Reklamacja pomiędzy dwoma firmami na produkt wykonany na zamówienie - Forum Prawne

 

Reklamacja pomiędzy dwoma firmami na produkt wykonany na zamówienie

Witam! Posiadam firmę reklamową, której jedną z ofert jest pośrednictwo w poligrafii. Ja wykonuje projekt, oddaję do druku i przesyłam do mojego klienta gotowy produkt. Kilkuletnie doświadczenie w poligrafii pozwala mi przygotować odpowiednie projekty dla ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
07-11-2012, 22:04  
zdzichuhans
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Reklamacja pomiędzy dwoma firmami na produkt wykonany na zamówienie

Witam!

Posiadam firmę reklamową, której jedną z ofert jest pośrednictwo w poligrafii.
Ja wykonuje projekt, oddaję do druku i przesyłam do mojego klienta gotowy produkt.
Kilkuletnie doświadczenie w poligrafii pozwala mi przygotować odpowiednie projekty dla drukarni, tak by miała jak najmniej pracy z moimi zleceniami.

Czasem zdarza się zamówienie specjalne na jakieś dodatkowe elementy np. na wizytówkach selektywny lakier wypukły, wtedy często korzystam z firm które reklamują się na allegro. Tym razem też tak zrobiłem i bardzo się zawiodłem i mam spore koszty z tym związane. Przebieg zlecenia:

1. Dokonałem zamówienia i dostarczyłem pliki wg. podanej specyfikacji
2. Akceptacja po 3 telefonach i 3 dniach wreszcie nastąpiła, otrzymałem też podgląd przygotowanego przez nich mojego projektu do ich drukarni. Wszystko wyglądało OK jak na podgląd.
3. Zostałem poinformowany, że na realizację zlecenia potrzeba 14 dni, co było bardzo długim czasem realizacji przy tego typu zleceniach (zwykle w 3 dniach się zamykają drukarnie od dostarczenia plików, tutaj miało minąć 17)
4. Z powodu długiego czasu oczekiwania postanowiłem klientowi wynagrodzić długi czas oczekiwania i ten sam projekt graficzny z zmienionym tekstem reklamowym wykonałem w małym nakładzie w mojej stałej drukarni.
5. Wizytówki od firmy ze specjalnego zlecenia dotarły wreszcie do klienta i okazało się, że jakość druku (ostrość elementów graficznych) jest bardzo mizerna.

Z mojego doświadczenia wiem, że takie coś się dzieje w momencie dostarczenia do drukarni pliku o zaniżonej rozdzielczości (w poligrafi małowymiarowej stosuje się 300dpi i takie też pliki dostarczyłem, te wydrukowane wyglądają jak by były wydrukowane z projektu 150dpi).

Reklamację firma odrzuciła, twierdząc że Oni dostarczyli do drukarni prawidłowe pliki i nie wiedzą dlaczego jest tak duża różnica w porównaniu z moim wydrukiem.

Chciałem dać druga szansę wykonawcy, by wykonał dodruk tego zlecenia z poprawionymi plikami, ja bym nie stracił, oni by poświęcili swoją prowizję na wykonanie tej gwarancji ale totalnie się migają od odpowiedzialności.

Wiem, że pomiędzy firmami prawo nie chroni tak bardzo kupującego, jak w przypadku prywatnej osoby, też dlatego chciałem prosić o konkretne porady jakie mam podjąć kroki w celu wyegzekwowania pieniędzy które w to zlecenie wpakowałem, a których nie zarobiłem.
zdzichuhans jest off-line  
10-11-2012, 08:42  
zdzichuhans
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Reklamacja pomiędzy dwoma firmami na produkt wykonany na zamówienie

Podbijam temat, bo od 3 dni nikt mi niczego nie doradził.
zdzichuhans jest off-line  
10-11-2012, 20:15  
nomnes
Przyjaciel forum
 
nomnes na Forum Prawnym
 
Posty: 21.165
Domyślnie RE: Reklamacja pomiędzy dwoma firmami na produkt wykonany na zamówienie

Ty jesteś odpowiedzialny wobec swojego zleceniodawcy. Twój zleceniobiorca jest odpowiedzialny wobec ciebie.

Musisz swojemu zleceniodawcy dostarczyć towar zgodny z umową lub dojść do jakiejś ugody np. rozwiązać umowę.

O zwrot poniesionych kosztów możesz zwrócić się do swojego zleceniobiorcy, do którego wysłałeś plik.
nomnes jest off-line  
10-11-2012, 23:20  
zdzichuhans
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Reklamacja pomiędzy dwoma firmami na produkt wykonany na zamówienie

Dziękuję za odpowiedź. To kto jest odpowiedzialny wobec kogo, to wiem. Nie pobrałem opłaty od klienta za wadliwy towar i umowa została rozwiązania. Umowa pomiędzy mną a wykonawcą zlecenia jest nadal aktualna, bo nie wywiązał się ze zlecenia.

Chciałem się dowiedzieć jaką formę pisma mam wystosować do zleceniobiorcy który mailowo nie uznał reklamacji a po moim sprzeciwie i dostarczeniu materiałów, się nie odzywa.

Chcę do tego podejść profesjonalnie, też dlatego chciałbym wystosować jakieś paragrafy wobec zleceniobiorcy i zwrócić się o zwrot pieniedzy na wyznaczone konto w wyznaczonym terminie (wezwanie do zwrotu pieniedzy/pismo przed sądowe) . Jeśli to nie podziała to co dalej? Do sądu rejonowego dostarczyć materiał dowodowy wraz z potwierdzeniem dostarczenia pisma? Czy mam też wysłać ten zmarnowany nakład wizytówek aby być czystym czyli "nic nie mam od zleceniobiorcy więc mogę rozwiązać umowę"?
zdzichuhans jest off-line  
11-11-2012, 08:46  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Reklamacja pomiędzy dwoma firmami na produkt wykonany na zamówienie

Cytat:
Napisał/a zdzichuhans Zobacz post
Chcę do tego podejść profesjonalnie
Nie polecam samodzielnego procesowania (bez pomocy profesjonalnego pełnomocnika) jeżeli nie ma Pan o tym "zielonego pojęcia". Pismem tym powinno być wezwanie do zapłaty.
 
11-11-2012, 19:41  
nomnes
Przyjaciel forum
 
nomnes na Forum Prawnym
 
Posty: 21.165
Domyślnie RE: Reklamacja pomiędzy dwoma firmami na produkt wykonany na zamówienie

@zdzichuhans - poleconym ZPO wskazać wady wykonanego zlecenia oraz wezwać do wydania towaru zgodnego z umową lub zwrotu poniesionych kosztów.
nomnes jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Konieczność umowy pomiędzy dwoma firmami (odpowiedzi: 2) Witam, Posiadam jednoosobową działalność gospodarczą. Współpracuję z kilkoma firmami lecz jest jedna wiodąca firma dla której regularnie świadczę...
§ Sprzedaż pomiędzy dwoma osobami fizycznymi i reklamacja (odpowiedzi: 6) Witam, niedawno sprzedałem na jednym z portali aukcyjnych używany dysk twardy (kup teraz). Transakcja przebiegła pomiędzy dwoma osobami...
§ Towar wykonany na zamówienie - reklamacja (odpowiedzi: 1) Witam, zamówiłam łóżko, które miało być wykonane pod moje zamówienie (wymiary, kolor itp.). Po rozpakowaniu paczki okazało się jednak, że kolor...
§ towar wykonany na zamówienie- niezgodny z opisem (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie, Szukam obiektywnej porady prawnej odnośnie sytuacji, w której się obecnie znajduję. Zakupiłam obrączki ślubne w sklepie...
§ Produkt na zamówienie, zamawiany przez internet i odstąpienie od umowy (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich na forum. a) konsument / firma b) Chyba towar niezgodny z umową - Przedsiębiorca nie mieści się w czasie oczekiwania c)...
§ Umowa o wykonanie usługi pomiędzy dwoma firmami (odpowiedzi: 2) Witam, Zawarłam umowę z firmą o wykonanie usługi - przygotowanie prezentów świątecznych dla klientów owej firmy. Firma ta zamówiła u mnie towar,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:21.