Cyfrowy Polsat, zwrot urzadzen, kara.. - Forum Prawne

 

Cyfrowy Polsat, zwrot urzadzen, kara..

Witam. Bardzo prosze o pomoc.. Wraz z koncem umowy, moj tata, zakonczyl wspolprace z cyfrowym polsatem. Dzisiaj otrzymal note, od CP z wezwaniem do zaplaty, kary umownej w wysokosci bodaj.. 890zl, za brak zwrotu trzech ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
21-05-2015, 16:20  
PEETER92
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Cyfrowy Polsat, zwrot urzadzen, kara..

Witam. Bardzo prosze o pomoc.. Wraz z koncem umowy, moj tata, zakonczyl wspolprace z cyfrowym polsatem. Dzisiaj otrzymal note, od CP z wezwaniem do zaplaty, kary umownej w wysokosci bodaj.. 890zl, za brak zwrotu trzech dekoderow. Dzwonil w tej sprawie do biura obslugi, lecz nic nie wskoral. On te urzadzenia ma, chce je oddac, tylko po prostu nigdy niczego nie odsylal, nie otrzymal informacji gdzie ma owe urzadzenia zwrocic i po prostu przegapil sprawe. Zmylil go pewnie fakt, iz nie dostal od nich zadnego smsa z adresem, tak jak zrobila to miesiac temu Netia, przy okazji rezygnacji z uslug i zwrocenia routera, ktory odeslalem ja. Ale wracajac do tematu, czy jest jakas szansa ,zeby tej kary uniknac? Czy cos ugram na wyslaniu jakiegos odwolania? Moge te nieszczesne dekodery odeslac nawet dzis, ale czy to cos da? Prosze Was bardzo o pomoc i o wskazowki odnosnie postepowania w tej sprawie.. za odpowiedzi naprawde z gory dziekuje..
PEETER92 jest off-line  
21-05-2015, 16:46  
Kanas
Moderator
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 21.278
Domyślnie RE: Cyfrowy Polsat, zwrot urzadzen, kara..

Cytat:
Napisał/a PEETER92 Zobacz post
Czy cos ugram na wyslaniu jakiegos odwolania?
Odwołanie napisac można, czy coś da ? Na to pytanie nikt nie odpowie, raczej wątpię.
Kanas jest off-line  
21-05-2015, 20:19  
arturoooo
Zbanowany
 
Posty: 6.619
Domyślnie RE: Cyfrowy Polsat, zwrot urzadzen, kara..

Cytat:
Napisał/a PEETER92 Zobacz post
nie otrzymal informacji gdzie ma owe urzadzenia zwrocic i po prostu przegapil sprawe. Zmylil go pewnie fakt
Znając życie, wszystko jest napisane w umowie którą Twój tato zapewne przeczytał (całą) przed podpisaniem...?

A może nie przeczytał...?
arturoooo jest off-line  
30-07-2015, 16:14  
gruber84
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Cyfrowy Polsat, zwrot urzadzen, kara..

załączam odpowiedź jaką otrzymałem z Fundacji Konsumentów na zapytanie dotyczące podobnej sytuacji - zwrot dekodera po terminie.

"
Podobne zapisy umowne już znajdują się w rejestrze klauzul niedozwolonych.

1234 z 2007-08-22 SO w Warszawie – SOKiK, XVII AmC53/04
" Uchybienie 7 dniowemu terminowi zwrotu dekodera w razie rozwiązania umowy skutkuje obowiązkiem zapłaty kary umownej w wysokości 1000 zł. Zwrot uszkodzonego dekodera, którego naprawa nie jest możliwa skutkuje zobowiązaniem abonenta do zapłaty kwoty 1000 zł."

4026 z 2012-11-16 SO w Warszawie – SOKiK, XVII AmC 5915/11
"W przypadku odmowy wydania (zwrotu) urządzenia dostępowego powierzonego Abonamentowi lub jego uszkodzenie, bądź zniszczenie, Abonent zapłaci karę umowną w wysokości 500,00 zł (słownie: pięćset złotych 00/100)"

5051 z 2013-07-18 SO w Warszawie – SOKiK, XVII AmC 5774/11
"W terminie 5 dni roboczych od daty rozwiązania lub wygaśnięcia Umowy Abonent zobowiązuje się zwrócić Urządzenie Abonenckie Dostawcy Usług w stanie nie gorszym niż wynikającym z normalnej eksploatacji, dostarczając go na własny koszt do Biura Obsługi Abonenta. W przypadku uchybienia temu terminowi bądź dostarczenia Urządzenia Abonenckiego uszkodzonego Abonent zobowiązany jest do zapłaty odszkodowania w formie kary umownej w wysokości określonej w Cenniku. Jeżeli wysokość szkody Dostawcy Usługi przewyższa wysokość kary umownej, Dostawcy Usługi przysługuje prawo dochodzenia odszkodowania przewyższającego wysokość kary umownej"

4433 z 2013-04-05 SO w Warszawie – SOKiK, XVII AmC 1215/12
"Po rozwiązaniu umowy urządzenia stanowiące własność operatora podlegają odłączeniu od sieci protokolarnemu zwrotowi nie później niż do 14 dni od wygaśnięcia umowy. W przypadku nie zwrócenia sprzętu przez Abonenta w terminie wskazanym powyżej Operator ma prawo do naliczenia oraz obciążenia Abonenta opłatą karną określoną w cenniku operatora jako (wartość zestawu startowego/abonenckiego). W przypadku, gdy Abonent zwróci Operatorowi niesprawny sprzęt należący do operatora, stanowiący zestaw startowy, Operator również nalicza opłatę karną w wysokości określonej w cenniku operatora jako wartość zestawu startowego" (§ 5 pkt 11 regulaminu)

Zastosowanie takiego postanowienia we wzorcu umownym stanowi przejaw przewagi kontraktowej pozwanego wykorzystanej dla narzucenia konsumentowi niekorzystnego zapisu umowy w celu uzyskania nieuzasadnionych korzyści.
Ustalona wysokość nie pozostaje w związku z rzeczywistą wartością dekodera, a więc jest rażąco wygórowana. Zapis jest więc przykładem klauzuli abuzywnej wskazane w art. 385³ pkt. 17 KC i narusza przepis art. 491 § 1 KC oraz dobre obyczaje nakazujące wierzycielowi wezwać dłużnika w przypadku zwłoki do spełnienia świadczenia. Operator uzyskuje nienależne korzyści, ponieważ wysokość kary przewyższa wielokrotnie ewentualne szkody. W efekcie postanowienie wzorca jest sprzeczne z art. 385¹ § 1 KC.
Celem zastrzeżenia kary umownej powinno być wyrównanie ewentualnych szkód, jakie operator może ponieść w związku ze zwłoką.
Sąd Najwyższy wskazał, że postanowienie zawarte we wzorcu umowy, polegające na obowiązku zapłaty opłaty manipulacyjnej, która była karą umowną zastrzeżoną na wypadek nienależytego wykonania zobowiązania pieniężnego, jest w oczywisty sposób niedozwolone jako sprzeczne z bezwzględnie wiążącym art. 483 § 1 k.c., a w związku z tym nieważne na podstawie art. 58 § 1 k.c. Nieważne z mocy prawa postanowienie narusza w oczywisty sposób interes konsumenta, o którym mowa w art. 3851 k.c., gdyż zobowiązuje go do zapłaty
kwoty, która nie należy się jego kontrahentowi.
Jeśli przedsiębiorca będzie piętrzył problemy, może się Pan zgłosić do Powiatowego (Miejskiego) Rzecznika Konsumentów, który zgodnie z art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o ochronie konkurencji i konsumentów może w szczególności wytaczać powództwa na rzecz konsumentów oraz wstępować, za ich zgodą, do toczącego się postępowania w sprawach o ochronę interesów konsumentów. Warto nadmienić, iż właściwego Rzecznika Praw Konsumentów ustala się według miejsca zamieszkania konsumenta. Dane kontaktowe znajdzie Pan na stronie:

Znajdź pomoc | Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Gdyby samodzielne próby załatwienia tej sprawy nie przyniosły rezultatu, to bezpośrednią interwencję w Pana sprawie może podjąć Federacja Konsumentów, która świadczy tego typu pomoc w ramach realizacji zadania publicznego "Prowadzenie bezpłatnego poradnictwa i pomocy prawnej w zakresie uprawnień konsumentów oraz dochodzenia ich roszczeń oraz sporządzanie pism procesowych na rzecz konsumentów" finansowanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dane teleadresowe znajdzie Pan na stronie: Federacja Konsumentów
"
gruber84 jest off-line  
30-07-2015, 16:15  
gruber84
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Cyfrowy Polsat, zwrot urzadzen, kara..

dodam, że mi kara została anulowana bez problemu - po pierwszej reklamacji
gruber84 jest off-line  
12-08-2015, 09:04  
DanAlek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Cyfrowy Polsat, zwrot urzadzen, kara..

Witam mam ten sam problem z CP, czy mógłby Pan napisać w jakiej formie mniej więcej powinna byc napisana reklamacja. Dodam że jestem całkowicie zielony jeżeli chodzi o takie sprawy.
Dziękuję i pozdrawiam.
DanAlek jest off-line  
12-08-2015, 10:44  
gruber84
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Cyfrowy Polsat, zwrot urzadzen, kara..

po napisaniu maila do CP z prośbą o wyjaśnienie powodów naliczenia kary otrzymałem odpowiedź
"
Szanowny Panie

Informujemy, że na koncie o nr: 5...1 pozostaje zadłużenie w kwocie 500 zł. Powyższa kwota stanowi notę obciążeniową za brak terminowego zwrotu udostępnionych dekoderów.

Zgodnie z Regulaminem świadczenia usług Rozdział 4. Dekoder i Karta. § 6 pkt. 9 był Pan zobowiązany do zwrotu udostępnionego sprzętu wraz z akcesoriami (karta, kable, pilot) w ciągu 30 dni od daty rozwiązania Umowy na adres Cyfrowego Polsatu lub do Autoryzowanego Punktu Sprzedaży.
Wyjaśniamy, że w przypadku niezwrócenia udostępnionego dekodera we wskazanym terminie, Cyfrowy Polsat ma prawo do obciążenia Abonenta karą umowną w wysokości określonej w Cenniku.
"

na co odpisałem

"
stwierdzenie, że ma prawo nie znaczy, że musi. Tym bardziej, że kwota kary jest nieadekwatna do czynu jaki popełniłem tj. oddanie sprzętu 8 dni po terminie wskazanym w regulaminie. Sprzęt ten był użytkowany przeze mnie kilka lat, tak więc oczywistym wydaje się, że jego wartość jest dużo niższa niż kara jaką zostałem obciążony. Tym bardziej, że Cyfrowy Polsat nie poniósł żadnych strat z tego tytułu. A dodatkowo trzeba pamiętać o fakcie, że w ciągu tych kilku lat, w których korzystałem z tego sprzętu byłem co miesiąc zobowiązany do płacenia 15 PLN za użytkowanie sprzętu, tak więc amortyzacja kilkukrotnie została Państwu zwrócona.
Dodatkowo chciałby zaznaczyć, że zgodnie z tego co wynika z cennika zostałem obciążony karą w takiej samej kwocie jak osoba, która nigdy żadnego sprzętu do Państwa by nie zwróciła :
"Kara za utratę/zniszczenie/uszkodzenie lub niezwrócenie w terminie udostępnionego Sprzętu lub dokonanie w nim zmian" jest taka sama kwota w zależności od rodzaju dekodera za zniszczenie jak i niezwrócenie w terminie. Od razu narzuca się wrażenie, że regulamin jak i zapisy w cenniku są tak skonstruowane, aby zarabiać na podobnych sytuacjach.
Osobiście zgodził bym się na kwotę kary adekwatną do zdarzenia, ale w tym przypadku Państwo przesadzili !
Tak jak już wcześniej pisałem jestem tym bardziej zniesmaczony ponieważ byłem Państwa kilku letnik klientem, a tu na zakończenie kliku letniej współpracy fundują mi Państwo taką niespodziankę ?!
Nie wspominając już o przykrej dla mnie rozmowie telefonicznej z pracownikiem firmy windykacyjnej - CREDITEXPRESS Inkasso Poland - zostałem potraktowany jak złodziej... Czemu nie zostałem poinformowany bezpośrednio przez Państwa o zaistniałej sytuacji ?
Rozumiem, że są zapisy umowy, regulaminy i cenniki, ale sprzętu nie udało mi się zwrócić w terminie z przyczyn losowych, a nie z powodu celowego działania, w związku z czym proszę o anulowanie naliczonej 'kary' i tu podkreślę jeszcze raz NIEADEKWATNEJ do czynu.
Liczę na pozytywne dla mnie rozpatrzenie sprawy
gruber84 jest off-line  
12-08-2015, 10:53  
DanAlek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Cyfrowy Polsat, zwrot urzadzen, kara..

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, dodam że do mnie napisał polsat a nie firma windykacyjna, co mnie dziwi karę naliczyli mi w połowie maja a zawiadomienie wysłali dopiero teraz.
Pozdrawiam.
DanAlek jest off-line  
12-08-2015, 11:01  
DanAlek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Cyfrowy Polsat, zwrot urzadzen, kara..

Oczywiście termin płatności jest na połowę czerwca.
DanAlek jest off-line  
12-08-2015, 11:42  
gruber84
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Cyfrowy Polsat, zwrot urzadzen, kara..

ja jak dostałem pismo z CP to przypomniałem sobie o tym, że muszę zwrócić Pojechałem i oddałem. Myślę sprawa załatwiona. A po miesiącu dostałem sms z firmy windykacyjnej... no i dalej poszło jak pisałem powyżej
gruber84 jest off-line  
12-08-2015, 15:52  
DanAlek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Cyfrowy Polsat, zwrot urzadzen, kara..

Cyt: Szanowny Panie

Uprzejmie informujemy, że noty za nieterminowy zwrot sprzętu nie zostały Panu naliczone.
W związku z powyższym nie jest Pan zobowiązany do wnoszenia opłat z tego tytułu.

Taką odpowiedź otrzymałem przed chwilą od CP. Dziwi mnie tylko sformułowanie "nie zostały naliczone" zamiast np. anulowane.
DanAlek jest off-line  
24-02-2016, 11:11  
misiata123
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Cyfrowy Polsat, zwrot urzadzen, kara..

A jak wygladalo Twoje pismo? Pomoż prosze
misiata123 jest off-line  
24-02-2016, 11:16  
gruber84
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Cyfrowy Polsat, zwrot urzadzen, kara..

zajrzyj tu http://forumprawne.org/prawa-konsume...ia-pomocy.html
gruber84 jest off-line  
24-02-2016, 11:26  
misiata123
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Cyfrowy Polsat, zwrot urzadzen, kara..

Dziekuje
misiata123 jest off-line  
24-02-2016, 12:29  
DanAlek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Cyfrowy Polsat, zwrot urzadzen, kara..

Wzorowałem się z małymi zmianami na piśmie gruber84.
Pozdrawiam
DanAlek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Cyfrowy Polsat-Kara za nieterminowe oddanie sprzętu (odpowiedzi: 20) Witam ! Trzy miesiące odczekałem na prawidłowe rozwiązanie umowy i wyłączenie sygnału,które zgodnie z informacją wysłaną z CP nastąpiło...
§ Kara za nie oddanie dekodera Cyfrowy Polsat!!!Pomocy (odpowiedzi: 1) Witam.W pażdzierniku 2015 roku rozwiązałam umowę z CP jednak nie zostałam poinformowana o tym że należy zwrócić im dekoder użytkowałam go przez ponad...
§ Cyfrowy Polsat - kara za zerwanie umowy (odpowiedzi: 1) Pare tygodni temu CP zmienił regulamin. Zmiany te były wymuszone przez UOKIK. Polsat poinformował mnie o tym fakcie pisemnie i na końcu pisma dodał...
§ cyfrowy polsat kara za dekoder (odpowiedzi: 3) Mam duży problem z cyfrowym polsatem, po skończonej umowie bagatela 30 m-cy mąż musiał zdać dekoder. Dekoder miał zbity róg przedniego panelu z...
§ cyfrowy polsat - rozwiazanie umowy - uszkodzony sprzet - kara umowna (odpowiedzi: 13) witam, skonczyla mi sie umowa z cyfrowym polsatem wieki temu, teraz jest na czas nieokreslony, zostala podpisana o ile dobrze pamietam w styczniu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:37.