allegro - dane osobowe - Forum Prawne

 

allegro - dane osobowe

Witam i prosiłbym o pomoc. Sprawa wygląda następująco. Byłem przeciętnym użytkownikiem allegro, gdy pewnego dnia przyszedł do mnie mail informujący mnie żę moje konto zostało zablokowane, żę allegro posiada "zapisy systemowe" tego żę korzystałem z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
18-05-2007, 12:43  
Johnie
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie allegro - dane osobowe

Witam i prosiłbym o pomoc.
Sprawa wygląda następująco. Byłem przeciętnym użytkownikiem allegro, gdy pewnego dnia przyszedł do mnie mail informujący mnie żę moje konto zostało zablokowane, żę allegro posiada "zapisy systemowe" tego żę korzystałem z innych kont i że jest to złamanie regulaminu. Sprawę próbowałem wyjaśnić, tłumaczyć, ale jak grochem o ściane. Osobiśćie nie podejmowałem się takich działań, wiec cała sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem.
Postanowiłem więc ulec głupocie allegro i skasować konto, po czym założyć ponownie (zakłądam żę moje dane osobowe zostaną wymazane z racji że nie wyrażam zgody na ich dalsze przetwarzanie, a nowo założone konto nie może zostać zablokowane z braku poprzednich danych). Nie mogę tego na razie zrobić ze względu na ich regulamin który twierdzi że nie można usunąć konta w okresie krótszym niż 30 dni od ostatniej transakcji.

Jednak w regulaminie (załącznik 1) przeczytałem że:

Cytat:
Napisał/a Załącznik 1 do regulaminu allegro pkt 5
Allegro zapewnia swoim Użytkownikom możliwość usunięcia swoich danych z bazy danych (także w celu rezygnacji z otrzymywania korespondencji od Allegro). Aby zapobiec powtórnej rejestracji osobom, których udział w serwisie został zakończony ze względu na niedozwolone korzystanie z naszych usług możemy odmówić usunięcia danych.
Osobiśćie uważam że to bzdura. Jednak czy ten serwis ma prawo do tego aby bezprawnie (bez mojej zgody) przetrzymywać i przetwarzać moje dane osobowe ?


Byłbym wdzieczny za odpowiedź.
Johnie jest off-line  
19-05-2007, 11:04  
Carmen
Użytkownik
 
Posty: 291
Domyślnie

Pan, rejestrując się w serwisie, automatycznie zgadza się na warunki zawarte w regulaminie allegro. Z ich strony nie jest to bezprawne działanie. Jeżeli serwis zastrzegł sobie możliwość odmówienia usunięcia danych właśnie z powodu w/w sytuacji, to ma do tego jak najbardziej prawo.
Carmen jest off-line  
19-05-2007, 11:26  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Ustawa o ochronie danych osobowych:
[cytat:2sesdhod]

1. Każdej osobie przysługuje prawo do kontroli przetwarzania danych, które jej dotyczą,
zawartych w zbiorach danych, a zwłaszcza prawo do:

6) żądania uzupełnienia, uaktualnienia, sprostowania danych osobowych, czasowego
lub stałego wstrzymania ich przetwarzania lub ich usunięcia, jeśli są one
niekompletne, nieaktualne, nieprawdziwe lub zostały zebrane z naruszeniem ustawy
albo są już zbędne do realizacji celu, dla którego zostały zebrane,
[/cytat:2sesdhod]
a przecież nie są zbędne. Więc nie muszą usuwać.
 
19-05-2007, 13:19  
Johnie
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Dziękuję bardzo za pomoc. Mimowszystko to są _moje_ dane osobowe i mogę sobie z nimi przeciez zrobic co _mi_ pasuje ? Czy moja osobowość już nie podlega jakiejś ochronie prawnej, niezależnej od jakiegokolwiek regulaminu jakiegokolwiek serwisu?
W takim razie czy istnieje droga (również cywilno/prawna) na wyegzekwowanie usunięcia tych zapisów - danych ?
Ponadto nie akceptuje i nie zgadzam się już z regulaminem allegro, więc czy nadal mnie obowiązuje?

Byłbym wdzięczny za odpowiedź.
Johnie jest off-line  
19-05-2007, 22:33  
Carmen
Użytkownik
 
Posty: 291
Domyślnie

Pan z chwilą rejestracji na allegro automatycznie zaakceptował regulamin, który tam obowiązuje! Nie ma takiej opcji, że jak się Panu teraz coś nie podoba, to zabiera Pan kredki i idzie do domu.
Carmen jest off-line  
19-05-2007, 22:44  
Johnie
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Jednocześnie wg załącznika do regulaminu allegro wynika:
[cytat="Zalacznik1"]
(...) Państwa dane osobowe przetwarzane są przez QXL POLAND Sp. z o.o., zgodnie z art. 23 ust. 1, pkt 1,3 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych w celach związanych z prowadzeniem działalności handlowo-usługowej, zgodnie z aktem założycielskim QXL POLAND Sp. z o.o.

Informacje dotyczące Państwa (...) QXL POLAND Sp. z o.o. zapewnia Państwu realizację uprawnień wynikających z art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych, w szczególności prawo wglądu do własnych danych, prawo żądania aktualizacji danych oraz prawo wniesienia sprzeciwu w przypadkach określonych w przepisach tej ustawy.
[/cytat]
[cytat:1z91mwh1]
art23
1. Przetwarzanie danych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy:
1) osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę, chyba że chodzi o usunięcie dotyczących jej danych,
3) jest konieczne do realizacji umowy, gdy osoba, której dane dotyczą, jest jej stroną lub gdy jest to niezbędne do podjęcia koniecznych działań przed zawarciem umowy,
5) jest niezbędne do wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów administratorów danych, o których mowa w art. 3 ust. 2, lub osób trzecich, którym są przekazywane te dane -a przetwarzanie danych nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą.
2. Zgoda, o której mowa w ust. 1 pkt 1, może obejmować również przetwarzanie danych w przyszłości, jeżeli nie zmienia się cel przetwarzania.
[/cytat:1z91mwh1]
Co ewidentnie pokazuje to że mam prawo do zabronienia im przetwarzania danych swoich danych. Jednocześnie uważam że łamią ustęp 1 pkt 5, gdyż łamią moje prawo wolności do korzystania z serwisu. A zgodnie z pkt2 cel przetwarzania danych został zmieniony (po zablokowaniu mi konta).

Co o tym Państwo sądzicie ?
Johnie jest off-line  
22-05-2007, 21:17  
Johnie
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Widze żę nikt nie raczył sie ustosunkować do tego co napisałęm w ostatnim poście. Nawyraźniej "osoby związane z prawem" na tym forum stać jedynie na żałosne komentarze o "grabkach" i "kredkach", a gdy przychodzi do rozstrzygnięcia problemu na podstawie zawartych załączników, paragrafów itd, nikt się nie wypowie.
Johnie jest off-line  
22-05-2007, 21:28  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Nikt nie odpowiedział, bo już raz została udzielona odpowiedź - a Pan dalej swoje.

Allegro nie ma obowiązku udostępniania każdemu swoich usług. A zgodnie z przytoczonym przeze mnie już raz przepisem nie muszą usuwać danych, jeśli są one jeszcze potrzebne.
A w regulaminie jest przecież wyraźnie napisane, że są zbierane między innymi dlatego: Aby zapobiec powtórnej rejestracji osobom, których udział w serwisie został zakończony ze względu na niedozwolone korzystanie z naszych usług możemy odmówić usunięcia danych.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dane osobowe- przeglądane. (odpowiedzi: 1) Mam ogromna prośbę i pytanie. Dużo ostatnio się dzieje w sprawie październikowych wyborów . Trafiłam ostatnio na wpis jednego z internautów pod...
§ Dane osobowe i spór z Allegro. (odpowiedzi: 41) Witam. Mój problem jest dość złożony. Otóż mam konto na Allegro(jak ponad połowa polaków). Jakiś czas temu podałem w aukcji swoje dane takie jak...
§ Dane osobowe na allegro (odpowiedzi: 6) Witam, Czy grożą jakieś sankcje karne osobom niepełnoletim zarejestrowanym na allegro, lub innych portalach, gdzie trzeba być pełnoletnim pod...
§ Allegro a dane osobowe (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich mam pewne pytanie, rejestrując się na portalu allegro.pl zaznaczamy prawo do przetwarzania danych osobowych. Moje konto zostało...
§ Czy Allegro ma prawo przechowywać dożywotnio moje dane osobowe (odpowiedzi: 1) Zdenerwowałem Allegro, nie ma sensu rozwodzić się co było powodem (powiem tylko, że nie jestem oszustem, naciągaczem nic z tych rzeczy), faktem jest,...
§ dane osobowe (odpowiedzi: 8) Czy cos moge wygrać w Sądzie za bezprawne posłużenie się moimi danymi? byłam wezwana na Policję z powodu bezprawnego posłużenia się moimi danymi na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:34.