Zakup przez Internet Empik.com - Forum Prawne

 

Zakup przez Internet Empik.com

Witam Mam trochę nietypowy problem i tym samym nie mogę znaleźć odpowiednika na forum. Chciałem kupić laptopa na stronie Empik.com za zgromadzone pieniądze z różnych źródeł. Jednym z nich było pobranie od pracodawcy kart podarunkowych ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
23-01-2014, 18:28  
nitzerebb
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Zakup przez Internet Empik.com

Witam
Mam trochę nietypowy problem i tym samym nie mogę znaleźć odpowiednika na forum.
Chciałem kupić laptopa na stronie Empik.com za zgromadzone pieniądze z różnych źródeł. Jednym z nich było pobranie od pracodawcy kart podarunkowych Empik na kwotę 1225 zł z których zostanie pobrany z mojej pensji podatek. Kolejny to przelanie brakującej kwoty 460 na laptopa z konta w banku. Podczas kliknięcia "Kup" obok przedmiotu była informacja "Towar w magazynie" i "Wysyłka w ciągu 72 godz." Po zakupie okazało się że wysyłka towaru 22.01.2014, kupiłem 16.01.2014, OK to odpuściłem i czekał cierpliwie, dzisiaj 23.01.2014 dostałem maila "Zamówienie anulowane"
Zadzwoniłem do Epiku i spytałem dlaczego? Okazało się że Epik już nie ma tego laptopa, ale kupowałem 16-ego, a informację dostałem 23-ego.
Teraz mam na koncie w Empiku prawie 1700 zł które muszę zrealizować w ciągu roku, a nic innego za tą kwotę mnie nie interesuje.
Problem w tym że gdybym wiedział nie kumulowałbym u nich środków które teraz muszę na siłę wydać i jeszcze zapłacić podatek dla pracodawcy za karty podarunkowe.
Moje pytanie, co mogę z tym zrobić i czy Empik powinien zapewnić mi towar jeżeli kliknąłem Kup, czy to równoznaczne z zawarciem między stronami umowy. Dodam że Empik nie chce zwrócić mi tych środków na konto bo większa cześć pochodzi z kart podarunkowych. Z drugiej strony nie brałbym tych kart gdybym wiedział że nie będę mógł za nie kupić wybranego przedmiotu. Nie wiem jeszcze co z gotówka którą przelałem do brakującej kwoty. Bardzo proszę o merytoryczną pomoc.
nitzerebb jest off-line  
23-01-2014, 19:39  
nomnes
Przyjaciel forum
 
nomnes na Forum Prawnym
 
Posty: 21.166
Domyślnie RE: Zakup przez Internet Empik.com

Cytat:
Napisał/a nitzerebb Zobacz post
Moje pytanie, co mogę z tym zrobić i czy Empik powinien zapewnić mi towar jeżeli kliknąłem Kup, czy to równoznaczne z zawarciem między stronami umowy.
Zażądaj zwrotu kuponu oraz środków na konto.

Czy tak mogą postąpić? Tak, mogą.


Art. 12.

1. Jeżeli strony nie umówiły się inaczej, przedsiębiorca powinien wykonać umowę zawartą na odległość najpóźniej w terminie trzydziestu dni po złożeniu przez konsumenta oświadczenia woli o zawarciu umowy.

2. Jeżeli przedsiębiorca nie może spełnić świadczenia z tego powodu, że przedmiot świadczenia nie jest dostępny, powinien niezwłocznie, najpóźniej jednak w terminie trzydziestu dni od zawarcia umowy, zawiadomić o tym konsumenta i zwrócić całą otrzymaną od niego sumę pieniężną.

3. W wypadku gdy przedsiębiorca nie może wykonać zobowiązania z powodu choćby przejściowej niemożności spełnienia świadczenia o właściwościach zamówionych przez konsumenta, przedsiębiorca może, jeżeli zawarto takie zastrzeżenie w umowie, zwolnić się z zobowiązania przez spełnienie świadczenia zastępczego, odpowiadającego tej samej jakości i przeznaczeniu oraz za tę samą cenę lub wynagrodzenie, informując zarazem konsumenta na piśmie o jego prawie nieprzyjęcia tego świadczenia i odstąpienia od umowy, ze zwrotem rzeczy na koszt przedsiębiorcy.

4. W wypadku, o którym mowa w ust. 3, konsument ma prawo odstąpić od umowy w sposób i na zasadach określonych w art. 7. Zwrot rzeczy następuje w takim wypadku na koszt przedsiębiorcy.
nomnes jest off-line  
23-01-2014, 21:40  
nitzerebb
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zakup przez Internet Empik.com

Dziękuję za odpowiedz

Cytat:
Napisał/a nomnes Zobacz post
Zażądaj zwrotu kuponu oraz środków na konto.

Czy tak mogą postąpić? Tak, mogą.

[/I]
Zwrot przelanych pieniędzy na konto OK, tylko zwrot kuponów nic mi nie da, ponieważ są to kupony podarunkowe Empik i tylko tam można je zrealizować. Więc nawet polubowne załatwienie sprawy nie załatwia problemu bo nadal będę miał u nich 1225 zł które muszę zrealizować w Empiku.
Kupony wziąłem ponieważ zamierzałem kupić dany model laptopa, a teraz kiedy nie mają go na stanie i nie wiadomo czy będą mieli kasa z kuponów zostaje zamrożona u nich na koncie, a po okresie roku przepada.
nitzerebb jest off-line  
23-01-2014, 21:43  
nomnes
Przyjaciel forum
 
nomnes na Forum Prawnym
 
Posty: 21.166
Domyślnie RE: Zakup przez Internet Empik.com

Cytat:
Napisał/a nitzerebb Zobacz post
Więc nawet polubowne załatwienie sprawy nie załatwia problemu bo nadal będę miał u nich 1225 zł które muszę zrealizować w Empiku.
Ten problem jest twoim problemem, nie ich.
Cytat:
Napisał/a nitzerebb Zobacz post
z kuponów zostaje zamrożona u nich na koncie, a po okresie roku przepada.
Termin "przydatności" jest taki sam jaki ma kupon którym płaciłeś.
nomnes jest off-line  
05-08-2015, 14:19  
preczZcaratem
Użytkownik
 
Posty: 60
Domyślnie RE: Zakup przez Internet Empik.com

Cytat:
Napisał/a nomnes;2650403

[B
[/B]2. Jeżeli przedsiębiorca nie może spełnić świadczenia z tego powodu, że przedmiot świadczenia nie jest dostępny, powinien niezwłocznie, najpóźniej jednak w terminie trzydziestu dni od zawarcia umowy, zawiadomić o tym konsumenta i zwrócić całą otrzymaną od niego sumę pieniężną.

3. W wypadku gdy przedsiębiorca nie może wykonać zobowiązania z powodu choćby przejściowej niemożności spełnienia świadczenia o właściwościach zamówionych przez konsumenta, przedsiębiorca może, jeżeli zawarto takie zastrzeżenie w umowie, zwolnić się z zobowiązania przez spełnienie świadczenia zastępczego, odpowiadającego tej samej jakości i przeznaczeniu oraz za tę samą cenę lub wynagrodzenie, informując zarazem konsumenta na piśmie o jego prawie nieprzyjęcia tego świadczenia i odstąpienia od umowy, ze zwrotem rzeczy na koszt przedsiębiorcy.
.[/I]
Dopiero do wielu zaczyna docierać jak złe dla konsumentów jest to prawo i jak bardzo chroni sprzedawców. Otóż w połączeniu z zapisem w/w ustawy który mówi, że wszelkie spory rozstrzyga już tylko ta ustawa, a nie K.C konsument znalazł się na łasce sprzedawców.

Fizycznie od momentu jej wprowadzenia rozpoczął się następujący mechanizm. Wielkie sieciówki potrafią wypuścić "promocje" nawet kilkuset sztuk jakiegoś towaru. Wszelkie wyszukiwarki (ceneo, nokaut, skąpiec itd) zaczynają natychmiast pokazywać dany produkt jako pierwszy na liście (najtańszy, często nawet o 90% od konkurencji).
To ogromna, darmowa reklama. Ilość wejść na dany portal wzrasta niebotycznie ( co za tym idzie i pozycjonowanie, ceny sponsoringu i reklam itd.), do tego większość klientów robiąc zamówienie w sklepie on-line bierze dodatkowe produkty (chce zaoszczędzić na przesyłce która dzieli się na kilka przedmiotów, wyszukuje mniej atrakcyjne "okazje" które kupuje tylko "przy okazji" jak już tu jest itd.)


A co robią sklepy z naszym w/w zamówieniem? Otóż spokojnie informują nas ( w przeciągu absurdalnych 30 dni), że "towar jest niedostępny" i realizują zamówienie częściowo, pomijając produkt dla którego w ogóle rozpoczęliśmy zakupy.
Pozostaje nam oczywiście zwrot 14 dni, ale często wartość przesyłki (Dlaczego w większość sklepów przesyłka kosztuje 15 zł, a allegro ma umowę na 3-4 zł?) powoduje, że jest to nieekonomiczne. Największe sieciówki wg. mojej wiedzy mają jeszcze lepsze ceny.
Zamknięto nam drogę zmuszenia przedsiębiorcy do wydania nam towaru o adekwatnej klasie i cenie do zakupionego (często jest dostępna np. ta sama rzecz, ale w innym kolorze. Ale sklep nie uznaje możliwości zamiany). Teraz to sklep łaskawie zdecyduje czy ma ochotę na taką zamianę, a fakt że zwykle nie ma wskazuje wyraźnie jakie miał zamiary od początku.

No i clou całego dealu: klient wpłaca do sklepu gotówkę która zostaje zamrożona na różny okres (czasami nawet i kilka miesięcy) ponieważ ta idiotyczna ustawa pozwala "realizować" zamówienie miesiąc, zaś zwrot może nastąpić wg. różnych regulaminów o wiele później. Do gotówki dochodzą jeszcze straty w przypadku bonów i kuponów. Jeżeli otrzymamy je od pracodawcy lub np. odkupimy w sieci i zrealizujemy większość sklepów zwraca nam kwotę na wirtualne konta w sklepie, bez możliwości zwrotu gotówką na konto bankowe. W efekcie pozostaje się modlić żeby przez okres ich ważności "trafiła" (zwykle trzy, sześc, dwanaście miesięcy) się nam jakakolwiek ciekawa rzecz do kupienia, inaczej sklep najzwyczajniej w świecie...anuluje kwotę jak dajmy na to punkty, chociaż to realna gotówka.

To ogromna darmowa reklama na koszt konsumentów. Zanim się rozejdą wieści które sklepy ( a spotkałem się z takim zachowaniem w największych) sklepy zbiją kokosy. A wystarczyłoby chociażby zmiana tej ustawy, żeby to kupujący decydował czy chce zamiennik ( to chyba logiczne?) i zastrzeżenie, że może poruszać się w cenie rynkowej jaką miał dany towar przed przeceną (Jeżeli firma przecenia bluzę z 200 zł na 20zł to w przypadku niezrealizowania zamówienia można kupić dowolną bluzę do tej kwoty). Ewentualnie zadośćuczynienie z postaci zwrotu podwójnej, lub potrójnej zapłaconej kwoty.

Szkodliwość tych zapisów niezwykle wyraźnie widać w okresie przecen. Klient zamraża środki i jest w przekonaniu, że dokonał zakupu potrzebnych rzeczy. Po miesiącu i dawno po terminie otrzymuje informacje, że nie tylko nie dostał towaru, ale otrzyma w zamian zwrot gotówki za którą nie ma szans kupienia tych samych rzeczy. Ktoś kto robił zakupy na wyprzedażach doskonale wie o czym mówię.
Gwarantuję, że natychmiast zakończyłoby się sprzedawanie towaru którego nie ma na stanie. Osobiście traktuję to jak oszustwo i nieuczciwy chwyt PR, zwłaszcza kiedy tak naprawdę nie było nawet 1 sztuki danego towaru wystawionego na promocji.
preczZcaratem jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zakup przez internet (odpowiedzi: 4) zostałem oszukany na zakupie przez internet, paczka do mnie doszła ale przedmiot który w niej był to nie ten sam który kupiłem, czy mogę coś z tym...
§ czy zakup przez internet z odbiorem osobistym to zakup na odległość? (odpowiedzi: 23) Mam pytanie: Czy zakup przez internet z odbiorem osobistym i zapłatą gotowką to zakup wg umowy na odległość?-czy stosuje się tu przepisy ustawy z dn....
§ Zakup telefonu przez internet umowa przez e-mail (odpowiedzi: 6) Witam, w sobotę podpisałem umowę na telefon, cena to 1000 zł. Umowę podpisaliśmy przez e-mail, zawiera ona wszystko co potrzebne, tj. cena, stan, nr...
§ zakup w necie - odbiór i zapłata w salonie firm - czy to jest zakup przez internet (odpowiedzi: 6) Witam, Sprawa 1. Zamówiłem towar na stronie internetowej, odbiór towaru nastąpił w salonie firmowym, tam też zapłaciłem gotówką i dostałem fakturę...
§ Zakup przez internet (odpowiedzi: 7) Witam wszystkich forumowiczów, jestem nowy na forum, więc przepraszam, jeżeli zły dział wybrałem. Pewnego dnia umieściłem na forum portalu PCLab...
§ zakup przez internet - Sprzedawca kłamie ,że nie był przez internet (odpowiedzi: 8) W październiku 2010 roku zakupiłam lodówkę od Sprzedawcy z Allegro , który posiada sklepy stacjonarne. Dotarłam do niego poszukując lodówki danego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:50.