Umowa słowana - Forum Prawne

 

Umowa słowana

Przedstawię to tak, jakaś firma zadzwoniła do mojego wujka, przedstawili się itp, powiedzieli na początku że ta rozmowa jest słownym zawarciem umowy itp. Po czasie wymusili na wujku aby się zgodziła na ich warunki czyli ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
23-08-2011, 21:01  
sspider69
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie Umowa słowana

Przedstawię to tak, jakaś firma zadzwoniła do mojego wujka, przedstawili się itp, powiedzieli na początku że ta rozmowa jest słownym zawarciem umowy itp.

Po czasie wymusili na wujku aby się zgodziła na ich warunki czyli wykonanie reklamy za 1000zł wartej 50zł słowami NIECH PAN POWIE TAK, NIECH PAN POWIE TAK, NIECH PAN POWIE TAK ZGADZAM SIĘ, no i wujek przy takim nacisku zgodził się.

Po 20 minutach wujek oddzwonił że nie chce tego itp. Przysłali mu jakieś tam pismo pocztą, nic nie podpisywał nic nie odsyłał.

Straszą go teraz komornikiem że wejdzie on na konto firmowe itp.

Czy takie coś jest w ogóle możliwe, czy jest to po prostu naciąganie ?
sspider69 jest off-line  
23-08-2011, 21:39  
sirco
Użytkownik
 
Posty: 284
Domyślnie RE: Umowa słowana

Oczywiście możliwe jest zawarcie umowy przez telefon problematykę tą regulują przepisy ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Co do zasady od umowy takiej można odstąpić w terminie 10 dni, pisemnie składając oświadczenie o odstąpieniu od tej umowy.

Co do straszenia komornikiem to jest to mocno wyolbrzymione. Aby sprawę skierować do komornika należy najpierw uzyskać tytuł wykonawczy w postępowaniu sądowy, o którym wujek z pewnością się dowie.

Poniżej podaje najważniejsze przepisy ale polecam przestudiowanie całej ustawy jest krótka i raczej przystępna.


Przepis prawny:
Art. 7. 1. Konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni, ustalonym w sposób określony w art. 10 ust. 1. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.

2. Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy za zapłatą oznaczonej sumy (odstępne).
3. W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.

Art. 9. 1. Konsument powinien być poinformowany, przy użyciu środka porozumiewania się na odległość, najpóźniej w chwili złożenia mu propozycji zawarcia umowy, o:
1) imieniu i nazwisku (nazwie), adresie zamieszkania (siedziby) przedsiębiorcy oraz organie, który zarejestrował działalność gospodarczą przedsiębiorcy, a także numerze, pod którym przedsiębiorca został zarejestrowany,
2) istotnych właściwościach świadczenia i jego przedmiotu,
3) cenie lub wynagrodzeniu obejmujących wszystkie ich składniki, a w szczególności cła i podatki,
4) zasadach zapłaty ceny lub wynagrodzenia,
5) kosztach oraz terminie i sposobie dostawy,
6) prawie odstąpienia od umowy w terminie dziesięciu dni, ze wskazaniem wyjątków, o których mowa w art. 10 ust. 3,
7) kosztach wynikających z korzystania ze środków porozumiewania się na odległość, jeżeli są one skalkulowane inaczej niż wedle normalnej taryfy,
8) terminie, w jakim oferta lub informacja o cenie albo wynagrodzeniu mają charakter wiążący,
9) minimalnym okresie, na jaki ma być zawarta umowa o świadczenia ciągłe lub okresowe,
10) miejscu i sposobie składania reklamacji,
11) prawie wypowiedzenia umowy, o którym mowa w art. 8 ust. 3.
2. Informacje, o których mowa w ust. 1, powinny być sformułowane jednoznacznie, w sposób zrozumiały i łatwy do odczytania.
3. Przedsiębiorca jest obowiązany do potwierdzenia konsumentowi na piśmie informacji, o których mowa w ust. 1, najpóźniej w momencie rozpoczęcia spełniania świadczenia.
4. Obowiązek określony w ust. 3 nie dotyczy jednorazowych świadczeń, które same są spełniane przy użyciu środków porozumiewania się na odległość i za które rachunek wystawia osoba fizyczna lub prawna, która w ramach swojego przedsiębiorstwa udostępnia co najmniej jeden środek porozumiewania się na odległość, dostępny dla konsumenta i przedsiębiorcy (operator środków porozumiewania się), z wyjątkiem jednak informacji, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
Art. 10. 1. Termin dziesięciodniowy, w którym konsument może odstąpić od umowy, liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi - od dnia jej zawarcia.

2. W razie braku potwierdzenia informacji, o których mowa w art. 9 ust. 1, termin, w którym konsument może odstąpić od umowy, wynosi trzy miesiące i liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi - od dnia jej zawarcia. Jeżeli jednak konsument po rozpoczęciu biegu tego terminu otrzyma potwierdzenie, termin ulega skróceniu do dziesięciu dni od tej daty.
3. Jeżeli strony nie umówiły się inaczej, prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje konsumentowi w wypadkach:
1) świadczenia usług rozpoczętego, za zgodą konsumenta, przed upływem terminu, o którym mowa w art. 7 ust. 1,
2) dotyczących nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na informatycznych nośnikach danych po usunięciu przez konsumenta ich oryginalnego opakowania,
3) umów dotyczących świadczeń, za które cena lub wynagrodzenie zależy wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym,
4) świadczeń o właściwościach określonych przez konsumenta w złożonym przez niego zamówieniu lub ściśle związanych z jego osobą,
5) świadczeń, które z uwagi na ich charakter nie mogą zostać zwrócone lub których przedmiot ulega szybkiemu zepsuciu,
6) dostarczania prasy,
7) usług w zakresie gier hazardowych.
sirco jest off-line  
09-09-2011, 11:44  
Deratea
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Umowa słowana

Witam serdecznie. Mam podobny problem. Złozylam piseminie (mailem) oswiadczenie o rezygnacji z umowy po uplywie 3 dni, na co dostalam niezbyt uprzejma odpowiedz ze w umowie jest klauzula mowiąca o tym ze odstapic od zawarcia umowy moge w ciagu 1 dnia. Stad pytanie moje: Czy firma moze skrocic ustawowy czas na dstąpienie od umowy?
Deratea jest off-line  
09-09-2011, 12:00  
tcp
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.200
Domyślnie RE: Umowa słowana

Nie, nie może skrócić.
Cytat:
Złozylam piseminie (mailem)
Mail to nie jest forma pisemna.
tcp jest off-line  
09-09-2011, 12:06  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.770
Domyślnie RE: Umowa słowana

Cytat:
Mail to nie jest forma pisemna.
Co nie znaczy, że odstąpienie nie jest ważne

Przedsiębiorstwo nie ma prawa skrócić tego terminu, a jakby miało z tym jakiś problem proponuję udać się do Rzecznika Konsumentów i zgłosić sprawę do UOKiKu.
Colder jest off-line  
09-09-2011, 12:56  
Deratea
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Umowa słowana

No wlasnie nie bylam pewna tego maila Dziekuje za rade, na pewno skozystam
Deratea jest off-line  
29-09-2011, 21:37  
Deratea
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Umowa słowana

Mam kolejne pytanie, bo oczywiscie jak to w takich sytuacjach bywa sprawa ma ciag dalszy. Zapewne dlatego chwili zekomego zawarcia umowy lezalam w domu w zagrozonej ciazy w zwiazku z tym odlozylam zalatwianie tego na pozniej, zamiast odrazu leb urwac hydrze Efekt jest nastepujacy:
naleznosc zostala przekazana firmie windykacyjnej, ktora neka telefonicznie mnie i mojego pracownikach niemalze o kazdej poze dnia. Niezbyt uprzejma pani poza probami wyciagniecia informacji na temat kondycji finansowej firmy, posowa sie do straszenia opublikowaniem informacji o zadluzeniu, skierowaniem wniosku do US a takze wizyta inspektora windykacji, ktorej kosztami zostane obciazona.
I tu moje pytania:
Czy mam prawo rozmawiajac z owa pania do NIE wyrażenia zgody na nagrywanie rozmowy?
Czy w ogole w takiej sytuacji mozemy mowic o kosztach jakichkolwiek poczynan windykacyjnych?
Gdzie ewentualnie szukac pomocy w tej sprawie oprocz UOKiKu, gdyz sprawa dotyczy jednoosobowej dzialalnosci gospodarczej.
Deratea jest off-line  
29-09-2011, 21:44  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.770
Domyślnie RE: Umowa słowana

Pani prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą? Wtedy powyższych przepisów się nie stosuje...
Jak widać, jest tam mowa o konsumencie.
Colder jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Źle sformułowana umowa przez pośrednika - zwrot kosztów. (odpowiedzi: 1) Witam, Jestem w trakcie kupna mieszkania. Mieszkanie jest kupowane przez agencje nieruchomości. Agencja przygotowała umowę przedwstępną...
§ Prawdopodobnie źle sformułowana umowa o dzieło (odpowiedzi: 2) Szanowni forumowicze, podpisałam umowę zlecenie na czas określony (27.05.2015-12.06.2015), która jest zarazem umową próbną. Mam zlecone wykonać X...
§ jestem szantażowana (odpowiedzi: 16) Witam, Zwracam się do Państwa, bo nie bardzo wiem kogo mogę się poradzić. Od jakiegoś czasu spotykam się z facetem, doszło do zbliżenia w...
§ Skołowana przyszła mama (odpowiedzi: 1) Witam. Mam pytanie dotyczące mojej umowy o prace,którą mam na czas określony. Pracowałam na cały etat. Umowa Wygasa 20 stycznia 2013. Jestem w 8 msc...
§ Umowa zlecenie, czy jest poprawnie sformułowana? (odpowiedzi: 1) http://www.photoprocessing.pl/link/zlsk.jpg Witam, chciałbym się dowiedzieć czy tak skonstruowana umowa jest prawidłowa dokładnie chodzi mi o to...
§ Ciekawie sformułowana lojalka... a umowa na czas określony (odpowiedzi: 9) Witam, mam podpisaną z pracodawcą umowę lojalnościową na okres 3 lat, natomiast kończy mi się w przyszłym miesiącu umowa na czas określony i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:07.