Zły montaż okien - Forum Prawne

 

Zły montaż okien

Witam! Mamy z narzeczonym taki oto problem. Jego ojciec zamówił okna do naszego mieszkania w pewnej firmie i wpłacił zaliczkę, za którą nie wziął żadnego pokwitowania. Miało to miejsce chyba w maju. Sprzedawca powiedział, że ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
14-09-2011, 13:03  
natalik
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie Zły montaż okien

Witam!
Mamy z narzeczonym taki oto problem. Jego ojciec zamówił okna do naszego mieszkania w pewnej firmie i wpłacił zaliczkę, za którą nie wziął żadnego pokwitowania. Miało to miejsce chyba w maju. Sprzedawca powiedział, że okna będą w czerwcu. Czerwiec minął, okien nie było, telefonów nie odbierali, a jak złożyliśmy im wizytę to powiedzieli, że przyjdą je zamontować tego i tego dnia. Mój chłopak wziął wolne a oni po prostu nie przyszli! Sytuacja taka miała miejsce 2 razy. W końcu w lipcu przyszli z oknami. Wstawili je krzywo, dali złe rolety. W sierpniu udało nam się ich nakłonić, żeby przyszli i to wszystko poprawili. Niestety stwierdzili, że jedno okno jest krzywe z winy producenta i oni nic z tym nie zrobią. Rolety zabrali na wymianę. Od tamtej pory nie odbierają telefonów, gdy ich odwiedzamy to szefa nie ma, a jak dzwonimy z innego nru to po przedstawieniu się odkładają słuchawkę. Na domiar złego ostatnio była ulewa i jedno okno po prostu cieknie, szczęście w nieszczęściu, że nie zalało sąsiadów z dołu.

Moje pytanie brzmi, czy jest coś, co można z tym zrobić, dokąd mamy iść? Najgorsze jest to, że nie mamy żadnej umowy i potwierdzenia wpłacenia zaliczki w wysokości 1000zł, resztę pieniędzy mieli dostać po wykonaniu reklamacji. A ja nie chcę im odpuścić tego, że mamy cieknące okna bez rolet za 1000zł!

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i rady.
natalik jest off-line  
14-09-2011, 14:20  
Ślimak
Moderator
 
Ślimak na Forum Prawnym
 
Posty: 6.295
Domyślnie RE: Zły montaż okien

Jeśli macie umowę na wykonanie usługi/zlecenie przekazane tej firmie polecam niezwłoczny kontakt z rzecznikiem praw konsumenta w Waszej miejscowości (jest chyba w każym mieście powiatowym).
Ślimak jest off-line  
14-09-2011, 18:49  
natalik
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Zły montaż okien

Jeśli chodzi o umowę z tą firmą to niestety żadnej nie mamy. Oni przyszli z umową, kiedy wstawili okna i mięli wziąć resztę należności, ale nie daliśmy im pieniędzy i nie podpisaliśmy tej umowy, ponieważ praca była wykonana źle.
natalik jest off-line  
14-09-2011, 20:39  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: Zły montaż okien

Cytat:
wpłacił zaliczkę, za którą nie wziął żadnego pokwitowania
Cytat:
Jeśli chodzi o umowę z tą firmą to niestety żadnej nie mamy
Gratuluje. Może następnym razem będą Państwo uważniejsi, bo to nawet nie wymaga komentarza.

Na jakiej zasadzie chcecie teraz domagać się zwrotu pieniędzy lub wykonania umowy zgodnie z umową (sic?) Jak udowodnicie warunki (ustalenia) na jakich mieli wykonać tą usługę?
Colder jest off-line  
15-09-2011, 11:12  
natalik
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Zły montaż okien

Wiem, że sytuacja jest beznadziejna, dlatego tutaj chciałam się dowiedzieć czy są na to jakiekolwiek szanse. Krytyki nie potrzebuje, bo wiem, że to głupota dawać komuś jakieś pieniądze bez pokwitowania, paragonu, czegokolwiek.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi
natalik jest off-line  
15-09-2011, 11:29  
natalik
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Zły montaż okien

Jeszcze tylko tak dla pewności chcę zapytać o coś. Jak nie mamy żadnej umowy to oni też nie mogą się domagać od nas żadnych pieniędzy (reszty zapłaty), prawda? Bo to w takim razie musi działać w obie strony.
natalik jest off-line  
15-09-2011, 11:41  
nomnes
Przyjaciel forum
 
nomnes na Forum Prawnym
 
Posty: 21.167
Domyślnie RE: Zły montaż okien

Nieprawda. Prawda jest taka, że zawarliście umowę i jest ona wiążąca dla obu stron. Oni są zobowiązani dostarczyć i zamontować towar zgodny z umową, Wy zaś jesteście zobowiązani do zapłacenia za wykonane zlecenie.

Tak to wygląda formalnie i ma moc prawną. Inna kwestia, że zlecenie nie zostało wykonane należycie i do końca. Nie jest wykonane zlecenie do końca, zatem zapłata jest wstrzymana. Co nie oznacza, że obowiązują was już złożone zobowiązania.

Proponuję wystosować do nich pismo (najlepiej przez jakąś kancelarię prawną) wzywające do naprawienia źle wykonanego zlecenia i do jego zakończenia. Powinien też zostać określony termin, najlepiej nie krótszy jak 14 dni aby mogli się do pisma lub ustosunkować lub podjąć dalsze czynności (może będą musieli np. zamówić nowe okno?).

Pismo ma mieć na celu jasnego i udokumentowanego stanowiska w zaistniałej sytuacji. Jeśli tego nie zrobicie, może się przytrafić iż w przyszłości oni oddadzą sprawę do sądu z powodu braku zapłaty. Jeśli nie będzie dowodów na wasze interwencje i reklamacje będzie to wyglądało właśnie tak jakby zlecenie zostało wykonane (okno jest przecież zamontowane) a z Waszej strony nie było żadnych zastrzeżeń. Czyli trzeba teraz pisemnie zareagować. List polecony z potwierdzeniem doręczenia.
nomnes jest off-line  
15-09-2011, 20:42  
natalik
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Zły montaż okien

Nomnes, dziękuję Ci bardzo. Właśnie to samo dziś doradził nam radca prawny. Zobaczymy, jak sprawa się rozwinie.
natalik jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zwrot kosztów montażu okien (odpowiedzi: 2) Witam, W mieszkaniu spółdzielczym 10 lat temu zostały wymienione okna na własny koszt. W 2015 roku spółdzielnia dokonała zwrotu części kosztów....
§ Umowa kupna i montażu okien (odpowiedzi: 2) Witam Mam takie pytanie w grudniu spisałem umowę z firma zajmującą się sprzedażą i montażem okien, i na umowie pan napisał ze okna będą...
§ wadliwy montaż okien (odpowiedzi: 5) Witam, mam pytanie czy źle zamontowane okna można wyjąć i ponownie wstawić ponownie. Dodam, że okna są użytkowane przez cztery lata. Drugie moje...
§ Montaż okien (odpowiedzi: 5) Zleciliśmy firmie montaż okien, parapetów oraz zamontowanie dodatkowo żaluzji i moskitier. Wszystko zostało zrobione oprócz jednej moskitiery bo jak...
§ Montaż okien niezgodnych z umową (odpowiedzi: 1) Jeśli zły dział, to przepraszam. Trochę ponad miesiąc temu w mieszkaniu wymieniane były w trzech pokojach okna. Nikt tam nie mieszka i dopiero...
§ Umowa o montaż okien. (odpowiedzi: 1) Witam, Postanowiłem zmienić okna w domu, zamówiłem firmę, która dokonała pomiarów i umowiliśmy się na termin wykonania prac za kilkanaście dni...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:49.