Faktura na osobę fizyczną bez jej zgody - Forum Prawne

 

Faktura na osobę fizyczną bez jej zgody

Witam... powiem szczerze, że nie wiem czy to temat na ten dział ;/ ale dotyczy sporu między osobą fizyczną ( mną) a podmiotem prowadzącym działalność usługową (strzelnice). Jestem (niestety) laikiem jeśli chodzi o zawiłości prawne ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
02-07-2015, 21:03  
Dzej89
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Faktura na osobę fizyczną bez jej zgody

Witam... powiem szczerze, że nie wiem czy to temat na ten dział ;/ ale dotyczy sporu między osobą fizyczną ( mną) a podmiotem prowadzącym działalność usługową (strzelnice).
Jestem (niestety) laikiem jeśli chodzi o zawiłości prawne dlatego chciałem się poradzić bardziej doświadczonych forumowiczów.
Jak wspomniałem jestem w trakcie sporu z podmiotem, z którego usług skorzystałem. W prezencie otrzymałem kupon na pakiet świadczeń (coś takiego jak groupon - mam nadzieje że zasada gouponów jest wam znana), który poszedłem zrealizować - nie wiedząc co mnie czeka... prezent = niespodzianka, widziałem tylko że pakiet świadczeń wyceniony jest na 600 zlotych. Po przyjściu na miejsce zaznaczyłem w recepcji, iż przyszedłem zrealizować kupon. Po realizacji kuponu, okazało się, że do zapłaty mam jeszcze 370 złotych ( bo kupon nie obejmował kul, które zostały mi wydane (przyznane poprzez wypisanie karteczki) przez osobę w recepcji). To był prezent i przyznam że nie analizowałem co dokładnie powinienem otrzymać - dostałem najdroższy pakiet, za który ktoś zapłacił 200 złotych, a nominalnie groupon opiewał na 600 złotych!...stąd nie przyszło mi do głowy, że po pierwsze ktoś uprawni mnie do otrzymania czegoś ponad to za co już zapłaciłem kupując groupon, a już po całym zajściu nie przypuszczałbym, że w pakiecie za 600 złotych nie ma kul w cenie O_o. Zaraz po realizacji kuponu nie zapłaciłem, bo takiej kwoty nie posiadałem, w końcu wypuszczono mnie do domu (żadnego oświadczenia itp nie wypełniałem) ! Następnego dnia otrzymałem fakturę e-mailem na osobę fizyczną na wyżej wymienioną kwotę ( podatek VAT 0%) płatną do 4 lipca 2015 roku.

Chciałem Was zapytać z czym się wiąże wystawienie takiej faktury? => Pierwszy raz coś takiego mnie spotkało...próbowałem wygooglować temat, ale nic nie znalazłem;/
No i powiem tak:
- Na żadną fakturę się nie zgadzałem i tym bardziej o nią nie prosiłem?
- Ktoś może, tak o, mi ją przysłać e-mailem?
- Czy VAT na niej może wynosić 0%?
- Oczywiście po otrzymaniu faktury napisałem, iż roszczenia są bezzasadne i opisałem dlaczego tak sądze + następnego dnia ( dzisiaj) wysłałem oficjalną reklamację z prośbą o wystawienie korekty do tej faktury na 0zł albo jej anulację.
- Jestem w trakcie sporu z tym podmiotem i teraz nie wiem co robić....grożą mi jakieś odsetki jeśli nie zapłacę? Urząd Skarbowy może mieć potem do mnie jakieś roszczenia?

Będę wdzięczny za Waszą pomoc przy powyższej sprawie! I Dzięki wszystkim zaangażowanym z góry!
Dzej89 jest off-line  
02-07-2015, 22:23  
arturoooo
Zbanowany
 
Posty: 6.614
Domyślnie RE: Faktura na osobę fizyczną bez jej zgody

Korzystając z danej usługi jesteś zobowiązany znać jej regulamin.
arturoooo jest off-line  
02-07-2015, 23:24  
Dzej89
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Faktura na osobę fizyczną bez jej zgody

Arturoooo a w kwestii faktury na osobę fizyczną możesz coś doradzić?
- Z czym się wiąże ( dla mnie) taka faktura ?
- Czy może na niej być VAT 0% ?
- Czy taki podmiot, może bez uprzedzenia ją wystawić i żądać ode mnie zapłaty?
- Co się stanie jak nie uiszczę opłaty w terminie - chciałbym wyjaśnić tą sprawę z pośrednikiem ( platformą kuponową) i usługodawcą? 375 złotych to bardzo wysoka kwota (wiem, że nie dla wszystkich, ale dla mnie tak)!

A co się tyczy <Korzystając z danej usługi jesteś zobowiązany znać jej regulamin.> to tak jak wspomniałem był to prezent, stąd nie znałem szczegółowych warunków oferty. Idę na strzelnicę realizować kupon o wartości 600 złotych zakładam , że w nim zawarty jest jakiś pakiet kul. Co więcej...jeśli kule były płatne to czemu nikt nie spytał się jaka ilośc mnie interesuje? Oczywiście gdyby ktokolwiek wspomniał o tym, że mam cokolwiek dopłacać to bym z tego zrezygnował.
Sama oferta skonstruowana jest tak ( po fakcie dokładnie przejrzałem), że po pierwsze nie informuje o wysokości kosztu dodatkowego, a i 90% opisu oferty ( to co niby wchodzi w kupon) sugeruje, że strzelanie jest w cenie ( część oferty):
Ranger – zaawansowane szkolenie dynamiczne z broni krótkiej Glock 17:
Zasady bezpiecznego posługiwania się bronią
Budowa broni krótkiej
Manualna obsługa broni krótkiej na sucho
Postawy strzeleckie,
Taktyczne poruszanie się z bronią krótką na sucho
Dobywanie broni z kabury

Tutaj kończy się usługa kuponu (koszt 200 złotych), w momencie, w którym dostał bym informację, że za pozostałą (poniżej) część konieczna jest dopłata 375 złotych. Realizacja poniższych elementów nie jest możliwa bez ponoszenia dodatkowych kosztów ( co nie jest i nie zostało wyraźnie zakomunikowane na żadnym etapie):

Strzelanie statyczne z pozycji stojąc – broń Glock 17
Strzelanie do celów ruchomych (obrotnica) ze zmianą magazynka
Strzelanie statyczne do kilku celów – Glock 17
Strzelanie w ruchu
Strzelanie z wykorzystaniem przesłon
Dodatkowo zapoznanie z obsługą i strzelanie z AK 47 Kałasznikow i Beryl
Czas szkolenia: 3 godz. 30 min
Ilość amunicji: 120 szt. 9 mm (Glock 17), 30 szt. 7,62 mm (Kałasznikow) lub 5,56 mm (Beryl) – amunicja płatna dodatkowo -> tak jak wspomniałem, brak informacji o wysokości dodatkowego kosztu , a co więcej dopisek amunicja płatna dodatkowo bardziej wskazuje jedynie na 30 sztuk.

Ja to widzę tak, że moralnie to dno i ewidentnie dążyli do tego aby naciągnąć konsumenta. Prawnie, możesz mieć rację....aczkolwiek sytuacja nie jest ewidentnie czarno-biała.
Dzej89 jest off-line  
03-07-2015, 13:30  
bebo
Użytkownik
 
Posty: 337
Domyślnie RE: Faktura na osobę fizyczną bez jej zgody

Regulamin powinien być przedstawiony użytkownikowi przed zaproponowaniem realizacji kuponu. Niby skąd człowiek z zewnątrz ma go poznać, zanim przyjdzie do strzelnicy? Na dalsze usługi powinna być spisana umowa. Wygląda na naciąganie typu garnki dla emerytów.
bebo jest off-line  
03-07-2015, 15:27  
arturoooo
Zbanowany
 
Posty: 6.614
Domyślnie RE: Faktura na osobę fizyczną bez jej zgody

Cytat:
Napisał/a bebo Zobacz post
Regulamin powinien być przedstawiony użytkownikowi przed zaproponowaniem realizacji kuponu.
Tu się mylisz. Wchodząc do tramwaju | korzystając z danego przewoźnika jesteś zobowiązany do zapoznania się z regulaminem.

Kupując bilet kolejowy w kasie dostajesz regulamin przewozu | danego przewoźnika?
arturoooo jest off-line  
03-07-2015, 18:10  
bebo
Użytkownik
 
Posty: 337
Domyślnie RE: Faktura na osobę fizyczną bez jej zgody

Tramwaj czy pociąg to nie strzelnica. Na stronach firmowych przewoźników można znaleźć regulaminy. Zakładam, że Dzej89 nie miał dostępu do regulaminu.
Niezależnie od regulaminu, zaproponowanie dalszych usług bez określenia, że są one płatne, wygląda na celowe wprowadzenie w błąd. Umowę zawiera się przed usługą, istotną jej częścia jest określenie wysokości wynagrodzenia, więc wystawienie faktury bez umowy jest bezpodstawne.
bebo jest off-line  
03-07-2015, 18:46  
arturoooo
Zbanowany
 
Posty: 6.614
Domyślnie RE: Faktura na osobę fizyczną bez jej zgody

Dwadzieścia lat temu "nie było" regulaminów na stronach www a trzeba było znac odpowiednie zapisy. To nie jest tłumaczenie.

Dlatego też osoba dający kupon autorowi wątku powinna była dołączyć regulamin.

Być może wszystko było zawarte w opisie oferty.
arturoooo jest off-line  
05-07-2015, 15:19  
Dzej89
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Faktura na osobę fizyczną bez jej zgody

Konsultowałem sprawę z prawnikiem. Aby oferta była wiążąca musi zawierać wszystkie istotne elementy...w tym oczywiście cenę. Cena nie może być elementem domyślnym tzn. jeśli amunicja była by płatna dodatkowo w ofercie powinna być dokładna informacja o jej koszcie. Takowej nigdzie nie było...nawet jak w warunkach jest informacja że amunicja jest dodatkowo płatna, powinna być infomracja ile jest płatna...odsyłanie uzytkownika do cennika na stronie strzelnicy nie jest wiążące, gdyż ten może ulegać zmianie z godziny na godzine ( przy kazdej akutalizacji strony)...dlatego informacja powinna być dostępna i jasno wykazana z poziomu kuponu...oczywiście do tego wszystkiego dochodzi konstrukcja oferty, która była nieczytalena i jedna jej część pozostaje w sprzeczności z pozostałą częścią.
Dzej89 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Faktura na osobę fizyczną a działalność (odpowiedzi: 1) Witam Mam pytanie dotyczące następującej rzeczy... Czy prowadząc jednoosobową działalność mogę wziąć fakturę ze sklepu nie na firmę tylko na moje...
§ Faktura wat na osobę fizyczną a niezgodność towaru z umową (odpowiedzi: 4) Witam. Jeżeli dostałem fakturę (na początku dostałem paragon ale prosili aby zwrócić do sklepu bo gdzieś w ich systemie wyskoczył błąd, tak zrobiłem...
§ Faktura za wynajem samochodu wystawiana przez osobę fizyczną (odpowiedzi: 40) Witam, jako osoba fizyczna najmuję samochód osobie prawnej, która prosi mnie o wystawianie faktur za tą usługę, w oparciu o art. 106b pkt. 3 ustawy...
§ Allegro, faktura VAT na osobę fizyczną (odpowiedzi: 3) Witam w dniu dzisiejszym zakupiłem netbooka na allegro, kilka godzin później otrzymałem maila o treści "....Od tego momentu niestety nie ma już...
§ faktura na osobę fizyczną (odpowiedzi: 3) Witam, Bardzo proszę o wskazówki... Kupiłem towar na allegro. Podałem adres do wysyłki - pewnej instytucji (mam tam znajomego). Sprzedawca...
§ Faktura na osobę fizyczną a paragon fiskalny (odpowiedzi: 3) Witam , Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązanie następującego problemu. Firma którą prowadzę jest na pełnej księgowości ( "Wielka Księga")...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:21.