Prawo odstąpienia od umowy - Forum Prawne

 

Prawo odstąpienia od umowy

W trakcie reklamacji, w której uważam (inaczej niż sprzedawca) iż przysługuje mi prawo odstąpienia od umowy, zaproponowano mi założenie sprawy w sądzie. Chciałbym dowiedzieć się, czy na podstawie poniższego przebiegu zdarzeń sąd mógłby uznać, że ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
03-11-2013, 17:25  
Borgo
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Prawo odstąpienia od umowy

W trakcie reklamacji, w której uważam (inaczej niż sprzedawca) iż przysługuje mi prawo odstąpienia od umowy, zaproponowano mi założenie sprawy w sądzie. Chciałbym dowiedzieć się, czy na podstawie poniższego przebiegu zdarzeń sąd mógłby uznać, że się mylę:

-Po 5 miesiącach przedmiot uległ zniszczeniu (domniemanie niezgodności z umową). Mam świadków tego dość kuriozalnego zdarzenia, choć nie chciałbym ich niepotrzebnie fatygować do sądu (nie zależy mi też na żadnym udupieniu finansowym sprzedawcy, tylko na tym co faktycznie straciłem). Oceniłem iż wada istniała już na poziomie projektowania i produkcji.
-Po mailowym powiadomieniu o tym fakcie otrzymałem prośbę o odesłanie rzeczy wraz z paragonem w celu dalszego jego przesłania do niemieckiego producenta i rozstrzygnięcia reklamacji przez niego.
-szukanie paragonu zajęło mi dobrych parę miesięcy (odesłałem go na krótko przed rocznicą zakupu) natychmiast powiadomiłem o tym sprzedawcę. Ponieważ spodziewałem się identycznych problemów z wadami pierścienia w przyszłości, zdecydowałem się poprosić o zwrot pieniędzy na podane konto bankowe po pozytywnym rozstrzygnięciu reklamacji przez zagranicznego partnera. Odpowiedź nie nadeszła ani w ciągu 14 dni, ani później. -Czy moje żądanie ma poparcie w ust. 3 art. 8 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej jako uznanie przez sprzedawcę za zasadne?
-Oczekując na transgraniczną realizację reklamacji zaabsorbowałem się przez 5 miesięcy bardzo ważnym zadaniem. Wkrótce po jego zakończeniu zauważyłem, że z pewnością nie przeoczyłem żadnej korespondencji, ani pieniądze nie trafiły na moje konto.
-Zadzwoniłem w tej sprawie do sklepu. Pan obsługujący reklamacje stwierdził, że sprawa coś mu mówi, ale musi sprawdzić na czym stanęła i poprosił o kontakt po weekendzie. Zaznaczyłem, że interesuje mnie wyłącznie odstąpienie od umowy argumentując to choćby niedogodnym czasem oczekiwania jak i brakiem odpowiedzi na wspomniany wcześniej wniosek.
Przy następnym telefonie, stwierdzono iż nowy przedmiot wrócił z Niemiec i że zostanie wysłany, pomimo tego, że już interesuje mnie zupełnie co innego. W razie nieusatysfakcjonowania zaproponował mi założenie sprawy w sądzie.
Po tygodniu przyszedł do mnie polecony, którego postanowiłem jeszcze nie odbierać. -Nie wiem czy powinienem to zrobić, czy nie i jaki może to mieć wpływ na sprawę sądową?

Z góry dziękuję Wam za zapoznanie się z moim problemem oraz za każdą cenną wskazówkę w tej sprawie!
Borgo jest off-line  
03-11-2013, 18:44  
greg1003
Stały bywalec
 
Posty: 3.638
Domyślnie RE: Prawo odstąpienia od umowy

Reklamacja nieprawidłowa, w pierwszej reklamacji z niezgodności można dochodzić towaru wolnego od wad - naprawą lub wymianą,a nie zwrotem gotówki.
W przypadku takiego żądania, sprzedający nawet nie ma obowiązku odpowiadać.
greg1003 jest off-line  
04-11-2013, 21:29  
Borgo
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Prawo odstąpienia od umowy

Dzięki za odpowiedź greg1003!
W każdym bądź razie przedmiot odesłałem, więc -jak mniemam- zwrot czegokolwiek był mi należny. Czy zatem sam czas oczekiwania na ruch sprzedawcy inwestującego w tym czasie moje pieniądze pozostawiając mnie z niczym przez 5 miesięcy może przez "swą niedogodność" stać się uzasadnieniem takiego żądania obok nagłej reakcji tego sprzedającego z wysyłką? Wspomnę jeszcze, że w tym czasie zdążyłem zakupić przedmiot tego samego rodzaju, aczkolwiek tańszy ok. 20 razy.
Czy "domniemanie niezgodności z umową" uzasadnione na samym początku w ogóle na coś może się przydać? Na podstawie Twojej odpowiedzi, zdaje się że 1/3 moich punktów jest już obalony.
Borgo jest off-line  
08-11-2013, 21:43  
Borgo
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Prawo odstąpienia od umowy

Nikt się do tego nie da rady odnieść?
We wtorek będę musiał ostatecznie zdecydować czy odebrać tą 'niechcianą' przesyłkę...
Borgo jest off-line  
08-11-2013, 21:47  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Prawo odstąpienia od umowy

#3 nie da się zrozumieć.
 
09-11-2013, 19:55  
bebo
Użytkownik
 
Posty: 337
Domyślnie RE: Prawo odstąpienia od umowy

Reklamując, w pierwszej kolejności można jedynie żądać naprawy lub wymiany. Jeżeli naprawa była niemożliwa, wymieniono towar. Dziwię się, że przyjmujący reklamację czekał aż parę miesięcy na paragon, to moim zdaniem okazanie dobrej woli, bo dowód zakupu powinien być dołączony w momencie reklamacji. Czas załatwiania reklamacji rozpoczął się dopiero od czasu przesłania paragonu, to skąd pretensje do sprzedającego o długi czas załatwiania reklamacji? Tę niedogodność stworzył sam kupujący, zwlekając z doręczeniem dowodu zakupu.
bebo jest off-line  
09-11-2013, 22:07  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Prawo odstąpienia od umowy

Cytat:
Jeżeli naprawa była niemożliwa, wymieniono towar
Podasz podstawę prawną?
Cytat:
Dziwię się, że przyjmujący reklamację czekał aż parę miesięcy na paragon, to dowód zakupu powinien być dołączony w momencie reklamacji.
Podasz podstawę prawną?
Cytat:
Czas załatwiania reklamacji rozpoczął się dopiero od czasu przesłania paragonu,
Podasz podstawę prawną?
 
10-11-2013, 10:31  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.460
Domyślnie RE: Prawo odstąpienia od umowy

loco1 i bebo tu Ziemia.
Posty nie na temat zostały usunięte.
Uwagi ad personam będą usuwane.
Kerimus jest off-line  
11-11-2013, 14:16  
Borgo
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Prawo odstąpienia od umowy

Cytat:
Dziwię się, że przyjmujący reklamację czekał aż parę miesięcy na paragon, to dowód zakupu powinien być dołączony w momencie reklamacji.
bebo -> Nie unikam stwierdzenia, że powinienem się szybciej z tym ogarnąć - możliwe, że sprzedawca dałby radę przez to uchylić się od domniemania niezgodności z umową, bo odesłałem po 6 miesiącach od zakupu (to już musi ocenić ktoś dużo mądrzejszy ode mnie), jednakże w tym momencie czas rozpatrywania reklamacji konsumenckiej (2 lata) nie minął nawet w połowie. Nie słyszałem by w innych zapisach prawnych (poza dotyczącymi sprzedaży konsumenckiej) stwierdzono, iż brak niezwłocznego przesłania przedmiotu z dowodem zakupu mógłby wprowadzić jakąkolwiek negację... (co nie znaczy, że takiej nie ma, więc jeśli coś wiesz na ten temat, to będę wdzięczny za informację).
Borgo jest off-line  
11-11-2013, 14:57  
bebo
Użytkownik
 
Posty: 337
Domyślnie RE: Prawo odstąpienia od umowy

Poczytaj art. 8 Ustawy, tam jest wszystko. Pomocny jest też komentarz do tej ustawy, np. Marleny Pecyny. Z tego, co piszesz, sprzedawca uznał niezgodność z umową, bo wymienił przedmiot. Nieskuteczne jest żądanie od razu odstąpienia od umowy (czyli zwrot pieniędzy), ponieważ najpierw przysługuje naprawa lub wymiana. Czas rozpoczęcia załatwienia przedłużył się z powodu oczekiwania na dowód zakupu. Oczywiście sąd jest niezawisły, ale z mojego punktu widzenia to kiepski pomysł, bo jak dowiedziesz, że uciążliwością było długie załatwianie reklamacji, skoro sam się do tego przyczyniłeś, nie doręczając dowodu zakupu przez parę miesięcy?
bebo jest off-line  
13-11-2013, 02:50  
Borgo
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Prawo odstąpienia od umowy

Wd mnie ta różnica tkwi w odpowiedzialności (w tym kto, przed kim odpowiada), której ja wobec sprzedawcy nie posiadam. Zepsuta rzecz i paragon do szczęścia mu nie są potrzebne, w odróżnieniu od pobranych pieniędzy, które -jak dotąd- nie okazały się wadliwe. W przeciwnym razie to ja musiałbym np wymienić mu fałszywe pieniądze na uznawane, a jakbym tego nie zrobił to byłbym tym złym, a on pokrzywdzonym. ;p
Borgo jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Prawo odstąpienia od umowy (odpowiedzi: 1) 25.05.2015r. na morele.net został wystawiony Laptop Toshiba Satellite Click 2 Pro P35W-B3226 za 324 złote. Normalnie kosztuje on ponad 2 tysiące. Na...
§ Prawo odstąpienia od umowy - Inea (odpowiedzi: 5) Telefonicznie zgodziłem się na aneks do umowy w sieci INEA. Po czy okazało się, że nowe warunki umowy są nie takie jakie miały być (prawdopodobnie...
§ Prawo odstąpienia od umowy kupna (odpowiedzi: 39) Witam Zajmuję się sprzedażą na Allegro ubrań, które są sprowadzane dla klienta z Anglii. W opisie aukcji mam wyraznie zaznaczone, że nie...
§ Prawo do odstąpienia od umowy (odpowiedzi: 4) Sprzedałem samochód i kupujący domaga się odstąpienia od umowy Ubzdurał sobie ,że są niby jakieś ukryte wady itp itd Na umowie jest napisane w...
§ Prawo odstąpienia od umowy. (odpowiedzi: 3) Witam, Wczoraj podpisałem umowę dotyczącą zakupienia telewizji HD w Cyfrze+ za połowę ceny, po podpisaniu zacząłem się zastanawiać, czy to się na...
§ prawo do odstąpienia od umowy (odpowiedzi: 1) Witam Zakupiłem laptop w MEDIA MArkt nie zażądałem faktury tylko zwykły paragon ale laptop potrzebny był mi do pracy prowadzę swoją działalność...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:57.