Rozwiązanie umowy T-Mobile - Forum Prawne

 

Rozwiązanie umowy T-Mobile

Witam, Mam takie pytanie. Zakupiłem laptopa z internetem w tej promocji: http://www.t-mobile.pl/r/repo1/docum...b_laptopem.pdf Przyznana mi kara umowna: 700 PLN Przyznana ulga: 7256 PLN Wartość laptopa: 1750 PLN teraz moje pytanie brzmi: jaką sumę mam zapłacić zrywając ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
05-10-2012, 17:06  
siergey
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Rozwiązanie umowy T-Mobile

Witam,

Mam takie pytanie. Zakupiłem laptopa z internetem w tej promocji: http://www.t-mobile.pl/r/repo1/docum...b_laptopem.pdf

Przyznana mi kara umowna: 700 PLN
Przyznana ulga: 7256 PLN
Wartość laptopa: 1750 PLN

teraz moje pytanie brzmi: jaką sumę mam zapłacić zrywając umowę ? Chodzi mi konkretnie o ten zapis:

"W przypadku naruszenia przez Abonenta zobowiązania, o którym mowa w pkt 3.2.1, Abonent będzie zobowiązany na pisemne żądanie Operatora do naprawienia szkody poprzez zapłatę na jego rzecz kary umownej. Wysokość kary umownej określona jest w Umowie. Obowiązek naprawienia szkody wynika ze zgodnego zamiaru Stron, o którym mowa w pkt 3.1 i celu Umowy, w związku, z którą Operator przyznaje Abonentowi ulgę, zgodnie z warunkami określonymi w Ofercie. Kara umowna dochodzona przez Operatora nie może przekroczyć kwoty określonej poniżej (w zależności od wybranej opcji), jak również wartości ulgi przyznanej Abonentowi pomniejszonej o proporcjonalną wartość tej ulgi za okres od dnia zawarcia Umowy do dnia jej rozwiązania (nie wyłącza to uprawnienia Operatora do dochodzenia roszczeń określonych w § 15 ust. 8 Regulaminu)."

Przez co rozumiem, że wysokość ulgi również muszę zapłacić, zgadza się ? Konsultanci w punkcie są niedoinformowani i każdy mówi mi co innego chociażby w jednym punkcie usłyszałem że przysługuje mi 10 dni od odstąpienia umowy co wiem, że tyczy się tylko umów na odległość wiec w tym wypadku nic nie zrobię, konsultanci z intrnetowego konta odpisują mi:

"Pragnę poinformować, że całkowity koszt zerwania tej umowy na 05.10.2012 r. to:700zł brutto (koszty zerwania abonamentu) oraz 1750 zł (koszty rat za zakup laptopa)."

inna osoba:

"Dziękuję za nadesłaną korespondencję.

Gdyby chciałby Pan rozwiązać umowę po upływie na przykład 15 miesięcy, będzie Pan zobowiązany do spłaty wszystkich rat za sprzęt oraz kary umownej, podzielonej proporcjonalnie do czasu, jaki pozostał do końca umowy. "

W takim razie: muszę zwracać tę ulgę na ponad 7000 PLN czy nie, bo już nie rozumiem
siergey jest off-line  
06-10-2012, 19:07  
siergey
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy T-Mobile

Osobiście interpretuję ten zapis tak że gdybym chciał zrywać umowę dzisiaj to zapłacę
700 pln + 1750 za laptopa

Z kolei jeżeli zerwę umowę dajmy na to 2 miesiące przed końcem umowy:
troszkę ponad 300 zł ? ( umowa na 4 lata po 79 pln )

Kara umowna dochodzona przez Operatora NIE MOŻE przekroczyć kwoty określonej poniżej (w zależności od wybranej opcji - 700 PLN) , JAK ROWNIEŻ wartości ulgi przyznanej Abonentowi pomniejszonej o proporcjonalną wartość tej ulgi za okres od dnia zawarcia Umowy do dnia jej rozwiązania ( na chwilę obecną ulga wynosi wspomniane 7256 pln, więc przy zrywaniu umowy dziś nie będę płacił tej dużej sumy bo o tym mówi zdanie: " Kara umowna dochodzona przez Operatora NIE MOŻE przekroczyć kwoty". Z kolei zrywając dwa miesiące przed końcem umowy będzie miało zastosowanie to zdanie:
" JAK ROWNIEŻ wartości ulgi przyznanej Abonentowi pomniejszonej o proporcjonalną wartość tej ulgi za okres od dnia zawarcia Umowy do dnia jej rozwiązania "

Dobrze rozumiem, czy jednak przy zerwaniu umowy należy zapłacić zarówno karę umowną jak i ulgę ?
siergey jest off-line  
30-03-2013, 10:40  
Luki85
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy T-Mobile

Podbijam pytanie, już rok temu założyłem podobny wątek na tym forum jednak nikt nie może mi odpowiedzieć, konsultanci również podają różne interpretacje.
Luki85 jest off-line  
30-03-2013, 11:41  
Mirr
Stały bywalec
 
Mirr na Forum Prawnym
 
Posty: 5.275
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy T-Mobile

Poproś o odpowiedź na piśmie i jak będzie Ci pasować to odstąpisz na jej podstawie od umowy.
Masz ten sam regulamin co wyżej? Może podaj link.
Mirr jest off-line  
30-03-2013, 14:52  
Luki85
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy T-Mobile

Dzięki za odzew. Tak mam taki sam zapis w umowie, cały mój wątek jest tutaj:

http://forumprawne.org/prawa-konsume...re-umowna.html

Boję sie tylko, że oni będą rozszerzać kategorie kary umownej o tę promocję, tylko nie wychodzi mi ta zniżkę na kwotę 4.300 zł, tylko ok. 3 tysiące gdyby liczyć raty za laptopa, i 50% bonifikatę przez dwa lata z trzech lat umowy.
Odpowiedzi z bok były lakoniczne, i dawały możliwość różnej interpretacji, dlatego może ktoś miał z tym do czynienia.
Luki85 jest off-line  
30-03-2013, 14:57  
Mirr
Stały bywalec
 
Mirr na Forum Prawnym
 
Posty: 5.275
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy T-Mobile

Ja bym napisał reklamacje mailem do BOK, pytając o kwotę kary na odstąpienie konkretnego dnia np. 01/06/3013 i sposób liczenia, żądając rozwiązania umowy bez nakładania opłat.
Dlaczego pytanie przez reklamacje? Poczytaj- http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-04-226-2291
http://rzecznik.powiat.elk.pl/userfi...ikacyjnych.pdf
Mirr jest off-line  
30-03-2013, 15:13  
Luki85
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy T-Mobile

Dzięki za info, na jednym z portali znalazłem taka wypowiedz:

"Pojawia się więc pytanie, czy oferty operatorów przewidują jakąkolwiek ulgę? Ostatnie analizy przeprowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, a dotyczące cen usług dostępu szerokopasmowego świadczonych przez operatorów we własnych sieciach oraz w ramach umów BSA/LLU, posługują się wyłącznie cenami uwzględniającymi ulgę. I chociaż w opublikowanym przez Urząd raporcie ceny te nie są wprost określane jako rynkowe, często zaś określane są jako „minimalne”, to w ogólnym kontekście trudno nie odnieść wrażenia, że to właśnie te minimalne ceny, a nie jakiekolwiek inne, obiektywnie kształtują rynkowy poziom cen dostępu do Internetu. To samo dotyczy cen aparatów telefonicznych oferowanych przez operatorów w pakietach promocyjnych. Ceny detaliczne takich aparatów często są niższe niż ceny określane jako detaliczne w cennikach danej promocji.

Z powyższego wynika, że kształtowanie przez operatorów cen określanych jako standardowe odbiega od cen rynkowych. Szczególnie w zakresie usługi dostępu do Internetu ceny nieuwzględniające ulgi kształtowane są często w zupełnym oderwaniu od aktualnych cen rynkowych. Nie bez znaczenia przy tym jest, iż zgodnie z wyżej powołanym raportem UKE, niemal wszyscy operatorzy udzielają abonentom tego typu rabatów. W rzeczywistości jednak często są to ulgi pozorne. Jeśli cena danej usługi w promocji, odzwierciedla cenę rynkową tej usługi, operator nie udziela faktycznie abonentowi żadnego upustu. Rzekoma ulga służy wtedy jedynie zapewnieniu operatorowi roszczenia o zapłatę kary umownej na wypadek wcześniejszego rozwiązania umowy przez abonenta.


art. 57 ust. 6
6.W przypadku zawarcia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, w tym o zapewnienie przyłączenia do sieci, związanego z ulgą przyznaną abonentowi, roszczenie z tytułu jednostronnego rozwiązania umowy przez abonenta lub przez dostawcę usług z winy abonenta przed upływem terminu ustalonego w umowie nie może przekroczyć określonej w umowie równowartości ulgi przyznanej abonentowi."


Nie mniej może coś się zmieniło info z 08.2012, bo czy operator może zawyżać usługi by potem dawać je w cenie rynkowej jako "promocje"?
Luki85 jest off-line  
30-03-2013, 15:23  
Mirr
Stały bywalec
 
Mirr na Forum Prawnym
 
Posty: 5.275
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy T-Mobile

Cytat:
Napisał/a Luki85 Zobacz post
czy operator może zawyżać usługi by potem dawać je w cenie rynkowej jako "promocje"?
Ja mojemu bym na to nie pozwolił
Mirr jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kara umowna za rozwiązanie umowy w T-MOBILE (odpowiedzi: 8) Witam trzy lata temu mąż wziął dwie aktywację w sieci T mobile na telefon oraz laptop z internetem. Telefon w abonamencie a do laptopa był abonament...
§ Rozwiązanie umowy z T-mobile (odpowiedzi: 4) Dzień dobry. Mam pewnie problem. Podpisałam dzisiaj umowę z T-mobile w ramach usługi telekomunikacyjnej, internet za 19.99zł miesięcznie. Wzięłam...
§ rozwiązanie umowy z T-Mobile (odpowiedzi: 3) Witam! W lutym tego roku popełniliśmy z tatem ogromny błąd. Byliśmy przenosić numer i braliśmy nowy telefon. Pan nas poinformował, że wszystkie...
§ Rozwiązanie umowy z T-Mobile (odpowiedzi: 3) Witam, posiadam następujący problem. Od dłuższego czasu w mojej okolicy T-Mobile ma straszne problemy z sygnałem, praktycznie niemożliwe jest...
§ reklamacja t-mobile, rozwiązanie umowy (odpowiedzi: 7) Zawarłam umowę na internet z konsultantem przez telefon. Minęło 10 dni (możliwość wycofania się z podpisanej umowy) i przyszła faktura do zapłacenia....
§ Rozwiązanie umowy z T-Mobile (odpowiedzi: 7) Witam. Potrzebuję porady prawnej w rozwiązaniu umowy z operatorem sieci komórkowej T-Mobile (dawniej Era). 16.09.2009 zawarłem 2 umowy na telefony...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:14.