Ograniczenia przy zakupach na fakturę w sklepie - Forum Prawne

 

Ograniczenia przy zakupach na fakturę w sklepie

Witam. Mam kilka pytań do Szanownych Forumowiczów dotyczących zakupu na FVAT w normalnym sklepie. Prowadzę firmę i czasami korzystając z okazji kupuję towar do mojego sklepu podczas promocji w sklepach w galeriach handlowych - czasami ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
13-11-2013, 20:54  
mondocane
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Ograniczenia przy zakupach na fakturę w sklepie

Witam. Mam kilka pytań do Szanownych Forumowiczów dotyczących zakupu na FVAT w normalnym sklepie. Prowadzę firmę i czasami korzystając z okazji kupuję towar do mojego sklepu podczas promocji w sklepach w galeriach handlowych - czasami można ustrzelić lepszą cenę niż w hurtowni. Od jakiegoś czasu mam pewnien problem ponieważ w jednym sklepie "zmieniły się zasady" i od tej pory można kupić ograniczoną ilość towaru np. 15szt jednego modelu. Owe limity dotyczą przynajmniej w tej chwili zakupu wyłącznie na fakturę. W dodatku sklep umywa ręce od gwarancji / rękojmi i otrzymałam informację, że przy zakupie na firmę to ja odpowiadam przed swoimi klientami za towar i odmówiono mi przyjęcia towaru na gwarancję / rękojmie. Poprostu odmówiono mi spisania protokołu. Moje pytania są następujące:

1. Czy towar może być w jakiś sposób reglamentowany? Np. Dla jednego klienta 10 lub 15 szt? Ilości są takie, że zabieram się z tym sama na kilka razy.
2. Czy po zakupie na kilka paragonów przez kilka osób (np. pomagająca rodzina) sklep ma prawo odmówić wystawienia FVAT na moją firmę?
3. Czy jeśli wiem, że "na stanie" w magazynie jest większa ilośc towaru, który mnie interesuje sklep może odmówić mi jego sprzedaży lub okłamać, że faktycznie nie ma tego towaru?
4. Czy sklep może odmówić przyjęcie towaru na gwarancję / rękojmię z racji tego, że jestem firmą i odsprzedaję dalej towar? Wiem, że gwarancja jest dobra wolą producenta/sklepu ale rękojmia jest chyba moim ustawowym prawem?

Bardzo proszę o poparcie swoim odpowiedzi odpowiednimi paragrafami. Dziękuję serdecznie.
mondocane jest off-line  
13-11-2013, 21:14  
wittka
Stały bywalec
 
Posty: 2.262
Domyślnie RE: Ograniczenia przy zakupach na fakturę w sklepie

2. Masz prawo zażądać faktury do paragonu.
3. Każdy może cie okłamać. Sklep nie ma obowiązku dzielenia się informacją o stanie magazynu. Oferta sprzedaży dotyczy towarów uwidocznionych do sprzedaży, z umieszczoną ceną. (Art. 543 KC). Towary w magazynie zwykle nie spełniają tego wymogu.
4. Sklep może wyłączyć rękojmię, zgodnie z Art. 558 KC.

Co do 1 - nie jestem pewien. Zawsze sądziłem, że może, o ile informacja o reglamentacji została podana w ofercie, ale nie gwarantuję poprawności mojego myślenia.
wittka jest off-line  
14-11-2013, 20:55  
mondocane
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Ograniczenia przy zakupach na fakturę w sklepie

Dzięki za odpowiedź, co do pkt. 2 i 3 to takiej odpowiedzi się spodziewałam. Natomiast jeśli chodzi o pkt.4 czyli wyłączenie rękojmi to jestem trochę w zmieszana. Bardzo niejasny jest dla mnie ten artykuł.

art. 558
§ 1. Strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Jednakże w umowach z udziałem konsumentów ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w wypadkach określonych w przepisach szczególnych.

§ 2. Wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest bezskuteczne, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym.


Po pierwsze pisze, że strony mogą odpowiedzialność wyłączyć, czyli nie może to być na zasadzie jednostronnej odmowy ze strony sprzedającego gdyż musze się na to zgodzić. No i jakie to szczczególne przepisy określają dopuszczalność wyłączenia rękojmi? W drugim paragrafie pisze też, że wyłączenie jest bezskuteczne jeśli sprzedając zataił wadę - to też można traktować dwojako. Teoretycznie widzę towar i mogę go obejrzeć ale z drugiej strony nie jestem w stanie zbadać organoleptycznie czy skóra ekologiczna na pasku sie nie rozleci po tygodniu albo podeszwa w butach nie pęknie po kilku wyjściach.

Bardzo proszę o ściślejsze opisanie tematu, gdyż jak dla mnie "takie sobie wyłączenie odpowiedzialności" może prowadzić do wielu nadużyć i totalnego przerzuczenia odpowiedzialnosci na kupujacego. A co gdy kupie np. telefon na firme (pomijam zakup w salonie operatora lub duzy market elektroniczny) od jakiegos sprzedawcy na allegro lub nawet jakas kopiarke za kilka tys a po probie skorzystania z rekojmi dowiem sie, że sprzedawca ją "wyłączył". Jest wogóle jakaś różnica w zakupie na fakture do uzytku wewnetrznego a do dalszej odsprzedaży? Na fakturze tego nie zaznaczam ani nie okreslam co mam zamiar zrobic z przedmiotem zakupu.

Może Ktoś pomoże również z 1 pkt? Dziękuje z góry.
mondocane jest off-line  
14-11-2013, 21:21  
wittka
Stały bywalec
 
Posty: 2.262
Domyślnie RE: Ograniczenia przy zakupach na fakturę w sklepie

Wyłączenie rękojmi - tak, musisz zostać poinformowana o wyłączeniu.
W jaki sposób poinformowana - tego ustawa nie precyzuje. Np. w regulaminie sklepu, przez oświadczenie sprzedawcy, informację przy towarze, dowolny inny.

Co do zapisu "Jednakże w umowach z udziałem konsumentów ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w wypadkach określonych w przepisach szczególnych." - nie jesteś konsumentem w rozumieniu ustawy, jesli nabywasz towar na firmę. Nieważne czy na potrzeby własne, czy z zamiarem odsprzedaży (nabywasz towar w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą - nikogo nie obchodzi, jaka to działalność i co z nim robisz).

Zatajona podstępnie wada to taka, o której sprzedawca wie w momencie sprzedaży, a o niej nie wspomina. Moim zdaniem, twoja wątpliwość co do długowieczności produktu się do tego nie kwalifikuje.

Przykro mi, ale chcąc robić zakupy jako profesjonalista (czyli podmiot gospodarczy), masz nieco inne prawa niż konsument. Za to możesz korzystać z odliczeń podatkowych.

Wyłączenie rękojmi jest powszechnie stosowane np. przy sprzedaży sprzętu IT poprzez dystrybutorow, dla towarów, dla których producent wskazał gwaranta.
wittka jest off-line  
17-11-2013, 14:37  
mondocane
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Ograniczenia przy zakupach na fakturę w sklepie

Dowolny inny sposób chyba nie zawiera w sobie informacji ustnej (której i tak nie otrzymałam...) bo braku udzielenia informacji nie da się wtedy w żaden sposób udowodnoć sprzedającemu. Regulamin w czasie zakupów np. pół roku temu mógł być też inny lub mógł nie być ogólnodostępny. Informacji przy towarze nie było. Regulaminu sklepu nie czytałam i nawet jeśli gdzieś tam jest dostępny to nie w taki sposób aby ułatwić kupującemu jego przeczytanie. Spotkałam się też z przypadkiem gdzie taki zapis otrzymał ktoś jako dopisek na FVAT ale skoro bardzo często fakture otrzymuje się po 1-2 tygodniach przez Pocztę to też już jest informacja po fakcie. Reasumując jeśli w sposób jasny (pisemny?) nie zostałam poinformowana to rękojmia mi przysługuje?

Dziękuję Ci serdecznie Wittka za pomoc i zainteresowanie tematem, dla mnie wciąż pełno w nim niejasności, które mogą prowadzić do nadużyć. Jeszcze serdecznie proszę Forumowiczów o pomoc z pierwszym pytaniem o reglamentację towaru, a i ciekawe opinie o wyłączeniu rękojmi przeczytam
mondocane jest off-line  
17-11-2013, 15:18  
Shocked
Zbanowany
 
Posty: 14.866
Domyślnie RE: Ograniczenia przy zakupach na fakturę w sklepie

Poinformowanie powinno mieć miejsce.
Samo wskazanie tego w regulaminie nie jest wystarczające.

Dla bezpieczeństwa sprzedającego, najlepiej aby taki zapis znajdował się na umowie (rachunku, paragonie, fakturze) w przeciwnym wypadku będzie problem z udowodnieniem.
Shocked jest off-line  
17-11-2013, 21:51  
mondocane
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Ograniczenia przy zakupach na fakturę w sklepie

OK, dziękuje za pomoc Wittka i Shocked, już powoli krystalizują się moje prawa. Bardzo proszę jeszcze o pomoc w kwestii ograniczeń zakupu.
mondocane jest off-line  
20-11-2013, 17:49  
mondocane
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Ograniczenia przy zakupach na fakturę w sklepie

Przepraszam za post pod postem ale jeszcze raz bardzo proszę o pomoc w kwesti pierwszego pytania - czy możliwe jest odmówienie sprzedaży większej ilości / limitowanie jej np. do 15 sztuk pomimo, że na sklepie jest więcej towaru?
mondocane jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Oszustwo przy zakupach internetowych?? (odpowiedzi: 12) Witam, w tamtym tygodniu na jednej ze stron ( dokładnie sklepu kosmetycznego) zamówiłam kilka kosmetyków. Do dziś, nie dostałam żadnej wiadomości...
§ Kasa fiskalna, zwrot towaru, a odstąpienie od umowy przy zakupach w e-sklepie (odpowiedzi: 3) Dzień dobry, mam mega dylemat, mianowicie: co w takiej sytuacji zrobić? Klient ma prawo do zwrotu zakupionego towaru do 10 dni od jego zakupienia....
§ prawo zwrotu przy zakupach internetowych (odpowiedzi: 2) Witam, czy ktoś mógłby mi pomoc w poniższej sprawie? Zakupiłam przez internet od osoby prywatnej kurtkę, która nie pasuje i chce ja zwrócić....
§ Pośrednictwo w zakupach, pomoc w zakupach, dropshipping, określenie pkd pomocy ! (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich uprzejmie, posiadam pewien problem z określeniem kodu PKD a mianowicie prowadzę działalność gospodarczą ( sklep internetowy)...
§ Podatek VAT przy zakupach z Niemiec (odpowiedzi: 2) Witam. Jestem klientem kilku zagranicznych specjalistycznych sklepów sportowych. Zawsze kupowałem towary w cenach katalogowych umieszczonych na...
§ Koszty przy zakupach na fakturę. (odpowiedzi: 2) Witam, mam pytanie czy osoba prowadząca działalność gospodarczą, np sklep spożywczy może kupić na fakturę np. 10 par butów - czy ponosi z tego tytułu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:16.