allegro niezgodnosc z umowa - Forum Prawne

 

allegro niezgodnosc z umowa

Witam, Jakiś czas temu przedstawiłem tu swoją sprawę ale ma ona ciąg dalszy(niestety), więc wracam i opiszę wszystko po kolei co się działo. Kupiłem (os. prywatna) na allegro odtwarzacz mp3 w aukcji kup teraz(od firmy). ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
27-07-2011, 18:48  
inta
Użytkownik
 
Posty: 88
Domyślnie allegro niezgodnosc z umowa

Witam,
Jakiś czas temu przedstawiłem tu swoją sprawę ale ma ona ciąg dalszy(niestety), więc wracam i opiszę wszystko po kolei co się działo.

Kupiłem (os. prywatna) na allegro odtwarzacz mp3 w aukcji kup teraz(od firmy). Zakup dokonany 06.07.2011. W aukcji było zanaczone, że jest niepełnowartościowy, powystawowy i może mieć rysy. Rys jednak nie miał ale...sprzęt przyszedł uszkodzony - nie mechanicznie ale niezdatny do użytku- zawieszał się po wciśnięciu przycisku POWER. Nie da się go używać w żaden sposób - podłączenie do PC też nic nie daje.
Sprzęt postanowiłem zareklamować jako niezgodny z umową. Założyłem kartę sporu na allegro i poinformowałem o całości sprawy sprzedającego z informacją aby pokrył koszt wysyłki, jednak on nie chce tego zrobić - straszenie sądem nie pomaga niestety. Sprzęt nadal jest u mnie.

Mam teraz takie możliwości:
1. zamknąć kartę sporu i poprosić allegro o rozstrzygnięcie i ewentualnie o wymuszenie sciągnięcia kosztów z jego konta allegro ale podejrzewam, że allegro nie ma możliwości zrobić takiego czegoś i pewnie nawet umyją ręce od tej sprawy i powiedzą, żeby załatwiać to w sądzie...chyba, że mają? jeśli wiecie coś na ten emat to proszę o odpowiedź.
2. wysłać sprzęt na mój koszt i domagać się zwrotu, którego on oczywiście z tego co wiem z naszej korespondencji nie dokona...

Nie wiem czy reklamacja przez email jest ważna, czy muszę wysłać mu towar i pismo drukowane?
I tak pewnie skorzystam z wariantu nr 2 (chyba, że macie dla mnie inne propozycje) i tutaj mam pytanie: czy wysyłając druk z informacją o reklamacji muszę wysłać go osobno listem poleconym za potwierdzeniem odbioru czy mogę to zrobić wkładając go do paczki z przedmiotem, który reklamuję? paczkę wyślę kurierem. Czy ma to znaczenie, zeby druczek poszedł osobnym listem?
Jeszcze jakieś propozcje dla mnie?
Sprawa pokrycia kosztów jest istotna, bo sam przedmiot kosztował 100 PLN a przesyłka to ok 20-25PLN, więc ma to duże znaczenie i duży wpływ na cenę...
I jeszcze jedno - co jak uwzględni reklamację ale wyśle mi za pobraniem? czy mam wtedy obowiązek odebrać? co w takim wypadku?

I jeszcze jedno - czy możecie podać link albo treść takiego pisma, żeby mu wysłać. Znalazłem takie coś ale to jest chyba pismo gdy się fizycznie składa w sklepie i nie ma nic o kosztach wysyłki:

http://bip.golub-dobrzyn.com.pl/aktu.../1017_pism.doc

...ręce mi już opadają, tym bardziej, że to już drugi odtwarzacz co kupiłem na allegro i drugi wadliwy...z poprzednim sprzedawcą walczyłem 3 miesiące ale się zgodził załatwić sprawę ale ten sprzedawca nie chce.
inta jest off-line  
28-07-2011, 09:46  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 22.508
Domyślnie RE: allegro niezgodnosc z umowa

Czytałeś poradnik konsumenta? http://forumprawne.org/prawa-konsume...rzeczytaj.html

Cytat:
Nie wiem czy reklamacja przez email jest ważna, czy muszę wysłać mu towar i pismo drukowane?
Nie masz dowodu, że ją mailem dostali. Lepiej listem poleconym ZPO a potem towar NA SWÓJ KOSZT (oni w razie uznania reklamacji dopiero muszą oddać za przesyłkę do nich).

Cytat:
czy wysyłając druk z informacją o reklamacji muszę wysłać go osobno listem poleconym za potwierdzeniem odbioru czy mogę to zrobić wkładając go do paczki z przedmiotem, który reklamuję?
Powiedzą, że dostali towar a listu nie i odeślą Ci go...

Cytat:
co jak uwzględni reklamację ale wyśle mi za pobraniem? czy mam wtedy obowiązek odebrać?
Nie odbierać - nie może tego zrobić.

Cytat:
z poprzednim sprzedawcą walczyłem 3 miesiące ale się zgodził załatwić sprawę ale ten sprzedawca nie chce.
To jest Rzecznik konsumentów jeszcze
gryffinian jest off-line  
28-07-2011, 18:58  
inta
Użytkownik
 
Posty: 88
Domyślnie RE: allegro niezgodnosc z umowa

hejka
dzięki za odpowiedź. Tak czytałem ten poradnik ale właśnie u mnie jest trochę inaczej...

reklamacje pisałem na karcie sporu allegro:
[...]
zakupiony na aukcji allegro przedmiot (odtwarzacz mp3 philips) otrzymalem, jednak okazal sie niesprawny - nie dzialal ani po wlaczeniu ani nie dalo sie go podlaczyc do PC. paczka byla zapakowana dobrze, przedmiot zewnetrznie jest tez w idealnym stanie, wiec nie jest to uszkodzenie fizyczne. w zwiazku z tym reklamuje przedmiot jako niezgodny z umowa(Podstawa prawna : Ustawa z 2 marca 2000r. o ochronie niektórych praw konsumentów /Dz.U. 00.22.271/ oraz Ustawa z 27 lipca 2002r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej /Dz.U. 02.141.1176/). reklamacja taka zgodnie z polskim prawem kierowana jest do sprzedawcy - a wiec do panstwa jako wystawiajacego aukcje co wlasnie czynie
[...]

na co odpisał:
Nie ma gwarancji że sprzęt był uszkodzony, mógł zostać uszkodzony przez Pana. Proszę odesłać na własny koszt, serwis sprawdzi i podejmiemy decyzję o naprawie lub wymianie. Przesyłkę powrotną do Pana pokryjemy my. Pozdrawiam.

...no i dyskusja była dłuższa ale nie będę wklejał calości...skończyło się na:
Podtrzymujemy nasze stanowisko : proszę odesłac przedmiot do nas na koszt własny.
...i dzisiejsza:
Licytując na naszej aukcji zgodził się Pan na warunki podane na stronie "o mnie" Ceny mamy niższe od sklepowych dlatego że sprzęt nie jest pełnowartościowy. Proszę wysłać sprzęt i zakończmy ten spór.


Rozumiem, że tego nie można uznać jako przyjęcia reklamacji i muszę wysłać pisemną?

Towar wyślę przecież kurierem to czy dokument potwierdzenia odbioru paczki nie jest jednoznaczny z dokumentem ZPO w przypadku odrębnej przesyłki listownej? W zasadzie masz rację, że mogą powiedzieć, że nie otrzymali ale skoro odebrali przesyłkę no to jak mogli nie dostać pisma skoro byłoby w tej samej paczce?
...u rzecznika już byłem - on może tylko trochę doradzić ale nacisku na nikogo nie wywrze...ale generalnie moja wiedza była większa niż jego (w sumie jej bo to pani była) i jedynie pokazała mi ustawę, którą już wcześniej widziałem i potwierdziła, że mają zwrócić kasę ale nic więcej...
inta jest off-line  
28-07-2011, 21:19  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 22.508
Domyślnie RE: allegro niezgodnosc z umowa

Cytat:
Rozumiem, że tego nie można uznać jako przyjęcia reklamacji i muszę wysłać pisemną?
Nie napisałeś swojego żądania: wymiana lub naprawa.

Cytat:
Towar wyślę przecież kurierem to czy dokument potwierdzenia odbioru paczki nie jest jednoznaczny z dokumentem ZPO w przypadku odrębnej przesyłki listownej?
Nie. W protokole odbioru nie ma słowa o doręczniu jakiegokolwiek pisma.

Cytat:
W zasadzie masz rację, że mogą powiedzieć, że nie otrzymali ale skoro odebrali przesyłkę no to jak mogli nie dostać pisma skoro byłoby w tej samej paczce?
Nie udowodnisz, że jakiekolwiek pismo tam było. Bezpieczniej wysłać je osobnym listem poleconym ZPO - jak odbiorą to masz pewność, że pismo dostali.
gryffinian jest off-line  
28-07-2011, 21:23  
inta
Użytkownik
 
Posty: 88
Domyślnie RE: allegro niezgodnosc z umowa

Ok, wszystko jasne. Dzięki za pomoc, Zrobię jak piszesz. Dodatkowo kopię pisma dorzucę do paczki z towarem...
inta jest off-line  
28-07-2011, 23:42  
inta
Użytkownik
 
Posty: 88
Domyślnie RE: allegro niezgodnosc z umowa

Aha - żądanie napisałem, tylko, że to było w dalszej części, której nie cytowałem tutaj...
Tu jest full msg:

witam, prosze kontaktowac sie ze mna poprzez formularz sporu allegro, tak aby allegro mialo mozliwosc zapoznania sie ze sprawa w wypadku, gdy nie uda nam sie dojsc do porozumienia. odpowiadajac na panstwa maila(korespondencje zalaczam jako zalacznik jpg) pragne jednoczesnie przypomniec jak wyglada sprawa. zakupiony na aukcji allegro przedmiot (odtwarzacz mp3 philips) otrzymalem, jednak okazal sie niesprawny - nie dzialal ani po wlaczeniu ani nie dalo sie go podlaczyc do PC. paczka byla zapakowana dobrze, przedmiot zewnetrznie jest tez w idealnym stanie, wiec nie jest to uszkodzenie fizyczne. w zwiazku z tym reklamuje przedmiot jako niezgodny z umowa(Podstawa prawna : Ustawa z 2 marca 2000r. o ochronie niektórych praw konsumentów /Dz.U. 00.22.271/ oraz Ustawa z 27 lipca 2002r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej /Dz.U. 02.141.1176/). reklamacja taka zgodnie z polskim prawem kierowana jest do sprzedawcy - a wiec do panstwa jako wystawiajacego aukcje co wlasnie czynie. mam prawo zazadac nieodplatnej naprawy lub wymiany na inny o identycznych parametrach. wybieram w zwiazku z tym wymiane. jesli bylaby niemozliwa wtedy przedmiot moze zostac naprawiony. zgodnie z prawem to panstwo w takim wypadku pokrywacie koszt zarowno wyslania przedmiotu przeze mnie do panstwa siedziby jak i przesylki powrotnej do mnie (prosze nie mylic tego z naprawa gwarancyjna lub ze zwrotem). tak na nawiasie - prosze zauwazyc, ze gdyby bylo inaczej to powoduje to niesymetrycznosc ryzyka - panstwo moga mi wyslac wadliwy produkt i liczyc na to, ze ja go nie odesle ze wzgledu na wysoki koszt wysylki w stosunku do wartosci produktu. prosze zatem o podanie sposobu wysylki - jesli macie panstwo podpisana umowe ryczaltowa np. z kurierem DHL to prosze podac numer SAP i adres na jaki mam odeslac przedmiot lub podac mi inne instrukcje w jaki sposob mam dokonac przesylki. jesli jest panstwu obojetne jakim sposobem mam dokonac wysylki prosze rowniez mnie o tym poinformowac. pozdrawiam
inta jest off-line  
29-07-2011, 21:19  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 22.508
Domyślnie RE: allegro niezgodnosc z umowa

Cóż tak czy inaczej nie mają jeszcze towaru by się do reklamacji ustosunkować więc im go wyślij. Poza tym tak jak mówiłem wcześniej (albo nie mówiłem to mówię teraz): odsyłasz na SWÓJ koszt a gdy uznają reklamację zwrócą Ci koszt wysyłki do nich.

Moim zdaniem reklamacja jest złożona skutecznie jeśli potwierdzili przyjęcie tego maila. Nie jestem natomiast do końca pewny czy wplatanie innych spraw w treść reklamacji (sposób wysyłki, inne sprawy) nie afektuje jakoś na samą reklamację, ale chyba nie...
gryffinian jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Allegro, niezgodnosc opisu aukcji i problem z sprzedajacym. (odpowiedzi: 4) Witam! Kupilem dla siostrzenca na tym serwisie konto do gry. Sprzedajacy podal dane do konta po przelaniu pieniedzy i okazalo sie ze brakuje na...
§ Niezgodnosc przedmiotu z opisem aukcji Allegro (odpowiedzi: 12) witam, W niniejszym poscie chcialbym przedstawic wam moja sprawe i poznac wasze opinie na ten temat. Widzialem podobne tematy ale dotyczace rzeczy...
§ niezgodnosc allegro. Przedniot kupiony (odpowiedzi: 7) Witam, mam taki problem, wystawiłem aukcje na Allegro. Sprzedałem uzytkownikowi towar o wartosci 77zł, miałem napisane na Strona o mnie, nie...
§ allegro-niezgodnosc towaru z opisem (odpowiedzi: 2) Kupilem telefon komorkowy na allegro od osoby prywatnej ,w opisie aukcji jest napisane 24M gwarancja.Telefon odebralem osobiscie,czytajac juz u...
§ Allegro i niezgodnosc karty gwarancyjnej z opisem aukcji (odpowiedzi: 1) Witam, Pierwszy raz spotykam się z taka sytuacja i ciężko znaleźć mi odniesienie w Internecie opisujące podobne przypadki. Zakupiłem sprzęt RTV...
§ PROBLEM NA ALLEGRO NIEZGODNOSC TOWARU Z OPISEM (odpowiedzi: 1) Witam nie wiem czy w dobrym dziale wystawiam post jak cos niech mnie ktos poprawi to przeniose. Otoz mam taki problem sprzedalem na allegro...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:55.