Orange zerwanie umowy - Forum Prawne

 

Orange zerwanie umowy

Witam, mam pytanie do prawnika, czy operator Orange ma prawo żądać zapłacenia kary za zerwanie umowy przed okresem, na który została zawarta. Czytałam ostatnio, że kilka lat temu sąd w tej sprawie wydał wyrok nakładający ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta

Prawa konsumenta - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
08-06-2011, 20:08  
tora117
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie Orange zerwanie umowy

Witam,
mam pytanie do prawnika, czy operator Orange ma prawo żądać zapłacenia kary za zerwanie umowy przed okresem, na który została zawarta. Czytałam ostatnio, że kilka lat temu sąd w tej sprawie wydał wyrok nakładający podobno na nich ogromną karę, że nie mają takiego prawa. A jak jest teraz?
tora117 jest off-line  
08-06-2011, 20:16  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Orange zerwanie umowy

Jeżeli podpiszesz umowę na czas określony w której jest napisane że w razie zerwania ponosisz takie a takie koszty to jak mogą nie mieć takiego prawa?

P.S. Tak według mnie ;] Trochę bezsensu by było brać np dobry telefon a potem zrywać umowę.
 
08-06-2011, 22:39  
tora117
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Orange zerwanie umowy

Może i dla ciebie to bez sensu ale różnie się w życiu może zdarzyć przez 2 lata więc jak nie znasz sytuacji to nie oceniaj.
Mogą nie mieć prawa jeśli jakiś punkt umowy jest sprzeczny z prawem polskim, które chyba stoi wyżej niż wewnętrzne ustalenia pomiędzy dwiema stronami prawda. Poza tym czytałam, że był taki precedens dlatego prosiłam o profesjonalną poradę a opinię na ten temat zachowaj da siebie...
A poza tym ja pytam hipotetycznie z ciekawości. W którym miejscu napisałam że chcę zerwać umowę?
tora117 jest off-line  
08-06-2011, 23:22  
tora117
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Orange zerwanie umowy

Zresztą znalazłam już na tym forum odpowiedź na moje pytanie więc temat jest do zamknięcia.
tora117 jest off-line  
21-06-2011, 16:19  
croopkaa121
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Orange zerwanie umowy POMOCY!

Witam, potrzebuję pomocy prawnika.
W październiku b.r. zawarłam umowę o udział w promocji Zetafon z miesięcznym zobowiązaniem. Było to na zasadzie tego, że wybrałam sobie telefon i dostałam też kartę z nowym numerem telefonu, która podlegała umowie. Miałam doładowywać konto tak, aby suma miesięcznego doładowania wynosiła 25 zł. Wszystko było jasne... do czasu kiedy nie otrzymałam paczki, (była to przysyłka kurierska, która kosztowała mnie 119 zł) Karta sim, którą otrzymałam była inną kartą niż mam jej nazwa to KARTA MICRO SIM 3G i nie pasowała mi do żadnego telefonu w związku z czym nie miałam możliwości uaktualnienia numeru i wywiązania się z umowy (doładowania konta) po czym miesiąc później przyszedł mi do zapłaty rachunek w wysokości 515,01zł (kwota upustu, którą udzielili mi przy zakupie telefonu ) z wyniku tego, że nie wywiązałam się z umowy Nie opłaciłam go do dziś. Nie dostałam też jak na razie jeszcze kolejnego wezwania do zapłaty, ale myślę, że mnie to nie ominie, zapewne narosły mi też odsetki... czy jest możliwość sprawdzenia jakoś tego ile mam na dzien dzisiejszy do zapłaty i czy będzie możliwość opłacenia tego rachunku na raty? Jestem 19-latką, uczę się, ale nie pracuję, nie będę miała takiej sumy na raz.. Proszę o jakieś rady. Z góry dziękuję.
croopkaa121 jest off-line  
21-06-2011, 16:38  
tora117
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Orange zerwanie umowy

Karta Micro SIM 3G to karta do tabletu Apple czyli iPod`a i tylko do takiego pasuje i służy m.in. do internetu bezprzewodowego musiałaś więc taki tablet zamówić bo inaczej by ci takiej karty nie przysłali. Jeśli jednak się pomylili a ty nie zamawiałaś tabletu to zadzwoń do biura obsługi i wyjaśnij całą sytuację. Radze z tym nie zwlekać im szybciej zgłosisz pomyłkę tym szybciej sprawa się wyjaśni najlepiej trzeba było to zrobić od razu jak tylko przysłali ci tą kartę SIM zwlekanie działa na twoją niekorzyść. W BOK dowiesz się też jaką kwotę masz na dzień dzisiejszy do zapłaty. Chociaż nie rozumiem dlaczego czekałaś z tym aż miesiąc? Trzeba było od razu do nich zadzwonić mają przecież szczegóły twojego zamówienia i na pewno wymieniliby ci kartę na właściwą, która pasuje do telefonu, który zamówiłaś czyli na zwykłą kartę SIM. A co do samej karty wystarczy poszukać w google. Tutaj masz linki:

Micro SIM 3G w Orange – oficjalnie już od dziś | Aktualizacja | Blog - iPod, iOS (iPad, iPhone, iPod touch, Apple TV) - informacje ...
Micro SIM 3G w Orange - Orange - Media2.pl
tora117 jest off-line  
21-06-2011, 16:55  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Orange zerwanie umowy

1. Trzeba uważnie przeczytać UMOWĘ - czy tam przypadkiem nie jest wpisana właśnie taka karta. JEżeli wpisano inną, nalezy wyslać PISEMNĄ reklamację do operatora. Ale odradzam korzystania z jego formularza zgłoszeniowego - zgłoszenie potrafi się "ulotnić" bez śladu. Najpewniej napisać oddzielny tekst reklamacji i wysłać z własnego adresu mailowego jako załącznik.
2. Przeczytać REGULAMIN.
Zresztą, te dokumenty należy uważnie czytać nie PO, lecz PRZED...
Radzę także ściągnąć sobie ze strony UKE Ustawę Prawo telekomunikacyjne - jest bardzo przydatne.
3. Dzwonienie do BOK jest najczęściej bez sensu: jak nawet przyjmą reklamację "do protokołu" (jest taka forma), jest problem z pilnowaniem przebiegu.
4. Jeżeli operator rzeczywiście się pomylił (patrz umowę i regulamin), ale nie będzie chciał cofnąć opłaty, należy złożyć skargę do UKE (może być departament terenowy, niekoniecznie centrala w Warszawie).
5. Mozna spróbować z pomocy Miejskiego/Powiatowego Rzecznika Konsumentów (choc nie wszyscy się znają na prawie telekomunikacyjnym, niestety).
natalie-s1959 jest off-line  
21-06-2011, 17:02  
tora117
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Orange zerwanie umowy

Telefon do BOK oczywiście na początek żeby uzyskać informacje potem oficjalne pismo zresztą w razie czego ich rozmowy są przecież nagrywane a i pismo u nich potrafi się zagubić nie wspominając już o mailu (wiem to z własnego doświadczenia) więc najlepiej wysłać listem poleconym priorytetowym aby mieć dowód w razie czego, że takie pismo zostało wysłane. A karta Micro SIM 3G pasuje też do iPhone`a Apple więc o ile takiego nie zamawiałaś (spójrz w umowę) to nie powinni ci takiej karty przysłać. Pozdrawiam
tora117 jest off-line  
21-06-2011, 18:15  
Semmao
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.608
Domyślnie RE: Orange zerwanie umowy

Szkoda tylko, że nie zareagowałaś na początku w październiku ubiegłego roku tylko teraz ! Wg mnie był to wyraźny błąd z ich strony, a Ty z tym nic nie zrobiłaś tylko czekałaś nie wiadomo na co...
Semmao jest off-line  
21-06-2011, 18:23  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Orange zerwanie umowy

@tora117
Nie nagrywają oraz ukrywają niewygodne nagrania - vide skargi do UKE i żądania dowodów w postaci nagrań.
Mysłanego maila nie należy kasować w swojej skrzynce. Jest to dowód, więc proszę nie pisać takich rzeczy. No i jest drobna kwestia: wysyła się papierowy list, ale jakiej treści, żadne pokwitowanie ani zwrotka nie udowodnią.

@croopkaa121
Rzeczywiście czekała Pani nie wiadomo na co. Ale operator ma obowiązek przyjmować reklamacje za ostatnie 12 okresów rozliczeniowych, więc nic straconego.
natalie-s1959 jest off-line  
21-06-2011, 19:50  
tora117
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Orange zerwanie umowy

Nie nagrywają oraz ukrywają niewygodne nagrania - vide skargi do UKE i żądania dowodów w postaci nagrań.
Wysłanego maila nie należy kasować w swojej skrzynce. Jest to dowód, więc proszę nie pisać takich rzeczy. No i jest drobna kwestia: wysyła się papierowy list, ale jakiej treści, żadne pokwitowanie ani zwrotka nie udowodnią.

Będę pisała co będę uważała mam prawo wyrażać swoją opinię a pani się z nią zgadzać nie musi to jest forum. Racja jeśli się zakłada, że każdy chce każdego wprowadzić w błąd to i pustą kartę można wysłać tylko po co. Wiem, że w jakichkolwiek sprawach taki dowód nadania pisma zawsze był wiążący no chyba, że się coś zmieniło ostatnio. Zresztą to już nie ma znaczenia w jaki sposób się zareaguje ważne żeby zacząć działać a nie czekać aż się sprawa sama rozwiąże bo croopkaa121 powinna od razu to wyjaśnić jak tylko otrzymała tą "złą" kartę SIM a nie dopiero teraz i to mnie dziwi.
Widzę, że pani świetnie zna się na rzeczy i na pewno pani jej doskonale doradzi więc ja się wyłączam z dyskusji bo zaraz się zrobi 20 postów na temat formy kontaktów z Orange. Zresztą z tego co widzę sama zainteresowana nie bierze udziału w dyskusji więc może udało jej się uzyskać pomoc i odpowiedź na swoje pytania...
tora117 jest off-line  
21-06-2011, 21:02  
croopkaa121
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Orange zerwanie umowy

w umowie nie ma nic napisane o tego typu karcie (micro sim 3G) nie mam pojęcia skad to się wzięło... Będę probowała cos z tym zrobic.. Racja, inaczej by było gdybym od razu zareagowała, teraz czuje, ze nie bedzie juz odwrotu i bede musiała zapłacic wyznaczona kwote, do dnia dzisiejszego pewnie ze sporymi odsetkami.. jak myślicie?
Dziekuje za rady.
croopkaa121 jest off-line  
05-07-2011, 20:15  
croopkaa121
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Orange zerwanie umowy

(
croopkaa121 jest off-line  
28-01-2012, 18:13  
bozhenka
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Orange zerwanie umowy

Też mam sprawę z Orange, w tej chwili już niestety sądową.
15.07.2006 podpisałam umowę z Orange (tzw. promocja Zetafon) na 30 miesiecy, która polegała na tym że płaciłam za rozmowy tak jak by to było bez umowy (czyli np. kupując doładowanie w sklepie za 50zł, ważne 3 mies.), natomiast w ramach "promocji" otrzymałam telefon za 1 zł, który to okazał się być uszkodzony, i który później reklamowałam 4 razy, bo nie chcieli mi go wymienić na inny, tylko za każdym razem niby naprawiali.
Za przyjemność zerwania tej umowy przysługiwała kara 600zł.
Jak poinformował mnie (ustnie, bo nie było tego w umowie, a ni w regulaminie) konsultant salonu Orange przed podpisaniem umowy, warunkiem jest też utrzymywanie tzw. okresu aktywnego przez te 30 miesięcy, ale nic się też nie stanie, jeżeli będą "okresy pasywne" (czyli tylko z przychodzącymi połaczeniami), bo po prostu umowa automatycznie się wydłuży o tę właśnie długość "okresów pasywnych", na co się zgodziłam.
Ze względu na wadliwość mało korzystałam z tego telefonu, ale sumie te 30 miesięcy określone w umowie utrzymałam jako "aktywne", chociaż razem z okresami "pasywnymi" zajęło to od 15.07.2006 do 5.03.2009 (czyli ok. 32 miesięcy).
Jakież było moje zdziwienie, kiedy 27.01.2012 dostałam z Sądu NAKAZ ZAPŁATY 600zł kary za niedotrzymanie umowy + ponad 200 zł kosztów processu !! Przy czym nakaz datowany jest 22.07.2011., czyli tak żeby było to przed przedawnieniem roszczenia.
Czyli pytań nasuwa się co najmniej kilka:
- czy ja naprawdę mam tę karę zapłacić?
- czy w ogóle tak wysoka kara (600zł) jest współmierna do udostępnionych "ulg", czyli w tym przypadku bardzo złej jakości telefon? Bo przecież na rozmowy telefoniczne nie dostałam żadnej promocji.
Czy mógłby ktoś pomóc i doradzić? Szczególnie proszę o radę osoby, które podpisywały umowę o Zetafon, i żeby potwierdziły, że w ich umowach i załączonym Regulaminie nie było informacji, że tzw. "okres pasywny" nie mógł przekroczyć 59 dni.
bozhenka jest off-line  
28-01-2012, 18:23  
loco1
Przyjaciel forum
 
Posty: 42.871
Domyślnie RE: Orange zerwanie umowy

Przecież wszystko jest jasne:
http://www.orange.pl/binaries/PL/Bin...28/7196894.pdf
loco1 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zerwanie umowy z Orange (odpowiedzi: 7) Witam, Czy częste problemy techniczne "podchodzą" pod możliwość zerwania umowy z winy operatora bez kary ?
§ Zerwanie umowy z orange (odpowiedzi: 1) Witam! Mam takie pytanie. Ile mnie wyniesie zerwanie umowy z orange ? w czerwcu wzięłam internet mobilny orange free 59 zł za abonament. Umowa...
§ Zerwanie umowy z Orange (odpowiedzi: 1) Witam! Wiedząc, że umowa przekształci sie na czas nieokreślony w kwietniu 2010 zgłosiłam, że nie jestem zainteresowana jej...
§ Zerwanie umowy z Orange (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie. Na wstępie, aby uspokoić narzekaczy forumowych, zaznaczę, że starałem się znaleźć w internecie opis sytuacji podobnej do mojej,...
§ Zerwanie umowy z Orange (odpowiedzi: 4) Witam. Dziś moja babcia zawarła umowę z Orange i czy jest możliwość rozwiązania tej umowy nie ponosząc żadnych konsekwencji finansowych? Proszę o...
§ Zerwanie umowy z orange (odpowiedzi: 7) Witam! Opisuje sytuację, która przytrafiła się mojej mamie. Jest Ona długoletnim klientem owej firmy (pierwszą umowę podpisała jeszcze za czasów...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:45.