moim zdaniem), rozwiązuje problem na korzyść mojej babci. Ucieszony, poleciałem z wydrukowaną interpretacją do naczelnika. Niestety! Pan naczelnik, stojąc nadal przy swoim, dał mi numer na infolinię pocztową (43-842-06-00), gdzie pani przyznała rację naczelnikowi - więc powołałem się na interpretację ministra Zdrojewskiego. Tu pani, aby pozbyć się niewygodnego petenta, dała mi numer telefonu do KRRiT (22 597 30 00), gdzie również niczego nie wskórałem.
Oto sama interpretacja (cytuję dosłownie):

Zgodnie z ustawą z dnia 13 czerwca 2008 r. o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych zwolnione od opłat abonamentowych zostały ˝osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego˝.
Regulacje dotyczące emerytur, a także rent rodzinnych znajdują się w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa określa zasady nabywania i ustalania prawa do emerytury, a także sytuacje, w których niektóre osoby uprawnione są do renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub osobie bliskiej. Ustawa reguluje także kwestie zawieszenia oraz ustania prawa do świadczeń.
Odnosząc się do kwestii przedstawionej w interpelacji pana posła, należy rozróżnić dwie sytuacje osób pobierających rentę rodzinną po zmarłym małżonku.
Jeżeli osoba taka miała ustalone prawo do emerytury w chwili śmierci małżonka, ma prawo do renty rodzinnej w sytuacji, gdy zmarły współmałżonek miał ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń (art. 65 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych). W takiej sytuacji dochodzi do zbiegu prawa do świadczeń - zgodnie z art. 95 ustawy osobie takiej wypłaca się więc jedno z tych świadczeń (wyższe lub wybrane przez zainteresowanego). Zbieg prawa do świadczeń nie skutkuje jednak zawieszeniem lub ustaniem ustalonego prawa do emerytury. Tak więc osoba, która miała ustalone prawo do emerytury, a następnie rozpoczęła pobieranie renty rodzinnej, w dalszym ciągu ma ustalone prawo do emerytury, a jedynie nie pobiera emerytury. W takiej sytuacji osoba pobierająca rentę rodzinną po zmarłym małżonku i jednocześnie mająca ustalone prawo do emerytury jest zwolniona z opłat abonamentowych, jeśli spełnia warunki, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy o opłatach abonamentowych.
Inaczej będzie, jeśli osoba pobierająca rentę rodzinną po zmarłym małżonku nie ma ustalonego prawa do emerytury. W takiej sytuacji osoba ta będzie zobowiązana do uiszczania opłat abonamentowych niezależnie na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy o opłatach abonamentowych".

Podkreślam jeszcze raz, że przytoczona powyżej interpretacja jest autorstwa pana Ministra Bogdana Zdrojewskiego (żeby dotrzeć do oryginału, należy wpisać w przeglądarkę frazę:,,renta rodzinna a zwolnienie z opłat abonamentowych" - wyskoczy link do strony ,,poradaprawna.pl").
Uprzejmie proszę o odniesienie się do tematu - sprawa dotyczy grupy kilkunastu tysięcy (lub nawet więcej) osób (przeważnie wdów pobierających renty rodzinne po swoich zmarłych mężach), którym uporczywie odmawia się prawa do zwolnienia z opłat rtv. Uporczywie i (moim zdaniem) niezgodnie z ustawą.
alkazar20 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zwolnienie z abonamentu RTV a nowy dostawca. (odpowiedzi: 4) Witam. Mam nadzieję, że zamieściłem w dobrym dziale. Sprawa wygląda następująco. Mieszkam razem z rodzicami w domu jednorodzinnym na wsi. Oprócz...
§ Zwolnienie z abonamentu RTV - osoba niepełnosprawna (odpowiedzi: 2) Jestem osobą niepełnosprawną z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Zarabiam miesięcznie 1680 zł brutto. Czy jestem uprawniony do...
§ zwolnienie z abonamentu rtv (odpowiedzi: 1) Witam czy jezeli w jednym lokalu mieszka osoba 76-letnia i 2 osoby nie majace prawa do zwolnienia z abonamentu rtv to czy czy osoba 76-letnia ma...
§ Opłata abonamentu RTV. (odpowiedzi: 1) Witam i proszę o pomoc. Moja Babcia w 2006roku po skończeniu 70 lat przestała płacić abonament, który sumiennie opłacała kilkadziesiąt lat. Powód...
§ Operator internetowy, niedotrzymanie umowy, "pismo o zwolnienie z abonamentu" (odpowiedzi: 2) Witam, na początek powiem,że jestem nowy na forum, także proszę o wyrozumiałość. :) Jestem stałym klientem lokalnego usługodawcy internetowego MTM w...
§ Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów (odpowiedzi: 1) Witam Staram się wywalczyc dla mojej mamy zwolnienie z abonamentu RTV na podstawie art. Zwolnione od opłat abonamentowych zostały również osoby:...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:26.