Niewłaściwa klauzula w regulaminie sklepu internetowego i pozew, jak uniknąć procesu? - Forum Prawne

 

Niewłaściwa klauzula w regulaminie sklepu internetowego i pozew, jak uniknąć procesu? 3

Do @el mariachi W tym konkretnym przypadku powód nie wnioskował o zwolnienie z kosztów – pokrywa je w części skarb państwa, zgodnie z uprawnieniem powoda na podstawie k.p.c w tych sprawach z urzędu. Powód mógł ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta

Prawa konsumenta - aktualne tematy:

  • § Obowiązki pośrednika.
    Zakupiłem sprzęt elektroniczny na allegro od pośrednika, który zakupił sprzęt w Chinach. Sprzedaje jako firma,...
  • § Rękojmia - problem
    Witam. Oddałem kartę graficzną z tytułu rękojmi i została ona uznana za zasadną. Jednak po 16 dniach dostałem...
  • § Zakup na allegro a gwarancja -...
    Witam, planuję kupić drogi elektroniczny gadżet na allegro. Wystawiane są tańsze niż w sklepach egzemplarze...

Zamknięty temat
 
19-10-2009, 19:47  
staniszkis
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Niewłaściwa klauzula w regulaminie sklepu internetowego i pozew, jak uniknąć proc

Do @el mariachi
W tym konkretnym przypadku powód nie wnioskował o zwolnienie z kosztów – pokrywa je w części skarb państwa, zgodnie z uprawnieniem powoda na podstawie k.p.c w tych sprawach z urzędu.
Powód mógł wnioskować (zapewne to uczynił ) o zasądzenie na jego rzecz kosztów zastępstwa procesowego.
Sąd postąpił zgodnie z procedurą wzywając Cię do uiszczenia kosztów apelacji w kwocie 600zł w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia apelacji, albowiem nie reprezentuje Cię profesjonalista (adwokat lub radca prawny) , gdyby tak właśnie było apelacja zostałaby już odrzucona.
Możesz wystąpić do sądu z wnioskiem o zwolnienie z kosztów sadowych ;
Zwolnienia z kosztów sądowych można podzielić na ustawowe oraz inne.
Zwolnienia ustawowe to takie, które z mocy ustawy są zwolnione z opłat sądowych, np:
-strona dochodząca ustalenia ojcostwa i roszczeń z tym związanych
-strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych
-prokurator
-kurator, wyznaczony przez sąd orzekający lub przez sąd opiekuńczy dla danej sprawy
-strona wnosząca o uznanie postanowień umownych za niedozwolone
Inne to takie, które niezależnie od ustawowych zwolnień, może uzyskać każda osoba fizyczna lub podmiot gospodarczy.
Osoba fizyczna oraz osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą- powinna złożyć oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść ich bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Oświadczenie powinno obejmować dokładne dane o stanie rodzinnym, majątku i źródłach utrzymania.
Podmiot gospodarczy - powinien wykazać że nie posiada dostatecznych środków na poniesienie kosztów sądowych np.za pomocą wyciągu z rachunku bankowego przy czym brak środków na rachunku nie może być krótkotrwały.
staniszkis jest off-line  
20-10-2009, 16:57  
el mariachi
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: Niewłaściwa klauzula w regulaminie sklepu internetowego i pozew, jak uniknąć proc

dzięki
Zastanawia mnie to co napisałeś. Dlaczego gdybym miał adwokata, to apelacja była by już odrzucona?

W każdym razie rozumiem, że jak chcę powalczyć to muszę zapłacić. Jeśli przegram to wiadomo że przepada, ale czy sąd (powód) zwróci mi te koszty jeśli wygram?

Drugie pytanie to czy mogę w razie wygranej zażądać od powoda jakiś kosztów mimo tego że nie mam pełnomocnika?
el mariachi jest off-line  
20-10-2009, 18:27  
staniszkis
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Niewłaściwa klauzula w regulaminie sklepu internetowego i pozew, jak uniknąć proc

Źle mnie zrozumiałeś – gdybyś miał adwokata to sąd uznałby, iż reprezentuje cię profesjonalista ( co do tego nie byłoby wątpliwości).
Tak, więc profesjonalista winien znać Ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U.Nr167,poz.1398 ) konkretnie art.18 §2 tejże ustawy, i tu sąd jest srogi od razu odrzuca apelację nie bawi się wezwaniami do uiszczenia tejże opłaty a wyznaczony termin na wniesienie apelacji ucieka bezlitośnie.

Odnośnie drugiego pytania „sąd (powód) zwróci mi te koszty, jeśli wygram?”
Tak sąd zwróci te koszty w całości lub też w części - dzieląc koszty po połowie na Ciebie i skarb państwa.

Możesz na wstępie apelacji wnioskować: O zasądzenie od powoda i wydanie z urzędu orzeczenia o kosztach należnych stronie działającej bez adwokata lub radcy prawnego w II jak i w I instancji.
staniszkis jest off-line  
29-10-2009, 12:39  
el mariachi
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: Niewłaściwa klauzula w regulaminie sklepu internetowego i pozew, jak uniknąć proc

no to rzeczywiście źle zrozumiałem

zastanawia mnie za to co innego dlaczego skoro wygram to mogą mi zabrać połowę kwoty?? W uproszczeniu rozumiem to tak: jeśli wygrywam sprawę, to znaczyłoby że zostałem niesłusznie oskarżony wiec dlaczego mam za to płacić??
el mariachi jest off-line  
29-10-2009, 12:54  
el mariachi
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: Niewłaściwa klauzula w regulaminie sklepu internetowego i pozew, jak uniknąć proc

Druga sprawa to czy uchwała sądu najwyższego jest wiążąca dla sądów niższej instancji, czy to zależy to od widzimisię sądu.
Znalazłem w mojej sprawie właśnie taką uchwałę SN
Cytat:
sygn. III SZP 3/06
Można o niej też przeczytać w artykule Rzeczpospolitej: Sprawdź rejestr, zanim złożysz pozew - Rzeczpospolita

Ogólnie mówi ona o tym że raz wpisana klauzula dotyczy wszystkich i nie ma znaczenia jej forma literowa. Istotny jest jej sens i nie wolno stosować takiej klauzuli nikomu, nawet zapisanej w innej formie. Co za tym idzie sądy nie powinny rozpatrywać spraw o uznanie za niedozwoloną już raz wpisanej do rejestru klauzuli. Nie powinny też zasądzać wpisywania podobnych klauzul do rejestru ponieważ jest ich za dużo i jest on nieczytelny dla zwykłego obywatela.

Takie jest stwierdzenie SN w tej uchwale (skrócone z 19stron ), która ma już prawie 3 lata!.
Pytanie więc moje jest takie skoro jest uchwała, to dlaczego sądy wciąż rozpatrują takie sprawy i wydają wyroki jak choćby w mojej sprawie. Czy ta uchwała nie obowiązuje sądu rejonowego, czy sędziowie o tym nie wiedzą, czy może wiedzą ale mają to w nosie, bo to jest uznaniowo wg widzimisię sędziego.

pozdrawiam
el mariachi jest off-line  
29-10-2009, 13:24  
el mariachi
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: Niewłaściwa klauzula w regulaminie sklepu internetowego i pozew, jak uniknąć proc

Cytat:
Napisał/a matti82 Zobacz post
Kolego, o prawie widzę pojęcia nie masz Ty - skoro zadajesz pytanie dlaczego masz płacić za apelację. A skoro uważasz, że ukrywanie się za cudzą twarzą jest żenujące (swoją drogą co Ci do tego?), to ukrywanie się za ksywką "el mariachi" jest równie żałosne
Co do postu, to odpowiedziałem kulturalnie i konkretnie na Twoje proste pytanie, a Ty mnie zmieszałeś z błotem: nieźle Cię rodzice wychowali chłopku ze wsi.
Dla Twojej wiadomość, jak przegrasz w II instancji, to Ci kosztów nikt nie zwróci. Jak wygrasz, to Ci zwrócą - generalna zasada kpc (art. 98 ).
I proponuję używać opcji edytuj, a nie pisać post pod postem Panie wszystkowiedzący <lol>
Co do reszty - patrz sygnaturka i mykaj na drzewo.
Właściwie to miałem nie odpowiadać, ale z drugiej strony, dlaczego mam pozwolić na obrażanie mnie. Więc odpowiem po kolei i to już będzie naprawdę ostatnie co do ciebie napiszę bo nie mam ochoty kontynuować tego więcej .

1. Oczywiście że nie znam się na prawie, aleś chłopie pojechał , jak bym się znał to siedziałbym w kancelarii i zarabiał na poradach a nie szukał porad na forum. Dla niektórych jak widać najprostsze sprawy są trudne do zrozumienia.

2. Powtórzę to po raz 3, wykorzystywanie cudzego wizerunku jest żenujące i świadczy tylko o bardzo niskiej samoocenie. Podświadomie chcesz żeby trochę z jego splendoru spłynęło na ciebie. Nic nie spływa, tylko głupio wyglądasz. Tym bardziej że jest to niezgodne z prawem, a ty chcesz się pokazać jako jego znawca. Pseudonim ma każdy, to normalne na każdym forum, ale cudze fotki to kuriozum.

3. Twoje wypowiedzi. No tu można dużo pisać. Popisałeś się już wcześniej parę razy w tym wątku. Żadnych konkretów, tylko wszystkim pokazałeś jacy są malutcy przy twoim prawie boskim blasku. Znowu potrzeba dowartościowania, jakże żałosna. Napisałem więc wtedy żebyś nie zabierał tu głosu, bo takie bzdury nie są nikomu potrzebne. Tym razem powtórzyłem to co poprzednio, może trochę impulsywnie, ale irytuje mnie jak kogoś wyrzucają drzwiami a on wraca oknem. Za pierwszym razem jak widać nie dotarło.
Fakt że napisałeś teraz nawet jakiś konkret, ale w jakim tonie. Wszyscy zobaczyli że jesteś wspaniały, a ja zwykłe zero. Zastanów się chłopie na sobą trochę, poniżanie innych sprawia ci jak widać przyjemność, czujesz się lepszy, ale to nie poprawi twojej samooceny i nie wyleczy cię z kompleksów. Czy to była kulturalna odpowiedź???

4. Mieszanie z błotem, no tu pojechałeś po bandzie, przeczytaj to na pisałeś bo chyba nie za bardzo rozumiesz kto tu kogo zmieszał z błotem.... Typowa mentalność Kalego (o ile wiesz co to takiego)

5. Edycja, taki jesteś przyjaciel forum a nie wiesz że edycja jest ograniczona do paru minut po napisaniu wątku, panie wszystko wiedzący.
Ja się tutaj na pewno nie wymądrzam, tylko pytam bo nie wiem. Jeśli już to sam pokazujesz jakbyś pozjadał wszystkie rozumy, a cała reszta to śmiecie, a "wszystko wiedzący" pisze się osobno, pewnie nie byłeś na tej lekcji w szkole...

Oczywiście wszyscy dokładnie widzieli twoją sygnaturkę, ale jakby ktoś nie zobaczył to oczywiście nie omieszkasz przypomnieć panie Ósmy Cudzie Świata...

Jesteś po prostu małym zakompleksionym człowieczkiem, który za wszelką cenę chce pokazać światu że jest wspaniały...
Nie wiem czy to bardziej smutne czy żałosne...

W każdym razie korespondencję z tobą skończyłem definitywnie, wiec możesz się nie wysilać na odpowiedzi.
el mariachi jest off-line  
29-10-2009, 19:15  
staniszkis
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Niewłaściwa klauzula w regulaminie sklepu internetowego i pozew, jak uniknąć proc

Odnośnie ponoszonych kosztów sądowych sąd decyduje na podstawie k.p.c i mimo że ktoś wygrywa proces koszta sąd rozkłada po połowie – zatem wszystko jest w gestii sądu.
Znam ten wyrok i o tym pisałem wcześniej .
Jednakże istnieje wyrok SOKiK z dnia 22 sierpnia 2005r Sygn akt: XVII Ama 21/05 Wokanda 2006 nr 5 str 54 sąd stwierdza iż klauzule te nie są całkowicie zakazane a są to twz. klauzule szare, których abuzywny charakter podlega w każdym stanie faktycznym zbadaniu i ocenie SOKiK.
Być może stąd ten rozdźwięk – ewentualnie sąd oczekuje przywołania przez stronę „precedensu” (jakim jest wyrok SN w sprawie)chcąc pozostać bezstronnym i dlatego też nie wyręcza stron.

Jednakże to wyrok Sądu Najwyższego jest wykładnią spornego przepisu i wytycza linię orzecznictwa dla sądów powszechnych.
staniszkis jest off-line  
29-10-2009, 19:55  
matti82
Ekspert
 
matti82 na Forum Prawnym
 
Posty: 4.517
Domyślnie RE: Niewłaściwa klauzula w regulaminie sklepu internetowego i pozew, jak uniknąć proc

Słuchaj kolego, forum jest publiczne i służy niesieniu pomocy innym. To nie jest Twoje forum, więc nie zabraniaj ludziom pisać. Tym bardziej, że Ty tu jedynie prosisz o pomoc, w odróżnieniu od tych, którzy za friko pomagają takim jak Ty. Kuriozalne jest jak piszesz, że jakbyś się znał na prawie, to byś zarabiał kasę w kancelarii, a nie siedział no forum. Widzisz tym się różnimy - Ty byś olał takiego kolesia, jakim teraz jesteś i trzepał kasę dla siebie, a ja mimo pracy znajduję czas, na darmowe porady.

Co do mojego avatara - nie wiem co Cię w nim tak denerwuje. Wejdź na użytkowników forum, posegreguj wg ilości postów i popatrz, że Ci co najwięcej piszą w ten sposób się wyróżniają - ktoś, kto odwiedza forum sporadycznie i ma aż 13 postów (sic!) nie będzie się trudził z avatarem. Widzę, że skoro dla Ciebie to jest kuriozum, to netu musisz używać od niedawna, ale wybaczam.

Jedyną smutną rzeczą w tym wszystkim jest to, że uniknąłbyś kłopotów, gdybyś rzucił okiem na ogólnie dostępny rejestr klauzul niedozwolonych. Ewentualnie skonsultował regulamin z prawnikiem. Ale widać teraz za biznes biorą się ludzie zupełnie do tego nieprzygotowani i niemyślący o konsekwencjach. Szkoda gadać. Nie pozdrawiam.
matti82 jest off-line  
16-03-2010, 19:33  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.942
Domyślnie RE: Niewłaściwa klauzula w regulaminie sklepu internetowego i pozew, jak uniknąć proc

Magiel - zamykam
Janusz.C.M. jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zaliczka na podatek, niewłaściwa? (odpowiedzi: 3) Witam, zastanawiam się czy firma, w której pracuję prawidłowo mnie rozlicza i otrzymuję odpowiednie wynagrodzenie. W każdym "kalkulatorze...
§ Klauzula zakazana Regulamin sklepu internetowego. (odpowiedzi: 2) Nurtuje mnie ten oto zapis w klauzuli zapisów niedozwolonych: Nr.5276 "Po otrzymaniu przesyłki, należy rozpakować ją w obecności doręczyciela i...
§ w regulaminie sklepu internetowego "Nie zwracam kosztów przesyłki" (odpowiedzi: 9) Czy sprzedawca może uczynic takie zastrzeżenie i rzeczywiście legalnie nie zwracać kosztu przesyłki w przypadku zwracanego towaru w ciagu 10 dni?...
§ Pozew, sąd pracy a powołanie się pracodawcy na art 461 -niewłaściwa miejscowosć (odpowiedzi: 4) Witam Jakiś czas temu złożyłem wniosek do sądu o pracy w swoim rejonie o sprostowanie treści protokołu ... Dziś otrzymałem postanowienie iż...
§ Adres firmy w regulaminie sklepu internetowego... (odpowiedzi: 3) Witam...prowadzę sklep internetowy (jednoosobowa firma). Wiem, że mam obowiązek podania danych firmy w regulaminie sklepu. Jest to mój adres domowy....
§ Stowarzyszenie EUMENIDES - klauzule niedozwolone w regulaminie sklepu internetowego (odpowiedzi: 4) Dobry wieczór, Prowadzę sklep internetowy i otrzymałam wiadomość od Stowarzyszenia EUMENIDES mail o następującej treści: "Szanowni Państwo, ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:40.