Kilkakrotna naprawa a akty prawne - Forum Prawne

 

Kilkakrotna naprawa a akty prawne

Wiatam Z gory zaznaczam ze staralem znalesc sie podobny temat, niestety nie udalo sie, dlatego zalozylem nowy. Jestem osoba fizyczna. Otoz zakupilem pewien przedmiot u sprzedawcy i przedmiot ten caly czas psuje sie (tzn po ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
10-03-2007, 00:15  
termos
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Kilkakrotna naprawa a akty prawne

Wiatam
Z gory zaznaczam ze staralem znalesc sie podobny temat, niestety nie udalo sie, dlatego zalozylem nowy.
Jestem osoba fizyczna. Otoz zakupilem pewien przedmiot u sprzedawcy i przedmiot ten caly czas psuje sie (tzn po 3 krotnym oddaniu go do serwisu, po kazdej naprawie poczatkowo bylo ok, ale znow ten sam problem zwiazany z funkcjonowaniem tego przedmiotu powracal). W zadnym akcie prawnym nie znalazlem odpowiedzi na moje pytanie- tzn czy jesli przedmiot byl oddawany do naprawy 3 razy i dalej problem ten sam powracal to przysluguje mi ustawowe prawo do zamiany towaru na towar nowy bez jakichkolwiek watpliwosci? Znajomi podpowiadaja mi ze podobno jest jakis zapis prawny, ze po chyba 3 razach nieudanych napraw tego samego elementu, przysluguje mi prawo do wymiany na model nowy, jesli zgodzilem sie na opcje, ktora mi przyslguje z mocy jakiejs ustawy, niestety nie moge znalezc zadnego aktu prawnego, ktory by ta sytuacje okreslal. Ale mi sie wydaje ze nie ma takiego aktu prawnego, ktory by to stwierdzal ( bo taki zapis mozna chyba tylko znalesc w gwarancji- czy jednak sie myle ? ). Z gory dziekuje za odpowiedz !

Chodzi mi poprostu TYLKO O TO, czy istnieje jakis akt prawny, który okreslalby obowiazek sprzedawcy do zamiany na nowy towar, w przypadku kilkakrotnych nieudolnych napraw. Czy poprostu ilosc ta nie ma tu nic do rzeczy?

Dzieki !
termos jest off-line  
10-03-2007, 12:04  
stichus13
Użytkownik
 
Posty: 269
Domyślnie

Jeśli dobrze zrozumiałem to reklamacja była z tytułu gwarancji. W takiej sytuacji wszystko zależy od karty gwarancyjnej-jeśli jest tam zapis o wymianie towaru na nowy po iluś tam naprawach to można się tej wymiany domagać. Jeśli nie ma takiego zapisu to gwarant może naprawiać daną rzecz 3 albo i nawet 33 razy.

Dlatego lepiej reklamować z ustawy. Wtedy jeśli towar już po raz drugi ma tą samą wadę można żądać obniżenia ceny bądź odstąpić od umowy w zależności od tego czy wady są istotne.
stichus13 jest off-line  
10-03-2007, 12:35  
termos
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Tak wczesniejsza reklamacja byla z tyt gwarancji.
Nurtuje mnie jeszcze 1 problem tj.:
Art. 10. 1. Sprzedawca odpowiada za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jedynie w przypadku jej stwierdzenia przed upływem dwóch lat od wydania tego towaru kupującemu; termin ten biegnie na nowo w razie wymiany towaru. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana, strony mogą ten termin skrócić, jednakże nie poniżej jednego roku.

Czyli ustawa daje 2 lata na zglaszanie jakichkolwiek roszczen, jesli towar jest niezgodny z umowa
I zaluzmy, gwarancja tez jest na 2 lata. To jesli zdecydowalem sie na gwarancje (3 razy juz naprawialem dana usterke), to juz nie moge nigdy pozniej powolac sie na ustawe, bo wybralem gwarancje ?? Czy jakby gwarancja byla na 1 rok, to gdyby minela (tj po roku) moglbym powolac sie wtedy na ustawe, jesli udowodnilbym niezgodnosc towaru z umowa?
termos jest off-line  
10-03-2007, 13:15  
stichus13
Użytkownik
 
Posty: 269
Domyślnie

Nigdzie nie jest napisane że reklamując z gwarancji zamykamy sobie drogę reklamacji z ustawy więc jak najbardziej możesz reklamować z ustawy po tym jak wcześniej z reklamowałeś z gwarancji.
Inaczej jest jeśli towar był kupowany na działalność gospodarczą no ale to nie ten dział forum
stichus13 jest off-line  
10-03-2007, 13:23  
termos
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

ok dzieki

Jeszcze tylko 1 ostatnie pytanie, tak dla 100% pewnosci - czyli w zadnym akcie prawnym nie ma takiego zapisu, ze po np 3 krotnej nieudanej naprawie, przysluguje mi automatycznie zamiana towaru na model nowy i sprzadawca musi to zrobic obowiazkowo?
termos jest off-line  
10-03-2007, 13:31  
stichus13
Użytkownik
 
Posty: 269
Domyślnie

Nie, takiego przepisu nie ma.
stichus13 jest off-line  
10-03-2007, 13:51  
termos
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Jednak mam jeszcze jedno pytanie Ale to juz z czystej ciekawosci
W ustawie jest napisane, ze "w przypadku stwierdzenia niezgodności przed upływem sześciu miesięcy od wydania towaru domniemywa się, że istniała ona w chwili wydania"
Czyli jesli np po 8 miesiacach od daty zakupy, zepsuje mi sie dany produkt, to i tak sprzedawca ma obowiazek, naprawy go jesli go o to poprosze? czy moze temu przepisowi nie podlegają uszkodzenia, ktore wystąpiły po zakupie (tzn po tych 6 miesiacach) i wtedy poprostu musze jakos sam udowodnic jego wadliwosc przy zakupie?
termos jest off-line  
10-03-2007, 16:14  
stichus13
Użytkownik
 
Posty: 269
Domyślnie

Ten przepis ma znaczenie głównie w sądzie. W tym sensie że wskazuje na kim ciąży ciężar udowodnienia że towar był zgodny/niezgodny z umową w dniu zakupu. Do 6 miesięcy ciężar ciąży na sprzedawcy, po 6 miesiącach na konsumencie.

Dlatego jak po 8 miesiącach reklamujesz to sprzedawca nadal ma obowiązek towar naprawić/wymienić z tym, że może odpisać że towar był zgodny z umową w dniu zakupu i wtedy niestety konsumentowi zostanie tylko sąd. No ale warto spróbować-może sprzedawca nie zna tego przepisu albo nie odpowie w ciągu 14 dni...
stichus13 jest off-line  
11-03-2009, 19:40  
masieh
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Kilkakrotna naprawa a akty prawne

Cytat:
Napisał/a stichus13 Zobacz post
Nigdzie nie jest napisane że reklamując z gwarancji zamykamy sobie drogę reklamacji z ustawy więc jak najbardziej możesz reklamować z ustawy po tym jak wcześniej z reklamowałeś z gwarancji.
Inaczej jest jeśli towar był kupowany na działalność gospodarczą no ale to nie ten dział forum
Właśnie otrzymałem pismo z MediaMarkt (odzew na moją nieudaną próbę zgłoszenia reklamacyjnego tyt. niezgodności towaru z umową) w którym czytam:
na podstawie art 9 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. (...) stracił pan uprawnienia dot. doprowadzenia sprzętu do stanu zgodnego z umową, ponieważ nie zgłosił pan sprzedawcy faktu niezgodności przed upływem 2 miesięcy od stwierdzenia niezgodności. NIezgodność zauważył pan w lipcu 2008 a reklamację z tytułu niezgodności zgłosił pan dopiero 4.03.2009

Fakty:
lipiec 2008 oddaję pierwszy raz do naprawy mój amplituner, dostaję go sprawny, po tygodniu oddaję go znowu (ta sama usterka), dostaję go sprawny, po 2 kolejnych dniach (wciąż ta sama usterka) oddaję go kolejny raz z adnotacją, że żądam rzetelnej naprawy, dostaję go po 5 tygodniach NIESPRAWNY z adnotacją z serwisu, że ze sprzętem wszystko jest w jak najlepszym porządku. Jadę do Media żeby sprawdzić to na dziale HiFi przez wykwalifikowanego pracownika i okazuje się, że nie tylko mi się wydaje, że sprzęt jest do ... do niczego. Proszę o wymianę sprzętu na nowy z tytułu niezgodności i dostaję w/w odpowiedź.
Chciałbym spytać:
1. Porównując to pismo z cytowanym tekstem rodzi się pytanie - jak to faktycznie jest? Co z tymi dwoma miesiącami? Mam wrażenie że to jakaś bzdura!
Cóż, wolałbym opcję, że pomimo 2 krotnej naprawy mam szansę walczyć o nowy towar z tytułu niezgodności
2. Jeśli serwis nie wywiązuje się z umowy (naprawa nie skutkuje, dostaję sprzęt niesprawny) to czy mogę zażądać wymiany sprzętu z tytułu niewywiązania się sprzedawcy/serwisu z umowy naprawy sprzętu (nie naprawiono sprzętu za 3cim razem) i/lub sporej niedogodności jaką to u mnie powoduje (sprzęt jest od 6 miesięcy częściej w naprawie niż w moim domu, ostatni, 3ci już raz wyjechał na 5 tygodni po to tylko żeby wrócić niesprawnym z adnotacją że wszystko jest OK)

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie!

Maciek
masieh jest off-line  
11-03-2009, 21:35  
Hopless Cases
Użytkownik
 
Posty: 92
Domyślnie RE: Kilkakrotna naprawa a akty prawne

Sprzedawca nie ma racji twierdząc, że nie zgłosiłeś niezgodności w terminie. Skoro wadę zauważyłeś w lipcu i w lipcu zareklamowałes towar, a do chwili obecnej występuje ta sama wada, którą cały czas reklamowałeś, to twierdzenie, że zgłosiłeś ją dopiero teraz jest absurdalne.
Jeśli chodzi o trzykrotną naprawę, to żaden przepis tego wprost nie reguluje, ale art. 8 ust. 4 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej stanowi że jeżeli sprzedawca nie zdoła uczynić zadość żądaniu wymiany lub naprawy rzeczy w odpowiednim czasie lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności, ma on prawo domagać się stosownego obniżenia ceny albo odstąpić od umowy tzn. żądac zwrotu gotówki. W orzecznictwie przyjęło się, że sprzedawca nie zadoścuczynił żądaniu a dalsza naprawa narażałaby kupującego na znaczne niedogodności , jeśli pomimo trzech napraw wady nie naprawił.
Hopless Cases jest off-line  
11-03-2009, 22:56  
masieh
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Kilkakrotna naprawa a akty prawne

dziękuję za szybką odpowiedź.
Grzebałem po dzienniku ustaw ale do końca nie rozumiem jak mogę go zaadoptować do mojej sytuacji.
Art. 8 mówi o żądaniach wymiany na nowy sprzęt bądź jego nieodpłatnej naprawy, Art 9 natomiast o utraceniu uprawnień do Art 8, o ile upłynął termin 2 miesięcy od czasu zauważenia usterki do jej zgłoszenia. Co zatem oznacza zgłoszenie? Zgłoszenie reklamacyjne, czy może próba reklamacji z ustawy?
Chciałbym napisać kolejne pismo do MediaMartku, muszę jednak mieć pewność, że interpretacja Art 8 którą chcę przedstawić oraz w/w dat w mojej konkretnej sprawie jest słuszna, tj. :
A) Towar jest niezgodny z umową i nie tracę uprawnień z Art 9 ponieważ zauważyłem niezgodność wcześniej (reklamacje) i dodatkowo aby ustosunkować się do pisma z serwisu (potwierdzić wadę) sprzęt został sprawdzony przez specjalistę wykrywając nadal istniejącą usterkę. Jeszcze w tym samym dniu napisałem pismo reklamacji z ustawy
B) Czuję się oszukany przez serwis i Media jako sprzedawcę (znowu Art ponieważ mimo upływu 5 tygodni naprawy i oficjalnego pisma z serwisu(każącego mi sądzić że sprzęt jest sprawny), dodatkowo bez jakiejkolwiek adnotacji w karcie gwarancyjnej otrzymałem sprzęt nadal wadliwy
C) Za Art. 8.4 - nakłada to na mnie duże niedogodności (sprzętu nie mam w domu, bujam się z nim z i do MediaMarktu).
Proszę mi uwierzyć, że dla mnie jako osoby posiadającej zacięcie audiofilskie jest straszną krzywdą każdy tydzień zwłoki w załatwieniu tej sprawy, szczególnie że amplituner kosztował kilka tysiączków. Tego nawet nie porównuję do lizania lizaka przez szybkę

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i pomoc w walce o swoje prawa!

Hoping that my case is not hopeless
masieh jest off-line  
11-03-2009, 23:22  
Hopless Cases
Użytkownik
 
Posty: 92
Domyślnie RE: Kilkakrotna naprawa a akty prawne

Zawiadomiłeś ich skutecznie, we właściwym terminie. Zawiadomienie może być złożone w dowolnej formie, byle byś mógł później wykazać, że takie zawiadomienie złożyłeś. Jednak z uwagi na ich upór potrzebowałbyś opinii jakiegoś serwisu albo najlepiej biegłego rzeczoznawcy. A swoją drogą, co to za amplituner i co mu dolega? Jeśli taką opinię uzyskasz i będziesz w stanie wykazać zawiadomienie we właściwym terminie, nie powinieneś mieć problemu z wygraniem sporu sądowego.

Zupełnie na marginesie... Skoro masz zacięcie audiofilskie, to pozbądź się supermarketowego amplitunera, a ze te parę tysiączków nabądź przyzwoity zestaw stereo. Muzyczka będzie ładniej grała i reklamować nie trzeba będzie

Hoping, that I'll resolve any hopless cases
Hopless Cases jest off-line  
13-03-2009, 12:06  
masieh
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Kilkakrotna naprawa a akty prawne

W moim przypadku są dwie daty - pierwsza dot. naprawy gwarancyjnej (pierwsze zgłoszenie usterki) druga dot sprawdzenia sprzętu przez fachowca i na podstawie jego diagnozy ponownego zwrotu sprzętu (tutaj reklamacja z ustawy). Obyś miał rację że to wystarczy - mam zamiar porozmawiać z kierownikiem działu HiFi, zanim rozpętam batalię o nowy sprzęt.

Co do amplinutera - dobry i zacny DENON, niestety nieudany egzemplarz, kupiony w MediaMarkcie ze względu na dobrą cenę Chcę go wymienić na kolejnego DENONa, dlatego nie myślę nawet o sprzedaży.

Hoping that this hopeless case is about to be resolved
masieh jest off-line  
13-03-2009, 13:02  
gummmisie
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Kilkakrotna naprawa a akty prawne

Cytat:
Napisał/a Hopless Cases Zobacz post
Sprzedawca nie ma racji twierdząc, że nie zgłosiłeś niezgodności w terminie. Skoro wadę zauważyłeś w lipcu i w lipcu zareklamowałes towar, a do chwili obecnej występuje ta sama wada, którą cały czas reklamowałeś, to twierdzenie, że zgłosiłeś ją dopiero teraz jest absurdalne.
Jeśli chodzi o trzykrotną naprawę, to żaden przepis tego wprost nie reguluje, ale art. 8 ust. 4 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej stanowi że jeżeli sprzedawca nie zdoła uczynić zadość żądaniu wymiany lub naprawy rzeczy w odpowiednim czasie lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności, ma on prawo domagać się stosownego obniżenia ceny albo odstąpić od umowy tzn. żądac zwrotu gotówki. W orzecznictwie przyjęło się, że sprzedawca nie zadoścuczynił żądaniu a dalsza naprawa narażałaby kupującego na znaczne niedogodności , jeśli pomimo trzech napraw wady nie naprawił.
Swieta racja ...
gummmisie jest off-line  
28-03-2009, 11:18  
masieh
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Kilkakrotna naprawa a akty prawne

niestety racja jest po stronie sprzedawcy, jak orzekł Rzecznik Praw Ochrony Konsumenta. Wybierając naprawę gwarancyjną po zaistnieniu usterki odciąłem sobie drogę do reklamowania jej z tytułu ustawy, chyba że wystąpi inna usterka. Wówczas będę mógł reklamować z ustawy.
masieh jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Akty prawne - chronologia (odpowiedzi: 2) Witam, niestety nigdzie nie potrafię znaleźć satysfakcjonującej mnie odpowiedzi dlatego mam nadzieję, że ktoś z Państwa mi pomoże. Piszę pracę...
§ akty prawne (odpowiedzi: 9) Witam serdecznie na tym forum (administrację i użytkowników) Poszukuję konkretnych zapisów w dziennikach ustaw (nr.dziennika/nr.ustawy) jakie...
§ Akty prawne. (odpowiedzi: 3) Witam, Mógłbym prosić o podanie nazwy aktów, z którymi powinienem się zapoznać by dowiedzieć się wszystkiego o działalności komornika?
§ JSA a kwestie prawne/przepisy, konkretne akty prawne (odpowiedzi: 5) Jestem oczekujacym/zarejestrowanym kandydatem na JSA (job seeker's allowance). Pracuje w UK 4 lata, nieprzerwanie (poza wakacjami) do lipca 2009 roku...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:33.