Odstąpienie od umowy zawartej na pokazie garnków - Forum Prawne

 

Odstąpienie od umowy zawartej na pokazie garnków 6

Firma Eco-Vital jest niesłychanie cwana, polecam każdemu zachować super ostrożność i pewność działań. Moja mama dała sobie wcisnąć te wspaniałe garnki, przekonałem ją prawie od razu że te garnki są przepłacone o jakieś 900% i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
14-01-2014, 11:37  
admap
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy zawartej na pokazie garnków

Firma Eco-Vital jest niesłychanie cwana, polecam każdemu zachować super ostrożność i pewność działań. Moja mama dała sobie wcisnąć te wspaniałe garnki, przekonałem ją prawie od razu że te garnki są przepłacone o jakieś 900% i zaczęła się męka z odstąpieniem od umowy. Na pokazie i w oddziale firmy kulturalnie wyjaśnili że należy wysłać do siedziby firmy odstąpienie, poczekać na odpowiedź, która miała nastąpić w ciągu paru dni i dopiero wtedy wysłać garnki jak się już ustali szczegóły. Odstąpienie wysłane ale kontaktu oczywiście brak, a dni mijają. Firma celowo przedłuża dokonanie kontaktu, żeby upłynęło 14 dni od odstąpienia od umowy, po którym to czasie jak się nie odeśle towaru nic już nie idzie zrobić. Wysłaliśmy więc garnki w ciągu tych 14 dni, pomimo braku kontaktu ze strony firmy.

W dniu w którym paczka dojechała do Poznania po południu dzwoni przedstawiciel firmy, z pytaniem o to jak się prezentacja podobała i czy kurczaczki w tych garnkach się udały. Oczywiście cel jasny, wyłudzenie informacji czy garnki były używane. Jak dostał odpowiedź że nie miały jak wyjść bo garnki nieużywane i zostały odesłane, dopiero wtedy się przyznał że właśnie dzwoni w sprawie odstąpienia od umowy, dlaczego chce zrezygnować, że zaoferuje inne garnki, kołdrę dorzuci itp. Po chwili męczenia dał spokój i stwierdził że w takim razie będzie musiał zaakceptować rezygnację z umowy. Na pytanie czy garnki już do nich doszły odpowiedział "raczej tak"...

Teraz oczekiwanie na pisemne potwierdzenie od firmy o tym że odstąpiono od umowy.

Niedawno przyszedł list z banku Santander, bo zakup był z ratami. No i oczywiście kolejna kpina tym razem ze strony banku. W liście napisali że przesyłają oryginał umowy, przeglądam tą umowę (bo na pokazie dali tylko umowę z firmą Eco-Vital, w zasadzie to nie wiem jakie inne papiery moja mama podpisała w sprawie tych rat) i okazuje się, że na umowie ratalnej jest podpis ze strony banku, ale podpisu kredytobiorcy nigdzie nie ma!

Idę dzisiaj do tego banku dowiedzieć się o co chodzi i poinformować ich o rozwiązaniu umowy z Eco-Vital.
admap jest off-line  
14-01-2014, 12:50  
nomnes
Przyjaciel forum
 
nomnes na Forum Prawnym
 
Posty: 21.163
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy zawartej na pokazie garnków

Cytat:
Napisał/a admap Zobacz post
Teraz oczekiwanie na pisemne potwierdzenie od firmy o tym że odstąpiono od umowy.
Po co?

Przepis prawny:
Art. 2.

1. Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni od zawarcia umowy.

3. W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań.
I nic więcej.
nomnes jest off-line  
15-01-2014, 19:35  
dorota0402
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy zawartej na pokazie garnków

Witam. Nomnes chciałam się ciebie poradzić w pewnej sprawie, a mianowicie w sprawie tego "niby" weksla który "niby" został podpisany na tym pokazie tych garnków. Nie wiem czy go podpisałam czy nie, bo w wielkim pośpiechu (bo zaraz miał występować PAN Cezary Pazura) przedstawiciel bardzo dbał o to żebyśmy się czasem nie spóźnili i szybciutko podsuwał nam papiery do podpisu. Tak w ogóle to, to że go "niby" podpisałam dowiedziałam się z rozmowy telefonicznej z przestawicielem firmy Eco Vital, który tak jak już wcześniej wspomniałam straszył mnie że i tak zostaną ściągnięte ze mnie należności bo podpisałam weksel in blanco...(ponoc widnieje na nim tylko mój podpis...tylko podpis...!!! reszta puste rubryki do wypełnienia sobie przez niewiadomo kogo i nie wiadomo jakie kwoty...) Jak o tym pomyślę jestem przerażona konsekwencjami jakie mogą z tego wyniknąć. Co mogę zrobić w sprawie tego żekomego weksla?
Wspomnę jeszcze, że złożyłam reklamację w banku odnośnie pobrania tej wpłaty kartą, choć zastanawiam się czy nie powinnam pójść do UOKiK, żeby oni poczynili w mojej sprawie pewne kroki... co TY mi radzisz??
dorota0402 jest off-line  
15-01-2014, 19:39  
dorota0402
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy zawartej na pokazie garnków

Admap napisz proszę co powiedzili ci w tym banku. Ja też czekam na odpowiedź z ich strony.
dorota0402 jest off-line  
15-01-2014, 21:08  
nomnes
Przyjaciel forum
 
nomnes na Forum Prawnym
 
Posty: 21.163
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy zawartej na pokazie garnków

Jeśli odstąpiłaś od umowy, to zażądaj wydania tego weksla.
nomnes jest off-line  
19-01-2014, 09:27  
admap
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy zawartej na pokazie garnków

@dorota0402 , w banku pani zadzwoniła gdzieś by się spytać o szczegóły tej umowy. Okazało się że umowa jest niepodpisana (pewnie Eco-Vital nie wysłała niezbędnych papierów, gdyż od umowy odstąpiono), w takim razie te umowy i raty które przyszły są nieważne i można je wyrzucić do kosza. Przyznam że trochę mnie to zdziwiło, za łatwo coś poszło.
admap jest off-line  
20-01-2014, 10:33  
Lucky191
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy zawartej na pokazie garnków

Widzę że jest takich osób sporo. Moja mamuśka również zorganizowała ten problem i było wesoło. Ale szkoda zdrowia trzeba po prostu działać. Tutejsze forum jest bardzo przydatne. Trochę i mi pomogło czytając Wasze wypowiedzi. Ja działałem natychmiast żeby się zmieścić w terminach odstąpienia od umowy.
1. pismo do eco-vital o odstąpieniu ( tu napisałem iż wszystko odeśle, i proszę o zwrot weksla- chociaż mama nie wie czy go podpisała :/ )
2. dzień następny pismo do banku santander (mama zapytała wcześniej o bank i to jedyna dobra rzecz jaką wtedy zrobiła na pokazie) o odstąpieniu od kredytu konsumenckiego (mimo iż na eco vitalu ciąży obowiązek zerwania umowy również z bankiem w przypadku odstąpienia od umowy- art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 02 marca
2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 Nr 22 poz. 271) odstąpienie od umowy zawartej na odległość jest skuteczne także wobec umowy kredytu lub pożyczki zawartej przez konsumenta.) Ponadto w piśmie do banku załączyłem ksero odstąpienia od umowy z eco-vital i zobowiązałem się do odesłania garnków w tym samym dniu, a także zamieściłem dowód wysłania garnków- przesyłki)
3. odesłanie garnków

I teraz na spokojnie...Zrobiliśmy co mogliśmy ale pamiętajmy o terminach bo to bardzo istotne w tym przypadku, a że to umowy zawarte poza lokalem przedsiębiorstwa to trzeba to wykorzystać.

Otrzymane pisma i tel.
1. Z eco-vitalu otrzymaliśmy pismo, iż otrzymali pismo odstąpienia od umowy i dotarła do nich również przesyłka-garnki (kołdra i wszystko co tam dostała mama, nawet te gratisy zakichane), a następnie poinformowali że umowa zostanie rozliczona.
2. (Tu było mniej przyjemnie) otrzymaliśmy od banku raty spłaty kredytu (tak tak pierwsza myśl- garnkow brak, zaliczki niedużej brak i jeszcze trzeba gary spłacać). Zadzwoniliśmy do banku gdzie dowiedzieliśmy się iż pismo do nich dotarło o odstąpieniu od kredytu konsumenckiego i widocznie pisma się musiały "minąć". Pan poinformował żeby nie spłacać rat a za 2 tyg (na naszą prośbę) przyślą pismo o anulowaniu kredytu.
3. Dotarła zaliczka (zwrot) od eco-vitalu.
4. Pismo od eco vitalu że strony nie mają wobec siebie żadnych zobowiązań.
TYLE

I tu wykonaliśmy jeszcze tel w sprawie weksla do eco-vitalu. Pani twierdzi, iż mama go nie podpisała, aczkolwiek tu czuję mały niepokój gdyż raz że Pani z którą rozmawialiśmy nie rozumiała zagadnień związanym z wekslem nie na zlecenie (więc jej wiarygodność jak dla mnie nieco zmalała), a na umowie( § III- opłaty pkt. 5 )jest wzmianka, że:

"Kupujący wystawia na rzecz Sprzedającego weksel in blanco z klauzulą "nie na zlecenie" ze wskazaniem Sprzedawcy jako reminenta na pokrycie całej odroczonej należności, wraz z odsetkami i ewentualnymi kosztami egzekucji. Na wekslu jako data wystawienia jest data zawarcia niniejszej umowy sprzedaży.
Pkt. 6 Wystawiony weksel traci ważność w chwili zapłaty przez Kupującego ostatniej wymaganej płatności.
Pkt. 7. Wystawiony weksel zwracamy Kupującemu po spełnieniu świadczenia wynikacego ze sprzedaży."

Mama niestety nie pamięta czy podpisała ten nieszczęsny weksel bo było tam ciemno, podpisów składała sporo, a pani ją jeszcze poganiała. Teraz pytanie do osób które się na tym znają. Co teraz z tym wekslem bo eco-vital już nie takie kombinacje stosowało? Przejmować się nadal czy już można odetchnąć z ulgą hm... Myślę jeszcze o wysłaniu im pisma z żądaniem o zwrot weksla (niezależnie od tego czy był podpisany czy nie), żeby mieć ewentualnie na piśmie od nich odpowiedź w tej sprawie.

Oczywiście wszystkie dowody w sprawie mam schowane, skserowane etc. w razie "w" i je będę trzymał pewnie parę ładnych lat...

P.S
Wiem opisałem się dużo, może nie do końca składnie, ale robię to na szybko żeby i inni mieli większy wgląd w sprawę i wiedzieli co mają robić w podobnej sytuacji. pozdrawiam
Lucky191 jest off-line  
20-01-2014, 21:18  
brunecky
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy zawartej na pokazie garnków

A co w przypadku jeżeli zakupiłem garnki kilka miesięcy temu z myślą o nowym mieszkaniu, gdzie będzie płyta indukcyjna. Niestety okazało się, że garnki nie działają z płytą indukcyjną. Garnki są nowe, mają wszystkie naklejki itp, bo nalaliśmy tylko wodę, żeby sprawdzić czy będą działać z indukcją.
Czy mogę oddać te garnki - może powołując się na niezgodność towaru z umową? Z tego co pamiętam to nie mówili na prezentacji, że garnki nie będą działały z indukcją.
Proszę o pomoc.... jeżeli jest jeszcze jakaś szansa....
Garnki były kupione na raty.
brunecky jest off-line  
20-01-2014, 21:25  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy zawartej na pokazie garnków

Cytat:
Niestety okazało się, że garnki nie działają z płytą indukcyjną.*
A mialy dzialac?
 
21-01-2014, 16:29  
hime
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy zawartej na pokazie garnków

Napiszę w tym temacie swoje doświadczenia związane z tą firmą, być może dla kogoś okażą się przydatne.

Otóż, to co trzeba podpisać przy kupnie garnków to umowa (taki zielony druczek) i informacja o zakupie do umowy kupna-sprzedaży. Przy czym pierwsze co podpisujecie to ta informacja. Co zabawne to w tej informacji są wypisane takie dane jak cena, liczba rat itd. i te dane wcale nie muszą się zgadzać z danymi na umowie. Często na umowie zawyżają cenę i jak się podpisze to ich zysk a jak się im zwróci uwagę to przepraszają za "niedopatrzenie". Mało tego na umowie spisano pesel i numer dowodu babci a podpisał się dziadek i kiedy tego samego dnia spotkałem się z przedstawicielem tej firmy to poinformował mnie, że te umowy nie mają żadnego znaczenia SĄ PODPISYWANE OD TAK bo i tak najważniejszy jest weksel. Powiedział mi dokładnie, że tutaj może być cokolwiek, jedyny ważny podpis to ten pod wekslem, którego kopii nie wręczają a sprytnie wszędzie piszą "oprocentowanie bankowe" i klient dopóki nie zapyta nie będzie wiedział, gdzie zaciąga kredyt. Nie wiem ile prawdy jest w tym co usłyszałem od ich przedstawiciela. Oczywiście, gdy się spotkałem z przedstawicielem i powiedziałem, że chcę zwrócić garnki do jego rąk to powiedział mi, że firma zastrzegła sobie, iż przedstawiciele nie mogą przyjmować takich zwrotów.

Sam zwrot można przeprowadzić sprawnie aczkolwiek tak jak już ktoś pisał, w dniu kiedy otrzymują zwrot dzwoni miły Pan i wypytuje jak smakowały potrawy gotowane w tych garnkach i tutaj należy bezwzględnie uważać co się mówi. Potem przeważnie jest telefon i proponują te garnki za pół ceny... Później oczywiście była cała masa podobnych telefonów a jak się dziadek wkurzył i stanowczo żądał odpowiedzi czy uznali zwrot to kobieta na niego naskoczyła, że tutaj pracuje kilkaset ludzi i wszyscy mają pełne ręce roboty itp. Oczywiście żaden termin z ich strony nie został zachowany. Przekraczali je mniej więcej o dwa tygodnie. Na koniec przysyłają pismo o uznaniu odstąpienia od umowy kupna - sprzedaży ale o wekslu ani słowa. W między czasie był też telefon z banku o podanie danych ale dziadek ich nie podał. Dlatego też podłączam się do pytania, skoro wczesniej powiedziano mi, że te "umowy" nie mają znaczenia a ma weksel a później ani słowa o nim to kategorycznie żądać jego zwrotu i w jakim terminie ?
hime jest off-line  
21-01-2014, 21:24  
dorota0402
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy zawartej na pokazie garnków

Dostałam wreszcie odpowiedź od Eco-Vital. W nim informacje że umowa została rozwiązana, że wyslą do banku zawiadomienie o anulowaniu umowy kredytowej, że zaliczka zostanie zwrócona na konto, i że strony wobec siebie nie mają żadnych zobowiązań. Odetchnęłam z ulgą... Po dwóch dniach zaliczka wróciła na moje konto, z Banku Santander się nie odzywają więc myślę że sprawa została załatwiona. Dręczy mnie jedynie myśl o tym wekslu.... Ja nawet nie wiem czy podpisałam coś takiego... jedynie ten arcy wredny przedstawiciel mnie poinformował o tym, wtedy jak dzwonił i mnie straszył,ale sama nie wiem czy nie blefował... Wiecie jak brzmiały jego słowa? Od umowy mogła pani odstąpić ale pieniądze i tak będzie musiała Pani nam zapłacić, a jak nie to ściągnie je z Pani Bank, ja się go pytam na jakiej podstawie i on wtedy mi powiedział że podpisałam weksel in blanco.... i z mordą jeszcze do mnie że się patrzy co sie podpisuje... (i tu w 100% ma racje) i że co będzie jak wpiszą w tym wekslu że powierzam im cały swój majątek.... dacie wiarę jakie bezczelne typy???? Nomnes pisał mi tu na forum żeby zażądać zwrotu weksla, ale jak mam to zrobić ? Jak ja nawet nie wiem czy go podpisałam. Czy napisać pismo i w nim że zostałam o tym poinformowana przed ich przedstawiciela?? Jak się do tego zabrać?? Może ktoś mi podpowie??
dorota0402 jest off-line  
21-01-2014, 21:39  
dorota0402
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy zawartej na pokazie garnków

Cytat:
Napisał/a Lucky191 Zobacz post
I tu wykonaliśmy jeszcze tel w sprawie weksla do eco-vitalu. Pani twierdzi, iż mama go nie podpisała, aczkolwiek tu czuję mały niepokój gdyż raz że Pani z którą rozmawialiśmy nie rozumiała zagadnień związanym z wekslem nie na zlecenie (więc jej wiarygodność jak dla mnie nieco zmalała), a na umowie( § III- opłaty pkt. 5 )jest wzmianka, że:

"Kupujący wystawia na rzecz Sprzedającego weksel in blanco z klauzulą "nie na zlecenie" ze wskazaniem Sprzedawcy jako reminenta na pokrycie całej odroczonej należności, wraz z odsetkami i ewentualnymi kosztami egzekucji. Na wekslu jako data wystawienia jest data zawarcia niniejszej umowy sprzedaży.
Pkt. 6 Wystawiony weksel traci ważność w chwili zapłaty przez Kupującego ostatniej wymaganej płatności.
Pkt. 7. Wystawiony weksel zwracamy Kupującemu po spełnieniu świadczenia wynikacego ze sprzedaży."
Lucky191...czy możesz mi powiedzieć gdzie na jakiej umowie miałeś takie wzmianki o tym wekslu?? Bo ja nic u siebie takiego nie mam...
dorota0402 jest off-line  
21-01-2014, 21:47  
EXXX
Użytkownik
 
Posty: 221
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy zawartej na pokazie garnków-MAMA NIE OTRZYMAŁA UMOWY!

Ja mam problem. Taki jak Wy. Mama była na pokazie, podpisała "coś". Otrzymała formatu A4 książkę "Gwarancja i waruNki umowy"-są tam produkty eco-vital i przepisy. pozostałe dokumenty miały przyjść pocztą. Nie doszły, mama zaczęła dzwonić, że chce odstąpić. Mówili , że nie może bo jest za póżno. Póżniej przyszła umowa jedna z banku. Wtedy się przyzała, ze kupiła te gary. Zadzwoniłam do ec0-vital, napisałam maila, poprosiłam o umowę. Przesłali mi mailem 14.01.2014 skany dwóch kartek -każda kartka z innym numerem umowy, w sumie ma płacić ponad 200zł mies. Mama powiedziła, że podpisywała tylko raz. Data umowy 17.12.2013, potwierdzili za zgodność z pryginałem z datą 14.01.2014Na umowach brak jakichkolwiek zapisów poza danymi mamy i tym co kuoiła. Napisali, że wysłali też pocztą. Pocztą mama otrzymała jedną umowę-jedną kartkę, Nie otrzymała żadnego formularza odstąpienia.
Skany są bardzo niewyrażne, wydaje mi się, że na drugiej umowie brak mamy podpisu, tej umowy z brakującym podpisem nie przysłaki pocztą. Co robic? Pierwszej raty nie zapłaciła, termin był 17.01.2014, zapytałam w bankudlaczego tak długo "szła od nich umowa", Pani powiedziła, ze eco-vital dostarczył im umowę w styczniu . Data umowy z bankiem-17.12.2013.

Proszę powiedzcie ja to ugryżc, terminy minęły a mama nie otrzymała od nich żadnej umowy i celowo opóżniali.
EXXX jest off-line  
21-01-2014, 22:37  
dorota0402
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy zawartej na pokazie garnków

Obawiam się że niestety nic już nie będzieice mogły zrobić. Na odtąpienie od umowy ma się 10 dni,a na zwrot zakupionego towaru 14 dni (te terminy wydłużają sie do 3 miesięcy jeśli konsument nie był o tym poinformowany)ALE!!! Mama napewno podpisała oświadczenia że została o tym poinformowana (choć założe sie że nie została, tak samo jak ja). Ja na szczęście zaraz w ten sam dzień usiadłam do komputera i zaczęłam grzebać po sieci i się dowiadywać jak mogę odstąpić od umowy (wszystkiego dowiedziałam się tutaj) Jedyne co mogę Wam poradzić to udajcie się do Rzecznika Urzedu Ochrony Konsumenta i to bezwłocznie, popytajcie tam (mi też tam udzielono niezbędnych i pomocnych informacji )Życzę powodzenia w załatwieniu sprawy i daj znac czy coś udało się zrobić.
dorota0402 jest off-line  
21-01-2014, 22:44  
EXXX
Użytkownik
 
Posty: 221
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy zawartej na pokazie garnków

Skąd znasz tą datę:
te terminy wydłużają sie do 3 miesięcy jeśli konsument nie był o tym poinformowany

Mieszkamy w małym miasteczku, być może umiwałabym znależć takie osoby jak one, które nie otrzymały umowy
a czy oan była jedna?- nie wiem. Sklerozy raczej nie ma, 73 lata i niestety czekała na pismo.
Jak udowodnić, że mama nie otrzymała umowy?
A jak pójdę do rzecznika to on zajmie się sprawą czy tylko powie co robić dalej? Czy mogę ja iść czy musi mama?
Proszę odpowiedz jeśli wiesz.
Ja napisałam do eco-vital ostrego e-maila ale nie wiem, czy on coś da ....
EXXX jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odstąpienie od umowy zawartej na pokazie. (odpowiedzi: 24) Witam,pisze pierwszy raz więc proszę o wyrozumiałość ale bardzo potrzebuję pomocy w pewnej sprawie a mianowicie ; Moja mama została telefonicznie...
§ Odstąpienie od umowy zawartej na odgległość (odpowiedzi: 61) Witam Serdecznie, Mam taki problem. Wczoraj w ofercie "kup teraz" na allegro kupiłem przedmiot o małej wartości za 3,99 zł. Ponieważ była to firma...
§ Nabrani na zakup garnków na pokazie (odpowiedzi: 60) Kogo też nabrała firma z poznania na zakup garów za 13 patyków?? ps. nie wiem co złego w zakładaniu kilku tematów tej samej treści w kilku...
§ Odstąpienie od umowy - zakup na pokazie (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie, Zakupiliśmy towar na pokazie (grill elektryczny), jednak już po 2óch dniach użytkowania (zgodnie z przeznaczeniem) pojawiła się...
§ Odstąpienie od umowy zawartej na odległość w ciągu 10 dni (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie! 08.08.2012 roku zawarłam umowę na odległość z przedstawicielem firmy X aby firma X starała się o odzyskanie dla mnie pięniędzy z...
§ odstąpienie od umowy zawartej na odległość (odpowiedzi: 5) witam Zawarłem zlecenie -umowę z pewną firmą na wymiane drzwi, wpłaciłem 100zł zaliczki czy tez kaucji, reszta na raty.Od przedstawiciela otrzymałem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:27.