Rezygnacja z zakupu w ciągu 10 dni - Forum Prawne

 

Rezygnacja z zakupu w ciągu 10 dni 2

Zasadniczo nie ma terminu. Musi tylko w ciągu 14 dni zwrócić kasę. Art.*2.*1.*(1) Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
14-01-2009, 11:35  
matti82
Ekspert
 
matti82 na Forum Prawnym
 
Posty: 4.517
Domyślnie

Zasadniczo nie ma terminu. Musi tylko w ciągu 14 dni zwrócić kasę.

Art.*2.*1.*(1) Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni od zawarcia umowy. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.
2.*Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy za zapłatą oznaczonej sumy (odstępne).
3.*(2) W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.
matti82 jest off-line  
14-01-2009, 11:42  
simba
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

Dzięki:- )
14 dni na odesłanie towaru liczy się od momentu przysłania decyzji z firmy?
Firma przecież najpierw musi zobaczyć towar a potem dopiero zwrócić pieniądze? Boję się, że im wyśle towar a oni nie będą chcieli zwrócić pieniędzy lub odeślą mi towar tłumacząc, że był używany itp. Towar jest w stanie idealnym- ale jak zrobią ekspertyzę, którą straszą to wyjdzie, że spędziłem w niej 1 noc.
simba jest off-line  
14-01-2009, 12:18  
matti82
Ekspert
 
matti82 na Forum Prawnym
 
Posty: 4.517
Domyślnie

"To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni." Nie możesz zatem czekać na odpowiedź sprzedającego, tylko w 14 dniu od chwili wysłania przez Ciebie oświadczenia musisz wysłać towar. Dlatego lepiej wcześniej zadzwonić i się zapytać.
matti82 jest off-line  
20-01-2009, 19:34  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.282
Domyślnie

Czytaj to co napisał PiotrRaczyński i odpowiedz jeszcze na pytanie, czy otrzymałeś za pokwitowaniem od sprzedawcy informację o prawie do odstąpienia od umowy zawieranej poza lokalem przedsiębiorstwa. Jesli nie otrzymałeś, masz uprawnienie do odstąpienia od zawartej umowy w terminie 3 m-cy od daty zawarcia umowy.
cedwah jest off-line  
20-01-2009, 20:40  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.282
Domyślnie

Czy masz umowę i informację o prawie do odstapienia od zawartej umowy w terminie 10 dni?
cedwah jest off-line  
20-01-2009, 23:04  
simba
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

Nie było informacji od sprzedawcy o prawie odstąpienia od umowy, ani wzoru druku. Wysłałem oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Firma przysłała odpowiedź, że uznają moje prawo, ale towar sprawdzi komisja czy był używany. Jeżeli stwierdzą ze był używany to mi go odeślą(wiadomo, zawsze mogą coś pokombinować). I jeszcze na samym końcu informują mnie ze towar mogę zwrócić do 14 dni od zawarcia z nimi umowy. I jak to interpretować? Termin 14 dni minął wczoraj. Ja natomiast byłem przekonany, że 14 dni liczy się od daty odstąpienia od umowy. Doradźcie jak mam postąpić?. Jak ustrzec się przed odesłaniem mi towaru przez firmę, bo komuś coś się nie spodoba?.
simba jest off-line  
12-02-2009, 19:01  
mcmartini
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Rezygnacja z zakupu w ciągu 10 dni

A mnie ciakwi jedna rzecz... Co się stanie , gdy wysłany list polecany z oświadczeniem odstąpienia zaginie na poczcie? Nie zostanie doręczone do przedsiębiorcy...czy mimo to można zwrócić towar?Czy trzeba ponownie wysłać oświadczenie(prawdopodobnie po upływie 10 dni).
mcmartini jest off-line  
12-02-2009, 19:24  
PiotrRaczyński
Zbanowany
 
Posty: 47
Domyślnie RE: Rezygnacja z zakupu w ciągu 10 dni

Oświadczenie woli, które ma być dostarczone innej osobie lub podmiotowi gospodarczemu jest przyjęte z chwilą, kiedy odbiorca oświadczenia woli mógł się zapoznać z jej treścią.

Ponownie trzeba wysłać list.
PiotrRaczyński jest off-line  
12-02-2009, 19:31  
mcmartini
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Rezygnacja z zakupu w ciągu 10 dni

Ale jakby nie spojrzeć, nawet priorytety mają chyba 10 dni na dokonanie reklamacji jak zostaną zagubione. Także termin odstąpienia od umowy przepadnie? I jeszcze takie pytanie...14 dni na zwrot towaru jest od dnia wysłania oświaczenia o odstąpieniu?
mcmartini jest off-line  
27-02-2009, 23:37  
kuzarek
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Rezygnacja z zakupu w ciągu 10 dni

Witam,
Może nie będę się wdawał w szczegóły wiec może opisze bardzo "skrótowo".
16 lutego mój tata na prezentacji w domu zakupił urządzenie do masażu wodnego za kilka tysięcy zł. Zapłata za towar była w formie umowy kredytu ratalnego. Otrzymał jakieś garnki i takie nieoficjalne 200zł „do łapy” od prezentera. Prezenter nie pozostawił żadnych umów sprzedaży, ani umów kredytowych (tata nawet nie wie w jakim banku podpisał umowę o kredyt). Jedynym dokumentem może być instrukcja z podbitą z tyłu gwarancją, datą, nr seryjnym urządzenia i podpisem prezentera.
Dzień później mój tata postanowił z ww. urządzenia zrezygnować jednak poinformowano go osobiście o tym, że jest to niemożliwe, gdyż urządzenie było używane i że w ogóle nie ma takiej opcji. Kolejnego dnia zadzwoniłem do firmy z pytaniem o zwrot i powiedziano mi to samo co wyżej , po czym powołałem się na ustawę i przysługujące mojemu tacie prawa jednak to nic nie dało. Rozmowa była na tyle nie sympatyczna, że postanowiłem ją zakończyć.
7 dni później (23 luty) wysłałem oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa i w tym samym dniu wysłałem również 2 paczki ubezpieczone kurierem oraz przekaz pocztowy na ww. 200zł. Wysłałem również w ciemno 3 odstąpienia od umowy kredytowej do 3 banków, które prawdopodobnie mogły być stroną przy umowie kredytu ratalnego (taka prewencja, ponieważ ustawa mówi, że odstąpienie od umowy jest tożsame z odstąpieniem od wszelkich świadczeń związanych z tą umową). Wszystkie listy i przesyłki były ZPO. W dniu 26 lutego paczki wróciły z adnotacją, że adresat odmówił przyjęcia.
Teraz pytanie co robić z tym urządzeniem i garnkami? Oddać do depozytu sądowego, czy może już nic nie robić bo przecież chciałem je odesłać? Ile mam jeszcze dni? W Ustwie jest mowa o 14, czy ja w związku z tym, że podjąłem próbę zwrotu dopełniłem już tego terminu?
Czekam jeszcze na zwrotke z wysłanego listu z odstąpieniem od umowy, wiec jeszcze się odezwę. Aha i tutaj pytanie, czy właściciel sklepu może nie odebrać tego listu poleconego? Czy jak nawet tego nie zrobi to czy można uznać oświadczenie za doręczone?
Z góry dzięki
kuzarek jest off-line  
28-02-2009, 00:31  
wojtekkk
Użytkownik
 
Posty: 124
Domyślnie RE: Rezygnacja z zakupu w ciągu 10 dni

Ustawa posługuje się tylko określeniem "podlega zwrotowi".
Tutaj były 2 świadczenia sprzedawcy - odkurzacz oraz 200 zł.

Jeżeli nie postanowiono inaczej w umowie:
1) zwrot urządzenia do masażu jest świadczeniem odbiorczym - należy tylko umożliwić odbiór sprzedawcy
2) 200 zł jest świadczeniem oddawczym - należy dostarczyć przedmiot świadczenia sprzedawcy

Tutaj nie trzeba było nawet wysyłać tego masażera i iść w koszty. Nie przejmuj się też chwilowym brakiem reakcji, ani zarzutami, że użytkowanie towaru rzekomo uniemożliwia zwrot.

Podejrzewam, że sprzedawca chciałby tutaj ponosić zarzut, że świadczenie 200 zł nie zostało zwrócone, tym samym wykręcić się od sprawy.
wojtekkk jest off-line  
28-02-2009, 07:03  
BOHO
Stały bywalec
 
Posty: 7.278
Domyślnie RE: Rezygnacja z zakupu w ciągu 10 dni

no dobrze, ale co z kredytem ? bo tu były dwa zdarzenia: umowa kredytowa i sprzedaż gadżetów....
BOHO jest off-line  
28-02-2009, 22:31  
kuzarek
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Rezygnacja z zakupu w ciągu 10 dni

W sumie z tą wysyłką to faktycznie niepotrzebnie, bo jestem 300 zł w plecy, ale tak to bywa. Podobno jest opcja, no właśnie, umówienie odbioru w ciągu tych 14 dni, ale znając tamtą firmę wolałem im wysłać kurierem żeby nie było, albo oddać do depozytu sądowego. I właśnie tutaj pytanie, czy w związku z tym, że im tego nie zwróciłem (lub raczej oni tego nie odebrali) lepiej się zabezpieczyć tym depozytem sądowym (z tego co czytałem na necie to koszt 100zł)? Bo w poniedziałek mija 14 dzień.

W całej sprawie (odnośnie stworzenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy) posiłkowałem się informacjami z internetu, ale w związku z tym, że nie wiedziałem jak załatwić sprawę z bankiem (tym bardziej że nie wiadomo jaki to bank) i w dodatku, że Rzecznik Praw Klienta i Konsumenta urzędował tylko w poniedziałek i wtorek zgłosiłem się do radcy prawnego, ale szczerze mówiąc nic nowego nie wniósł, ewentualnie drobne konsultacje, ale co ważniejsze okazało się, że już z tą firmą mieli do czynienia. Ostatecznie dotarłem również do rzecznika i okazało się, że również mają zgłoszoną skargę na tę firmę. Jak pogrzebałem w internecie to np. w 2003 roku rzecznik z powiatu cieszyńskiego miał sprawę z firmą pod tym samym adresem i numerem telefonu, jedyna róznica była taka, że była inna nazwa spółki cywilnej i inni właściciele w ramach tej spółki. Prosze wierzcie mi, że bardzo mało sympatyczna firma, ewidentnie wprowadza w błąd na każdym kroku.


Do BOHO: art 11 i 12 ustawy o kredycie konsumenckim reguluje te kwestie. Art 12 mówi:
"Jeżeli kredyt konsumencki przeznaczony był na nabycie określonej rzeczy lub usługi na podstawie umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość, to odstąpienie przez konsumenta od tej umowy jest skuteczne także wobec umowy o kredyt konsumencki." Wiec w praktyce nie musiałem nawet wysyłać tych oświadczeń do banków, ale przydadzą się jako dowody w ewentualnej sprawie sądowej.

Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie
kuzarek jest off-line  
03-06-2009, 13:44  
ko-lo
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Rezygnacja z zakupu w ciągu 10 dni

Witam serdecznie. Mam taki problem, iż posiadam jednoosobową działalność gospodarczą i zamówiłem drogą telefoniczną poprzez konsultantkę PLUS GSM nowy telefon i przedłużenie umowy. Pani ta przysłała mi zupełnie inna umowę na nowy numer z nowym telefonem. Odesłałem ją do nadawcy Plus Gsm tego samego dnia co ją dostałem, dostałem zwrot tej paczki!!!, po konsultacji z BOA z Plusa powiedzieli żeby wysłać na inny adres co też zrobiłem(jeszcze 10 dni nie mineło) i także dostałem zwrot!!!. Byłem dziś w salonie PLUS GSM i Pan powiedział, że to prawo(Rezygnacja z zakupu w ciągu 10 dni) nie przysługuje firmom. Czy to jest prawda?? Co mogę w tej sytuacji zrobić? Mógłbym zrezygnować z telefonu na stary abonament i wziąć nowy ale stary numer jest dla mnie ważny. Z góry dziękuję za odpowiedz.
ko-lo jest off-line  
03-06-2009, 18:06  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: Rezygnacja z zakupu w ciągu 10 dni

Tak prawda, nie jest Pan konsumentem więc to uprawnienie Panu nie przysługuje
Colder jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rezygnacja z zakupu ebay (odpowiedzi: 3) Witam, Wygrałem licytację na ebay.de, ale muszę zrezygnować z zakupu. Licytowałem przedmiot dla kolegi, ale po wygraniu aukcji kolega niestety...
§ Rezygnacja z zakupu (odpowiedzi: 9) Witam dnia 14 sierpnia kupiłam towar przez Kup Teraz na stronie sprzedawca informował : W PRZYPADKU BRAKU ZESTAWU NA STANIE CZAS REALIZACJI BĘDZIE...
§ Rezygnacja z zakupu. (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie. Proszę o poradę. Pomogłem znajomemu w zakupie telefonu Galaxy SIV. Odradziłem mu zakup przez Kup teraz w firmie, która wystawia...
§ rezygnacja z zakupu allegro (odpowiedzi: 6) Witam, zakupiłem na aukcji używanego laptopa dell w drodze licytacji: Byłem jedynym licytującym, cena wywoławcza 1500, zakup za 1500. Po wygraniu...
§ rezygnacja z zakupu (odpowiedzi: 1) Witam, zostałam źle poinformowana o cenie towaru. Chciałam kupić płyty osb. Miałam zapłacić za m2 tymczasem policzono mi całe 2 płyty, chociaż z tej...
§ Rezygnacja z zakupu (odpowiedzi: 6) Witam. Jestem nowy na forum i zarejestrowałem się głównie po to żeby zadać te pytanie. Więc tak. Kupiłem do motoroweru pewne części na największym,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:12.