Czyżby do konsumenta znów zastosowano przepisy o rękojmi - leasing. - Forum Prawne

 

Czyżby do konsumenta znów zastosowano przepisy o rękojmi - leasing.

Obecnie trochę siedzę w leasingu konsumenckim i zastanawia mnie jedna rzecz. Mamy przepis: Przepis prawny: Art. 709( 8 ). § 1. Finansujący nie odpowiada wobec korzystającego za wady rzeczy, chyba że wady te powstały na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
29-08-2011, 12:28  
matti82
Ekspert
 
Posty: 4.525
Domyślnie Czyżby do konsumenta znów zastosowano przepisy o rękojmi - leasing.

Obecnie trochę siedzę w leasingu konsumenckim i zastanawia mnie jedna rzecz. Mamy przepis:
Przepis prawny:
Art. 709( 8 ). § 1. Finansujący nie odpowiada wobec korzystającego za wady rzeczy, chyba że wady te powstały na skutek okoliczności, za które finansujący ponosi odpowiedzialność. Postanowienia umowne mniej korzystne dla korzystającego są nieważne.
§ 2. Z chwilą zawarcia przez finansującego umowy ze zbywcą z mocy ustawy przechodzą na korzystającego uprawnienia z tytułu wad rzeczy przysługujące finansującemu względem zbywcy, z wyjątkiem uprawnienia odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą.
§ 3. Wykonanie przez korzystającego uprawnień określonych w § 2 nie wpływa na jego obowiązki wynikające z umowy leasingu, chyba że finansujący odstąpi od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy.
§ 4. Korzystający może żądać odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy, jeżeli uprawnienie finansującego do odstąpienia wynika z przepisów prawa lub umowy ze zbywcą. Bez zgłoszenia żądania przez korzystającego finansujący nie może odstąpić od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy.
§ 5. W razie odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy, umowa leasingu wygasa. Finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz umowy ze zbywcą.

Jak widać §2 artykułu wskazuje, że jeśli leasingodawca kupi rzecz od dostawcy (obrót B2B), to z chwilą zawarcia tej umowy na leasingobiorcę-konsumenta przejdą uprawnienia z tytułu wad rzeczy przysługujące leasingodawcy względem dostawcy. A skoro byłyby to uprawnienia wynikające z rękojmi za wady, takie też będzie miał konsument względem dostawcy (!). Ktoś z Was spotkał się z innym interpretowaniem ww. przepisu, czy faktycznie będziemy mieć rękojmię a nie niezgodność z umową?
matti82 jest off-line  
29-08-2011, 12:57  
SAFAR
Stały bywalec
 
Posty: 405
Domyślnie RE: Czyżby do konsumenta znów zastosowano przepisy o rękojmi - leasing.

Na to wygląda, z tym, że moim zdaniem jest to jak najbardziej logiczne, bo przecież leasingobiorca nie ma tej rzeczy na własność. Poza tym
Cytat:
"Ustawę stosuje się do dokonywanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedaży rzeczy ruchomej osobie fizycznej, która nabywa tę rzecz w celu niezwiązanym z działalnością zawodową lub gospodarczą (towar konsumpcyjny)."
Leasing to nie sprzedaż więc nawet bez tego zapisu, który cytujesz ustawa konsumencka nie miała by zastosowania.
SAFAR jest off-line  
29-08-2011, 13:25  
matti82
Ekspert
 
Posty: 4.525
Domyślnie RE: Czyżby do konsumenta znów zastosowano przepisy o rękojmi - leasing.

Wiesz, art. 556 §1 stanowi, że sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę .... Skoro leasing to nie sprzedaż, więc czemu to stosować? A jednak z mocy prawa się stosuje ten zapis do nie-kupującego, tj. leasingobiorcy.
matti82 jest off-line  
29-08-2011, 13:57  
SAFAR
Stały bywalec
 
Posty: 405
Domyślnie RE: Czyżby do konsumenta znów zastosowano przepisy o rękojmi - leasing.

Szczerze to nie wiem czy dobrze zrozumiałem to co napisałeś teraz ale rękojmi nie stosuje się do leasingobiorcy na podstawie art 556§1 tylko na podstawie art 709§2.
SAFAR jest off-line  
29-08-2011, 19:10  
matti82
Ekspert
 
Posty: 4.525
Domyślnie RE: Czyżby do konsumenta znów zastosowano przepisy o rękojmi - leasing.

To wiem, tylko wyżej dałeś argument, że konsumenckiej się nie stosuje z uwagi na to, że leasing to nie sprzedaż, a konsumencka odnosi się do sprzedaży. Ok, wiem, tylko rękojmi też odnosi się do sprzedaży, a jednak stosuje się do leasingobiorcy (na zasadzie z art. 709( par. 2 kc). Spotkałem się w którymś z komentarzy z poglądem, że przy przyznawaniu uprawnień do zgłaszania wad należałoby badać charakter strony leasingobiorcy, zatem przy leasingu konsumenckim stosowalibyśmy niezgodność z umową, ale nijak nie mogę uzasadnić takiego przekształcenia "w locie" rękojmi w niezgodność z umową.
matti82 jest off-line  
30-08-2011, 09:40  
SAFAR
Stały bywalec
 
Posty: 405
Domyślnie RE: Czyżby do konsumenta znów zastosowano przepisy o rękojmi - leasing.

Chyba wiem, o który komentarz Ci chodzi. Jak pisałem swoją pracę magisterską natknąłem się na komentarz do ustawy konsumenckiej bodajże z 2004 roku (ten komentarz) i tam było napisane coś podobnego. Mianowicie, że w każdym przypadku należy badać charakter strony i co więcej autorka odnosiła to do wszystkich umów wzajemnych. Nigdzie więcej nie spotkałem się z takim poglądem i z tego co pamiętam nie było tam też podstawy prawnej takiego twierdzenia.

Wracając jednak do tematu moim zdaniem ustawa konsumencka nie może być stosowana przy umowie leasingu bo nie ma do tego żadnych podstaw prawnych.
SAFAR jest off-line  
30-08-2011, 10:27  
matti82
Ekspert
 
Posty: 4.525
Domyślnie RE: Czyżby do konsumenta znów zastosowano przepisy o rękojmi - leasing.

No właśnie, też takich podstaw nie widzę. Czyli rękojmia na bank
matti82 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czyżby kontratyp? (odpowiedzi: 9) Oglądam sobie właśnie Drogówkę na TVNie i naszła mnie nagle myśl, a mianowicie... Jedzie sobie radiowóz z wideorejestratorem i dokonuje pomiaru...
§ Czy doszło do naruszenia prawa autorskiego? Czy zastosowano mobbing? (odpowiedzi: 15) Witam! Szanowni forumowicze, zwracam się do was z pytaniami j.w. Najpierw pozwolę sobie opisać sytuację, która mnie spotkała. Prowadziłam...
§ Pracował bez umowy, wziął pieniądze i nie skończył dokończył pracy. (odpowiedzi: 3) Witam, moja dziewczyna dostała mieszkanie do remontu. Jako młodzi ludzie nie mamy pieniędzy na ekipe budowlaną z prawdziwego zdarzenia wiec...
§ czyżby pobieraczek 2 (odpowiedzi: 11) Witam. Bardzo proszę o pomoc w zaistniałej sytuacji. Szukałem bezpłatnej porady prawnej i trafiłem na stronę Darmowe porady prawne gdzie zadałem...
§ gwarancja samochodu skończyła się miesiąc temu co można zrobić w ramach rękojmi (odpowiedzi: 1) trzy lata temu kupiłem nową navarę, w zeszłym miesiącu skończyła mi się gwarancja a dziś zauważyłem ślizgające sprzęgło, czy mogę się ubiegać o...
§ Prawo konsumenta z tytułu rękojmi (odpowiedzi: 2) Mam telefon ,który kupiłam 16 lutego 2007 r. .Ma gwarancję do 16 lutego 2009 r. Niestety 5 razy był w naprawie. Zanosiłam go w ramach gwarancji do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:40.