Towar niezgodny z opisem - Allegro - Forum Prawne

 

Towar niezgodny z opisem - Allegro

Witam. Postaram się opisać całą sytuacje, a więc Dnia 14 października zakupiłem telefon wysłany z Chin na allegro (sprzedający który importował jest z polski), czekałem na niego miesiąc a okazał się on być podróbką wartą ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
20-12-2013, 18:11  
Blakkuri
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Towar niezgodny z opisem - Allegro

Witam.
Postaram się opisać całą sytuacje, a więc
Dnia 14 października zakupiłem telefon wysłany z Chin na allegro (sprzedający który importował jest z polski), czekałem na niego miesiąc a okazał się on być podróbką wartą o wiele mniej niż oryginał.
Miał to być Lenovo A820 a dostałem A820c z o wiele gorszymi parametrami niż opisane te na aukcji, brak logo firmy na górnej części telefonu tak jak u oryginała oraz inna budowa (zauważalna). Zauważyłem to dzięki koledze który posiada oryginalną wersje telefonu.
Dodatkowo dostałem 117,90zł za cło, nie było nigdzie napisane o dodatkowych opłatach, napisałem do allegro, napisali mi że jest to niezgodne z regulaminem i sprzedający dostał ostrzeżenie.
Pisałem do sprzedającego, odpisał mi po miesiącu że mam odesłać telefon do Chin a o dodatkowych opłatach było napisane na aukcji.
Oczywiście sprytnie to wymyślił gdyż jak teraz wchodzę na stronę tej aukcji jest napisane "Strona przedmiotu została przeniesiona do archiwum." Naszczęście mam maila od allegro w sprawie dodatkowych kosztów jako dowód że na aukcji nic takiego nie było napisane.
Tydzień temu odpisałem sprzedającemu, niestety znowu nie odpowiada.
Jeszcze 3 dni temu telefon się zawiesił, musiałem wyjąć baterie, następnie telefon uruchomił się do czasu logo z androidem, po tym jest czarny ekran (telefon jest włączony, tylko nic nie wyświetla)
Telefon jest podrobiony i nie ma do niego żadnego kompatybilnego oprogramowania żeby wgrać na nowo.
Aktualnie konto użytkownika jest zawieszone i kontaktowałem się z poszkodowanymi, zgłosili sprawę na policje a ja mam jeszcze wątpliwości co mogę zrobić w tej sprawie.
Moje pytanie jest takie, jeśli telefon nie uruchamia się z nie mojej winy, to mogę to jeszcze zgłosić na policji? Ogólnie jest to towar niezgodny z opisem
Cena telefonu to 398,99zł, koszt przesyłki 75zł i cło 117,90zł
Telefon jest sprawny fizycznie, żadnych stłuczeń, nie upadł mi ani razu więc myślę że to wina oprogramowania (jest to fałszywy chiński android, pytałem się na forum o wersje, wersja opisana w menu telefonu nie istnieje.
Posiadam screeny oryginalnego Lenovo A820 (mojego kolegi) oraz te zrobione przeze mnie A820c kiedy telefon jeszcze normalnie funkcjonował.
Bateria padała zwykle po 3 godzinach użytkowania, np przeglądania internetu a oryginał wytrzymuje 1 dzień na maksymalnej wydajności.

A820
https://imageshack.com/i/mvd59rp
https://imageshack.com/i/ne2nqup
https://imageshack.com/i/mrr7bfp

A820c (Podróbka)
https://imageshack.com/i/5mhirtp
https://imageshack.com/i/f5zubjp
https://imageshack.com/i/1f8qlgp

Serdecznie dziękuję za wszelkie odpowiedzi oraz doradzenie co w tej sprawie mam zrobić. Straciłem dużo pieniędzy, pierwszy raz spotykam się z takim problemem na allegro.
Blakkuri jest off-line  
22-12-2013, 00:04  
hawli
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Towar niezgodny z opisem - Allegro

Oj kolego szczerze mówiąc czarno to widzę, policji nie udało się dorwać gościa który wyłudził pieniądze od kilkudziesięciu osób na forach (ja też dałem się nabrać), a jest Polakiem, mieszka w Polsce i jest znany z imienia i nazwiska.
A co dopiero gość zbunkrowany w chinach...
hawli jest off-line  
22-12-2013, 00:27  
nomnes
Przyjaciel forum
 
nomnes na Forum Prawnym
 
Posty: 21.165
Domyślnie RE: Towar niezgodny z opisem - Allegro

Cytat:
Napisał/a Blakkuri Zobacz post
Oczywiście sprytnie to wymyślił gdyż jak teraz wchodzę na stronę tej aukcji jest napisane "Strona przedmiotu została przeniesiona do archiwum."
A to nie on wymyślił, tylko Allegro. Dodatkowo regulamin, który akceptujesz obliguje ciebie do archiwizowania danych związanych z transakcją.

Cytat:
Napisał/a Blakkuri Zobacz post
Moje pytanie jest takie, jeśli telefon nie uruchamia się z nie mojej winy, to mogę to jeszcze zgłosić na policji?
Policja nie zajmuje się reklamacjami.

Sprzedający to firma?
nomnes jest off-line  
31-01-2014, 18:02  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Towar niezgodny z opisem - Allegro

Trochę stary temat jednak ze względu na nierzetelną odpowiedź, napiszę trochę sprostowań.

@Blakkuri Błędem było przyjęcie paczki z opłatą celną. Trzeba było nie przyjmować, jeśli rzeczywiście nie było o tym informacji w opisie aukcji. Te pieniądze za cło raczej przepadły, z POKu allegro ich nie dostaniesz


@hawli proszę nie siać fermentu, ja też kiedyś nie otrzymałem paczki z Lumią 910 i policjant mnie straszył a to, że nie dostanę pieniędzy z ubezpieczenia z allegro, a to, że prawdopodobnie oszukała mnie międzynarodowa grupa przestępcza. Obydwie informacje okazały się fałszywe. Ogólnie przyjmujący zeznanie był nieprzyjemny, sugerował, że sam sobie jestem winien. Próbował, wzbudzić we mnie wrażenie, że bezsensownie w ogóle się tam pojawiłem. Jednak jak się okazało mylił się we wszystkim.

@nomnes mamy jednak do czynienia z wyłudzeniem w mojej opinii a nie jakąś tam reklamacją. Poza tym sprzedawanie podróbek samo w sobie jest nielegalne. Allegro współpracuje z policją, prawdopodobnie udostępni treść aukcji policji (ja akurat, jak poczułem co się święci sam zrobiłem kopię).

Co trzeba było zrobić:
1)nie przyjąć paczki
2)wezwać nadawcę do wysyłki bez opłaty celnej

w razie odmowy/zaniechania wysyłki:
-rozpocząć spór na allegro
-osobiście wysłałem wezwanie do zwrotu pieniędzy emailem, nagrałem na komórkę, oraz listownie na adres sprzedającego, potwierdzenie nadania zatrzymałem jako dowód
-można przeszukać google z e-mailem czy nazwiskiem sprzedającego ja tak wykryłem multikonta oszustów (uwaga zbieżność nazwisk znalezionych w interniecie często będzie przypadkowa i odradzam w swojej opinii na tym się opierać, żeby kogoś nie pomówić, numer telefonu komórkowego czy emaila raczej dokładniej wskazuje na daną osobę)

W przypadku gdy płaciliśmy z góry a spór na allegro nie daje wyniku:
-ponownie kontaktujemy się z allegro, dają jeszcze 5 dni na wyjaśnienie sprawy sprzedającemu potem blokują mu konto
-gromadzimy wszelkie dowody, np. print screeny e-maili, aukcji, numer komórkowy jeśli się kontaktowaliśmy, etc. niezbędny będzie numer aukcji, nick sprzedającego, jego imię i nazwisko, konto bankowe, potwierdzenie dokonania przelewu, wszelkie w naszej opinii dowody i dane oszusta (radzę to wszystko zapisać włącznie z zeznaniem, przed pójściem na policję, oni i tak zrobią osobną, lakoniczną notatkę, ale to co spisaliśmy muszą przyjąć, nie należy składać zawiadomienia mailem, policji nie stać na papier..., a przynajmniej jednostkę, której zgłaszałem )
-następnie zgłaszamy przestępstwo wyłudzenia na policję
-policja w terminie 30 dni od zgłoszenia sprawy wysyła nam listownie powiadomienie o wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego, jeśli postępowanie jest wszczęte otrzymujemy numer RSD sprawy
-zgłaszamy sprawę POKu (Programu Ochrony Kupujących) allegro, podajemy numer RSD (UWAGA trzeba pilnować terminów nie wcześniej niż po 30 dniach, ale nie później niż 120 dniach od zakupu należy zgłosić sprawę do POKu, czasu jest wystarczająco dużo i nie radzę odkładać sprawy na później)
-czekamy na pieniądze, ja otrzymałem osobiście całą kwotę za Lumię oraz za przesyłkę.

W przypadku otrzymania przesyłki a towar jest niezgodny z opisem otrzymamy jedynie 50% ceny przedmiotu.

Opisałem sprawę w pewnym skrócie, są jeszcze inne warunki i obostrzenia, radzę dokładnie poczytać:
Program Ochrony Kupujących - Pomoc Allegro

Należy trzymać się regulaminu allegro co do joty, wtedy otrzyma się z pewnością odszkodowanie. Wtedy nic nas już nie obchodzi dalsze postępowanie czy oszustów złapią czy nie. Pieniądze wracają do kieszeni. Gdzieś blisko po upływie roku otrzymałem informację z prokuratury, że namierzyli tą moją parę oszustów i ich oskarżają.

Przede wszystkim należy też patrzeć na komentarze, jeśli ktoś nie ma pozytywnych komentarzy, lub ma stosunkowo dużo minusów a kupiliśmy u takiej osoby coś to POK pieniędzy nie zwróci.
 
01-02-2014, 21:23  
Chung
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Towar niezgodny z opisem - Allegro

Cytat:
Napisał/a lasalle Zobacz post
Należy trzymać się regulaminu allegro co do joty ...
Odnośnie Regulaminu Allegro, to każdy ma obowiązek zapoznać się z nim, a skoro już się zapoznał, to wie, że cytuję "Ceny Towarów oferowanych w Serwisie Allegro muszą być cenami podanymi w PLN w wysokości brutto".
Jako użytkownik Allegro wiesz o tym, że wszystkie podane na aukcjach ceny są cenami brutto, a nie doliczenie przez sprzedawcę 23% VAT, które trzeba uiścić przy odbiorze przesyłki jest łamaniem Regulaminu Allegro. Jest to zarazem nieuczciwe wobec klienta. Jeśli ktoś próbuje tłumaczyć "że to tylko usługa pośrednictwa", to jest to po podważenia.
Chung jest off-line  
02-02-2014, 12:57  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Towar niezgodny z opisem - Allegro

Nie jestem prawnikiem, wypowiedzi użytkowników z cafe allegro twierdzą coś przeciwnego:

alef_cardinal: "proszę uświadomić sobie różnicę, kto pobiera VAT. Gdy sprzedawca jest w Polsce (Unii) to pobiera VAT i odprowadza go potem do US - mamy cenę netto. Gdy sprzedawca jest poza Unią to VAT pobiera UC - mamy cenę transakcyjną."

Fotohobby: "Obowiązek celny i podatkowy spoczywa na stronie wprowadzającej towar w dany obszar celny, zatem na kupującym."
 
02-02-2014, 14:12  
Chung
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Towar niezgodny z opisem - Allegro

Kilka miesięcy temu kolega kupił smartfona u takiego "pośrednika". Przesyłka została zatrzymana w UC i trzeba było zapłacić podatek VAT. Pośrednik nie chciał zwrócić dodatkowej opłaty i sprawą zajął się jego brat (prawnik). Ostatecznie zapłacony VAT pokrył pośrednik. Szczegółów nie znam, nie wiem czy skończyło się na wezwaniu przedprocesowym czy sprawa trafiła do Sądu.
Chung jest off-line  
02-02-2014, 15:57  
nomnes
Przyjaciel forum
 
nomnes na Forum Prawnym
 
Posty: 21.165
Domyślnie RE: Towar niezgodny z opisem - Allegro

Cytat:
Napisał/a lasalle Zobacz post
Gdy sprzedawca jest w Polsce (Unii) to pobiera VAT i odprowadza go potem do US - mamy cenę netto
Przy sprzedaży konsumenckiej jest obowiązek podawania całkowitej kwoty do zapłaty czyli brutto.

Cytat:
Napisał/a lasalle Zobacz post
Obowiązek celny i podatkowy spoczywa na stronie wprowadzającej towar w dany obszar celny,
Wprowadza ten kto sprzedaje na Allegro, a nie ten kto kupuje. Jakbyś kupił na Amazonie amerykańskim, to wówczas ty byś wprowadzał na rynek polski...Przy sprzedaży na Allegro to sprzedający wprowadza, bo sprzedaje w Polsce.
nomnes jest off-line  
02-02-2014, 16:03  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Towar niezgodny z opisem - Allegro

Cytat:
wypowiedzi użytkowników z cafe allegro twierdzą coś przeciwnego
Poziom merytoryczny wypowiedzi na cafe Allegro jest zatrwazajaco niski, a brak wiedzy wszechpanujacy.
 
02-02-2014, 16:34  
Chung
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Towar niezgodny z opisem - Allegro

Tak się zastanawiam ... Kupując na Allegro płacisz sprzedawcy z Allegro i tylko sprzedawca z Allegro zna rzeczywistą cenę jaka została zapłacona w Chinach. Jak możemy być importerem nie znając rzeczywistej ceny przedmiotu? Nawet nie wiemy ile zapłacimy podatku VAT skoro nie znamy realnej ceny przedmiotu.
Chung jest off-line  
02-02-2014, 18:00  
nomnes
Przyjaciel forum
 
nomnes na Forum Prawnym
 
Posty: 21.165
Domyślnie RE: Towar niezgodny z opisem - Allegro

Bo nie musisz wiedzieć, bo nie jesteś "importerem".
nomnes jest off-line  
22-02-2014, 18:49  
HardCraft10
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Towar niezgodny z opisem - Allegro

Wiesz co mam ten sam telefon co ty i znam go bardzo dobrze. Śmiać mi się chciało jak napisałeś że Lenovo A820C jest gorsze od Lenovo A820. I po drugie faktycznie to prawda bo to jest oszustwo jeżeli piszą że to Lenovo to ma być Lenovo, lecz mój przypadek był taki że sprzedający przysyłał mi to z polski więc nie miałem takich kosztów.
HardCraft10 jest off-line  
26-02-2014, 20:27  
monilla13886
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Towar niezgodny z opisem - Allegro

Do HARDCRAFT10:
/prosze napisz czy ten telefon jest ok? bo ja dzis tez zakupilam go ale jestem przestraszona tym co napisali! to podróba? jak Ci sie sprawuje?
monilla13886 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Allegro-towar niezgodny z opisem (odpowiedzi: 16) a) status stron (obydwu) os. fizyczna-os. fizyczna b) podstawy reklamacji - reklamacja na podstawie ustawy jako Towar niezgodny z umową c)...
§ Towar niezgodny z opisem - ALLEGRO (odpowiedzi: 22) Witam Zostałem oszukany przy zakupie na allegro. Zamówiłem Lampy samochodowe do Primery P10 a przyszły mi do P11 (całkiem innego modelu)....
§ Allegro - Towar niezgodny z opisem. (odpowiedzi: 2) Witam! Sytuacja wygląda następująco. Kupiłem ostatnio perfumę na allegro. Towar był uszkodzony , mianowicie troszkę perfumy wylało się w...
§ Allegro. Towar niezgodny z opisem. (odpowiedzi: 8) Witam. Kupiłem kilka dni temu chip Micoach z aukcji allegro: Chip Adidas MICOACH Speed Cell iPho (V42038) (2534776387) Na aukcji jest wyraźnie...
§ Towar niezgodny z opisem Allegro (odpowiedzi: 5) witam czy ktoś może mi pomoc Zakupiłam na allegro 3 preparaty do impregnacji obuwia w kolorach beż, czarny i szary. Po otrzymaniu paczki i...
§ Allegro towar niezgodny z opisem (odpowiedzi: 3) Witam Kupiłem na allegro złotą bransoletkę. W opisie aukcji było napisane że waży ona 200g. Tak naprawdę waży ona 2 gramy i sprzedający stwierdził że...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:07.