Debet na karcie sim - Forum Prawne

 

Debet na karcie sim

Witam, mam pytanie odnośnie debetu na karcie sim. Jeżeli zamówiłem w pewnej firmie subskrypcję smsową (2-3 smsy za 5 zł przez tydzień) na karcie bez środków (ta firma o tym nie wie i nie sprawdza ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
18-05-2013, 17:36  
Lights
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Debet na karcie sim

Witam, mam pytanie odnośnie debetu na karcie sim. Jeżeli zamówiłem w pewnej firmie subskrypcję smsową (2-3 smsy za 5 zł przez tydzień) na karcie bez środków (ta firma o tym nie wie i nie sprawdza tego), to czy mogą mi naliczyć na niej debet i dochodzić spłaty należności? Karta sim nie jest zarejestrowana na żadne nazwisko.

W skrócie: czy jest możliwe dochodzenie spłaty należnego i zlokalizowanie właściciela karty (bez zarejestrowanego nawet nazwiska na kartę sim), na której nie ma środków, a została aktywowana subskrypcja?

Wydaje mi się, że to nie obchodzi operatora sieci, bo jeśli nie ma środków na koncie, to jest problem firmy, która tę subskrypcję aktywuje bez sprawdzenia ilości środków na karcie, ale nie jestem pewien.
Lights jest off-line  
18-05-2013, 17:43  
wittka
Stały bywalec
 
Posty: 2.178
Domyślnie RE: Debet na karcie sim

Skoro firma o tym nie wie i nie sprawdza tego (bo i niby jak - o saldach kart wie tylko operator), to jak może być to problem tej firmy ?

Prawdopodobnie operator albo podejmie kroki zmierzające do ustalenia właściciela karty, albo ją wyłączy.
wittka jest off-line  
18-05-2013, 17:52  
Lights
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Debet na karcie sim

Skoro jest możliwość aktywowania usługi na karcie sim bez środków to zakładam (ale nie wiem na 100%), że firma nie podejmuje kroków, by sprawdzić czy właściciel karty posiada wystarczające środki do takiej subskrypcji. Czyli wynika z tego, że nie ma umowy z operatorem, czy jak?

I nie wiem z jakiej racji operator miałby podejmować jakiekolwiek kroki w kierunku ustalenia właściciela, skoro jest to niezarejestrowana na żadne nazwisko karta sim, na której po prostu została uruchomiona usługa, której warunki nie są spełnione, więc powinna być automatycznie anulowana/odrzucona.

Mógłby ktoś to szczerzej wyjaśnić?
Lights jest off-line  
18-05-2013, 17:58  
wittka
Stały bywalec
 
Posty: 2.178
Domyślnie RE: Debet na karcie sim

Wysłanie SMSa w 99% przypadków oznacza jednoczesną akceptację regulaminu. Poczytaj go.
Usługa wymaga zapewne posiadania środków w przyszłości, a nie w chwili jej aktywacji - więc warunki są spełnione.
wittka jest off-line  
18-05-2013, 18:23  
Lights
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Debet na karcie sim

Mógłby się ktoś jeszcze wypowiedzieć na ten temat? Co do subskrypcji - sms nie przyszły, na koncie dalej jest ta sama kwota, która prawdopodobnie była na początku (2 zł z groszem i nie było to na pewno więcej). Telefon był wyłączony przez prawie miesiąc.
Lights jest off-line  
18-05-2013, 18:35  
wittka
Stały bywalec
 
Posty: 2.178
Domyślnie RE: Debet na karcie sim

Skoro telefon był wyłączony to i SMSy nie przyszły - one nie są doręczane "do skutku", tylko przez jakiś czas, zdefiniowany zwykle przez operatora.

Nie jestem pewien jak naliczana jest opłata za SMSy płatne przez odbiorcę - w momencie ich odebrania, czy w momencie wysłania przez nadawcę.
wittka jest off-line  
18-05-2013, 18:46  
Lights
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Debet na karcie sim

Jeśli opłata byłaby naliczana w momencie wysłania smsa przez nadawcę, to prawdopodobnie konto byłoby puste, a nadal jest dodatnie saldo. Więc nie doszły - nie pobrały pieniędzy. Czyli to tak, jakby subskrypcja nie działała. Teraz tylko pytanie, co dalej.
Lights jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Błąd w karcie bezrobotnego (odpowiedzi: 2) Witam. Mam pytanie czy po rejestracji na bezrobociu mogę wnieść poprawki w karcie? Podczas wizyty w UP nie zauważyłam że nazwa szkoły jest zła...
§ Błąd w karcie pojazdu (odpowiedzi: 1) Witam. Chciałem prosić was o porade w dość nietypowej sprawie. Nie znam konkretnych dat itp bo sprawa została mi przedstawiona przez telefon ale...
§ debet PKO (odpowiedzi: 1) Witam Mam pytanie odnośnie debetu. Mam debet w kwocie 1000 zł konto w PKO BP KONTO ZA ZERO. W niedziele mija termin 30 dniowy spłaty debetu....
§ Debet na karcie Prepaid Skarbonka (odpowiedzi: 1) Witam, Z podowu błędu w systemie firmy accord nie została zaksięgowana jedna duża operacja zakupu na mojej karcie prepaid, przez co osoba która...
§ Debet na karcie (odpowiedzi: 1) Witam. Mój teść przez pewien okres czasu nie pracując wypłacał sobie pieniądze z konta, jako że miał możliwość 4 tysięcy debetu. O sprawie w zasadzie...
§ Debet (odpowiedzi: 3) witam . Kiedy przedawnienie uzyskuje tzw. Debet


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:45.