Krótkie pytanie, bo nie ma odpowiedzi w FAQ Praw Konsumenta. - Forum Prawne

 

Krótkie pytanie, bo nie ma odpowiedzi w FAQ Praw Konsumenta.

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Mam krótkie pytanie związane z odstąpieniem od umowy bez podania przyczyny. Jak wiemy, 14 dni na odstąpienie od umowy liczy się od momentu odebrania przesyłki, ale w FAQ nie ma informacji ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
28-05-2015, 09:43  
Nolias
Użytkownik
 
Posty: 176
Domyślnie Krótkie pytanie, bo nie ma odpowiedzi w FAQ Praw Konsumenta.

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Mam krótkie pytanie związane z odstąpieniem od umowy bez podania przyczyny.

Jak wiemy, 14 dni na odstąpienie od umowy liczy się od momentu odebrania przesyłki, ale w FAQ nie ma informacji o tym, co jest traktowane jako ostatni dzień tego terminu (wiem, głupio to zdanie brzmi, nie wiedziałem jak to ubrać w słowa).

Więc moje pytanie: Czy datą końcową (odstąpienia od umowy bez podania przyczyny) liczy się data stempla pocztowego czy może data odebrania pisma przez przedsiębiorcę?

Pozdrawiam.
Nolias jest off-line  
28-05-2015, 09:48  
nomnes
Przyjaciel forum
 
nomnes na Forum Prawnym
 
Posty: 21.167
Domyślnie RE: Krótkie pytanie, bo nie ma odpowiedzi w FAQ Praw Konsumenta.

Stempla.
nomnes jest off-line  
28-05-2015, 09:52  
Nolias
Użytkownik
 
Posty: 176
Domyślnie RE: Krótkie pytanie, bo nie ma odpowiedzi w FAQ Praw Konsumenta.

Dziękuję bardzo za informację

Naszło mnie jeszcze pytanie uzupełniające: Jeżeli przykładowo kupuję dysk twardy SSD i rozpakuję go z fabrycznej folii oraz podłączę do komputera i np. zainstaluję na nim cokolwiek (OS, program, nie ważne co), a za dwa dni okaże się, że potrzebuję pieniędzy, które wydałem na ten dysk, to czy po sformatowaniu dysku (przywrócenie go do stanu prawie takiego samego jak fabryczny) nadal mogę skorzystać z tej ustawy, czy już nie? I jeżeli nie, to rozumiem, że ustawa mnie chroni tylko w przypadku np. rozpakowania dysku z kartonu/folii ochronnych, ale nie mogę go "użyć"?

Pozdrawiam.
Nolias jest off-line  
28-05-2015, 10:36  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.452
Domyślnie RE: Krótkie pytanie, bo nie ma odpowiedzi w FAQ Praw Konsumenta.

Cytat:
Napisał/a Nolias Zobacz post
mogę skorzystać z tej ustawy, czy już nie?
Nie. Obowiązuje tzw. klauzula celofanowa.

Art. 38. upk Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:
9) w której przedmiotem świadczenia są nagrania dźwiękowe lub wizualne albo programy komputerowe dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu;
cedwah jest off-line  
28-05-2015, 10:37  
Nolias
Użytkownik
 
Posty: 176
Domyślnie RE: Krótkie pytanie, bo nie ma odpowiedzi w FAQ Praw Konsumenta.

Nie mogę już modyfikować posta, więc dodam jako kolejny, sprzedawca na stronie "O mnie" dodał taki wpis (trochę nieaktualny, bo bez nowości z 25 grudnia 2014):
Cytat:
W wypadku zakupu towaru fabrycznie nowego zawsze można dokonać zwrotu zakupionego towaru nawet bez podania przyczyny w terminie 10 dni. Jednak towar musi do mnie dotrzeć w stanie niezmienionym. Czyli jeżeli towar jest fabrycznie zapakowany to musi ona takim pozostać i nie może być np rozpakowany. Wynika to z prostego faktu ,że towar ten przecież nie trafia na śmietnik tylko trafia do innego kupującego i zapewne będąc na jego miejscu chciałbyś aby kupując towar fabrycznie nowy otrzymać go właśnie w idealnym nieużywanym, nierozpakowanym stanie.
W wypadku chęci zwrotu towaru proszę o informację mailową w tej sprawie.Od momentu otrzymania towaru do chwili otrzymania takiego maila nie może minąć więcej niż 10 dni .W mailu zwrotnie otrzymacie Państwo umowę o odstąpieniu od umowy którą należy wydrukować, wypełnić i podpisać.Towar musi być w stanie niezmienionym czyli w wypadku np towarów zamykanych fabrycznie przez producenta wyklucza to niestety jego otwarcie. Wynika to zarówno z przepisów ustawy jak i tego ,że towar trafia później do innego klienta który raczej nie chcę aby towar był otwierany.Oczywiście w wypadku towaru nie zamykanego fabrycznie towar może być przez klienta testowany jednak w wyżej wymienionych przyczyn nie może on nosić śladów użytkowania.Towar należy odesłać pod wskazany wcześniej adres. Należy go dobrze zapakować. Nie przyjmujemy przesyłek pobraniowych także proszę nie wysyłać towaru za pobraniem.Wszelkie koszty związane ze zwrotem (wysyłka ,pakowanie itp) pokrywa w każdym wypadku kupujący.
Jak wiadomo, rozpakować towar mogę, a jak jest właśnie z jego używaniem? Podłączony dysk twardy i zapisane na nim dane, nie przedstawią "śladów użytkowania", chyba że sprawdzimy zawartość dysku, ale po sformatowaniu będzie on jak fabryczny. Co w takim przypadku?


//EDIT:
Panie cedwah, tylko że dysk twardy nie jest zapakowany ze względu na ochronę zdrowia. Rozumiem, że tyczy to się folii, które muszę rozerwać, żeby wyciągnąć produkt, a co z foliami np. zaklejanymi? Takie nie chronią przed niczym, nie są szczelnie zamykane. Lub co z pudełkami, które posiadają zwykłe naklejki papierowe jako plomby przed otwarciem kartonika (np. nowe telefony, jak np. Nexus 5, LG G2, G3) - też nie mogę takich kartoników otworzyć?
Nolias jest off-line  
28-05-2015, 10:48  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.452
Domyślnie RE: Krótkie pytanie, bo nie ma odpowiedzi w FAQ Praw Konsumenta.

Poprawiłem. Chodziło pkt 9.
cedwah jest off-line  
28-05-2015, 10:54  
Nolias
Użytkownik
 
Posty: 176
Domyślnie RE: Krótkie pytanie, bo nie ma odpowiedzi w FAQ Praw Konsumenta.

Nadal podtrzymuję, że ten punkt też nie dotyczy dysków twardych. Nie jest to ani program komputerowy, ani nagrania żadnego typu. Jest to nośnik danych, jak czysta płyta CD lub pendrive. Przeczytałem art. 38 upk, ale nie widzę tam zbytnio żadnego zapisu, który mógłby pasować do tej sytuacji. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to to, że jeżeli towar był pakowany w folię zgrzewaną (czyli muszę rozerwać folię, by wyjąć produkt) to nie mogę jej rozrywać, żeby móc skorzystać z ustawy. Nie wiem tylko jak z kartonowymi pudełkami i ich plombami.
Nolias jest off-line  
28-05-2015, 10:59  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.452
Domyślnie RE: Krótkie pytanie, bo nie ma odpowiedzi w FAQ Praw Konsumenta.

Wygląda na to, że mozna taki dysk zwrócić, ale zajrze jeszcze do przepisów i napiszę.
cedwah jest off-line  
28-05-2015, 11:00  
Nolias
Użytkownik
 
Posty: 176
Domyślnie RE: Krótkie pytanie, bo nie ma odpowiedzi w FAQ Praw Konsumenta.

Ok, dziękuję za zainteresowanie Będę śledził temat.

//Edit: Kolejne pytanie mnie naszło W sumie powinno być na czasie. Co w przypadku, jak powyższy, gdy przedsiębiorca podaje informacje o możliwości zwrotu towaru, ale nie są one zgodne z ustawą? Powyżej są one już zdezaktualizowane, więc nie trzymają się prawdy. W takich przypadkach obowiązuje okres roku?
Nolias jest off-line  
28-05-2015, 11:17  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Krótkie pytanie, bo nie ma odpowiedzi w FAQ Praw Konsumenta.

Cytat:
Napisał/a cedwah Zobacz post
Wygląda na to, że mozna taki dysk zwrócić,
Jestem takiego samego zdania.
 
28-05-2015, 11:30  
arturoooo
Zbanowany
 
Posty: 6.619
Domyślnie RE: Krótkie pytanie, bo nie ma odpowiedzi w FAQ Praw Konsumenta.

Pozostaje jeszcze kwestia roboczogodzin dysku i roszczenie sprzedawcy o spadek wartości towaru.
arturoooo jest off-line  
28-05-2015, 11:32  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.452
Domyślnie RE: Krótkie pytanie, bo nie ma odpowiedzi w FAQ Praw Konsumenta.

Więc sprawa wygląda nastepująco. Dysk SSD nie zawiera treści i wygląda na to, że taki zakup nie jest wyłączony spod reżimu ustawy. Można go zwrócić wykonując prawo odstąpienia, ale moim zdaniem nie było dozwolone podłączanie go i zapis na nim. Potwierdza to treść motywu 47 preambuły dyrektywy 2011/83/UE. Sprzedawca w takim przypadku może dokonać potrącenia z ceny za dysk.
Cytat:
Napisał/a Nolias Zobacz post
przedsiębiorca podaje informacje o możliwości zwrotu towaru, ale nie są one zgodne z ustawą?
Sprzedawcy wolno wydłużać terminy i nadawac inne przywileje - wszystko pod warunkiem, że nie ogranicza praw konsuemnta i nie narusza przepisów ustaw.

Przepisy, które zacytowałeś w #5 pochodzą z uchylonej ustawy - maja jednak zastosowanie do umów zawartych przed dniem 25 grudnia 2014 r.
cedwah jest off-line  
28-05-2015, 11:40  
Nolias
Użytkownik
 
Posty: 176
Domyślnie RE: Krótkie pytanie, bo nie ma odpowiedzi w FAQ Praw Konsumenta.

Dziękuję bardzo za podane informacje i wyjaśnienie sytuacji.

Cytat:
Napisał/a cedwah Zobacz post
Przepisy, które zacytowałeś w #5 pochodzą z uchylonej ustawy - maja jednak zastosowanie do umów zawartych przed dniem 25 grudnia 2014 r.
Tak, wiem, że mają zastosowanie do umów zawartych przed 25 grudnia, jednak ciekawi mnie sprawa aktualnych przepisów i czy w takim przypadku będzie liczone 14 dni czy rok, bo w cytowanym tekście nie ma wzmianki, że podane informacje dotyczą tylko umów przed 25 grudnia, a więc tekst powinien być traktowany jako aktualny i dotyczący również nowo zawieranych umów.
Nolias jest off-line  
28-05-2015, 11:57  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.452
Domyślnie RE: Krótkie pytanie, bo nie ma odpowiedzi w FAQ Praw Konsumenta.

Sprzedawca powinien mieć 2 regulaminy (2014-12-24/2014-12-25). Bez względu na to, co sprzedawca ma na stronie, dla umów zawartych po 24 grudnia 2014 r. obowiązuje 14-dniowy termin na odstąpienie (przepisy ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2014 r., poz. 827)). Sprzedawca swoim nieaktualnym regulaminem narusza prawo.
cedwah jest off-line  
28-05-2015, 12:11  
Nolias
Użytkownik
 
Posty: 176
Domyślnie RE: Krótkie pytanie, bo nie ma odpowiedzi w FAQ Praw Konsumenta.

A nie musi czasem podać dokładnej informacji o tym, że konsument ma 14 dni na odstąpienie od umowy? Czy błędny zapis nie jest traktowany tak, jakby konsument nie został poinformowany o przysługującym mu prawie (i wtedy mamy rok na odstąpienie od umowy)? Bo jeżeli nie, to rozumiem, że wystarczy "Informuję, że konsumentowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy", aby było ok i konsument ma tylko 14 dni?
Nolias jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Krótkie pytanie. (odpowiedzi: 2) Witam. Czy jest taka możliwość, że mąż podczas trwania małżeństwa płodzi dziecko z inną kobietą, zostają mu zasądzone alimenty, a wszystko jest...
§ Krótkie pytanie o art. 55 (odpowiedzi: 1) WItam, chciałbym rozwiązać umowę z winy pracodawcy z art. 55 Jego wina jest bezsprzeczna mianowicie od stycznia 2011 roku wypłaca pensje w ratach i...
§ Pytanie w sprawie praw konsumenta (odpowiedzi: 1) Witam...nie wiem czy zamieszczam to w dobrym miejscu jesli nie to przepraszam Mam takie pytanie...kupilem telewizor lg ...po rozpakowaniu w domu...
§ Zniesienie współwłasności / długie pytanie krótkie odpowiedzi (odpowiedzi: 4) Fakty: Toczy się postępowanie o zniesienie współwłasności. Wnioskodawcy posiłkują się pomocą prawną, wniosek zawieral punkt o pokryciu kosztów...
§ Krótkie pytanie (odpowiedzi: 4) witam mam pytanie 20 lipca postawiono mi zażut sprzdaży 15 gram marihuany osobie pełnometniej do tego czynu przyznałem sie .na koniec przed wizytą...
§ Krótkie pytanie (odpowiedzi: 1) witam mam takie jedno pytanie. Co może mi grozic za sprzedaż 15 gram osobie pełnoletniej przy czym każdorazowo kwotę 30zł .za to zostałem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:05.