Czy jest to wada ukryta samochodu ? - Forum Prawne

 

Czy jest to wada ukryta samochodu ?

Witam, Chcę zapytać osób orientujących się w temacie, czy niżej wymienioną wadę można zakwalifikować jako ukrytą. Najpierw jednak wstęp: Sprzedałem samochód (Opel Astra 1998 r.), między dwoma fizycznymi osobami została zawarta następująca umowa: Pkt.1 Przedmiotem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
11-05-2012, 19:49  
Num-Lock
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Czy jest to wada ukryta samochodu ?

Witam,

Chcę zapytać osób orientujących się w temacie, czy niżej wymienioną wadę można zakwalifikować jako ukrytą.
Najpierw jednak wstęp:
Sprzedałem samochód (Opel Astra 1998 r.), między dwoma fizycznymi osobami została zawarta następująca umowa:

Pkt.1
Przedmiotem umowy jest sprzedaż pojazdu:

Pkt. 2
Sprzedający oświadcza, że pojazd będący przedmiotem umowy stanowi jego własność, jest wolny od wad prawnych oraz praw osób trzecich, że nie stanowi on również przedmiotu zabezpieczenia.

Pkt. 3
Strony ustaliły wartość przedmiotu umowy na kwotę:

Pkt. 4
Sprzedający przenosi na rzecz Kupującego własność pojazdu określonego w punkcie 1 niniejszej umowy za kwotę określoną w punkcie 3 niniejszej umowy, której otrzymanie Sprzedający kwituje. Kupujący kwituje jednocześnie odbiór w/w pojazdu.

Pkt. 5
Kupujący oświadcza, że dokładnie zapoznał się ze stanem technicznym nabywanego samochodu.
Kupujący oświadcza nadto, iż nabywa samochód w takim stanie technicznym, w jakim aktualnie się on znajduje i z tego tytułu nie będzie zgłaszał żadnych roszczeń w stosunku do sprzedającego.

Pkt. 6
Strony ustaliły, że wszelkiego rodzaju koszty transakcji wynikające z realizacji ustaleń niniejszej umowy oraz koszty opłaty skarbowej obciążają kupującego.

Pkt. 7
W sprawach nie uregulowanych w niniejszej umowie zastosowanie mają obowiązujące w tym zakresie przepisy kodeksu cywilnego.

Pkt. 8
Niniejszą umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.


Po dwóch dniach kupujący przyjeżdza i oświadcza, że z silnika wypływa olej i niby zepsuł się czujnik temperatury. Domaga się zwrotu pieniędzy i straszy sądem. Za parę godzin wraca i oznamia, że na prawach rękojmii chce abym naprawił samochód. Powiem jeszcze tyle, że o żadnych wyciekach nie wiedziałem i niczego nie ukrywałem. Kupujący nie skorzystał również z możliwości jazdy próbnej, ani też nie podjechał na stację diagnostyczną.

Moje pytanie:
Czy w/w wada nadaje się do podciągnięcia pod rękojmię ? Czy też można to zakwalifikować jak naturalne zużycie.

Proszę o pomoc w sprawie
Num-Lock jest off-line  
11-05-2012, 20:29  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Czy jest to wada ukryta samochodu ?

Mam podobną sprawę tyle że Nabywcy rozleciał sie silnik po 2 tyg. użytkowania
Prześledź mój temat:
http://forumprawne.org/prawa-konsume...w-naprawy.html
 
11-05-2012, 20:30  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.466
Domyślnie RE: Czy jest to wada ukryta samochodu ?

Cytat:
Napisał/a Num-Lock Zobacz post
Pkt. 5
Kupujący oświadcza, że dokładnie zapoznał się ze stanem technicznym nabywanego samochodu.
Kupujący oświadcza nadto, iż nabywa samochód w takim stanie technicznym, w jakim aktualnie się on znajduje i z tego tytułu nie będzie zgłaszał żadnych roszczeń w stosunku do sprzedającego.
Można uznać, że ten zapis wyłącza odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady.
cedwah jest off-line  
11-05-2012, 20:34  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Czy jest to wada ukryta samochodu ?

Uważam że roszczenia Kupującego są bezzasadne. Autem jeździł dwa dni, mógł zakatować silnik lub uszkodzić miskę olejową. To nie jest nowe auto tylko leciwe. W każdej chwili coś może walnąć.

Jak by wypływał olej to Ty nie mógłbyś nim jeździć a tym bardziej on przez 2 dni bez zatarcia silnika. Zwykły ściemniacz.

Niech wyśle do Ciebie oficjalne pismo z roszczeniami, niech udowodni to przez biegłego rzeczoznawce że ma dowód, że wady powstały najpóźniej przy zakupie albo wynikały z wad tkwiących w samochodzie najpóźniej w chwili zakupu.

Sądząc po roczniku i wartości auta nie będzie mu się nawet opłacało wnosić sprawy do Sądu i zatrudniać rzeczoznawcy.
Bądź spokojny.

Taka to już polska rzeczywistość: kupują używane auta a potem atakują Sprzedawcę że jakim prawem miał czelność się zepsuć. Żenada ze strony Kupujących.
 
12-05-2012, 11:44  
Num-Lock
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Czy jest to wada ukryta samochodu ?

Dziękuję za odpowiedzi.
rtomik cały Twój post prześledziłem już wcześniej, jednak każda sprawa jest odrobinę inna stąd mój post.
Num-Lock jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ukryta wada samochodu (odpowiedzi: 24) Witam serdecznie! Mam ogromny problem...w poniedziałek tj.29.02.2016r zakupiłam swój pierwszy samochód ( Ford Ka z 1998roku). W ten dzień jak...
§ Wada ukryta samochodu (odpowiedzi: 8) Witam, 2 tygodnie temu kupiłem samochód od osoby prywatnej. Auto zaraz po dojechaniu do mojego miasta przestało odpalać okazało się, że pompa paliwa...
§ Czy jest to faktycznie wada ukryta samochodu ? (odpowiedzi: 10) Witam serdecznie, Temat na pewno często się powtarzał, jednak zazwyczaj zakładał go kupujący. Ja jestem sprzedającym. Sprzedałem samochód z...
§ Wada ukryta samochodu (odpowiedzi: 2) Witam. Kilka dni temu zakupiłam samochód za 22000zł od osoby fizycznej a teraz się okazało, to jest popsuta klimatyzacja, która podczas zakupu nie...
§ wada ukryta samochodu (odpowiedzi: 11) Witam!! W sierpniu 2011r. sprzedałem zarejestrowany na moją firmę samochód. Dzisiaj dostałem list od Kupującego o niby wykrytych wadach samochodu. W...
§ Zwrot samochodu po zakupie (wada ukryta) wada prawna??? (odpowiedzi: 2) Witam. Kupiłem Hondę CIVIC od osoby prywatnej. Osoba ta posiadała samochód od 10 lat i była jej 2 właścicielem. Podpisałem z facetem umowę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:33.