Reader's Digest - Forum Prawne

 

Reader's Digest 8

Odniosę się do wątku firmy Intrum Justitia. Przedstawiony jest on w innym temacie na forum: http://forumprawne.org/prawa-konsume...w-readers.html Pisałem tam, że nie znalazłem takiej firmy. Poszukałem jeszcze i znalazłem. Jest to dość duża firma międzynarodowa. Ale coś ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
09-03-2011, 14:05  
Piotrze
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Reader's Digest

Odniosę się do wątku firmy Intrum Justitia. Przedstawiony jest on w innym temacie na forum:
http://forumprawne.org/prawa-konsume...w-readers.html

Pisałem tam, że nie znalazłem takiej firmy. Poszukałem jeszcze i znalazłem.
Jest to dość duża firma międzynarodowa.
Ale coś mi tu nie grało. Oglądałem zamieszczone wezwanie kilka razy, aż wreszcie mnie olśniło.
1. Nie ma na nim nazwiska, ani adresu dłużnika. W takim razie wezwanie mogę włożyć do koperty i wrzucić do skrzynki nielubianego sąsiada.
2. Nie ma znaku sprawy (jest to jakiś numer pisma, numer umowy z wierzycielem, czy jakakolwiek informacja o zleceniu od RD dla IJ).
3. Nie ma adresu firmy.
4. Nie ma pouczenia o możliwości odwołania się od decyzji. (Wiem ,że to bezwzględnie musi być, pod rygorem nieważności decyzji.)
5. Może ktoś znajdzie, czego jeszcze nie ma?

A żeby było śmieszniej, to na dole jest informacja o możliwości wglądu i poprawiania danych osobowych

Błądzić jest rzeczą ludzką, więc i ja nie jestem pewien swojego poglądu na temat. Liczę na to, że któryś z prawników zweryfikuje mój post.
Piotrze jest off-line  
09-03-2011, 14:54  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.467
Domyślnie RE: Reader's Digest

Ja uważam że jeżeli nie ma zamówienia na dany materiał (nie istnieje też żadna umowa która do czegoś obliguje odbiorcę-klienta), nie ma dowodu odebrania owego materiału to nie ma podstaw do kierowania sprawy na drogę sądową.
Pisma wyglądają groźnie, więc rzeczywiście mogą nieźle nastraszyć daną osobę tylko że nie ma żadnego corpus delicti żeby wszczynać cokolwiek.
Wchodzenie w jakąkolwiek korespondencję z windykatorem spowoduje że jednak w jakiś sposób poczuwamy się do winy.
Takie jest moje osobiste zdanie, ale poczekajmy aby któryś z ekspertów się wypowiedział.
Kerimus jest off-line  
09-03-2011, 15:36  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: Reader's Digest

Moja skrzynka na listy niegdyś była zasypywana przesyłkami z Riders Digest. Wszystko wyrzucałem na śmietnik - nie odpowiadałem. Trwało to ponad 3 lata, potem były przesyłki na imię syna, na końcu żony. Oczywiście wszystko zwykłymi listami z idiotycznymi nadrukami. Wszystko od razu szło na śmietnik. I mamy spokój.
Janusz.C.M. jest off-line  
09-03-2011, 15:45  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.467
Domyślnie RE: Reader's Digest

Chyba należy to traktować jako spam i tyle.
Ale oczywiście każdą sprawę trzeba rozpatrywać indywidualnie więc nie generalizuję iż za każdym razem mamy tak postępować jak piszę, bo nie chcę narazić kogoś na nie przyjemności lub szkody.
Kerimus jest off-line  
14-03-2011, 20:54  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.467
Domyślnie RE: Reader's Digest

Kolejny zamknięty temat który może coś wnieść do problemu.
http://forumprawne.org/prawa-konsume...-digest-2.html

Przypominam jednak że stwierdzenia typu złodzieje lub oszust nie będą tolerowane bo od tego kto nim jest decyduje sąd a nie użytkownik.
Kerimus jest off-line  
14-03-2011, 21:07  
TSG
Przyjaciel forum
 
TSG na Forum Prawnym
 
Posty: 3.372
Domyślnie RE: Reader's Digest

Dziś do mojej matki przyjechał kurier (z "Sekretami najbardziej niezwykłych miejsc na świecie"), który podzielił się z nią swoimi spostrzeżeniami na temat Reader's Digest (spostrzeżenia jakie przestawił można by uznać w innych okolicznościach za zniesławienie) Zastanawiamy się co zrobić. Narazić się na kilka lat zaśmiecania skrzynki czy odesłać. Publikacja wygląda interesująco.
TSG jest off-line  
15-03-2011, 10:29  
Piotrze
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Reader's Digest

Jeśli była to przesyłka zamówiona, to macie na zastanowienie się 10 dni, a później ewentualne odesłanie na swój koszt. Zamówić mama mogła odsyłając list do loterii, albo klikając bez czytania wszystkich regulaminów w odsyłaczach.
Jeśli, zaś nie zrobiła zamówienia, czyli nie odesłała listu do udziału w loterii, z zaznaczeniem, że chce otrzymać płatną przesyłkę, lub nie klikała gdzieś po ich loteriach, to macie od nich fajny prezent. Dane adresowe mogli mieć z książki telefonicznej, lub z Księżyca, ich problem.
Jest we wcześniejszych postach przytoczony przepis, że nie musowo płacić za niezamówioną przesyłkę.
Piotrze jest off-line  
18-03-2011, 18:35  
staniol1991
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Reader's Digest

Witam!
Dzisiaj dostałem sms'a od firmy windykacyjnej IJ z wiadomoscia, iz prosza o kontakt. Jestem pewien ze chodzi tutaj o ksiazke z RD ktora przypadkowo zamowilem z ich loterii. Niestety nie odeslalem jej (okres matur) poniewaz nie mialem na to czasu. Jakich konsekwencji moge sie spodziewac ze strony tej firmy windykacyjnej? Czy moge to poprostu olac? Prosze o pomoc co w tej sytuacji zrobic.
staniol1991 jest off-line  
22-03-2011, 10:44  
miki160725
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Niechciana przesyłka

dzień dobry ja też otrzymałam na mój adres taką książke ale że mieszkam gdzie indziej to moja babcia odebrała tą paczkę i nie potrzebnie ją otworzyła i nie wiem czy taraz mogę ja im odesłać
miki160725 jest off-line  
22-03-2011, 10:48  
tcp
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.200
Domyślnie RE: Niechciana przesyłka

Jak to była książka niezamówiona przez nikogo to przeczytaj jeszcze raz post Grim Reaper'a.
tcp jest off-line  
22-03-2011, 12:08  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Niechciana przesyłka

Cytat:
Napisał/a Grim Reaper Zobacz post
Przepis prawny:
Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Art. 15.
Spełnienie świadczenia niezamówionego przez konsumenta następuje na ryzyko przedsiębiorcy i nie nakłada na konsumenta żadnych zobowiązań.
Niczego nie odsyłasz i niczego nie płacisz ... możesz wysłać list z podziękowaniem za prezent
Przesyłka na osobę fizyczną?

Pozdrawiam
a jak do tego art. ma sie PRZYWŁASZCZENIE ? np. przez pomyłkę wysyłam do jakiejś osoby towar którego ona nie chce później zwrócić zatrzymując ja jako prezent ?? wiec ?
 
22-03-2011, 12:11  
SAFAR
Stały bywalec
 
Posty: 405
Domyślnie RE: Niechciana przesyłka

Cytat:
Napisał/a polkom Zobacz post
a jak do tego art. ma sie PRZYWŁASZCZENIE ? np. przez pomyłkę wysyłam do jakiejś osoby towar którego ona nie chce później zwrócić zatrzymując ja jako prezent ?? wiec ?
Jak wysyłasz jako osoba fizyczna do osoby fizycznej to ten artykuł nie ma zastosowania. Tu jest mowa o relacji sprzedawca - konsument.
SAFAR jest off-line  
25-03-2011, 19:15  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.462
Domyślnie RE: Reader's Digest

@Grim Reaper podał regulację relacji przedsiębiorca - konsument. W przypadku relacji os. fiz - o. fiz. ma zastosowanie art. 405. k.c.
cedwah jest off-line  
31-03-2011, 19:57  
botereska
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Reader's Digest

Witam
Jestem też na liście R-D.Zamówiłam u nich sporo dobrych książek.Przychodziły również książki których nie zamawiałam(naciąganie klienta)Część odesłałam.Z płatnościami nie było nigdy problemu aż..W listopadzie dokonałam dwa razy opłatę z ten sam produkt.Kiedy się zorientowałam,zadzwoniłam,wysłałam faks,dwa razy list z prośbą żeby przeksięgowano nadpłatę na poczet innych płatności.W międzyczasie dostałam od nich pismo,że chcą mi zwrócić nadpłatę mam tylko przesłać im kopie wniesionych wpłat i podać nr konta do zwrotu.Znowu telefon na infolinię(nie muszę mówić jak trudno się do nich dodzwonić).Na wszystkie moje pisma-zero odpowiedzi,ale przyszły kolejne wezwania do zapłaty-dotyczą wpłat które chciałam przeksięgować.I oczywiście nie otrzymałam też zwrotu nadpłaty-ostatnie pismo wysłane 21.02!!!Znowu próba dodzwonienia na infolinię i tu NIESPODZIANKA!!! Telefon odbiera pani-nie konsultant-która wpisuje w kolejkę i mówi ,że konsultant oddzwoni!!!Paranoja jakaś.Czekam na telefon dwie godziny,dzwonię ponownie.Pani mówi,że konsultant ma czas do kilku dni oddzwonić!!!A mój kolejny telefon tylko wydłuża kolejkę!
I tym sposobem na odpowiedź czekam już ponad tydzień!!!!
Wczoraj wysłałam maila-zero odpowiedzi!

Swojemu listonoszowi zapowiedziała,żeby bezpłatne paczki nie przynosił,listy lądują w koszu.Również mąż ma zakaz grać w tę cudowną loterię

Mam nadzieję,ze przy bierności z mojej strony w końcu przestaną zaśmiecać mi skrzynkę na listy.
botereska jest off-line  
02-04-2011, 10:22  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.462
Domyślnie RE: Reader's Digest

Proszę raz jeszcze napisać pismo i wysłać listem poleconym ze ZPO na adres firmy. Faksowanie, e-mailing i telefonowanie nie ma sensu!
cedwah jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pomocy dostawca (odpowiedzi: 2) Witam moja sprawa wygląda tak : We wrześniu 2013 roku przyszła do mnie paczka z READER'S DIGEST " Teatrzyk z pacynkami ". Paczkę odebrałem lecz jaj...
§ Reader's Digest co zrobić? (odpowiedzi: 2) Zamówiłam kiedyś książkę w ww firmie, zapłaciłam 1/4 lub 2/4 rachunku (nie pamiętam) po czym zapomniałam zupełnie o całej sprawie, przed...
§ Problem z Reader' Digest (odpowiedzi: 2) Bardzo proszę o pomoc :) Dostałam dziś list z windykacji "intrum justitia" , że niby zalegam z płatnością za książkę kupioną w 2000 roku - 140, 44....
§ Reader's Digest i loteria (odpowiedzi: 3) Witam! Pod koniec ubiegłego roku przeczytałem w jakimś tygodniku o konkursie w którym można było wygrać samochód. Wszedłem na stronę, wpisałem kod i...
§ Reader's digest ciąg dalszy... (odpowiedzi: 1) Witam ! Pewien czas temu pisalam tutaj w sprawie tej przeklętej firmy ktora oferowala mi kalendarz za 17.99 i ktory przypadkiem odebrala moja mama......
§ Problem z firmą Reader's Digest (odpowiedzi: 8) Witam! Mój problem polega na tym, że dziś otrzymałem paczkę od firmy Reader's Digest. W środku była książka i rachunek do zapłacenia na 79 zł....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:49.