Reklamacja okna - Forum Prawne

 

Reklamacja okna

Witam, proszę o radę. W lipcu 2008 roku kupiłem okna, które mają 5-cioletnią gwarancję (przynajmniej tak jest napisane w karcie gwarancyjnej). Wiem, że minęły już ponad 4 lata, ale mam pytanie dotyczące reklamacji. W każdym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
24-09-2012, 18:52  
daunte
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie Reklamacja okna

Witam, proszę o radę. W lipcu 2008 roku kupiłem okna, które mają 5-cioletnią gwarancję (przynajmniej tak jest napisane w karcie gwarancyjnej). Wiem, że minęły już ponad 4 lata, ale mam pytanie dotyczące reklamacji. W każdym skrzydle od zewnętrznej strony (czyli strony dworu) do szyby nie dolega uszczelka, jest po prostu mała przerwa gdzie osadza się kurz. Ponadto w niektórych skrzydłach również od strony zewnętrznej ta sama uszczelka jakby się skurczyła, to znaczy w rogu skrzydła (między pionową i poziomą uszczelką) powstała dziura, pół centymetra, może nawet centymetr. Nie pamiętam, ale powyższe wady chyba były od nowości. Szczerze mówiąc strasznie mnie to irytuje, bo kupiłem pełnowartościowy towar (trochę za te okna zapłaciłem), a przynajmniej myślałem, że taki zakupiłem.
Czy te wady mogą być rozumiane jako wady, które można reklamować? Bo na pewno nie jest to wada powstała z użytkowania jakiegoś elementu jak np. klamka.
Gdybym chciał reklamować to lepiej od razu wysłać pisemną reklamację czy na początek pójść do firmy i po prostu powiedzieć, że chce się zgłosić reklamacje? Ta sama firma montowała moje okna. (Muszę powiedzieć, że panowie nie popisali się wstawieniem bo lekkim otwarciu, okna zamykały się bądź otwierały same. Były krzywo wstawione. Tłumaczyli się, że poziomica była wadliwa. Musieli wyciąć okna i wstawić je jeszcze raz.)
Proszę o pomoc i z góry dziękuje.
daunte jest off-line  
24-09-2012, 19:02  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.466
Domyślnie RE: Reklamacja okna

Gwarancja jest na 5 lat, więc można na jej podstawie okna reklamować. Proszę wcześniej zajrzeć do dokumentu gwarancyjnego (warunki gwarancji) i sprawdzić do czego Gwarnt w jej ramach się zobowiązuje oraz jakie są wyłączenia. Reklamacje należy złożyć na piśmie - wysłać sprzedawcy listem poleconym ze ZPO.

PS. O tym raczej nie należy wspominać w reklamacji: "Nie pamiętam, ale powyższe wady chyba były od nowości"
cedwah jest off-line  
24-09-2012, 19:17  
daunte
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Reklamacja okna

Dziękuję za odpowiedź.
W warunkach gwarancji wśród kilku punktów, które nie podlegają gwarancji jest między innymi jeden o następującej treści:
"gwarancji nie podlegają uszkodzenia wynikające z naturalnego zużycia części i elementów wyrobu (np. elementy okuć, klamki, uszczelki itp)"
Czy ten punkt dyskwalifikuje możliwość reklamacji? Ja rozumiem te uszczelki (wymienione wers wyżej) jako uszczelki, które są na okuciu (do których przylega okno)
Nawet jeżeli wyślę reklamację poleconym z ZPO, to na jakiej podstawie mogę udowodnić, że jest to reklamacja i co w niej jest zawarte?
daunte jest off-line  
24-09-2012, 19:24  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.466
Domyślnie RE: Reklamacja okna

Wyśle Pan przecież pismo o odpowiedniej treści z opisem wad, powołaniem się na gwarancję i żądaniami odpowiednimi do zobowiązań Gwaranta.
Skoro jednak Gwarant wyłączył z gwarancji elementy okuć - w tym uszczelki - to obawiam się, że reklamacji raczej nie uzna.
cedwah jest off-line  
24-09-2012, 19:32  
daunte
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Reklamacja okna

Ponieważ gwarancji pięciu lat udziela producent okien, rozumiem, że gdybym chciał zgłosić reklamację to do producenta? Czy mogę zgłosić reklamację do sprzedawcy, który montował okna?
daunte jest off-line  
30-09-2012, 11:37  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.466
Domyślnie RE: Reklamacja okna

Jeśli gwarantem jest producent, reklamację składa Pan do producenta, a informacje dot. procedury reklamacyjnej powinny być w Warunkach Gwarancji.
cedwah jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Reklamacja na okna plastikowe (odpowiedzi: 2) Witam! Mam taki problem złożyłem niedawno reklamację na okna plastikowe z firmy KNS Wodzisław Śląski. Reklamacja dotyczyła wypaczenia się ram...
§ Reklamacja okna (odpowiedzi: 3) Witam mam pytanie dotyczące gwarancji na zakupione okna. W październiku 2010 zakupiłem okna o wartości 1680 z 24 miesięczną gwarancja. Od...
§ Reklamacja okna (odpowiedzi: 1) PROSZĘ O RADE!W Maju 2010 r.Firma z Rybnika dokonała montażu okna balkonowego i problem wtym,ze okno jest zamontowane fatalnie.14.02.2011 dokonałem...
§ okna - reklamacja ! (odpowiedzi: 1) Witam Wiem że temat si powtarza, ale bardzo proszę o pomoc. Dwa lata temu wymieniłam okna, już rok temu dzwoniłam do firmy je montującej, gdyż w...
§ okna balkonowe!!! reklamacja (odpowiedzi: 1) Znajoma zleciła firmie zajmującej się produkcją okien pomiar i montaż okien w domu ,firma ta przyjechała ,pomierzyła ,i dokonała wyceny dwudziestu...
§ reklamacja okna (odpowiedzi: 2) witam,jakis miesiac tamu zgłosiłem reklamacje zle domykajacego sie okna w moim domu.do firmy gdzie okno było zakupione oraz przez ktora było...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:33.