Kupiony pojazd z pozwoleniem czasowym - Forum Prawne

 

Kupiony pojazd z pozwoleniem czasowym

Witam, mam mały problem. Otóż nie wytrzymałem i kupiłem pojazd na pozwoleniu tymczasowym. Pojazd został sprowadzony z anglii i był zarejestrowany tam na Sprzedającego. Chciałem, aby przerejestrował go na siebie w polsce. Przez moją niecierpliwość ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
30-06-2011, 23:59  
lama123
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Kupiony pojazd z pozwoleniem czasowym

Witam,

mam mały problem. Otóż nie wytrzymałem i kupiłem pojazd na pozwoleniu tymczasowym.
Pojazd został sprowadzony z anglii i był zarejestrowany tam na Sprzedającego. Chciałem, aby przerejestrował go na siebie w polsce. Przez moją niecierpliwość popełniłem kolosalny błąd i kupiłem dzień po rejestracji (pojazd posiada w tej chwili jedynie pozwolenie tymczasowe). Sprawa trochę różni się od tych, które znalazłem na tym forum, ponieważ sprzedający nie wykupił ubezpieczenia OC w dniu rejestracji. Dalej nie wzbudzilo to u mnie żadnych podejrzeń - niestety napaliłem się za bardzo i takie są tego skutki. Podpisałem umowę i poszedłem ubezpieczyć pojazd (dostałem również od sprzedawcy upoważnienie na odbiór dowodu rejestracyjnego). Niestety w ubezpieczalni, Pan który ubezpieczał widział, że jest dzień po rejestracji i nie było wykupionej polisy. Okazałem w ubezpieczalni umowę kupna sprzedaży, że jestem nowym właścicielem, Pan oznajmił mi, że musi zrobić kserokopię umowy, co też uczynił. Pojazd jest teraz ubezpieczony na mnie.

Problem teraz polega na tym, że mieliśmy podpisać drugą umowę z datą po wyrobieniu trwałego dowodu rejestracyjnego, ale w tym wypadku to jest to chyba nieodpowiednie wyjście. (Ponieważ ubezpieczyciel ma kopie umowy z datą, kiedy nie był jeszcze wydany twardy dowód).
Czy jest jakaś legalna w świetle prawa opcja wyjścia z tego problemu? Czy rozwiązaniem byłoby w momencie kiedy pojawila by sie informacja o możliwości odbioru dowodu w wydziale podpisać kolejną umowę kupna-sprzedaży (przenoszącą spowrotem prawa do pojazdu na sprzedającego) i kolejną umowę kupna-sprzedaży (przenoszącą prawa do pojazdu na mnie)? Zdaję sobie sprawę z tego, że w takim wypadku będzie trzeba zapłacić 3-krotnie podatek. Czy jest jakieś inne wyjście?

Co w wypadku gdy jednak wystąpią komplikacje przy rejestracji? Czy będzie potem możliwość jakoś zarejestrowania pojazdu?

Wiem, że jestem głupi itp itd. dlatego proszę oszczędzić już słów krytyki na mój temat (i tak już mam problemy z tego tytułu). Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
lama123 jest off-line  
01-07-2011, 07:26  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kupiony pojazd z pozwoleniem czasowym

Ale na czym polega problem? Przecież Ty powinieneś iść z tym pozwoleniem czasowym i wystąpić o przerejestrowanie pojazdu na siebie. Nic mi nie wiadomo by tymczasowy dowód ograniczał prawo własności i nie pozwalał sprzedać pojazdu.
 
01-07-2011, 08:50  
lama123
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Kupiony pojazd z pozwoleniem czasowym

To są wątki które znalazłem na innych forach poruszające problem rejestracji z pozwoleniem czasowym:
Miekki dowód a sprzedaż? : Przepisy, ubezpieczenie
MotoSOS.pl - Sprzedaż z miękkim dowodem

Pare innych jeszcze mi się przewinęło przez ręce. Ogólnie wynika z nich, że podstawą rejestracji jest "twardy" dowód rejestracyjny.

Gdzieś jeszcze przeszedł mi przez ręce wątek, gdzie było napisane, że ów "twardy" dowód rejestracyjny może zostać odebrany jedynie przez właściciela (lub z upoważnieniem), aczkolwiek na tej stronie: http://www.bip.powiatkoscian.wokiss....11644&&id=3804 nic takiego nie jest napisane. Sam już nie wiem co z tym robić.
lama123 jest off-line  
01-07-2011, 09:08  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kupiony pojazd z pozwoleniem czasowym

Rzeczywiście urzędy odmawiają rejestracji bez dowodu, chociaż jest to całkowicie pozbawione sensu, bo jeśli sprzedający dowodu odebrać i przekazać nie zechce, a od umowy odstąpić też się nie będzie dało z jakiś powodów to masz samochód nie do zarejestrowania... Najlepiej gdybyś zmusił poprzedniego właściciela do odbioru dowodu i by Ci go przekazał lub podpisał pełnomocnictwo do odbioru dowodu. Można też spróbować zgłosić zaginięcie dowodu, ale że to forum prawne, a nie bezprawne, więc nie polecam.
 
01-07-2011, 09:33  
lama123
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Kupiony pojazd z pozwoleniem czasowym

Tak jak napisałem w pierwszym poście, właściciel napisał mi upoważnienie do odbioru tego dowodu rejestracyjnego. Kwestia jest też z jaką datą ma być to upoważnienie, czy z datą podpisania umowy, czy z datą wpłynięcia dowodu do odbioru?

Jest jeszcze kwestia tego czy nie będzie problemu z tym (w wydziale komunikacji), że umowa została podpisana przed wydaniem dowodu rejestracyjnego, a podpisanie nowej jak już wspomniałem, może być dość problematyczne (z powodu zrobienia kserokopii ów umowy przez Pana w ubezpieczalni).
lama123 jest off-line  
01-07-2011, 09:41  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kupiony pojazd z pozwoleniem czasowym

Upoważnienie jest w porządku. Weź ze sobą jeszcze umowę kupna-sprzedaży, jakby nie dowierzali i mieli wątpliwości dlaczego Tobie mają wydać dowód.

Nie podpisuj żadnej nowej umowy, ta którą masz jest w porządku.
 
01-07-2011, 09:53  
lama123
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Kupiony pojazd z pozwoleniem czasowym

Czyli to wszystko jest ok? I czy to upoważnienie powinno być wydane po dniu wpłynięcia dowodu do wydziału czy może być przed?

To jeszcze kwestia tego, co w wypadku jeżeli wydział nie zarejestruje z jakiegoś powodu pojazdu? Nie da się go już zarejestrować?
lama123 jest off-line  
01-07-2011, 09:56  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kupiony pojazd z pozwoleniem czasowym

Wszystko ok. Upoważnienie do odbioru może być wystawione w dowolnym momencie, ale moment podpisywania umowy sprzedaży, jeśli nie ma dowodu rejestracyjnego, wydaje się momentem odpowiednim.

Jeżeli nie zostanie wydany dowód to musisz od umowy sprzedaży odstąpić i zażądać zwrotu zapłaconej kwoty. Zarejestrować się go nie będzie dało.
 
01-07-2011, 10:02  
lama123
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Kupiony pojazd z pozwoleniem czasowym

Ok dzięki wielkie, to teraz nerwowe oczekiwanie z tym dowodem :/ Ciężka lekcja na przyszłość, ale mam nadzieję, że mnie czegoś nauczy:/
lama123 jest off-line  
18-07-2011, 11:02  
lama123
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Kupiony pojazd z pozwoleniem czasowym

Witam ponownie, zadzwoniłem dzisiaj do urzędu (dowód się pojawił). Urzad jest kawalek drogi ode mnie takze wolalem sie upewnic telefonicznie. Otóż Pani w urzedzie powiedziała, że nie mogę odebrać dowodu, nawet z upowaznieniem i może to zrobić tylko właściciel.(W domysle ten co jest w dowodzie rejestracyjnym). Stwierdzila tez, ze pojazd nie mogl zostac sprzedany na pozwoleniu czasowym. Co teraz?
lama123 jest off-line  
22-07-2011, 13:13  
lama123
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Kupiony pojazd z pozwoleniem czasowym

Już chyba ostatni post w tym wątku. Otóż byłem w urzędzie, odebrałem dowód bez najmniejszych problemów. Pojazd już też zarejestrowałem na siebie. Tak czy inaczej dzięki za pomoc!
lama123 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pojazd kupiony na niemieckich blachach (odpowiedzi: 21) Witam, poszukiwałem w internecie w miarę niedrogiego auta. Znalazłem fajną ofertę. Samochód na niemieckich blachach, polski sprzedawca. Pojechałem...
§ Sprzedaż samochodu z pozwoleniem czasowym. Dowód rejestracyjny do odbioru. (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie mam takie pytanie. Dwa lata temu prowadziłem sobie samochód z niemiec. Został on na mnie czasowo zarejestrowany, w międzyczasie...
§ Sprzedałem pojazd dostałem pieniądze przelewem a po pojazd nikt sie nie zgłosił :/ (odpowiedzi: 6) Witam poszukuje pomoc na odpowiedz typu takiego sprzedałem Ciągnik przez ogłoszenia na Tablica.pl buło to na początku stycznia gościowi bardzo...
§ problem z meldunkiem czasowym (odpowiedzi: 1) od około 2 lat mieszam wraz z partnerem w moim rodzinnym domu. chciałabym zameldować go na pobyt czasowy. jednakże problem polega na tym, ze jest...
§ Stłuczka pojazd z lawetą, a na lawecie inny pojazd (odpowiedzi: 4) Witam jest problem mój brat jechał mercedesem 124 (jest OC)z przyczepką(jest OC) typu laweta, a na lawecie miał zamocowane uszkodzone(mechanicznie)...
§ Jak to jest z meldunkiem stałym i czasowym? (odpowiedzi: 3) Przykład - pan Kowalski jest zameldowany w miejscowości A.Ma narzeczoną w miejscowosci B(data ślubu ie jest jeszcze ustalona),u której jest...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:27.