Przymusowy zakup książki, czy zapis w umowie jest zgodny z prawem? - Forum Prawne

 

Przymusowy zakup książki, czy zapis w umowie jest zgodny z prawem?

W pewnej szkole językowej w umowie jest taki zapis: ,,Kursant ponosi koszt podręcznika i zeszytu ćwiczeń w pełnej wysokości przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku braku wpłaty za podręcznik i ćwiczenia w terminie do 7dni od ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
22-11-2013, 23:58  
swiezynka
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Przymusowy zakup książki, czy zapis w umowie jest zgodny z prawem?

W pewnej szkole językowej w umowie jest taki zapis:
,,Kursant ponosi koszt podręcznika i zeszytu ćwiczeń w pełnej wysokości przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku braku wpłaty za podręcznik i ćwiczenia w terminie do 7dni od podpisania umowy, umowa z Kursantem/Płatnikiem automatycznie zostaje rozwiązana oraz naliczona zostaje kara w wysokości 500zł płatna do 3 dni od daty rozwiązania umowy."
Czy właściciel szkoły językowej ma prawo do takiego postępowania? Czy szkoła może narzucić zakup podręcznika wyłącznie u niej w placówce( dodam, że cena jest znacznie wygórowana)?
swiezynka jest off-line  
23-11-2013, 09:07  
Shocked
Stały bywalec
 
Posty: 13.626
Domyślnie RE: Przymusowy zakup książki, czy zapis w umowie jest zgodny z prawem?

Nie może.
Shocked jest off-line  
23-11-2013, 09:13  
swiezynka
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Przymusowy zakup książki, czy zapis w umowie jest zgodny z prawem?

Dzięki Shocked, ale na co mam się powołać jeśli będę chciała odmówić zakupu, bez ponoszenie konsekwensji zawartych w umowie?
swiezynka jest off-line  
23-11-2013, 10:57  
Shocked
Stały bywalec
 
Posty: 13.626
Domyślnie RE: Przymusowy zakup książki, czy zapis w umowie jest zgodny z prawem?

Taki zapis jest uznany za klauzulę niedozwoloną.
Można się powołać na art. 385 KC
Shocked jest off-line  
25-11-2013, 12:53  
swiezynka
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Przymusowy zakup książki, czy zapis w umowie jest zgodny z prawem?

Wysłałam moje pytanie również do UOKiKu, poniżej wklejam odpowiedź. Piszą, że klauzula nie jest wprost zakazana. A moim zdaniem jest to bardzo krzywdzący zapis dla potencjalnego kursanta, który jest bez wyjścia- właściciel może przecież zakupić podręczniki na dowolną kwotę, bo nie informował mnie przed podpisem jaka będzie cena.

,,Szanowna Pani

Takie klauzule nie są ani wprost zakazane przez przepisy powszechnie obowiązujące ani nie zostały uznane za klauzule niedozwolone. Dlatego nie można obecnie jednoznacznie stwierdzić czy taka klauzula jest sprzeczna z prawem, choć należy przyznać, iż budzi ona wątpliwości. Być może udałoby się ją w razie sporu w sądzie zakwestionować na podstawie art. 3853 pkt 7 Kodeksu cywilnego:

W razie wątpliwości uważa się, że niedozwolonymi postanowieniami umownymi są te, które w szczególności:
7) uzależniają zawarcie, treść lub wykonanie umowy od zawarcia innej umowy, nie mającej bezpośredniego związku z umową zawierającą oceniane postanowienie,

Niewątpliwie umowa o kurs językowy nie wymaga zawarcia umowy o nabycie podręczników. Stąd, klauzula zmuszająca do zakupu podręczników może być uznana za nadużycie silniejszej pozycji przedsiębiorcy..
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Z poważaniem

Karol Fiedoruk
Prawnik - konsultant
Konsumenckie Centrum E-porad
Stowarzyszenie Konsumentów Polskich
swiezynka jest off-line  
26-11-2013, 12:46  
Venti
Użytkownik
 
Venti na Forum Prawnym
 
Posty: 310
Domyślnie RE: Przymusowy zakup książki, czy zapis w umowie jest zgodny z prawem?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz... bo jeżeli nadal interesuje cię udział w kursie, to kup te książki i po sprawie. Jeżeli nie, to licz się z koniecznością założenia sprawy sądowej, o uznanie tego zapisu za klauzulę niedozwoloną...
Venti jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy zakaz konkurencji w umowie zlecenie przy braku ekwiwalentu jest zgodny z prawem? (odpowiedzi: 5) W przypadku umowy o pracę nie miałabym żadnych wątpliwości, ekwiwalent (może inaczej to się nazywa nie wiem) należałby mi się, jest to uregulowane w...
§ Firma kurierska - czy taki zapis w regulaminie jest zgodny z prawem? (odpowiedzi: 4) Witam wszystkich bardzo serdecznie i zwracam się z prośbą o radę i pomoc. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą - sklep internetowy Mam...
§ Czy taki zapis w szkolnym statucie jest zgodny z prawem? (odpowiedzi: 1) Czy taki zapis w szkolnym statucie jest zgodny z prawem? W Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych...
§ Czy taki zapis jest zgodny z prawem (odpowiedzi: 1) Słowo wstępne: są 3 podmioty A - główny zlecający B - wykonawca C - podwykonawca Zapis z umowy: "W przypadku nałożenia przez A na B...
§ Czy zapis w karcie gwarancyjnej jest zgodny z prawem? (odpowiedzi: 6) Ostatnio spotkałem się z taką sytuacją: serwis i producent sprzęt agd odmówił naprawy na gwarancji ze względu na zapis w karcie gwarancyjnej,...
§ Umowa czy zapis zgodny z prawem??? (odpowiedzi: 8) Mam pytanie dotyczące umowy podnajmu. Spisuję z najemcą umowę na czas określony ( jest dokładnie napisane że od dnia... do dnia.... ), w którym przed...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:30.