Allegro-problem ze sprzedającym. - Forum Prawne

 

Allegro-problem ze sprzedającym.

Witam, Zakupiłem ostatnio karta graficzna do laptopa na allegro za kwotę 1100 zł. Sprzedający to osoba prywatna. Karta została do mnie wysłana zapakowana w zwykłą kopertę bąbelkową co mnie bardzo zdziwiło że tak delikatną elektronikę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
13-02-2014, 22:46  
Piotr30x
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Allegro-problem ze sprzedającym.

Witam,
Zakupiłem ostatnio karta graficzna do laptopa na allegro za kwotę 1100 zł. Sprzedający to osoba prywatna. Karta została do mnie wysłana zapakowana w zwykłą kopertę bąbelkową co mnie bardzo zdziwiło że tak delikatną elektronikę pakuje się w ten sposób. W dodatku sprzedawca wysłał kopertę z kartą na adres mojego profilu, a nie adres (do pracy) który podałem po wygranej aukcji, przez co nie miałem okazji odebrać osobiście przesyłki. Koperta została przyjęta przez domowników. Po powrocie z pracy, mimo że koperta nie posiadała śladów uszkodzeń, na wszelki wypadek zrobiłem jej zdjęcia przed otwarciem. Po rozpakowaniu przesyłki kartę zamontowałem w laptopie. Podczas uruchamiania komputera zaczęły pojawiać artefakty, windows się nie załadował. Karta przyjechała uszkodzona. Fakt ten został zgłoszony do sprzedawcy który w odpowiedzi zapewniał że karta została wysłana sprawna i że posiada raport z serwisu gdzie karta była testowana. O fakcie wizyty karty w serwisie dowiedziałem się po zakupie a w treści aukcji nie ma o tym mowy. Raport natomiast okazał być z października 2013, a nie jak zapewniał sprzedawca w odpowiedzi na reklamacje, że karta była testowana przed wysyłką.
Po przesłaniu raportu okazało się że numery seryjne karty są inne niż w tym raporcie, a po porównaniu karty ze zdjęciami umieszczonych przez sprzedawcę na aukcji, numery seryjne karty którą otrzymałem nie zgadzają się z tymi które są na zdjęciu w ofercie. Czyli otrzymałem kartę inną niż tą którą licytowałem, niż tą która jest na zdjęciach aukcji i w dodatku niesprawną. Sprzedawca nie odbiera telefonów, nie odpisuje na maile ( nie licząc dwóch odpowiedzi: jednego z zapewnieniami o sprawności karty, drugiego ze skanem raportu i tekstem jaki jestem bezczelny że posądzam go wysłanie niesprawnej karty).
W pierwszym kontakcie ze sprzedawcą, jeszcze przed dokonaniem zakupu, moim pierwszym pytaniem było czy sprzedawca udziela gwarancji rozruchowej. Otrzymałem odpowiedz że może takiej gwarancji udzielić. Niestety po zgłoszeniu sprzedawcy niesprawności, oznajmieniu że kartę odsyłam i wysłaniu jej, sprzedawca odmówił przyjęcia przesyłki i cały czas nie odpisuje na maile. Sprzedawca unika jakiegokolwiek dialogu, pieniądze otrzymał, ja otrzymałem niesprawną kartę. Czy w mojej sytuacji mam szanse skierować sprawę na drogę sądową? Czy zgłaszać całe zajście na policję? Czy policja takie zgłoszenia przyjmuje? Proszę o pomoc.
Piotr30x jest off-line  
13-02-2014, 22:53  
manyaky
Użytkownik
 
Posty: 206
Domyślnie RE: Allegro-problem ze sprzedającym.

Jeśli się da udowodnić, że karta nie działała przed wydaniem, to droga sądowa.
manyaky jest off-line  
14-02-2014, 05:51  
Piotr30x
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Allegro-problem ze sprzedającym.

Karta dotarła do mnie 7.02.2014, tego samego dnia została zamontowana w laptopie i gdy okazało się że nie działa, tego samego dnia o niesprawności karty poinformowałem sprzedawce. Nie jestem wstanie udowodnić że czy karta nie działała przed wysyłką, karta nie działała w dniu otrzymania towaru. Czy sprzedawca nie ma obowiązku dostarczyć mi pełno sprawny produkt?
Zresztą towar który otrzymałem, mimo że jest to taki sam model karty graficznej jak na ofercie, to był inny egzemplarz z innymi numerami niż
na zdjęciu z aukcji. W ofercie aukcji było takie stwierdzenie:

"Poniżej oryginalne zdjęcie licytowanego przedmiotu jak i jego specyfikacja."

Otrzymałem inny przedmiot, nie działający.
Piotr30x jest off-line  
14-02-2014, 09:16  
_Artek_
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie RE: Allegro-problem ze sprzedającym.

Witaj. Jeśli nabyłeś produkt jako osoba fizyczna od innej osoby fizycznej, która nie sprzedawała w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą to właściwe przepisy w tej sprawie znajdziesz w Kodeksie Cywilnym (rękojmia za wadę - art. 556 i następne).
Z wyjątkiem gwarancji, jeśli taka została udzielona. Wtedy obowiązują Ciebie jej zapisy.

Zgłoszenie na Policji skończy się najprawdopodobniej odmową przyjęcia ponieważ na tym etapie jest to typowa reklamacja.

Generalnie jeśli według Ciebie, towar posiada wady, masz prawo go reklamować. W tym celu wysyłasz do sprzedającego reklamowaną rzecz wraz z opisem wad i żądaniami (obniżenie ceny lub odstąpienie od umowy).
Sprzedający jest zobowiązany do rozpatrzenia reklamacji - uznaje lub odrzuca jej zasadność.

Rękojmia za wady obowiązuje w okresie jednego roku od momentu wydania towaru, pod warunkiem, że kupujący zgłosi wadę w przeciągu jednego miesiąca od chwili, kiedy ją wykrył.
_Artek_ jest off-line  
14-02-2014, 09:27  
Piotr30x
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Allegro-problem ze sprzedającym.

Cytat:
Napisał/a _Artek_ Zobacz post
Witaj.
Generalnie jeśli według Ciebie, towar posiada wady, masz prawo go reklamować. W tym celu wysyłasz do sprzedającego reklamowaną rzecz wraz z opisem wad i żądaniami (obniżenie ceny lub odstąpienie od umowy).
Sprzedający jest zobowiązany do rozpatrzenia reklamacji - uznaje lub odrzuca jej zasadność.
Informowałem sprzedawce że wadliwy towar odsyłam, kartę zapakowałem,
dołączyłem korespondencję i na liście przewozowym umieściłem informację o zwrocie towaru do aukcji nr.. Sprzedawca odmówił przyjęcia przesyłki, towar wrócił do mnie z adnotacją kuriera "Odbiorca nie wie co to jest ."
Piotr30x jest off-line  
14-02-2014, 09:37  
_Artek_
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie RE: Allegro-problem ze sprzedającym.

Tutaj muszą wypowiedzieć się bardziej kompetentne osoby.
Sprzedawca najwyraźniej unika odpowiedzialności. Jeżeli nie uda się nakłonić go do rozpatrzenia reklamacji pozostaje wytoczenie sprawy z powództwa cywilnego.
_Artek_ jest off-line  
16-02-2014, 22:14  
Piotr30x
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Allegro-problem ze sprzedającym.

Witam,
Ponieważ nadal nie mam praktycznie kontaktu sprzedawcą i chcę sprawę skierować do sądu, postanowiłem jeszcze raz odesłać kartę wraz z pismem. Przeglądając internet na trafiłem na stronę gdzie jest opisana historia zakupu pewnego portfela i sposób działania ( na którym będę się wzorował), więc na jej podstawie stworzyłem pismo o poniższej treści:

"WEZWANIE PRZEDSĄDOWE
W nawiązaniu do zakupu na aukcji numer ... w serwisie internetowym allegro.pl odsyłam panu kartę graficzną AMD Radeon HD 7970M, numer seryjny 897T386...... , który otrzymałem od pana kurierem w dniu 7 lutego br., po uprzednim dokonaniu przelewu na pańskie konto kwoty 1106 zł za pomocą systemu płatności PAYU (Karta płatności nr 3....)
Otrzymana karta graficzna posiada istotne wady:
1. po montażu w komputerze wyświetla artefakty.
2. karta posiada inny numer seryjny niż karta o której mowa w treści oferty pana aukcji nr .......
Na podstawie art. 556. kodeksu cywilnego (k.c.) jest pan, jako sprzedawca, odpowiedzialny względem mnie, jako kupującego, za wady zmniejszające wartość sprzedanej rzeczy. Nie zaszła sytuacja, o której mowa w art. 557. k. c., czyli nie zostałem poinformowany w treści pańskiego ogłoszenia (w tym za pośrednictwem towarzyszących mu zdjęć) o istniejących wadach oraz tym że mogę otrzymać inny produkt niż ten o którym mowa była w treści pana ogłoszenia. Nie zaszła również sytuacja, o której mowa w art. 558. k.c., mianowicie nie wyłączył pan swojej odpowiedzialności za wady w treści ogłoszenia.
W związku z powyższym, wzywam pana o niezwłoczną wymianę rzeczy wadliwej na rzecz wolną od wad (art. 560. par. 1 k.c.), tj:
1a. Sprawną technicznie
2a. Kartę zgodną z treścią ogłoszenia, czyli o numerze seryjnym 89T368....

Jeśli wymiana na rzecz wolną od wad, czyli spełniającą punkt 1a. i 2a, nie może być zrealizowana to na podstawie art. 560. par. 1 kodeksu cywilnego, niniejszym odstępuję od umowy kupna wspomnianego karty.
Do niniejszego pisma załączam wspomnianą kartę graficzną oraz wzywam pana do wymiany karty na wolną od wad lub do zwrotu kwoty 1106 złotych, które zapłaciłem za kartę. W przypadku braku możliwości dostarczenia mi przedmiotu sprawnego i zgodnego z treścią oferty to zwrot powinien nastąpić w terminie nie dłuższym niż 7 dni od otrzymania przez pana niniejszego pisma, na konto numer .... w banku mBank (dane do przelewu jak w nagłówku pisma).
W przypadku nieotrzymania przeze mnie rzeczy wolnej od wad lub wspomnianej powyżej kwoty w określonym terminie, zostanie złożony pozew cywilny. W pozwie zostanie zawarte żądanie zapłacenia przez pana wspomnianej powyżej kwoty, wraz z odsetkami, kosztami sądowymi, kosztami zawiadomień, kosztami wszelkich koniecznych opinii biegłych, itd"

Czy tak sformułowane pismo ma sens? Co to jest e-sąd i czy elektronicznie będę mógł wysłać pozew?
Piotr30x jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ALLEGRO problem z sprzedającym (odpowiedzi: 5) Witam, po koniec grudnia zakupiłam na Allegro grę przez Kup teraz, zapłaciłam przez opcję PayU (kwota 179,99 + koszt wysyłki poleconym priorytetem),...
§ Allegro - problem ze sprzedającym (odpowiedzi: 6) Witam, Kupujący: osoba prywatna Sprzedający: osoba prywatna Rodzaj transakcji: Kup teraz Kwota: 140zł. Link do aukcji:...
§ Allegro problem ,,Sprzedający'' (odpowiedzi: 1) Witam Jestem sprzedającym. Wystawiłem przedmiot na aukcje i opcją kup teraz. Użytkownik kupił ten przedmiot. Wpłacił pieniądze na moje konto....
§ Problem ze Sprzedającym na Allegro (odpowiedzi: 5) Witam, mam problem i to duży, ponieważ działam z dużym opóźnieniem. W październiku zeszłego roku zamówiłam telefon na Allegro. Pieniądze wpłaciłam...
§ Problem z allegro- sprzedający wystąpił do Allegro o zwrot prowizji. (odpowiedzi: 2) Witam! Zamówiłem kilka tygodni temu kartę pamięci na allegro opcją "kup teraz!". Zamuwiłem ją za pobraniem. Niestety nie zauważyłem że gość może...
§ Problem ze sprzedającym na allegro (odpowiedzi: 2) Witam Mam problem mianowicie taki iż zakupiłem auto przez opcje kup teraz. Dzwoniłem do sprzedającego że jade do niego po auto ponieważ bardzo mi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:50.