Reklamacja butów - zwrot gotówki - Forum Prawne

 

Reklamacja butów - zwrot gotówki

Witam! Chciałbym uzyskać poradę odnośnie reklamacji butów. Konkretniej w pewnym sklepie zakupiłem buty, które reklamowałem po dwóch dniach z żądaniem zwrotu gotówki lub wymiany na inny model. Reklamacja została przyjęta oczywiście z wymianą na inny ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
21-04-2009, 14:49  
_soczek_
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Reklamacja butów - zwrot gotówki

Witam!

Chciałbym uzyskać poradę odnośnie reklamacji butów. Konkretniej w pewnym sklepie zakupiłem buty, które reklamowałem po dwóch dniach z żądaniem zwrotu gotówki lub wymiany na inny model. Reklamacja została przyjęta oczywiście z wymianą na inny model.
Nowe buty, które wymieniłem reklamowałem po dwóch miesiącach (odklejająca się podeszwa w obydwu butach) z ŻĄDANIEM ZWROTU GOTÓWKI (nie wymiany na inny model). Reklamacja została przyjęta, ale problem jest taki, że po raz kolejny wymiana na inny model.
Pytanie moje jest takie: Czy mam jakiekolwiek szanse na ŻĄDANY w reklmacji zwrot gotówki?
Składam odwołanie od tej decyzji, że po raz kolejny nie mam ochoty wymieniać butów w ich sklepie, aby nie spotkać się z kolejną reklamacją i kolejną wymiana... i żądam zwrotu gotówki jak żądałem przy składaniu reklamacji.
Niestety odwołanie nie zostało przyjęte. Wiem, że w ustawie o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej jest napisane, że najpierw następuje naprawa jeśli jest możliwa, później wymiana na inny model. A przy określonych warunkach zwrot gotówki. Niestety buty te są dostępne jeszcze w sklepie, ale czy mój argument jakim jest już jedna wymiana butów i reklamowanie tych wymienionych nie wystarczy na zwrot gotówki. Przecież takie byty mogę w kółko wymieniać... Będę wdzięczny za jakiekolwiek fachowe informacje w tej sprawie.
_soczek_ jest off-line  
21-04-2009, 14:57  
rafi/lublin
Użytkownik
 
Posty: 66
Domyślnie RE: Reklamacja butów - zwrot gotówki

Masz prawo zarządać zwrotu gotówki, chyba że w gwarancji jest uwzględnione że na zwrot pieniędzy masz np 14 dni, a po tym okresie będzie towar jedynie wymieniany lub naprawiany..,.
rafi/lublin jest off-line  
21-04-2009, 15:07  
_soczek_
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Reklamacja butów - zwrot gotówki

nie mam nic takiego w gwarancji. pytanie tylko co muszę napisać w kolejnym odwołaniu aby te pieniądze zwrócili?
_soczek_ jest off-line  
22-04-2009, 07:32  
matti82
Ekspert
 
Posty: 4.525
Domyślnie RE: Reklamacja butów - zwrot gotówki

Pewnie oddawałaś nie na gwarancję, ale na ustawową niezgodność z umową. W takim przypadku nie możesz co do zasady żądać zwrotu gotówki, lecz jedynie naprawy lub wymiany na nowy egzemplarz. Dopiero, gdy naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów (przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia) masz prawo domagać się stosownego obniżenia ceny albo odstąpić od umowy.
matti82 jest off-line  
23-04-2009, 08:58  
_soczek_
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Reklamacja butów - zwrot gotówki

Dziękuje bardzo za informacje. Jeszcze tylko jedno pytanie. Jeśli w sklepie nie ma już tych butów, które reklamowałem (np. rozmiaru, lub w ogóle ich nie ma), czy wtedy mama szanse na zwrot gotówki? Czy sprzedawca ma prawo abym wymienił, ale na inny model, który np. mi się nie podoba itd.
_soczek_ jest off-line  
23-04-2009, 09:49  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Reklamacja butów - zwrot gotówki

Nie może ci wcisnąć butów któe ci się nie podobają.
destructor jest off-line  
23-04-2009, 10:17  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Reklamacja butów - zwrot gotówki

Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 27 lipca 2002r.
Art.8. Ust.1. Jeżeli towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy, chyba że naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności, a takze bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia.
Art.8. Ust.4. Jeżeli kupujący, z przyczyn określonych w ust.1, nie może żądać naprawy ani wymiany albo jeżeli sprzedawca nie zdoła uczynić zadość takiemu żądaniu w odpowiednim czasie lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności, ma on prawo domagać sie stosownego obniżenia ceny albo odstąpić od umowy; od umowy nie może odstąpić, gdy niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jest nieistotna. Przy określaniu odpowiedniego czasu naprawy lub wymiany uwzględnia się rodzaj towaru i cel jego nabycia.

Wobec powyższego to jednak do klienta należy decyzja, w jaki sposób sprzedający powinien zadość uczynić jego żądaniom. Kupujący MOŻE żądać naprawy lub wymiany - ale NIE MUSI! Tym bardziej jeżeli sprzedawca nie jest w stanie bezzwłocznie wydać klientowi takiej pary butów, na którą on by się zgadzał. I gust lub możliwości sprzedawcy nie mają tu nic do rzeczy.
Poniewaz sklep uznał, że buty są niezgodne z umową, nalezy na piśmie zażądać od niego zwrotu pieniędzy w związku z odstąpieniem od umowy, powołując się na powyższe przepisy.
natalie-s1959 jest off-line  
04-07-2010, 16:29  
marcik_mkk
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Reklamacja butów - zwrot gotówki

Witam.
Mam takie pytanie. sklep X uwzglednil reklamacje obuwia(peknieta podeszwa)lecz pani sprzedwczyni oznajmila mi, ze nie ma mozliwosci zwrotu pieniedzy. niestety nie posiadaja takiego samego rozmiaru obuwia ani fasonu wiec mam sioie wybrac cos innego w sklepie wzamain za ta kwote. tylko jest problem, bo nic ni mie w tym sklepie nie spodobalo, a nie bede niczego brala na sile. czy istnieje jakas mozliwosc, aby odzyskac pieniadze??
marcik_mkk jest off-line  
14-02-2012, 21:46  
Mm_K
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Reklamacja butów - zwrot gotówki

Witam.Chciałbym jak chyba większość goszczących tutaj uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie pytanie.Chodzi o zwrot gotówki za reklamowany towar.Więc tak.W połowie stycznia tego roku kupiłam buty,po ok tygodniu okazało się,że w butach pękła podeszwa a co za tym idzie puścił w tym miejscu też szew.Po dokładnie 2 tyg.od dnia zakupu złożyłam reklamację na te buty.Pani w sklepie zażyczyła sobie kartonika w którym buty zostały mi wydane.Powiedziałam,że owy kartonik już od 2 tyg.jest w śmieciach,więc nie mam możliwości dostarczenia go do sklepu,no a poza tym nie wiedziałam,że kartonik jest potrzebny.A gdzieś czytałam,że nie trzeba zostawiać kartoników chyba,że w gwarancji jest to zaznaczone.Ale mniejsza o to.Pani w sklepie buty przyjęła i kazała zgłosić się po decyzję w dniu 13.02.2012 czyli wczoraj.Pojechałam dzisiaj,reklamacja została rozpatrzona pozytywnie,ale niestety butów nie można było naprawić a tego modelu który miałam nie ma już w moim rozmiarze i napewno nie będzie.Więc mam wybrać sobie u nich w sklepie inny towar za równowartość kwoty którą wydałam na buty.I moje pytanie jest oczywiście takie czy muszę na siłę coś wybierać w tym sklepie?Po to kupiłam buty żeby mieć w czym chodzić,a nie wymieniać je teraz na 10 par majtek czy coś podobnego.Owy sklep to tak zwany "Chińczyk".Wydaje mi się,że skoro mają firmę zarejestrowaną w Polsce,to obowiązuje ich polskie prawo.Ale może się mylę?Pytałam się jeszcze sprzedawczyni jaką możliwość przewidują właściciele w sytuacji takiej jak moja,to uzyskałam odpowiedź,że nie ma możliwości zwrotu gotówki.Jeśli ktoś był w podobnej sytuacji proszę o jakieś rady lub podstawy prawne na które można ewentualnie się powołać żeby odzyskać pieniądze.Nie jest to duża kwota,ale dla mnie jednak znacząca.Pozdrawiam.
Mm_K jest off-line  
14-02-2012, 21:50  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Reklamacja butów - zwrot gotówki

http://forumprawne.org/prawa-konsume...rzeczytaj.html
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Reklamacja butów - zwrot gotówki (odpowiedzi: 1) Witam! Na początku grudnia ubiegłego roku kupiłem buty, które niestety pod koniec lutego obecnego roku oddałem na reklamację w związku z...
§ Reklamacja a zwrot gotówki (odpowiedzi: 19) Mam dwa pytania dotyczące reklamacji (co prawda temat przewijał się na forum ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi): 1. Czy jeśli sprzedawca...
§ Reklamacja butów - zależy mi na wymianie, nie gotówce (odpowiedzi: 5) Szanowni Forumowicze, Piszę w nietypowej sprawie. W sierpniu zeszłego roku zakupiłem obuwie górskie, w którym niedawno rozeszły się podeszwy....
§ reklamacja butów zwrot gotówki (odpowiedzi: 3) Zareklamowałam buty z zaznaczeniem wymiany na ten sam model, gwarancja została uznana ale w tym sklepie (Bata) mogę za te pieniadze kupić u nich inny...
§ Wymiana butów lub zwrot gotówki. (odpowiedzi: 2) Witam, w październiku zakupiłem buty w CCC, jednak zaczęły mi one przemakać po zaledwie 5 miesiącach ich użytkowania (oczywiście przemakać od...
§ Reklamacja butów - prośba o zwrot gotówki, buty naprawione bez mojej zgody (odpowiedzi: 13) Witam Zakupiłem niedawno buty . Buty były mi potrzebne na dwutygodniowy wyjazd, który odbyć się miał dwa dni po zakupie. Niestety już następnego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:46.