Wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - część II - Forum Prawne

 

Wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - część II 58

O ile się nie mylę, to merlin sam ma w toku sprawę o klauzule. A ten gostek sprzedaje coś co ukradł merlinowi? To się chyba nazywa paserstwo? Czy czcigodna moderacja nie powinna o czym takim ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Zamknięty temat
 
19-04-2013, 00:57  
Update
Użytkownik
 
Posty: 156
Domyślnie RE: Wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - część II

O ile się nie mylę, to merlin sam ma w toku sprawę o klauzule. A ten gostek sprzedaje coś co ukradł merlinowi? To się chyba nazywa paserstwo?
Czy czcigodna moderacja nie powinna o czym takim zawiadomić stosownych organów?
Update jest off-line  
19-04-2013, 07:22  
JALA
Użytkownik
 
Posty: 222
Domyślnie RE: Wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - część II

Sam masz obowiązek zawiadomić stosowne organy jeśli powziąłeś wiedzę o popełnieniu przestępstwa...
JALA jest off-line  
19-04-2013, 07:49  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.770
Domyślnie RE: Wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - część II

Dlatego mimo wszystko unikałbym gotowców i dostosowania tak regulaminu, aby był zgodny z profilem działalności danego przedsiębiorcy.
Colder jest off-line  
30-04-2013, 09:37  
konto_prywatne
Użytkownik
 
Posty: 74
Domyślnie

Witam,
niniejszym dołączyłam do zaszczytnego grona osób pozostających w kręgu zainteresowania stowarzyszenia CLARITY. W sumie trochę się dziwię, bo czytałam Was na bieżąco i wydaje mi się że nie mam żadnych niedozwolonych klauzul, ale jak widać się mylę.
Co ciekawe, przez 2 tygodnie bezpośrednio poprzedzające mail od Clarity, jakaś firma no i producent mojego sklepu spamowali mi skrzynkę z ofertą sprzedaży regulaminu, którą mówiąc kolokwialnie -olałam. Ciekawe, czy to ma ze sobą związek ?
Proszę o pomoc, co mogę odpisać ? Poniżej wklejam mail - jeśli o mnie chodzi, napisany trochę "nie po polskiemu", co nie budzi wiarygodności. Nie wiem, czy ktoś (czytaj: producent mojego sklepu który mnie wcześniej spamował) się nie podszył. Proszę o info, z jakiego adresu mailowego przychodziły do Was wezwania ?

Witam,

W związku z notorycznym i lekceważeniem naszej wcześniejszej informacji dotyczącej poprawnego regulaminu jak i plików cookie nie zostały wykonane.
Pozwoliłem sobie kliknąć w stopkę Państwa sklepu gdzie zostałem przeniesiony na stronę producenta sklepu. Nawet producent świadczy tego typu usługi tworząc regulaminy jak i pliki cookies które są prawnie obowiązkowe.
Świadczy to w sposób jednoznaczny, że Państwo nie mają najmniejszego zamiaru na stworzenie wymaganych przez prawo w/w rzeczy.
W związku z powyższym zmuszeni jesteśmy do złożenia pozwu sądowego przeciwko firmie XXX.

Sprawdzałam w sieci - większość osób dostaje najpierw zawiadomienie, że mają poprawić regulamin, ten mail, mimo, że treść wskazuje inaczej, jest pierwszym. Ponadto został wysłany z komercyjnej skrzynki vp.pl
konto_prywatne jest off-line  
01-05-2013, 00:03  
_poszukiwacz_
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie RE: Wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - część II

Biorąc pod uwagę zacytowaną treść bardziej mi to wygląda na spam lub działanie hakerskie służące wyłudzeniu. W dzisiejszych czasach wysłanie np. 1000 e-maili do różnych sklepów nic nie kosztuje. Wystarczy że tylko 1% zacznie korespondencję mająca na celu ustalenie ugody (i docelowo zapłaty na wskazane konto) a już haker zarobi bezstresowo parę groszy.

Czy po adresie IP nadawcy możesz odczytać jakieś informacje?

Jeśli chodzi o propozycje zakupu regulaminu o którym pisałem w moim poście z 18.04 to wysyłane one (przynajmniej te które trafiały do moich skrzynek) były z adresów przypisanych do konkretnych domen powiązanych z klauzulami co tylko może potwierdzać, że te maile z vp.pl są mocno podejrzane.
Możesz spróbować odpisać na taki e-mail, zgłosić chęć zakupu takiego regulaminu z jednoczesną prośbą o wystawienie faktury pro-forma. Wtedy pewnie tego typu wiadomości przestaną przychodzić. W najgorszym (?) wypadku jakaś konkretna firma poda swoje dane na fakturze i będzie można po pierwsze ją sprawdzić, po drugie zastanowić się czy jej działania nie są próbą wyłudzenia (zwłaszcza, że jak piszesz w regulaminie swojego sklepu nie masz klauzul niedozwolonych) a na to już jest konkretny paragraf.
_poszukiwacz_ jest off-line  
06-05-2013, 09:33  
konto_prywatne
Użytkownik
 
Posty: 74
Domyślnie RE: Wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - część II

Wydaje mi się, że klauzul nie ma, co nie znaczy że na pewno ich nie ma W każdym razie bardzo się starałam napisać regulamin tak, żeby nie było z nim problemu.
Ja jestem średnio obyta z komputerem, nie wiem, jak mogę sprawdzić IP.
konto_prywatne jest off-line  
09-05-2013, 10:00  
vegassi
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Regulamin sklepu internetowego a pozew do sądu od stowarzyszenia Libertasw

Witam
Nie wiem czy w dobrym dziale wrzuciłam wątek ale pisze tutaj pierwszy raz więc wybaczcie. Mianowicie mam taki problem.Otrzymałam e-maila od fundacji Libertas (treść poniżej), Nawet dokładnie go nie przeczytałam bo myślałam że to spam po miesiącu otrzymuje pozew do sądu w sprawie błędnego zapisu w regulaminie mojego sklepu internetowego z powództwa właśnie tego stowarzyszenia. Zadzwoniłam do nich tłumacząc się że wyrzuciłam tego e-maila nie czytając nie miałam świadomości że popełniłam błąd w zapisie regulaminu. Pan stwierdził ze możliwa jest ugoda ok to sie zgodziłam ale za tą ugodę na ich konto muszę zapłacić 500zł. Zastanawiam się czy to stowarzyszenie działa w ramach prawa gdy po jednym wysłanym e-mailu i braku odpowiedzi na niego wystosowali pozew do sądu?? Jest to niesamowite w naszym kraju że każdy każdego może pozwać a ta osoba nawet o tym nie wie. Nie wiem co mam w tej sytuacji zrobić czy zgodzić się na tą ugodę ?? Nie wiem czy to nie jest zwykłe naciąganie ludzi przez to stowarzyszenie??? Jeśli ktoś może mi pomóc to bardzo proszę o odp.
Pozdrawiam A.MAłysa

STOWARZYSZENIE KONSUMENTÓW LIBERTAS

Szanowni Państwo,

Stowarzyszenie działa na rzecz ochrony Konsumentów co wynika z jego statutu kształtującego zakres możliwości poruszania się w obrocie prawnym (jednocześnie go ograniczając) a pomoc świadczona Konsumentom wypełnia się m.in. poprzez kontrolę regulaminów czy wzorców umów które są zamieszczane na stronach internetowych jako element wiążący Konsumenta w umowie. Dlatego nasze zadanie sprowadza się jedynie do poinformowania Przedsiębiorcy o fakcie możliwości występowania w jego regulaminie zapisów mogących wypełniać znamiona niedozwolonych postanowień umownych. Stowarzyszenie Konsumentów Libertas w dniu 06 marca 2013 roku odwiedziło stronę internetową Sklep Online - FanDrew Producent Wyrobw z drewna - Powered by BST i zapoznało się zarówno z ofertami jak i z Regulaminem.

Na podstawie analizy regulaminu, Stowarzyszenie dostrzegło zapisy które mogą kształtować prawa i obowiązki Konsumentów w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszać ich interesy. Postanowienia zawierające podobne treści, niejednokrotnie były już podważane i uznawane przez sąd za postanowienia niedozwolone, a ich wykorzystywanie było zakazywane. W celu kontroli regulaminowych zapisów odsyłamy do rejestru klauzul niedozwolonych prowadzonych przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prosimy o zaprzestanie stosowania wadliwego regulaminu w zapisy które nie powinny być wykorzystywane w obrocie z konsumentem.W związku z zaistniałą sytuacją zalecamy, aby Firma przeanalizowała pod kątem prawnym regulamin, o zapisy mogące osłabić pozycję konsumenta jako strony w umowach. Jednocześnie przypominamy, że na tym etapie rola Stowarzyszenia sprowadza się do wcześniejszego poinformowania Przedsiębiorcy, który powinien dokonać samodzielnego usunięcia wadliwych zapisów lub skorzystać z pomocy profesjonalnych podmiotów. Informacja od Stowarzyszenia ma uświadomić Przedsiębiorcy jego nie wiedzę w stosowaniu wadliwych zapisów w swym regulaminie.Z prowadzeniem działalności gospodarczej wiąże się nie tylko ryzyko gospodarcze ale również i prawne. Zatem każdy Przedsiębiorca we własnym zakresie jest zobowiązany do prowadzenia swej Firmy według wymogów prawnych. Nie możemy wtrącać się ingerując w regulamin Firmy który jest indywidualnym zbiorem zapisów kształtujących stosunki cywilnoprawne z podmiotami korzystającymi z oferowanych usług.

Upoważnienie do kontroli regulaminów wynika m.in. ze statutu Stowarzyszenia które zostało zarejestrowane do sądu a więc prawnie skontrolowane przez powołane do tego podmioty. Nie prowadzimy w ramach Stowarzyszenia działalności gospodarczej i idee które są wypełniane dokonują się jedynie w formie wolontariatu.Nie interesuje Nas to w jaki sposób Firma usuwa niedozwolone zapisy oraz komu zleca analizę regulaminu pod kątem prawnym. Z naszej strony nigdy nie wypływa sugestia wymuszająca na Firmie konieczności zlecenia Nam bądź podmiotowi przez Nas rekomendowanemu analizy regulaminu, gdyż jak o tym pisałem powyżej Stowarzyszenie nie ma charakteru zarobkowego i tym się nie zajmuje.

Od tego momentu powinna zostać wyłączona przesłanka obronna o braku wiedzy i świadomości stosowania wadliwego regulaminu. Prosimy o dokonanie zmian w regulaminie w ciągu 10 dni od powyższej informacji. Termin 10 dniowy, nie wynika z przepisów prawa i jest jedynie indywidualnie określonym czasem na podjęcie przez Przedsiębiorcę jakichkolwiek kroków mogących zmierzać do wyeliminowania niewłaściwych zapisów z regulaminu.Zaznaczam również, że powyższa wiadomość nie ma rygoru prawnie wiążącego dla Przedsiębiorcy i tylko od niego zależy to czy zwróci uwagę na prośbę ze strony Stowarzyszenia i podejmie jakiekolwiek kroki.
vegassi jest off-line  
09-05-2013, 13:09  
konto_prywatne
Użytkownik
 
Posty: 74
Domyślnie RE: Wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - część II

Sprawdź najpierw, czy to stowarzyszenie jest stowarzyszeniem zwykłych, możesz wówczas podnieeść ich brak osobowości prawnej i zdolności sądowej jako stowarzyszenia zwykłego
konto_prywatne jest off-line  
09-05-2013, 21:28  
Update
Użytkownik
 
Posty: 156
Domyślnie RE: Wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - część II

Zachowali się fair wysyłając tego maila, bo nie musieli tak robić. Jak przyjdzie do Ciebie na kontrolę UKS i stwierdzi, że nie płacisz VATu, to tekst o niewiedzy w niczym Ci nie pomoże. Przedsiębiorca ma obowiązek znać prawo, prawo podatkowe, prawo pracy, prawo ochrony środowiska, konsumenckie i każde inne które go dotyczy. Sprowadź towary z zagranicy nie płacąc cła albo akcyzy a wylądujesz w więzieniu.
Update jest off-line  
10-05-2013, 12:58  
12_angry_men
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - część II

Póki co stosowanie klauzul abuzywnych nie jest przestępstwem, a stowarzyszenie Libertas wygląda mi na kolejne kółko naciągaczy. Jeśli zależałoby im na obronie konsumentów, nie proponowaliby ugody. Do tego takie pseudoprawnicze wygibasy nie świadczą o poważnej organizacji: "Upoważnienie do kontroli regulaminów wynika m.in. ze statutu Stowarzyszenia które zostało zarejestrowane do sądu a więc prawnie skontrolowane przez powołane do tego podmioty." Kojarzą się one raczej z działalnością wszelkiej maści naciągaczy internetowych.
12_angry_men jest off-line  
10-05-2013, 15:44  
Update
Użytkownik
 
Posty: 156
Domyślnie RE: Wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - część II

Taak, wszystko co nie jest przestępstwem jest dozwolone? Prawo bez sankcji karnej nie musi być przestrzegane? Internetowi naciągacze to wszyscy ci, którzy stosują klauzule abuzywne bo mają z tego konkretne zyski. Kto tworzy regulamin, wpisuje do niego takie a nie inne treści z jakiegoś powodu. Gadanie o "niewiedzy" nikogo nie usprawiedliwia.

Art. 138b. Kodeksu Wykroczeń: Niezastosowanie się do zakazu stosowania wzorców umów
§ 1. Kto, będąc zobowiązany na mocy orzeczenia sądu do zaniechania wykorzystywania lub do odwołania zalecenia stosowania ogólnych warunków umów albo wzoru umowy, nie stosuje się do tego obowiązku, zawierając w umowie niedozwolone postanowienia umowne, podlega karze grzywny.
Update jest off-line  
13-05-2013, 09:49  
12_angry_men
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - część II

Nikt nie twierdzi, że niewiedza usprawiedliwia. Jak sam napisałeś niestosowanie się do orzeczenia sądu w sprawie niedozwolonych wzorców jest wykroczeniem i stawianie klauzul abuzywnych w jednym rzędzie z wykroczeniami i przestępstwami jest demagogią. Co do "konkretnych zysków" to zaryzykuję twierdzenie (a nawet zakład), że nikt nie odniósł większych korzyści z klauzul abuzywnych niż stowarzyszenia "konusmenckie" i reprezentujący ich adwokaci.
12_angry_men jest off-line  
13-05-2013, 12:37  
Update
Użytkownik
 
Posty: 156
Domyślnie RE: Wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - część II

Cytat:
Napisał/a 12_angry_men Zobacz post
stawianie klauzul abuzywnych w jednym rzędzie z wykroczeniami i przestępstwami jest demagogią. Co do "konkretnych zysków" to zaryzykuję twierdzenie (a nawet zakład), że nikt nie odniósł większych korzyści z klauzul abuzywnych niż stowarzyszenia "konusmenckie" i reprezentujący ich adwokaci.
Nie zgadzam się na takie podejście do prawa. W ten sposób myśląc, jazda po pijanemu samochodem jest OK, jeżeli tylko nikogo nie potrącisz i nie dasz się złapać.
Przecież klauzula zakazana przez sąd nie stała się nieuczciwa w momencie uprawomocnienia wyroku. Ona była taka od samego początku. Iluś kupujących straciło przez nią konkretne pieniądze.
Tu masz nowe decyzje UOKiK, 2 mln kary:
UOKiK - Urząd - Informacje ogólne - Aktualności - Telepolska, Telekomunikacja Novum - niezgodne z prawem praktyki
"We wrześniu 2012 r. Urząd wszczął postępowania, które wykazały, że obaj przedsiębiorcy stosowali niezgodne z prawem praktyki. Urząd zakwestionował m.in. nieinformowanie konsumentów o możliwości odstąpienia od umowy oraz zastrzeganie i pobieranie różnych opłat."
To tylko jedna z wielu decyzji. Niedawno PKO dostał 2 mln kary. Dzisiaj Samsung, też ponad 2 mln.
Przez takie nieuczciwe praktyki ludzie tracą setki milionów złotych, a nie drobne kwoty za postępowania sądowe. Na razie wpisów w rejestrze UOKiK jest ok. 4,5 tys. Gdyby nawet na każdym (co przecież nie jest prawdą) jakieś stowarzyszenie zarobiło 300 zł, byłoby to łącznie 1 350 tys. Słownie - jeden milion, trzysta pięćdziesiąt tysięcy.
Update jest off-line  
14-05-2013, 12:28  
martensen
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - część II

Witam serdecznie!
Zostałem niedawno pozwany, przez ok 10 osób reprezentowanych przez pewną kancelarię, której nazwy wolałbym nie wymieniać. Pozwów jest ok. 30 i dotyczą klauzul abuzywnych zawartych w regulaminie mojego sklepu internetowego. Nie otrzymałem żadnych wcześniejszych wiadomości z propozycją ugody.
Po lekturze wątku i konsultacji z prawnikiem wiem, że niestety merytorycznie sprawa jest przegrana a walkę o koszty sądowe i zastępstwa procesowego można prowadzić w myśl art.101 k.p.c. "Zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu".
Moje pytania są takie:
Czy ktoś z pozwanych uniknął kosztów broniąc się w ten sposób?
Czy koszty publikacji w monitorze dotyczą wszystkich wyroków? I jaki jest tego koszt rzeczywisty tzn. czy koszt dotyczy tyko ilości znaków w samych klauzulach czy całego wyroku? (moje 4 klauzule mają sumę znaków ok 500 a czytam w różnych publikacjach, że koszt druku jednej klauzuli to ok 1-1.5k zł a u mnie wyniósłby ok 400zł)

Trochę to może chaotyczne i chyba nie zapytałem o wszystko co chciałem, ale mam nadzieję, że może ktoś zna odpowiedzi na moje pytania.
Pozdrawiam!
martensen jest off-line  
14-05-2013, 13:15  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.770
Domyślnie RE: Wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - część II

4 klauzule i 30 pozwów? Czyli to są pozwy o te same klauzule?
Colder jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ rejestr klauzul niedozwolonych a umowy dla firm (odpowiedzi: 2) W umowie przygotowanej przez pewną firmę telekomunikacyjną, skierowanej do innej firmy telekomunikacyjnej, w której pracuję, znajduje się szereg...
§ Wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - część III (odpowiedzi: 336) Wczoraj wysłałam zapytanie, jak rozumiec sformułowanie: "Oferta sklepu nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, lecz...
§ wezwanie do zaprzestania naruszania (odpowiedzi: 3) Witam! Dostałem pismo o zaprzestanie naruszania nazwy firmy od firmy XXX. Ponad dwa lata temu założyłem firmę o nazwie XXX (imię nazwisko). Teraz...
§ Wezwanie do zaprzestania świadczenia usług (odpowiedzi: 2) Witam Pracuje jako masażysta. Początkiem tego roku zawarłem ustną umowę zlecenia z gabinetem masażu - nie było mowy na jaki okres. Po 3...
§ Usunięcie klauzul niedozwolonych z regulaminu za opłatą (odpowiedzi: 6) witam, jestem nowy na forum, więc zacznę o przywitania się mam pytanie: czy propozycja/usługa przeredagowania regulaminu np. sklepu...
§ wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych (odpowiedzi: 1436) Witam jestem początkującym przedsiębiorcą prowadzę sklep internetowy. otrzymałem ostatnio załączonego maila: Szanowni Państwo Niniejszym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:27.