Szkoła policealna - wypowiedzenie z winy szkoły - opłaty - Forum Prawne

 

Szkoła policealna - wypowiedzenie z winy szkoły - opłaty

Witam, mam taki problem. Otóż w sierpniu tego roku zapisałem się do jednej z warszawskich Szkół Policealnych (szkoła ta reklamuje się bardzo w internecie) na kierunek Technik Informatyk. Wszystko było fajnie do momentu pierwszych zajęć. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
12-12-2014, 16:35  
guddy_7
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Szkoła policealna - wypowiedzenie z winy szkoły - opłaty

Witam,

mam taki problem.
Otóż w sierpniu tego roku zapisałem się do jednej z warszawskich Szkół Policealnych (szkoła ta reklamuje się bardzo w internecie) na kierunek Technik Informatyk.

Wszystko było fajnie do momentu pierwszych zajęć. Otóż okazało się, by czynnie uczestniczyć w zajęciach trzeba nosić ze sobą swojego laptopa, o czym wcześniej nie było w ogóle mowy. Co więcej szkoła na swoich stronach zachwala swoje dobrze przygotowane sale oraz sprzęt.

Jako, że pochodzę z miasta oddalonego od Warszawy o 50 km, nie chciało mi się dojeżdżać do Warszawy pociągiem ze swoim laptopem. W związku z czym złożyłem wypowiedzenie, napisałem co jest powodem wypowiedzenie (napisałem, że wprowadzono mnie w błąd przed podpisaniem umowy) i złożyłem też podanie o zwrot opłaty administracyjnej jaką poniosłem w wysokości 150 zł - powód ten sam wprowadzenie mnie w błąd, nikt wcześniej nie powiedział, iż potrzeba nosić ze sobą swój komputer.
Odpowiedź dostałem na maila, iż podanie o zwrot zostało pozytywnie rozpatrzone, a pieniądze dostane po okresie wypowiedzenia, który trwa 3 miesiące.

W tym tygodniu dostałem wezwanie do zapłaty 119 zł, za brak 50 % frekwencji w miesiącu. Gdy napisałem do szkoły co to ma oznaczać, odpowiedziano mi, iż umowa jest w okresie wypowiedzenia, więc pieniądze muszę zapłacić im.

Byłem z tym u Powiatowego Rzecznika Praw konsumenta. Ma zająć się tą sprawą. Polecił mi by napisać pismo do szkoły, że nie zapłacę tej opłaty w związku z tym, iż to szkoła nie wywiązała się z umowy nie zapewniając swojego sprzętu i że sprawę przekazałem do Rzecznika Praw Konsumenta.
Nagle okazało się, iż jeżeli bym wcześniej poprosił tj. skontaktował z dyrektorką szkoły to wcześniej by zapewniono mi ten sprzęt. (szkoda, że nie powiedziano mi tego przy składaniu wypowiedzenia. A co więcej jest to jawna hipokryzja ze strony szkoły, która przecież zaakceptowała moje podanie o zwrot opłaty administracyjnej, gdzie powodem było wprowadzenie w błąd i brak niezbędnego sprzętu do nauki)

Proszę o wypowiedzenie się w tej sprawie, czy w tej sytuacji, którą opisałem poniższe punkty umowy mają umocowanie prawne i czy w ogóle są zgodne z prawem (pytam, gdyż już ta szkoła kiedyś była wezwana przez UOKIK do zmiany treści umów, gdyż stosowała klauzule zabronione)

Fragment umowy:

§ 2
1. Słuchacz jest zobowiązany do terminowego uiszczenia:
a. opłaty czesnego za semestr na kierunku Technik Informatyk
b. opłat dodatkowych, które wynikają z umowy i regulaminu płatności Szkołu....


§ 3
1. Każdej ze stron przysługuje prawo rozwiązania niniejszej umowy za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, o czym jest zobowiązana powiadomić drugą stronę na piśmie.
2. W każdym przypadku rozwiązania umowy Słuchacz zobowiązany jest do zapłacenia należnych opłat, o których mowa w § 2 us. 1 umowy za okres do ostatniego dnia miesiąca, w którym rozwiązano umowę wraz z odsetkami.
3. W przypadku rozwiązania umowy przez Słuchacza lub Szkołę, uiszczone opłaty nie podlegają zwrotowi, z tym, że Słuchaczowi przysługuje zwrot czesnego za miesiące opłacone następujące po miesiącu, w którym rozwiązano umowę.


natomiast w regulaminie opłat w paragrafie 2. występuje taki punkt 3:
Słuchacz zobligowany jest do uzyskania 50% frekwencji na zajęciach w każdym miesiącu. W przypadku nie spełnienia kryterium obecności Słuchacz zobowiązuje się zwrócić Prowadzącemu Szkołę faktycznie poniesiony koszt organizacji zajęć (brak należytej frekwencji Słuchacza powoduje utratę przyznanej dotacji) w wysokości 119 zł za każdy miesiąc nauki. Zwrot tych kosztów nie powoduje zwolnienia Słuchacza z obowiązku terminowego opłacania czesnego przez cały okres trwania Umowy o kształcenie.

Proszę o wypowiedź czy powyższe punkty umowy mają podstawy prawne i czy w sytuacji, gdy najpierw wprowadzono mnie w błąd, a następnie po skierowaniu sprawy do RPK (- Szkoła próbuje odkręcać sprawę i wmawia, że sprzęt jednak był dostępny.) nadal jestem zobowiązany do realizowania opłat.

Z góry dziekuje za pomoc.

guddy_7
guddy_7 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ szkoła policealna (odpowiedzi: 4) Słuchajcie, mam taki problem, może ktoś będzie w stanie udzielić mi odpowiedzi:) Czy w szkole policealnej mogą się odbywać zajęcia co tydzień?
§ Szkoła policealna - wypowiedzenie (jaki druk) (odpowiedzi: 2) Witam, rezygnuje ze szkoły GoWork z ich winy - brak odpowiedzi na maile, brak informacji na temat czy kierunek zostanie utworzony ( co okazało się,...
§ Szkoła Policealna (odpowiedzi: 1) Czy Szkoła Policealna może mieć zapis w umowie :"7. Koszty postępowania windykacyjnego obciążają Słuchacza. Opłata za przygotowanie i wysłanie...
§ Szkoła policealna a ZUS (odpowiedzi: 1) Dzień dobry. Jestem obecnie uczniem klasy 3 liceum. Gdy miałem 8 miesięcy mój ojciec zginął w wypadku i od tego czasu otrzymuje po nim rente. Będę ją...
§ Wypowiedzenie z winy pracodawcy a dofinansowanie za szkołę (odpowiedzi: 2) Witam, desperacko proszę o udzielenie odpowiedzi w mojej sprawie. Jestem zatrudniona od 2007 roku na czas nieokreślony. W m-cu 01.2012 roku...
§ Szkoła policealna a ZUS (odpowiedzi: 4) Witajcie! Mam 27 lat i chcę się zapisać do szkoły policealnej. Jak wygląda sprawa ZUS-u? Sama będę opłacać składki, czy szkoła zrobi to za mnie? Czy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:26.