zgłoszenie wady fizycznej rzeczy sprzedanej - Forum Prawne

 

zgłoszenie wady fizycznej rzeczy sprzedanej

Witam. wiem, że pewnie istnieją już podobne wątki i wiele się już naczytałam, ale wszędzie pisze o prawach kupującego a sprzedającego już mniej. najpierw opiszę naszą historię. 06.04 sprzedaliśmy samochód rocznik 1992. zjawiły się po ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
20-04-2012, 16:44  
magda29091987
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie zgłoszenie wady fizycznej rzeczy sprzedanej

Witam.
wiem, że pewnie istnieją już podobne wątki i wiele się już naczytałam, ale wszędzie pisze o prawach kupującego a sprzedającego już mniej.
najpierw opiszę naszą historię.
06.04 sprzedaliśmy samochód rocznik 1992. zjawiły się po niego 3 osoby, które dokładnie i długo go oglądały. mój mąż opuścił cenę ale im zależało na jeszcze niższej więc się na taką nie zgodził. ale w końcu się zdecydowali i podpisaliśmy umowę. było widać że im zależy. po tygodniu dzwoni pan,. który został właścicielem i zaczyna robić awanturę że w samochodzie są niby jakieś wady ukryte i że on żąda zwrotu pieniędzy. jeszcze tego samego dnia dzwonił kilka razy i straszył nas policją, że on chce żebyśmy oddali część pieniędzy na te niby ukryte wady. oczywiście nie zgodziliśmy się ponieważ o żadnych takich wadach nie było mowy. chcieliśmy z nim spokojnie porozmawiać ale ona nas zaczął straszyć.
w końcu doszło do tego że dostaliśmy pismo od tego państwa: "zgłoszenie wady rzeczy sprzedanej", w którym jest napisane że w chwili zawierania umowy mój mąż zataił istnienie wad i że żądają 600zł na pokrycie ich naprawy. wymienili takie wady: brak tylnej wycieraczki, podświetlenia tablicy rejestracyjnej, uszkodzenie lampy oraz brak tabliczki znamionowej.
wszystkie te wady, oprócz braku tabliczki były przecież widoczne podczas oglądania samochodu więc jak kupujący może stwierdzić że te wady zostały zatajone? o braku tej tabliczki też nie mieliśmy pojęcia, na przeglądzie było wszystko w porządku więc podejrzewamy że po prostu odpadła jakiś czas temu, ale czy kupujący może uznać że to zatailiśmy specjalnie? tak naprawdę to przecież sam mógł się jej pozbyć. jak możemy wybrnąć z tej nieprzyjemnej sytuacji? nie mamy zamiaru pokrywać kosztów tego o czym kupujący wiedział przed zakupem.
dodam jeszcze że podczas rozmów telefonicznych kupujący zawiadomił nas że nagraną mamy na poczcie głosowej wiadomość od policjanta, po odsłuchaniu jej (namaiwał nas na pokrycie kosztów napraw iprosił o kontakt z nim) stwierdziliśmy, że coś jest nie tak. domniemamy policjant nawet się nie przedstawił, jego głos był podobny do głosu pana obecnego przy sprzedaży, a na początku nagrania słychać jest głosy i tekst: "już się nagrywa, no dawaj, mów już". zadzwoniliśmy do kupującego i poprosiliśmy o dane policjanta oraz o numer jego legitymacji oraz telefonu żeby móc się z nim skontaktować tak jak prosił. na to pan się zapowietrzył i zaczął się tłumaczyć że policjant przecież dzwonił z jego prywatnego telefonu więc jak ma podać nam numer i że później do nas oddzwoni. oczywiście nie oddzwonił a tydzień później dostaliśmy to pismo o którym mówiłam.
jeśli ktoś może nam coś doradzić to byłabym wdzięczna. wydaje mi się, że trafiliśmy na jakichś naciągaczy. jesteśmy gotowi conajwyżej zapłacić za tabliczkę jeśli to faktycznie była nasza wina.
magda29091987 jest off-line  
20-04-2012, 18:30  
nomnes
Przyjaciel forum
 
nomnes na Forum Prawnym
 
Posty: 21.166
Domyślnie RE: zgłoszenie wady fizycznej rzeczy sprzedanej

Cytat:
brak tylnej wycieraczki, podświetlenia tablicy rejestracyjnej, uszkodzenie lampy oraz brak tabliczki znamionowej.
Odpowiedzcie, że brak wycieraczki podczas oględzin jest widoczny i nie można mówić o zatajeniu. Uszkodzenie lampy również (o ile jest widoczne). Co do podświetlenia i tabliczki. Poproście o dostarczenie samochodu w celu usunięcia wady. Nie wiem jak z tabliczką. Jeśli nie jest wymagana to oddalcie roszczenie a podświetlenie zróbcie we własnym zakresie.

Podstawa to artykuł z KC:

Przepis prawny:
Art. 560. § 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne.


Wystosujcie pismo listem poleconym ZPO, koniecznie. Wyznaczcie termin dostarczenia.
nomnes jest off-line  
20-04-2012, 19:09  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: zgłoszenie wady fizycznej rzeczy sprzedanej

Cytat:
Co do podświetlenia i tabliczki
To moim zdnaiem nie jest wada ukryta.
 
20-04-2012, 20:45  
magda29091987
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: zgłoszenie wady fizycznej rzeczy sprzedanej

naszym zdaniem brak podświetlenia nie jest wadą zatajoną ponieważ po uruchomieniu auta jest to od razu zauważalne, a kierowca powinien sprawdzać takie rzeczy przed wyruszeniem.
jeśli chodzi o tabliczkę znamionową to musi ona być podczas przeglądu technicznego, jeśli jej nie ma to samochód nie zostaje dopuszczony do ruchu, więc podczas przeglądu jeszcze była skoro auto go przeszło. musiała odpaść czego nie mieliśmy możliwości zauważyć.
magda29091987 jest off-line  
20-04-2012, 21:49  
nomnes
Przyjaciel forum
 
nomnes na Forum Prawnym
 
Posty: 21.166
Domyślnie RE: zgłoszenie wady fizycznej rzeczy sprzedanej

Cytat:
Napisał/a loco1 Zobacz post
To moim zdnaiem nie jest wada ukryta.
Być nie jest, ale oświetlenie jest na tyle proste w usunięciu (zakładam, że to tylko żarówka), że lepiej jest zrobić niż zostawić a i przy okazji pokazuje się, że kupujący swoim widzimisię niewiele zdziała (zapewne wolałby środki finansowe aby "zbić cenę" aniżeli usunięcie wady).

Poza tym:

Cytat:
naszym zdaniem brak podświetlenia nie jest wadą zatajoną ponieważ po uruchomieniu auta jest to od razu zauważalne,
Zawsze jest widoczne? W dzień również?
Ja czasami nawet w nocy dopiero z bliska widzę, że niektóre tablice mają rzekome oświetlenie a co dopiero w dzień.
nomnes jest off-line  
20-04-2012, 22:40  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.452
Domyślnie RE: zgłoszenie wady fizycznej rzeczy sprzedanej

A jakie były oczekiwania kupującego, spodziewał się. że 20-letni samochód będzie sprawny w 100%? Uważam, że nie są Państwo zobowiązani do naprawy tego podświetlenia, jak i innych drobnych wad, które niewątpliwie samochód posiada i to powinno być przedmiotem rozsądnych oczekiwań kupującego.
cedwah jest off-line  
22-04-2012, 18:27  
magda29091987
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: zgłoszenie wady fizycznej rzeczy sprzedanej

postanowiliśmy odpisać tym ludziom w taki sposób:


W odpowiedzi na Państwa zgłoszenie, informuję , że wymienione przez Państwa wady nie zostały w żaden sposób zatajone.
Samochód był oglądany przez trzy osoby, a cena została obniżona o 400 zł od ceny pierwotnej.
Zgodnie z paragrafem 5 umowy sprzedaży, kupujący potwierdził
znajomość stanu technicznego kupowanego samochodu. W związku z tym odrzucam Państwa roszczenia.

co o tym sądzicie?
magda29091987 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odzyskanie sprzedanej rzeczy (odpowiedzi: 2) Witam, Czy jest jakis sposob na odzyskanie sprzedanej rzeczy? Czy moge wymagac zwrotu towaru jesli oddam pieniadze? Dziekuje za odpowiedz.
§ Podatek od sprzedanej rzeczy (odpowiedzi: 4) Witam, mam pytanie zapewne banalne, ale proszę o wyjaśnienie szczegółowo gdyż mam 20 lat i jestem studentem. W ostatnim czasie sprzedawałem...
§ Zgłoszenie wady a po paru miesiącach zgłoszenie reklamacji (odpowiedzi: 3) Witam, proszę o pomoc w następującej kwestii: rzecz dotyczy sprzedaży firma-konsument (ja reprezentuję firmę). Klient kupił rok temu obuwie...
§ zgłoszenie wady fizycznej towaru (odpowiedzi: 4) Witam. 18 kwietnia sprzedałem piec gastronomiczny za kwotę 15 tys zł. Piec ten osobiście dostarczałem do kupującego uprzednio oczywiście sprawdzając...
§ Wykrycie wady fizycznej samochodu rok od zakupu. (odpowiedzi: 6) Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy jeśli wykryłem wadę rok po zakupie samochodu osobowego od osoby fizycznej również jako osoba fizyczna, mam prawo...
§ Zakup online a przeniesienie własności rzeczy sprzedanej (odpowiedzi: 13) Witam, chcę się upewnić kiedy następuje przeniesienie prawa własności towaru przy zakupie na odległość. Według mnie jest to moment uiszczenia ceny...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:24.