Otwieranie przesyłki przy doręczeniu? PILNE - Forum Prawne

 

Otwieranie przesyłki przy doręczeniu? PILNE

Witam. To mój pierwszy post na forum, nie wiem czy jest to dobry dział na zdanie tego pytania ale potrzebna mi jest jak najszybsza odpowiedź, potem temat można usunąć. Umówiłem się przez allegro ze sprzedawcą, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
26-06-2009, 15:49  
Tomcast
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Otwieranie przesyłki przy doręczeniu? PILNE

Witam. To mój pierwszy post na forum, nie wiem czy jest to dobry dział na zdanie tego pytania ale potrzebna mi jest jak najszybsza odpowiedź, potem temat można usunąć.

Umówiłem się przez allegro ze sprzedawcą, na zakup telefonu poza portalem. Zastrzegłem sobie, że paczka ma być za pobraniem i z możliwością otwarcia.

Dziś użytkownik napisał do mnie maila, że wczoraj wysłał paczkę ubezpieczoną ale zapomniał poprosić o możliwość otworzenia!

Nie wiem teraz co robić, a paczka może już dziś dojść.

Czy mogę mimo nie wykupienia takiej opcji otworzyć paczkę z jakiegoś powodu przed zapłatą?


Telefon jest wart ponad 700zł i niechiałbym ryzykować.

Pozdrawiam i proszę o szybką poradę.
Tomcast jest off-line  
26-06-2009, 16:02  
mayekk
Użytkownik
 
Posty: 217
Domyślnie RE: Otwieranie przesyłki przy doręczeniu? PILNE

jak nie chcesz ryzykowac to nie odbieraj, mozesz tez otworzyc komisyjnie na poczcie i spisac protokol - ale przed tym musisz zaplacic pobranie i dochodzic swoich praw pozniej ew. w sadzie
mayekk jest off-line  
26-06-2009, 16:05  
Tomcast
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Otwieranie przesyłki przy doręczeniu? PILNE

Dzięki za odpowiedź, a mogę np powiedzieć doręczycielowi, że paczka jest inaczej zapakowana/ma inny kształt niż umawiałem się z nadawcą, przez co chcę ją otworzyć przy nim jako świadku, czy musiałbym jechać na pocztę?
Tomcast jest off-line  
26-06-2009, 18:42  
hs2
Stały bywalec
 
Posty: 456
Domyślnie RE: Otwieranie przesyłki przy doręczeniu? PILNE

Z doświadczenie wiem że masz dwie możliwości sprawdzenia paczki
1. otworzyć paczkę na poczcie mówiąc że jest prawdopodobnie uszkodzona a masz prawo sprawdzić komisyjnie zawartość zgodnie z ich regulaminem (musisz niestety sam znaleźć punkt na stronie internetowej poczty na który się powołasz. ) - spodziewaj się marudzenia pani w okienku.

2. Pogonić sprzedawcę aby udał się na poczcie i powiedział że zawartość ma być sprawdzona przy otworzeniu, da redę to załatwić bo sam kiedyś miałem jako sprzedawca taki przypadek. - spodziewaj się marudzenia sprzedawcy.
hs2 jest off-line  
26-06-2009, 21:39  
Tomcast
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Otwieranie przesyłki przy doręczeniu? PILNE

Dziękuję ponownie. Paczka jeszcze nie dotarła, więc mam czas na znalezienie sposobu odbioru

Niestety w regulaminie poczty polskiej nie znalazłem żadnego przepisu mówiącego o możliwości otworzenia paczki, w przypadku podejrzenia uszkodzenia.

Znalazłem jedynie zapis w kodeksie cywilnym:

Art. 544.
§ 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które
nie jest miejscem spełnienia świadczenia, poczytuje się w razie wątpliwości,
że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na
miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu
się przewozem rzeczy tego rodzaju.
§ 2. Jednakże kupujący obowiązany jest zapłacić cenę dopiero po nadejściu rzeczy
na miejsce przeznaczenia i po umożliwieniu mu zbadania rzeczy.


Czy ten przepis ma zastosowanie przy doręczaniu przesyłek przez pocztę polską?
Tomcast jest off-line  
29-06-2009, 17:54  
Tomcast
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Otwieranie przesyłki przy doręczeniu? PILNE

Tak jak myślałem. Przewoznik bronił się rękoma i nogami aby nie pozwolić otworzyć sobie przy nim paczki. Powiedział ,ze albo płacę albo piszę że nie odebrano paczki, bo nie mam prawa jej otworzyć.
No to mówię że zapłacę i wtedy otworze przy nim jako świadku, przy czym coś kręcił że nie może być świadkiem, bo nawet jeśli coś bedzie nie tak to i tak nie da się udowodnić, że uszkodzona przesyłka nie została wysłana przez nadawcę.
Poprosiłem o awizo i odbiorę na poczcie może Panie będą bardziej skore do dialogu.

Generalnie z tej rozmowy z przewoźnikiem wynikło tak jakby Poczta Polska miała wszystko w d...e, bo i tak nie da się im udowodnić uszkodzenia przesyłki. I chciał się założyć o 500zł że na poczcie tez mi nie pozwolą tego otworzyć, bo niby Pani która to zrobi, a coś będzie nie tak,sama będzie musiała pokryć szkody. Na moje kręcił jak się tylko dało.

Wiem, że w ciągu 7 dni od doręczenia mogę złozyć protokół uszkodzenia jeśli coś będzie nie tak. Jednakże jeśli to będzie bez neutralnych świadków z poczty to obawiam się, że i tak nic nie udowodnię.

Dlatego chciałbym ją otworzyć po zapłacie na poczcie, przy tych Paniach jako świadkach. Pytanie czy one na moją prośbę muszą się na to zgodzić czy tylko mogą?

Na jaki przepis mogę się powołać, bo w tym przypadku art.544 KC jest chyba martwy;/

Bo chyba nie jest tak, że poczta może wszystko, a odbiorca może tylko płacić?
Tomcast jest off-line  
29-06-2009, 19:54  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Otwieranie przesyłki przy doręczeniu? PILNE

Cytat:
Napisał/a Tomcast Zobacz post
Dlatego chciałbym ją otworzyć po zapłacie na poczcie, przy tych Paniach jako świadkach. Pytanie czy one na moją prośbę muszą się na to zgodzić czy tylko mogą?
Z tego co się zorientowałem to sprzedający powinien uiścić 5zł opłatę aby zajrzeć do paczki przed jej odebraniem. Jeśli nie uiścił opłaty możesz do niej zajrzeć ale po jej odebraniu, czyli lepiej to zrobić na poczcie przynajmniej świadków będziesz miał a tak listonosz zostawi paczkę i da nogę
destructor jest off-line  
29-06-2009, 19:59  
Tomcast
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Otwieranie przesyłki przy doręczeniu? PILNE

Widzisz destructor, ja już się dawno o tym zorientowałem, daltego poprosilem sprzedawcę o zaznaczenie takiej opcji, jednak powiedział że o tym zapomniał. Teraz nie wiem czy mówił prawdę, czy chciał zapomnieć i w tym sęk

Gdybym go o to nie prosił, to zapewne już dawno bym miał paczkę otworzoną ale tym "zapominalstwem" stracił moje zaufanie, gdyż podkreśliłem mu jasno, że chcę wysyłkę za pobraniem z możliwością otworzenia.
Tomcast jest off-line  
29-06-2009, 20:53  
hs2
Stały bywalec
 
Posty: 456
Domyślnie RE: Otwieranie przesyłki przy doręczeniu? PILNE

mówiłem że spodziewaj się zrzędzenia na poczcie

Na twoim miejscu napisał bym do sprzedawcy że paczkę odbierzesz tylko, gdy będziesz mógł mieć wgląd do jej zawartości - i niech on się martwi jak to zrobić czy też bulić za wysyłkę po raz drugi.
hs2 jest off-line  
30-06-2009, 19:09  
Tomcast
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Otwieranie przesyłki przy doręczeniu? PILNE

Postanowiłem iść na żywioł Podpisałem, zapłaciłem i otworzyłem paczkę na poczcie. Wszystko było ok, telefonik wygląda i działa tak jak sprzedawca obiecywał. Dzięki za pomoc.

Na innym forum znalazłem odpowiedź rzecznika praw konsumentów, na pytanie czy można otworzyć paczkę przed zapłatą. Może się komuś przydać więc wklejam:

Szanow ny Panie.

Na postawione przez Pana pytanie należałoby co do zasady udzielić odpowiedzi negatywnej. Wskazać też należy, że w zależności od rodzaju zawartej umowy - czyli umowy przewozu bądź umowy przesyłki pocztowej - inne przepisy będą miały zastosowanie.

Nie istnieje przepis prawa (poza nielicznymi wyjątkami), który uprawniałby odbiorcę do żądania sprawdzenia zawartości paczki przed jej odbiorem. Z przepisów kodeksu cywilnego i ustawy Prawo przewozowe wynika zasada, iż do momentu odbioru paczki, za jej uszkodzenie odpowiada firma przewozowa. Odpowiedzialność przechodzi na adresata przesyłki dopiero w momecnie jej odbioru, a więc w chwili podpisania odbioru. W takim wypadku odbiorca jest zobowiązany do ewentualnej zapłaty za przesyłkę (przesyłka za pobraniem). I dopiero w tym momencie może otworzyć przesyłkę. Kurier może - na prośbę kupującego -umożliwić sprawdzenie przesyłki w swojej obecności, ale dopiero po podpisaniu odbioru przesyłki. Nie jest to też jego obowiązkiem, a jedynie może wynikać z grzeczności. Trudno wymagać bowiem od firmy przewozowej, aby umożliwiała otwarcie przesyłki w sytuacji, gdy odpowiedzialność za jej uszkodzenie ciąży na niej. W takim jednak wypadku przesyłka zostaje u adresata i jest on zobowiazany do zapłaty wszelkich kosztów wynikających z umowy przewozu. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń po otwarciu przesyłki, należy spisać protokół. Podobnie należy postąpić, gdy przesyłkę otwarto później - pod nieobecność kuriera. Należy w takim wypadku zgłosić niezwłocznie - nie później jednak niz w terminie 7 dni od dnia odbioru przesyłki - uszkodzenie zawartości paczki firmie przewozowej.

Istnieje jednak wyjątek od tej zasady. Mianowicie w sytuacji, gdy przesyłka ma oznaki naruszenia, adresat ma prawo żądać otwarcia przesyłki w obecności kuriera i to jeszcze zanim podpisze jej odbiór. Możliwość taka wynika z art. 74 ust. 1 ustawy prawo przewozowe. Przepis ten stanowi także, iż "przewoźnik wykonuje te czynności także na żądanie uprawnionego, jeżeli twierdzi on, że przesyłka jest naruszona". Z tego ostaniego stwierdzenia wynika, że kurier ma obowiązek dokonać protokolarnego otwarcia przesyłki w obecności adresata, na każde jego żądanie uzasadniane naruszeniem przesyłki. Co więcej, stwierdzenie odbierającego przesyłkę, iż według niego jest ona naruszona, jest dla kuriera wiążące. Innymi słowy, jeśli adresat żąda otwarcia przesyłki z powodu jej naruszenia, kurier ma obowiązek umożliwić otwarcie przeysłki. W takim wypadku należy spisać protokół otwarcia przesyłki i to niezależnie od tego, czy stwierdzono wystąpienie szkód.

Wskazać jednak należy na treść ust 5 ww. artykułu, który brzmi: "Jeżeli ustalenia protokolarne, podjęte na żądanie uprawnionego, nie wykażą szkody w przesyłce albo wykażą jedynie szkodę stwierdzoną już uprzednio przez przewoźnika, uprawniony ponosi opłaty określone w taryfie. " Innymi słowy, adresat powinien liczyć się z obowiązkiem poniesienia dodatkowych kosztów określonych w regulaminie przewoźnika w przypadku, gdy na jego żądanie dokonano otwarcia przesyłki, a nowych uszkodzeń nie stwierdzono.

Powyższe rozważania dotyczyły umowy przewozu, uregulowanej dość szczegółowo w ustawie Prawo przewozowe. Brak natomiast podobnych uregulowań ustawowych odnośnie umowy przesyłki pocztowej. Należy więc stwierdzić, że poza ogólnymi regułami wynikającymi z kodeksu cywilnego, a wskazanymi wyżej, zastosowanie będzie miał regulamin przedsiębiorstwa świadczącego usługi pocztowe. Warto zaznaczyć, iż w wielu przedsiębiorstwach świadczących czy to usługi przewozowe, czy usługi przesyłki pocztowej, istnieje możliwość "wykupienia" sobie prawa do otwarcia przesyłki w obecności kuriera w każdym wypadku. Jeśli wiec chciałby Pan w konkretnym przypadku dokonać sprawdzenia zawartości przesyłki przed jej odbiorem, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej formy wysyłki wraz z opcją umożliwiająca otwarcie przesyłki.

z poważaniem

Marek Knapczyk

Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów
Tomcast jest off-line  
10-01-2014, 11:21  
Amaru
Użytkownik
 
Posty: 53
Domyślnie RE: Otwieranie przesyłki przy doręczeniu? PILNE

To ja mam pytanie odnośnie art. 74 ust. 1 ustawy prawo przewozowe.
Jeśli paczka nosi ślady uszkodzenia, a po protokolarnym otwarciu okaże się, że zawartość jest ok - też poniosę tę dodatkową opłatę? Czy opłata jest tylko w przypadku, kiedy paczka nie wygląda na uszkodzoną, a ja stwierdzę, że jest?
Amaru jest off-line  
10-01-2014, 12:00  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Otwieranie przesyłki przy doręczeniu? PILNE

Nie ponosisz.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Otwarta przesyłka przy doręczeniu,oszustwo czyja wina ? (odpowiedzi: 43) <edit> Witam,mam nadzieję,że to odpowiedni dział na tym forum. Sprawa wygląda następująco zamówiłam telefon z olx.pl płatność miała nastąpić przy...
§ Otwieranie paczki przy kurierze (odpowiedzi: 11) Witam, trapi mnie jeden problem, słysząc co się dzieje ostatnio że można ziemniaki w paczce otrzymać chciałbym poruszyć istotny temat dla...
§ otwieranie paczki przy kurierze- można ? (odpowiedzi: 4) jak to jest z tym otwieraniem paczki przy kurierze i sprawdzaniu zawartości. Można czy nie ? Ostatnio przyjmowałam paczkę i kurier stwierdził, że nie...
§ Otwieranie przesyłki przy kurierze DPD (odpowiedzi: 1) Witam!! Kupiłem Sobie telefon na tablicy i sprzedający zgodził sie na wysyłke kurierem DPD za pobraniem?? I chciałbym się dowiedzieć czy mam takie...
§ Pilne-kpc, odrzucenie wniosku o uzasadnienie już po doręczeniu uzasadnienia wyroku. (odpowiedzi: 3) Nie jestem prawnikiem, potrzebna mi pomoc, niewiele czasu zostało na podjęcie czynności... oto co się przytrafiło: 1- wniosłem pozew o ustalenie...
§ Otwieranie przesyłek DPD (odpowiedzi: 3) Witam,mam taki problem.Jestem sprzedającym przez internet. Ostatnio nasiliła się u Nas praktyka otwierania przesyłek pobraniowych. Nic złego by w tym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:29.