Witam!
Wczoraj otrzymałem maila następującej treści:
STOWARZYSZENIE NA RZECZ KONSUMENTÓW
Szanowni Państwo!
Zawiadamiamy, że w Waszym regulaminie (ogólnych warunkach sprzedaży strony internetowej) znajdują się postanowienia, które naruszają interes konsumentów oraz obowiązujące normy prawne uchwalone a wchodzące wżycie w dniu 25.12.2014 roku, a także nie posiadacie obowiązkowych informacji wymaganych m.in. ustawami konsumenckimi.
Wzywamy aby w terminie do 7 dni od dnia otrzymania niniejszej wiadomości zmieniliście swój regulamin, gdyż jeżeli ww. terminie nadal będziecie naruszali interes konsumenta lub obowiązujące przepisy prawne złożymy pozwy do Sądu Okręgowego w Warszawie (zgodnie z art. 479 z indeksem 38 i n. kodeksu postępowania cywilnego) Wydziału XVII Ochrony Konkurencji i Konsumentów Sądu, a to wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, zwłaszcza finansowymi (nawet parę tysięcy złotych) oraz anty reklamą, gdyż Sąd w Wyroku nakazuje publikację treści regulaminu (oczywiście na koszt pozwanego przedsiębiorcy) w rejestrze klauzul niedozwolonych prowadzonym przez Prezesa Urzędu ochrony Konkurencji i Konsumentów.
NOTA PRAWNA:
Regulamin jest wymagany:
Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną;
Ustawą z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów
oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny;
Ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży
konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego;
Ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej;
Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych;
Ustawą z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (zgodnie z art. 2 pkt. 1 tej ustawy za przedsiębiorcę można uznać nawet osoby, które prowadzą sprzedaż niezorganizowaną np. nie posiadam zarejestrowanej działalności, a dokonuje sprzedaży), a także kodeksem cywilnym oraz szeregiem innych aktów prawnych, w tym i ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, która zawiera również przepisy karne.
Rekomendowane (certyfikowane) przez Stowarzyszenie podmioty piszące poprawne regulaminy:
Prawo - Regulamin sklepu - klik.sstore.com.pl Dobry Regulamin - Jedyny regulamin sklepu internetowego z certyfikatem zaufanej organizacji konsumenckiej Honeste | Cennik
Z poważaniem
Przedstawiciel Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Praw Konsumentów
Marek Staszak
Wygląda na to, że powyższe stowarzyszenie rozsyła takiego maila hurtowo do wszystkich sklepów. Potwierdzeniem tego przypuszczenia jest to, że identycznego maila otrzymał mój brat, który... nie posiada sklepu internetowego, ani innego portalu, na którym regulamin byłby wymagany! Mój sklep kiedyś należał do niego.
Stowarzyszenie powołuje się na nieobowiązujące już przepisy, tj. Ustawą z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, co potwierdza moje przypuszczenia o hurtowym rozsyłaniu tego spamu, bez zaznajomienia się z faktami.
Napisałem swój regulamin dokładnie studiując klauzule niedozwolone i nową ustawę. Czy faktycznie nie ustrzegłem się klauzul niedozwolonych? Proszę o potwierdzenie, czy mam takie klauzule:
Regulamin :: Podusie.pl