umowa przez internet - Forum Prawne

 

umowa przez internet

Czy zarejestrowanie się na stronie internetowej i akceptacja regulaminu jest w jakikolwiek sposób wiążące? Skoro osobiście nie podpisałam żadnej umowy, to czy właściciel strony może narzucić opłatę abonamentu za usługę na rok z góry, powołując ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta

Prawa konsumenta - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
24-03-2009, 08:15  
libra40
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie umowa przez internet

Czy zarejestrowanie się na stronie internetowej i akceptacja regulaminu jest w jakikolwiek sposób wiążące? Skoro osobiście nie podpisałam żadnej umowy, to czy właściciel strony może narzucić opłatę abonamentu za usługę na rok z góry, powołując się na treśc regulaminu umieszczonego na stronie? Czy takie wezwanie do zapłaty można po prostu zignorować?
Chodzi mi o stronę [usunięta reklama], gdzie bezpłatnie zarejestrowałam się, ale w ogóle nie korzystałam z ich usług, a teraz administrator chce ode mnie wpłaty blisko 100 zł za abonament na 12 miesięcy. W mailu napisał mi, że dalsze korzystanie z serwisu będzie możliwe po wpłacie. Ale - skoro nie chcę korzystać, to czy muszę płacić, czy po prostu to "olać" (przepraszam za dosłowność)
libra40 jest off-line  
24-03-2009, 13:49  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: umowa przez internet

Czytałem ten regulamin i piszą że po 10 dniach można odstąpić od umowy. Ale nie piszą co się stanie jeśli się nie odstąpi od umowy. Czy umowa jest anulowana automatycznie, w końcu reklamują że testować można przez 10 dni. Jak się zakłada np. płatne konto pocztowe i po testowym okresie nie zdecyduje się jednak na to konto i nie wpłaci pieniążków to automatycznie jest to równoznaczne z nieprzystąpieniem do żadnej umowy.
Coś mi się wydaje że chcą cie naciągnąć. Może jeszcze ktoś zerknie na ten regulamin. Skopiuj go sobie żeby nie zmienili. Ja bym nic nie płacił.
Wysłać można jedynie zapytanie na jakiej podstawie żadają tej zapłaty skoro nie zadeklarowałeś się na żaden pakiet płatnych usług.
destructor jest off-line  
25-03-2009, 06:52  
libra40
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: umowa przez internet

Dziękuję za zainteresowanie.Napisałam do nich z takim zapytaniem i dostałam następującą odpowiedź:


Dziękujemy za przysłaną nam wiadomość.

Poprzez rejestrację na stronie (oświadczenie woli) oraz nasze przyjęcie (aktywacja konta) została zawarta z nami umowa na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną Dz. U. Nr 144 poz. 1204, co zobowiązuje obie strony kontraktu do wywiązania się z postanowień zawartych w umowie zgodnie z Art. 353. § 1 oraz Art. 354. § 1. Kodeksu Cywilnego.

W warunkach umowy (Regulamin świadczenia usług "Usenet"), które musiały zostać zaakceptowane przed złożeniem zamówienia â�� rejestracji na stronie [usunięta reklama] â�� widnieje zapis, że wszystkim zainteresowanym przysługuje prawo do 10-cio dniowego wypowiedzenia umowy od momentu złożenia zamówienia. Prawo to, nie zostało jednak wykorzystane w wyznaczonym terminie.

Brak wypowiedzenia oznacza pozytywne zainteresowanie naszym serwisem, dlatego pragniemy zachować komfortową ciągłość w oferowaniu naszej usługi.

Wykupiony został więc większy kontyngent pojemnościowy (najtańszy pakiet z dostępnych - [usunięta reklama]) na rzecz klienta, zgodnie z postanowieniami umowy. Zwiększając pojemność ponieśliśmy już dodatkowe koszty. Czyniąc te kroki wywiązaliśmy się z naszej części umowy i prosimy o to samo.

Proszę pamiętać iż dalszy brak uiszczenia należnej kwoty spowoduje poważne konsekwencje prawne. Następstwem wszczęcia przez nas stosownych czynności prawnych mających na celu wyegzekwowanie należności wraz z ustawowymi odsetkami za każdy dzień opóźnienia- będą dodatkowe koszty postępowania windykacyjnego, sądowego a następnie komorniczego.

Chcielibyśmy uniknąć niemiłego dla obu stron wejścia na drogę sądową , ale zachowujemy sobie prawo do skorzystania z tej możliwości. Przypominamy, że adres IP, z którego nastąpiło złożenie zamówienia został zapisany. Usługodawcy internetowi mają obowiązek zapisywania, który z klientów o danej porze korzystał z danego adresu IP. W razie podania nieprawdziwych danych adresowych podczas rejestracji i co się z tym wiąże niemożności dostarczenia wezwania do zapłaty pocztą tradycyjną , zostanie to zgłoszone odpowiednim organom ścigania w celu ustalenia prawdziwej tożsamości. Podawanie nieprawdziwych danych nosi znamiona przestępstwa, za które grozi odpowiedzialność karna.
Prosimy więc jeszcze raz o dobrowolne wywiązanie się z zobowiązania, wynikającego z zawartej umowy.
Sama nie wiem, co mam dalej robić, bo do jutra mam termin zapłaty. Proszę o radę
libra40 jest off-line  
25-03-2009, 07:34  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: umowa przez internet

Cytat:
Brak wypowiedzenia oznacza pozytywne zainteresowanie naszym serwisem, dlatego pragniemy zachować komfortową ciągłość w oferowaniu naszej usługi.
Niech pokażą gdzie taki zapis istnieje.
destructor jest off-line  
25-03-2009, 07:51  
libra40
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: umowa przez internet

No ja już sama nie wiem, nie znam się na prawie. Tak myślę, że może zapłacić, a potem domagać się zwrotu kwoty za nie wykorzystany abonament, zgodnie z paragrafem 4 punkt7 ich umowy

7. W wypadku odstąpienia przez Usługobiorcę od umowy o świadczenie Usług Usenet zgodnie z ust. 4, Spółka dokonuje zwrotu uiszczonego przez Usługobiorcę wynagrodzenia.
Co Pan o tym sądzi?
libra40 jest off-line  
25-03-2009, 12:30  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: umowa przez internet

W ust. 6 (nie 4 jak napisałaś) jest mowa o odstąpieniu ale w ciągu 10 dni, więc nie ma tutaj zastosowania par.4 ust.7.
Trochę to masło maślane bo w ust.7 piszą o zwrocie wynagrodzenia jeśli odstąpi się od umowy w ciągu 10 dni. Logicznym jest że nikt w ciągu 10 dni nie wpłaca kasy bo jest to okres próbny więc nie bardzo wiem co oni by chcieli zwracać.
Niech pokażą zapis o którym napisałem w poprzednim poście. Zwykli naciągacze. Ciekawe jakbyś tak nie miała dostępu do internetu przez te 10 dni, to na siłę by ci wcisnęli jakikolwiek pakiet płatny.
Cytat:
Zwiększając pojemność ponieśliśmy już dodatkowe koszty.
No niesamowite, dla każdego kto próbuje w ciągu tych 10 dni i odstępuje od umowy zwiększają pojemność i nic nie tracą a tu nagle stracili. Pojemność czego? Od tego są żeby funkcjonować trzeba najpierw coś zapewnić.

Ty ich postrasz sądem jeśli cie będą nękać i próbować wyłudzić pieniądze, gdyż żadnej umowy z nimi nie zawierałaś.
destructor jest off-line  
26-03-2009, 10:25  
libra40
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: umowa przez internet

No, oni są innego zdania. Oto, co mi odpisali:

Witam

Według informacji w systemie zawarła Pani drogą elektroniczną umowę
(poprzez rejestrację i akceptację warunków umowy) dnia 2009-03-10. W
tym wypadku zgłoszenie rezygnacji powinno do nas dotrzeć najpóźniej do
dnia 2009-03-20.
W wypadku dalszych wątpliwości przekażę Pani kontakt do
obsługującej nas kancelarii prawnej, która tego typu sprawy przejmuje.
Tak jak powiedziałam, nie znam się na całej tej prawniczej gadaninie. Dziś upływa termin wpłaty, nie mam zamiaru potem dopłacać jewszczejakiś odsetek. Co robić?
libra40 jest off-line  
26-03-2009, 14:22  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: umowa przez internet

No nie podają podstawy żeby umowa się sama aktywowała po 10 dniach bo takowej nie ma. A skierowanie do kancelarii ich obsługującej to niech sobie darują. Zawsze w takich kancelariach dowiesz się że jesteś zły.
Masz 2 wyjścia:
1. Olać ich.
2. Może ktoś bardziej kumaty ci podpowie czy możesz wystąpić przeciwko nim do sądu i na jakiej podstawie.
destructor jest off-line  
07-04-2009, 18:22  
solanka
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: umowa przez internet

Witam,
interesuje mnie jak ta sprawa się zakończyła gdyż ja również znalazłam się w tej sytuacji. Minął mi termin i straszą skutkami prawnymi, trochę się tego obawiam. Jednak pani z takiej instytucji jak Rzecznik Praw Konsumenta napisała, że każda umowa zawierana w formie na odległość powinna mieć swoje odzwierciedlenie również w formie papierowej, chyba, że obie strony umowy posługują się podpisem elektronicznym. Umowy takiej nie ma, więc nie ma stosunku prawnego, który łączyłby strony. Tego się będę trzymać. Jak narazie odpowiedzi od "uczciwej" spółki nie otrzymałam.
solanka jest off-line  
10-04-2009, 19:41  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.249
Domyślnie RE: umowa przez internet

Niestety umowa jest zawarta. Kodeks cywilny: Art. 60. [Oświadczenie woli] Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).
cedwah jest off-line  
15-04-2009, 20:16  
remyyy
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: umowa przez internet

Witam,

a co w takim razie z zapisem ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. i art. 4 pkt 1

"Jeżeli ustawa wymaga uzyskania zgody usługobiorcy to zgoda ta:
1) nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści,
2) może być odwołana w każdym czasie."

a w szczególności z informacją zawartą na stronie

"Tak, chcę testować przez 10 dni! "

i zapisem w regulaminie:

" § 4. Warunki zawierania i rozwiązywania umowy o świadczenie usługi drogą elektroniczną

1. Zawieranie umowy na świadczenie Usługi Usenet realizowane jest na stronie [... adres strony...] i realizowane jest poprzez rejestracje danych potencjalnego Usługobiorcy oraz faktyczne zlecenie realizacji Usługi Usenet w udostępnionym na wskazanej stronie formularzu rejestracyjnym. "

Czy wypełnienie "formularza rejestracyjnego" jest jednoznaczne Waszym zdaniem z zawarciem umowy?

IMHO przy takich sformułowaniach wypełniając formularz rejestracyjny wyrażam zgodę (składam oświadczenie woli) na testowanie wspomnianej usługi, a nie na zwarcie umowy obowiązującej przez rok.

Dodatkowo w §4 nie ma informacji o okresie trwania umowy, ani o okresie wypowiedzenia umowy, nie ma także odniesienia do "cennika". Jak rozumiem wynika z tego, że umowę możemy rozwiązać w dowolnym momencie?


Jeżeli zaś ostatecznie stwierdzicie, że mimo to umowa została zawarta zgodnie z domniemanymi regulaminowo terminami, pakietami, cenami itd. czy nie ma podstaw do tego aby stwierdzić, że informacje przedstawione w ten sposób przez Usługodawcę wprowadzają w błąd, a tym powodują powstanie wady oświadczenia woli co skutkuje jej bezwzględną nieważnością, w konsekwencji nieważnością umowy?
remyyy jest off-line  
15-04-2009, 21:05  
remyyy
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: umowa przez internet

przepraszam, nie mogłem już edytować powyższej wiadomości

"błąd" powoduje względną nieważność (wzruszalność) dokonanej czynności prawnej co oznacza, że czynność prawna jest ważna, ale składający oświadczenie, może uchylić się od skutków prawnych jakie wywołuje. Jeżeli jednak składający oświadczenie nie skorzysta z tego uprawnienia przez określony czas, następuje konwalidacja (uzdrowienie) wadliwie dokonanej czynności prawnej.

Należy zatem z tego uprawnienia, jak najszybciej skorzystać.
remyyy jest off-line  
21-04-2009, 21:23  
bealima
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: umowa przez internet

Dość ciekawe co mówicie. Byłam na różnych forach, bo też się w to wkręciłam. Ale też poszukałam w internecie informacji o tych gościach, w wyszukiwarce wpisałam w cudzysłowie "imię nazwisko" i miejscowość skąd pochodzą. Co mnie zaskoczyło, że jedna domniemana osoba jest chyba informatykiem, druga pracowała gdzie?... w banku w dziale windykacji. Oczywiście pewności nie mam, ale może to coś znaczy. Trzeba mieć talent albo trochę wiedzy w tym temacie, by pisać tak drapieżne pisma.
Ja uważam, że reklama wprowadza w błąd. Nie odstrasza dzieci, nie informując, że to dla osób dorosłych i najlepiej gdyby zajęły się tą firmą media lub jakiś prawnik. Z pewnością znajdą się na nich paragrafy. Myślę, że takich osób jak my jest więcej i gdyby ktoś dostał wezwanie do sądu, to trzeba za tym kimś się wstawić. Ale sądy będą miały co robić...
bealima jest off-line  
25-06-2009, 13:55  
palinkaaa92
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: umowa przez internet

Libera40 I co zapłaciłaś im czy olałaś ich?? Bo ja jestem w tej samej sytuacji i nie wiem co mam robić.
palinkaaa92 jest off-line  
02-07-2009, 10:07  
kizak
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: umowa przez internet

A morze LIBRA udzieliłaby informacji jak zakończyła się jej sprawa bo jak widzę to na wyjaśnienie czeka więcej osób.Przepraszam za nieumyślną zmianę nica , bo miało być Libera
kizak jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa przez internet (odpowiedzi: 3) Witam! Chcę kupić telefon od osoby prywatnej z którą kontakt nawiązałem przez internet. Jednocześnie chciałbym się zabezpieczyć przed możliwością...
§ Umowa przez internet (odpowiedzi: 14) Witam, Potrzebuje kilka opinii na temat umowy przez internet. Sprawa wygląda mniej więcej tak: Dwie osoby zawierają umowę poprzez komunikator (w...
§ Zakup telefonu przez internet umowa przez e-mail (odpowiedzi: 6) Witam, w sobotę podpisałem umowę na telefon, cena to 1000 zł. Umowę podpisaliśmy przez e-mail, zawiera ona wszystko co potrzebne, tj. cena, stan, nr...
§ umowa przez internet??? (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie, mieszkam tymczasowo w Niemczech, otrzymałam listownie npolecenie zapłaty z portalu internetowego, Biję się w pierś i wiem że...
§ umowa przez internet (odpowiedzi: 1) witam otóż zamówiłem serwer w pewnej firmie hostingowej, gdzie w regulaminie zaznaczyli, iż osoba która chcę zrezygnować z ich usług (serwera...
§ Umowa Przez Internet (odpowiedzi: 1) Witam wiec tak umowilem sie z pewna osoba ktora ma skonczone 16lat po przez maila na wymiane telefonow jednak ona mi wyslala cos innego niz telefon...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:57.