reklamacja obuwia w CCC - Forum Prawne

 

reklamacja obuwia w CCC

Witam, Kupiłam buty w CCC na początku grudnia, po 9 dniach użytkowania (w zasadzie to 8 bo w dniu zakupu nie były noszone) podeszwa na prawym bucie dosłownie prawie w połowie odpadła. Dodam, że w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta

Prawa konsumenta - aktualne tematy:

  • § Media expert zwrot słuchawek
    Witam dzisiaj zakupiłem słuchawki bezprzewodowe dokanałowe w sklepie Media Expert. Rozpakowałem je dopiero w domu i...
  • § kupno auta od Niemca
    Witam. Znajomy wpakował się w niezły problem z handlarzem. Mianowicie udostępnił handlarzowi aut skan dowodu...
  • § odrzucona reklamacja DRZWI - u...
    witam Zamawiałam 3skrzydła drzwiowe Dre wraz z ościeżnicami w jednym z internetowych sklepów. Towar dostarczono...

Odpowiedz
 
30-12-2011, 23:48  
aguinjapan
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie reklamacja obuwia w CCC

Witam,

Kupiłam buty w CCC na początku grudnia, po 9 dniach użytkowania (w zasadzie to 8 bo w dniu zakupu nie były noszone) podeszwa na prawym bucie dosłownie prawie w połowie odpadła. Dodam, że w tym okresie nie padało a i buty nie były noszone codziennie no i jeżdżę samochodem więc nie były aż tak bardzo narażone "na niekorzystne warunku atmosferyczne". Oczywiście reklamacja została złożona, 14 dni standardowo na odpowiedź no i dzisiaj mija termin, podjechałam do sklepu a tam okazuje się, że ani butów ani decyzji. Pani kierownik stwierdziła, że będzie dzwonić do nich i się dowiadywać, miała do mnie przedzwonić jak już będzie coś wiedziała, czego oczywiście nie zrobiła i po mojej kolejnej wizycie tego samego dnia okazało się, że reklamacja została odrzucona. Nie wiem na jakiej podstawie bo nie mam jeszcze opinii ich rzeczoznawcy z koziej wólki ale od razu zostałam poinformowana, że Pani kierownik się dziwi dlaczego i radzi od razu iść do RPK. I teraz moje pytanie- skoro termin pisemnego ustosunkowania się do decyzji minął dzisiaj a ja nie mam na piśmie decyzji to w świetle prawa reklamacja chyba zostaje uznana no i teraz czy faktycznie isć do razu do RPK czy też im jeszcze napsuć krwi bo według mnie jest to czyste granie na zwłokę, oni odrzucą mediację RPK i będzie proces (bo ja nie odpuszczę). Buty kosztowały 350 zł doliczając koszty dojazdu i zakupu nowych butów bo po oddaniu do reklamacji nie miałam w czym chodzić więc pieniędzy trochę przez CCC wydałam. Nie chodzi mi już o formę rozpatrzenia reklamacji czy to będzie zwrot kasy (tak by było najlepiej), czy wymiana albo naprawa ale o sam fakt rozpatrzenia na moją korzyść bo ewidentnie jest to wina producenta butów. Czy ktoś miał taki przypadek i wygrał taką sprawę, bo nie bardzo wiem co czynić.
aguinjapan jest off-line  
30-12-2011, 23:54  
nomnes
Przyjaciel forum
 
nomnes na Forum Prawnym
 
Posty: 21.163
Domyślnie RE: reklamacja obuwia w CCC

Sprzedawca nie musi ustosunkować się na piśmie. Kiedy dokładnie nastąpiło złożenie reklamacji i kiedy dokładnie dowiedziałaś się o odmowie uznania reklamacji za zasadną?
nomnes jest off-line  
31-12-2011, 00:08  
aguinjapan
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: reklamacja obuwia w CCC

Zgłoszenie 16.12.2011 - decyzja 30.11.2011 czyli dzisiaj. W takim razie ustosunkowali się. I teraz czy od razu do Rzecznika czy jeszcze odwołanie. Z tego co czytam w postach innych reklamujących w CCC, odwołania są w 95% przypadków odrzucane, a na mediacje się nie godzą.
aguinjapan jest off-line  
31-12-2011, 00:17  
nomnes
Przyjaciel forum
 
nomnes na Forum Prawnym
 
Posty: 21.163
Domyślnie RE: reklamacja obuwia w CCC

Po pierwsze to odmowa musi być uzasadniona:

Przepis prawny:
Art. 4.

1. Sprzedawca odpowiada wobec kupującego, jeżeli towar konsumpcyjny w chwili jego wydania jest niezgodny z umową; w przypadku stwierdzenia niezgodności przed upływem sześciu miesięcy od wydania towaru domniemywa się, że istniała ona w chwili wydania.


To sprzedający musi udowodnić, że wada nie istniała w chwili zakupu.

Zatem zostają 2 wyjścia:

1) Rzecznik
2) uzyskanie własnej opinii rzeczoznawcy i z tą opinią odwołanie się od reklamacji.
nomnes jest off-line  
31-12-2011, 00:31  
aguinjapan
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: reklamacja obuwia w CCC

Poczekam na uzasadnienie, chociaż podejrzewam, że jak we wszystkich przypadkach podadzą - uszkodzenie mechaniczne, sama sobie podeszwę urwałam i źle użytkowałam buty "patrz ale nie dotykaj"

Jaki jest czas na złożenie odwołania i może wiesz ile czeka się na decyzję rzeczoznawcy, bo chyba lepiej jest mieć taką opinię w momencie składania odwołania.

A i jak to jest z paragonem za ten zakup. W momencie składania reklamacji zabrano mi go a nie mam jego kopii - jedynie potwierdzenie płatności kartą. Czy w momencie uzyskania decyzji mam się domagać oryginału rachunku?
aguinjapan jest off-line  
31-12-2011, 00:40  
satovanhorn
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie RE: reklamacja obuwia w CCC

Żadnej decyzji nie było. Musi być ona na piśmie, tak jak pisze @nomnes. "Jedna Baba drugiej Babie" to nie ma znaczenia prawnego. Prawo jest pisane, więc wg art.8 pkt3 Ustawy z dnia 27 lipca 2002r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego Dz. U. z 2002r. Nr 141 poz. 1176 z późn. zm) oraz zapisami Dyrektywy UE Nr 1999/44 z dnia 25 maja 1994r. masz sprawę wygraną. Postrasz ich na pismie Sądem (czytaj wezwij do natychmiastowego rozpatrzenia reklamacji zgodnie z w/w ptrzepisami, a później pójdź do Sądu,bo jest już po terminie 14 dni od daty złożenia reklamacji-sprawa jasna). Najpierw spokojnie odbierz buty wraz z uzasadnieniem odmowy oraz PARAGONEM (sprawdz datę jaką wpisali w odpowiedzi na reklamację ( to ważne, żeby była właściwa, tzn, po terminie 14 dni od daty 16.12).
I nie patrz na tą sprawę z pozycji przegranej- PRAWO stoi po Twojej stronie.
satovanhorn jest off-line  
31-12-2011, 01:06  
aguinjapan
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: reklamacja obuwia w CCC

Rozumiem, że w momencie odbierania decyzji, jeżeli na piśmie będzie data 30.12 to mam kwestionować takie pismo czy też podpisać decyzję z datą otrzymania czyli już w nowym roku zapewne. Co do tego, że prawo stoi po mojej stronie to wiem, tylko jak to ma się do rzeczywistości. Oni będą się wiecznie odwoływać, proces też swoje trwa. Wiem, że nie odpuszczę ale trochę przeraża mnie cała ta procedura, czas oczekiwania no i zszargane nerwy oraz dodatkowo poniesione koszty. Ewentualnie będę miała trochę szczęścia i uznają moje odwołanie
aguinjapan jest off-line  
31-12-2011, 11:18  
loco1
Przyjaciel forum
 
Posty: 43.654
Domyślnie RE: reklamacja obuwia w CCC

Cytat:
Napisał/a satovanhorn Zobacz post
Żadnej decyzji nie było. Musi być ona na piśmie, tak jak pisze @nomnes.
Dlaczego tak twierdzisz, nomnes tak nie napisał.

Cytat:
(sprawdz datę jaką wpisali w odpowiedzi na reklamację ( to ważne, żeby była właściwa, tzn, po terminie 14 dni od daty 16.12).
Powiedz proszę, jakie to ma znaczenie?
loco1 jest off-line  
31-12-2011, 11:45  
satovanhorn
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie RE: reklamacja obuwia w CCC

Rzeczywiście, przeczytałam bez zrozumienia. Przepraszam.
Wg mnie decyzja musi być na piśmie, bo reklamacja złożona w sklepie była spisana przez ekspedientkę. Co do daty to kwestia późniejszego terminu 14 dniowego. W sklepie nie było decyzji 30.XII.
satovanhorn jest off-line  
31-12-2011, 11:47  
loco1
Przyjaciel forum
 
Posty: 43.654
Domyślnie RE: reklamacja obuwia w CCC

Cytat:
Wg mnie decyzja musi być na piśmie, bo reklamacja złożona w sklepie była spisana przez ekspedientkę.
Czy swoja opinię podeprzesz podstawą prawną?
Cytat:
Co do daty to kwestia późniejszego terminu 14 dniowego. W sklepie nie było decyzji 30.XII.
?
loco1 jest off-line  
31-12-2011, 13:53  
satovanhorn
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie RE: reklamacja obuwia w CCC

To kwestia ciężaru dowodowego art.6kc oraz oświadczenia woli 81kc.
Cięzar dowodowy udowodnienia zachowania terminu leży teraz po stronie Sprzedawcy. W jaki sposób udowodni, że Kupujący wiedział, zapoznał się... z odpowoedzią reklamacji? Mogłoby być to nagranie telefonicznie..., W każdym innym przypadku do dnia dzisiekjszego nie otrzymałaś odpowiedzi, zatem minęło 14 dni. Co do daty-ma ona zasadnicze znaczenie-idź jeszcze dzisiaj do sklepu, a nie dzwoń i dowiedź się dzisiaj o odpowiedź reklamacji, weż ze sobą świadka rozmowy z ekspedientką. Ciężar dowodowy- to kwesia przez którą przegrano wiele procesów.
satovanhorn jest off-line  
31-12-2011, 15:06  
aguinjapan
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: reklamacja obuwia w CCC

Odpowiedzi nie ma, bo wczoraj w sklepie nie byli mi w stanie powiedzieć kiedy ona będzie i mają mój nr telefonu więc mają dzwonić jak tylko dotrze. Wydaje mi się, że może w poniedziałek, wtorek będzie. Pójście do sklepu wydaje mi się, że nic nie da, bo decyzji i tak nie ma. Dla mnie podstawą do uznania reklamacji jest fakt, że reklamacja została zgłoszona 9 dni po zakupie a więc prawdopodobnie sprzedano mi towar wadliwy oraz fakt, że do dnia dzisiejszego nie otrzymałam decyzji na piśmie wraz z uzasadnieniem. Na dobrą sprawę gdybym wczoraj tam nie poszła, to dzisiaj mogłabym spokojnie uznać, że reklamacja została uznana. Ech po co się pospieszyłam
aguinjapan jest off-line  
31-12-2011, 15:12  
satovanhorn
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie RE: reklamacja obuwia w CCC

Fakt, to był błąd-cena nadgorliwości.
Oto cel Twojej dzisiejszej wizyty w sklepie: uwzględniając chęć matactwa sprzedającego-może on uznać w poniedziałek rano, że odpowiedź była w sklepie od 30 grudnia, o czym zostałaś powiadomiona telefonicznie lub osobiście, a papier przyjmnie datę wsteczną. W tym rzecz.
Jeżlei chodzi o to, że zgłosiłaś reklamację 9 dni po zakupie, to nie ma znaczenia, papier wszystko przyjmie, a rzeczoznawcy ze strony sprzedawcy dorobią ideologię, niestety. Prawo do gwarancji jest Twoim prawem nabytym przy zakupie konsum. A to regulują wspomiane przeze mnie ustawy i dyrektywy. Myślę, że CCC naprawi Ci buty, bo tak zazwyczaj to się kończy.
satovanhorn jest off-line  
31-12-2011, 15:22  
aguinjapan
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: reklamacja obuwia w CCC

Ale to mam iść i jeżeli nie ma reklamacji, to wziąć na piśmie, że jej nie ma? Świadka wczorajszej rozmowy mam.
aguinjapan jest off-line  
31-12-2011, 15:27  
satovanhorn
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie RE: reklamacja obuwia w CCC

Świadek rzecz święta. Wyjaśnij mi czy sprzedawczyni podczas Twojej ostatniej wizyty poinf. Cię, że reklamacja została rozp. odmownie? Dlaczego nie wydała Ci obuwia wraz z paragonem odrazu po tej informacji? SKąd miała takie informacje?
satovanhorn jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Reklamacja obuwia: naprawa, bez konsultacji z konsumentem, kolejna reklamacja odrzuco (odpowiedzi: 39) Już wcześniej opisywałam ten problem, ale powtórzę. Jesienią 2010r zakupiłam buty Nike WMNS Court Tradition 2 za 299zł. W marcu oddałam je do...
§ Reklamacja: prucie się obuwia od srodka ,dziury. Niezasadna reklamacja. (odpowiedzi: 4) Witam . Miesiąc temu reklamowałam w sklepie heavy duty buty marki EMU . Moja reklamacja została uznana za niezasadną . Chciałam się dowiedzieć...
§ Reklamacja obuwia (odpowiedzi: 5) Witam, Poczytałem trochę na forum ale mam kilka szczegółowych niejasności. Kupiłem buty 23.11.2010r. Obcas pękł mi pionowo z tyłu na łączeniu...
§ Reklamacja obuwia (odpowiedzi: 7) Witam, Na wstępie przedstawię całą sytuację: W październiku kupiłam w sklepie BATA kozaki za 400zł i po 3 tygodniach użytkowania, przy czym...
§ reklamacja obuwia (odpowiedzi: 4) Niecałe 3 mc temu kupiłam kozaki,niestety popsuł sie zamek po 2,5 mc uzytkowania.Pojechałam z reklamacja,po czym usłyszałam od sprzedawcy,że suwaków...
§ Reklamacja Obuwia (odpowiedzi: 2) 29 sierpnia 2010 roku kupiłem buty sportowe Court Stabil. Po wczorajszym treningu zauważyłem małe pęknięcie na lewym bucie w miejscu małego palca....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:35.