Zanim zapytasz w sprawie wysokich rachunków za telefon - przeczytaj - Forum Prawne

 

Zanim zapytasz w sprawie wysokich rachunków za telefon - przeczytaj

Temat ten kieruję do wszystkich „szczęśliwych” użytkowników smartfonów, którzy znaleźli się na naszym forum ze względu na wysokie rachunki telefoniczne. Zanim wylejecie swoje żale w tej sprawie i zalejecie nas swoimi pytaniami - obarczając winą ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Zamknięty temat
 
28-09-2011, 09:46  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.469
Domyślnie Zanim zapytasz w sprawie wysokich rachunków za telefon - przeczytaj

Temat ten kieruję do wszystkich „szczęśliwych” użytkowników smartfonów, którzy znaleźli się na naszym forum ze względu na wysokie rachunki telefoniczne.
Zanim wylejecie swoje żale w tej sprawie i zalejecie nas swoimi pytaniami - obarczając winą wyłącznie operatora - przeczytajcie uważnie ten wątek.
Trzeba przede wszystkim wiedzieć że nasz nowy nabytek diametralnie rożni się od naszego starego, poczciwego telefonu komórkowego.
To nie jest telefon z wodotryskami tylko minikomputer z funkcją dzwonienia. (odwrócenie roli)
Praktycznie każdy taki produkt fabrycznie ustawiony jest w ten sposób aby korzystać na 100% z możliwości medialnych tego urządzenia.
Z czym to się wiąże?

Zakładam że wszystkie tego typu produkty posiadają takie aplikacja jak: POGODA, AKCJE, NEWSY, e- maile, GPS, szybki dostęp do portali społecznościowych typu Nasza Klasa, Fecebook, przeglądarka internetowa, kanał YouTube, Lokacja, Nawigacja.........etc.
Wiele z tych atrakcji można uruchomić samemu (kanał YouTube, przeglądarka internetowa) ale też wiele z nich aktualizuje się co chwile bez naszej wiedzy np. Pogoda, Mapy czy też odbieranie poczty (e-mail) obciążając momentami bardzo mocno transfer danych.
Niektóre z nich dla poprawnego funkcjonowania potrzebują ciągłej współpracy z internetem.
Nie zapoznanie się z instrukcją obsługi owego urządzenia oraz brak wiedzy ogólnej na temat obsługi smartfona (filozofii jego działania) powoduje niemiłe zaskoczenie przy pierwszej fakturze która zamiast opiewać na kilkadziesiąt złotych (jak dotychczas) szokuje kwotą – do zapłacenia - kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych.
Operator powinien tłumaczyć każdemu nabywcy z czym wiąże się (z jakimi zagrożeniami) nabycie owego cuda ale to na razie melodia przyszłości choć możliwe że UOKiK zdopinguje operatorów do prawidłowego działania. Spotkałem się już z ostrzeżeniami ze strony konsultantów na temat czyhających niebezpieczeństw. ( i oby więcej takich działań) więc mamy jakieś pierwsze oznaki dostrzegania przez operatorów problemu.
Ale my sami także powinniśmy się edukować w tym temacie i nie zaopatrywać się w urządzenia o których mamy tak blade pojęcie.
Podstawowa rada dla kupujących smartfona (choć to chyba musztarda po obiedzie)
Zanim włożymy do niego naszą kartę sim najpierw zapoznajmy się z instrukcją obsługi, poczytajmy w internecie co na ten temat piszą inni (a piszą bardzo mądrze i bardzo dużo) i dopiero wtedy zabierajmy się za nasz „cudowny” nabytek.
A jeśli mimo poczynienia stosownych przygotowań dalej nie wiemy o co w tym wszystkim chodzi najlepiej zrobimy kiedy poszukamy w rodzinie osobę (najlepiej młodych ludzi) która wie na ten temat więcej od nas.
Na razie temat zostawiam otwarty ale tylko dla postów związanych stricte ze sposobem bezpiecznego korzystania z owych urządzeń ponieważ mogłem z pośpiechu pominąć jakieś istotne aspekty tego zagadnienia.

Kerimus jest off-line  
29-09-2011, 08:57  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.469
Domyślnie RE: Zanim zapytasz w sprawie wysokich rachunków za telefon - przeczytaj

Ponieważ w wielu postach jest stawiany zarzut o nieudzieleniu przez sprzedawców (konsultanta operatora) odpowiedniej informacji na temat tej nieprzyjemniej przypadłości smartfonów polecam ten przepis.


Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 27 lipca 2002 r. (Dz. U. 141 poz. 1176)Art. 3.
1. Sprzedawca dokonujący sprzedaży w Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany udzielić kupującemu jasnych, zrozumiałych i niewprowadzających w błąd informacji, wystarczających do prawidłowego i pełnego korzystania ze sprzedanego towaru konsumpcyjnego (...)
Kerimus jest off-line  
14-11-2011, 02:13  
bdkacz
Użytkownik
 
Posty: 168
Domyślnie RE: Zanim zapytasz w sprawie wysokich rachunków za telefon - przeczytaj

Przecież ten Art 3 to jakaś paranoja. Na jego podstawie w sumie można by od dealera sprzedającego samochody domagać się zorganizowania/opłacenia kursu na prawo jazdy gdyż na takim kursie uczą (przynajmniej teoretycznie - praktykę ukazują statystyki wypadków) jak "korzysta się" w pełni z samochodu....gdyż bez prawka możemy je co najwyżej trzymać w garażu (a i to jak nam ktoś z prawkiem autko tam wstawi),a trzymania w garażu raczej pełnym korzystaniem nazwać nie można
bdkacz jest off-line  
14-11-2011, 07:48  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.469
Domyślnie RE: Zanim zapytasz w sprawie wysokich rachunków za telefon - przeczytaj

Ten przepis rozpatrujemy w kontekście zakupu smartfona a nie samochodu, więc proszę tego się trzymać albo następny post zostanie skasowany jako OT.
Jeśli Pana nurtuje ten zapis to proszę sobie otworzyć oddzielny temat np. w dziale Prawa Konsumenta.
Kerimus jest off-line  
21-02-2012, 11:23  
lukas25lukas
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Orange free pomocy pomocy

36 miesiecy temy wziełem internet w orange w abonamecie 55zł przez pierwsze 3 miesiące miałem po złotówce taka promocja ....i po tych 3ech miesiącach miałem płacic 55zł i 1 gb do wykorzystania a wiec ja zadzwoniłem do biuta obsługi orange i poprosiłem o zwjekszenie abonamentu do 120 zł i do 6 gb pani przyjeła zgłoszenie wszwstko by było ok ale przez całą umowe płaciłem 1 zł abonamentu i teraz mi sie skonczyła z nimi umowa i czy jak oni sie dopatrzą to bede musiał im to zwracac , ale to nie moja wina ze wszystkie faktury mam wystawione na 1 zł ...
lukas25lukas jest off-line  
14-05-2012, 13:56  
Pilsener
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zanim zapytasz w sprawie wysokich rachunków za telefon - przeczytaj

Najczęściej stosowane praktyki: (pisze tylko o tym, z czym spotkałem się w praktyce)

1. Wepchnięcie klientowi smartfona bez pakietu danych i czekanie, aż "powinie mu się noga".

2. Informowanie klienta o przyznaniu pakietu danych "od teraz" a faktycznie zaczyna to działać od dnia następnego lub nawet od następnego okresu rozliczeniowego - jestem właśnie w trakcie reklamacji z tego powodu w sieci Orange. Trudno to odbierać inaczej niż jako próbę wyłudzenia poprzez rozprowadzanie nieprawdziwej informacji na temat dostępności usługi.

3. Majstrowanie przy fabrycznych ustawieniach telefonów i instalowanie brandowego softu, który:
- zaczyna zżerać transfer natychmiast po włączeniu połączenia z siecią komórkową a nawet w niektórych modelach - po włożeniu karty SIM
- pobiera za pierwszym razem duże aktualizacje, np. brandowej aplikacji do nawigacji i nie informuje o tym użytkownika
- użytkownik nie jest informowany o połączeniu z internetem, lecz o połączeniu z "siecią komórkową" co jest nie w porządku, bo nieświadomy człowiek myśli, że potrzebuje tego by odbierać rozmowy i pisać SMSy a gdy raz to włączy telefon od razu zaczyna pobierać dane nabijając przez kilka godzin gigantyczny rachunek (nawet kilka tysięcy)

Moje rady dla zaczynających przygodę z netem w komórce:
- przeczytać umowę zanim podpiszemy, nierzadko przez "pomyłkę" zgadzamy się na wyższy abonament lub dodatkowe usługi
- absolutnie nie wkładać karty SIM i najlepiej nie włączać w ogóle telefonu, dopóki telefonicznie w biurze obsługi nie potwierdzimy, że mamy taką a taką taryfę i limit danych
- gdy uruchamiamy internet to róbmy to na chwilę a potem znów wyłączmy, potem sprawdzamy na stronie operatora stan swojego konta, jeśli wszystko jest bez zarzutu (zarejestrowano w ramach pakietu pobranie danych) to znaczy, że można bezpiecznie korzystać z internetu, sprawdzajmy też często stan konta
- następnie dajmy telefon specjaliście, aby go zrootował, pozbył się brandowego softu, simlocka i innych syfów, zainstalował natomiast pożyteczne aplikacje np. program do mierzenia transferu który automatycznie odetnie sieć gdy go zaczniemy wyczerpywać lub zablokuje aplikację która nagle w tle zacznie pobierać jakieś dane
- czytajmy, uczmy się, bądźmy świadomymi użytkownikami
Pilsener jest off-line  
14-05-2012, 15:18  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zanim zapytasz w sprawie wysokich rachunków za telefon - przeczytaj

Cytat:
czytajmy, uczmy się, bądźmy świadomymi użytkownikami
To chyba jedyne mądre zdanie w powyższym tekście.
 
14-05-2012, 16:03  
Pilsener
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zanim zapytasz w sprawie wysokich rachunków za telefon - przeczytaj

Implikujesz, jakobym zmyślał? A może to moja wina, że zamówiłem usługę, dostałem umowę oraz potwierdzenie SMSem o jej aktywowaniu a następnie obciążono mnie horrendalną kwotą za skorzystanie z tejże usługi? Faktycznie moja wina, bo nie wiedziałem, że jak operator twierdzi, że usługa jest aktywna to faktycznie jeszcze nie jest! Jestem ignorantem i nieudacznikiem, zaufałem umowie i SMSom od jakiegoś komórkowego operatora, powinienem pewnie przed popełnieniem takiej głupoty skontaktować się od razu z prawnikiem? Bo na zwykłą uczciwość a tym bardziej etykę nie mam co liczyć?
Pilsener jest off-line  
14-05-2012, 16:07  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zanim zapytasz w sprawie wysokich rachunków za telefon - przeczytaj

Powinieneś przeczytać umowę, regulamin, cennik i instrukcję obsługi telefonu. I nie powinieneś - udzielając rad na forum prawnym - wypisywać głupot.
 
14-05-2012, 16:51  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.469
Domyślnie RE: Zanim zapytasz w sprawie wysokich rachunków za telefon - przeczytaj

Pilsener , Twoje porady to Kogel-Mogiel.
Trochę w niej prawdy trochę przekłamań bazujących na własnych doświadczeniach ale wszystko to nie będące do końca odbiciem rzeczywistości.
Kerimus jest off-line  
14-05-2012, 21:43  
Pilsener
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zanim zapytasz w sprawie wysokich rachunków za telefon - przeczytaj

Cytat:
Napisał/a loco1 Zobacz post
Powinieneś przeczytać umowę, regulamin, cennik i instrukcję obsługi telefonu. I nie powinieneś - udzielając rad na forum prawnym - wypisywać głupot.
- przeczytałem umowę, regulamin, cennik i instrukcję obsługi telefonu. Dlatego właśnie włączyłem go dopiero po otrzymaniu informacji od operatora, że taryfa (z pakietem danych) została aktywowana. Gdzie w takim razie popełniłem błąd?

Co konkretnie jest głupotą z tego co napisałem? Każdy może tak napisać, oskarżacie mnie a sami nie piszecie nic konkretnego, ustosunkujcie się jakoś do tego co napisałem, podajcie jakieś argumenty.

Trzeba walczyć z nieetycznymi zagraniami w biznesie, jeśli coś napisałem nie tak to mnie poprawcie a nie przekreślacie z góry wszystko, trzeba pomagać innym a nie trollować.
Pilsener jest off-line  
14-05-2012, 21:48  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zanim zapytasz w sprawie wysokich rachunków za telefon - przeczytaj

Cytat:
trzeba pomagać innym a nie trollować
Więc trzymaj się tego wiedząc, że jesteś na forum prawnym.
Nie mam zamiaru wdawać się w dalsze bezcelowe dyskusje.
 
15-05-2012, 10:26  
Pilsener
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zanim zapytasz w sprawie wysokich rachunków za telefon - przeczytaj

Dostałem SMSa, że moja reklamacja w Orange została uznana - wygląda to na błąd ich systemów, powinni wysyłać SMSa później lub z informacją, że można korzystać od jutra - albo poprawić system naliczania opłat.

Przy okazji jeszcze jedna rada ode mnie: niektóre promocje działają TYLKO z wybranymi telefonami (np. BlackBerry), więc po przełożeniu karty SIM do zapasowego telefonu (bo nasz BB się np. rozładuje) można się zdziwić, w umowie jest to oczywiście wyraźnie zaznaczone ale ani słowa o konsekwencjach.

I przy okazji - czy w Kodeksie Cywilnym nie ma zapisu zabezpieczającego jedną ze stron umowy przed wygórowaną karą, rażącym naruszeniem jej interesów i tak dalej? W dodatku cennik jest starannie ukryty - myślę, że prawnicy mieliby dobry punkt zaczepienia.
Pilsener jest off-line  
15-05-2012, 10:36  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.469
Domyślnie RE: Zanim zapytasz w sprawie wysokich rachunków za telefon - przeczytaj

Ja uważam że wrodzone lenistwo niektórych naszych rodaków jest przyczyną późniejszych perturbacji.
Brak czasu lub ochoty czytania regulaminu usługi (czy też samej umowy) jest podstawową przyczyną dalszych kłopotów.
Nie przeczę, że operatorzy nie silą się aby wyłożyć w sposób prosty kawę na ławę, ale nie znaczy to że zwalania nas z pilnowania swoich interesów czy też wykazania się elementarna czujnością w tych sprawach.
Proszę nie winić za wszystko operatorów, bo w końcu stwórca dał nam narzędzie do myślenia i trzeba z niego korzystać.
Kerimus jest off-line  
19-05-2012, 22:21  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.462
Domyślnie RE: Zanim zapytasz w sprawie wysokich rachunków za telefon - przeczytaj

Cytat:
Napisał/a Kerimus Zobacz post
stwórca dał nam narzędzie do myślenia i trzeba z niego korzystać.
święte słowa, a ja jeszcze do tego dorzucę, że przyczyną połowy naszych błędów życiowych jest to, że odczuwamy tam, gdzie powinniśmy myśleć, a myślimy tam, gdzie powinniśmy odczuwać
cedwah jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kontrola z US w sprawie zbyt wysokich kosztów uzyskania przychodu w działalności gosp (odpowiedzi: 8) Czy miał ktoś taka kontrolę? Czego można się spodziewac?
§ Zanim zapytasz w sprawie wysokich rachunków za telefon - przeczytaj (odpowiedzi: 8) Temat ten kieruję do wszystkich „szczęśliwych” użytkowników smartfonów, którzy znaleźli się na naszym forum ze względu na wysokie rachunki...
§ Wezwanie do zapłaty rachunków za telefon po śmierci abonenta. (odpowiedzi: 11) Witam. Pod koniec stycznia zmarła moja babcia, która miała podpisaną umowę na usługi telekomunikacyjne z Netią. Zaraz po śmierci dzwoniłem na...
§ Służba Więzienna - portal (przeczytaj zanim zaczniesz pisać) (odpowiedzi: 1) http://www.sw.gov.pl/
§ Zanim ZAPYTASZ zajrzyj tutaj (odpowiedzi: 1) Zanim zadasz pytanie zobacz, czy odpowiedź na Twoje pytanie nie znajduje się w tym temacie: 1. Każdy przejaw działalności człowieka, która ma...
§ Zanim zapytasz ... (odpowiedzi: 1) Wszystkim poszukującym informacji na tematy związane z zabezpieczeniem społecznym polecam informacje z oficjalnych serwisów: Zakład Ubezpieczeń...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:11.