Osoba prywatna, a zwrot allegro... - Forum Prawne

 

Osoba prywatna, a zwrot allegro...

Witam, sprzedałem towar na allegro, wystawiając go od ceny minimalnej 350 zł bo taka mnie interesowała i zważywszy na parametry urządzenie wystawionego i jego stan mimo wszystko była to cena bardzo korzystna pomimo wady którą ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
14-08-2015, 14:08  
mlyneek
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie Osoba prywatna, a zwrot allegro...

Witam, sprzedałem towar na allegro, wystawiając go od ceny minimalnej 350 zł bo taka mnie interesowała i zważywszy na parametry urządzenie wystawionego i jego stan mimo wszystko była to cena bardzo korzystna pomimo wady którą uwzględniłem w opisie dokładnie, a więc kupujący wiedział co kupuje. Po dokonaniu przelewu przez kupującego ( zwyciezcy licytacji ) wysłałem towar. Jeszcze nie doszedł ale zaczalem się obawiać, czy kupujący może domagać się zwrotu? Wada urządzenia może być w jego oczach bardziej doskwierająca niż w moich, a podczas użytkowania z dnia na dzień może się zdarzyć iż się pogłębi.
W opisie aukcji zanzaczyłem, że sprzęt jest bez gwarancji, zaś sam na stronie "o mnie" na allegro mam informacje iż sprzedaję jako osoba prywatna, a zwrot przyjmuję tylko w przypadku gdy daję gwarancję rozruchową, a takiej we wskazanym przyupadku nie udzieliłem.
Jak to jest w świetle obecnego prawa? Czy muszę zgodzić się na zwrot towaru gdyby kupującemu coś się nie podobało?
Sprzęt sprawny wszystko działa
mlyneek jest off-line  
14-08-2015, 16:36  
jkoperski
Użytkownik
 
jkoperski na Forum Prawnym
 
Posty: 236
Domyślnie RE: Osoba prywatna, a zwrot allegro...

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst ujednolicony) - przeczytaj sobie art. 556-576. Jeśli sprzedawałeś jako osoba fizyczna możesz zignorować te artykuły zaczynające się od "jeśli kupującym jest konsument".
jkoperski jest off-line  
14-08-2015, 17:05  
mlyneek
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Osoba prywatna, a zwrot allegro...

dzięki za pomoc, byłbym jeszcze wdzięczny za odpowiedź na te pytania bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem.
1. Z tego wszystkiego rozumiem, że jeśli z czasem dana wada uwzględniona w opisie będzie się pogłębiać nie jest to moja sprawa gdyż kupujący wiedział przed kupnem o istniejącej wadzie i nie muszę zgodzić się na jego ewentualne powołanie się na rękojmie?

2. Kupujący może aż do roku!? względem sprzedawcy ( osoby prywatnej ) powoływać się na rejkomie w przypadku wystąpienia jakiś innych nie mających wcześniej miejsca wad w urządzeniu kupionym jako używany?

3. Co jest rozumiane jako wady nieistotne? Ja to rozumiem tak że jeśli coś nie przeszkadza w korzystaniu z urządzenia to nie muszę uwzględniać ewentualnych roszczeń kupującego. Mam tu na myśli przypadki w których ludzie uważają że wszystko powinno być idealne. Dokładniej powiem tak że sprzedawałem tablet z nie do końca dobrze spasowanym szkłem pokrywającym ekran w rogu obudowy. Nie przeszkadza to w normalnym użytkowaniu i wogóle tego nie widać, może jakiś delikatny prześwit światła jest w tych miejscach ale to i tak trzeba się przyjrzeć poza tym nie jestem pewien czy to jest wogóle przyczyną. Normalny Kowalksi wogóle tego by nie zauważył.
mlyneek jest off-line  
14-08-2015, 17:23  
jkoperski
Użytkownik
 
jkoperski na Forum Prawnym
 
Posty: 236
Domyślnie RE: Osoba prywatna, a zwrot allegro...

1. Raczej tak.

2. Tak.

3. Trudno powiedzieć. Raczej to co opisałeś jest wadą nieistotną, ale jedynie sąd takie rzeczy może definitywnie stwierdzić, jakbyś odmówił ze względu na to zwrotu/naprawy, a kupujący by Cię pozwał. Możesz spróbować sobie poszukać orzecznictwa w Portalu Orzeczeń Sądów Powszechnych
jkoperski jest off-line  
14-08-2015, 17:33  
mlyneek
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Osoba prywatna, a zwrot allegro...

Możliwość powoływania się na rękojmię aż do roku jest moim zdaniem grubą przesadą to chyba normalne że sprzęt mający 2 lata już dawno będący po gwarancjii prędzej czy później padnie.
Wielkie dzięki za pomoc!
mlyneek jest off-line  
17-08-2015, 09:02  
raae
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Osoba prywatna, a zwrot allegro...

Czy rzeczywiście, kupujący może aż do roku powoływać się na rejkomie w przypadku wystąpienia jakiś innych nie mających wcześniej miejsca wad w urządzeniu kupionym jako używany?

Być może źle zrozumiałem, ale art. 559 przeczytałem, że sprzedawca nie jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne które powstały po przejściu niebezpieczeństwa na kupującego, chyba że wady wynikły z przyczyny tkwiącej już poprzednio w rzeczy sprzedanej. Czyli, rozumiem, że jeżeli dla przykładu:

Sprzedałem używany laptop, w którym zaznaczyłem ze czasami touchpad się zacina i ten touchpad, po załóżmy 10 miesiącach przestał pernamentnie się sprawować kupujący ma prawo powołać się na rękojmie ale w przypadku gdy opisaną wadą sprzedanego używanego sprzętu było np. wadliwy port USB a po 10 miesiącach, zepsuł sie touchpad, przestał działać tak jak w przykładzie powyżej kupujący z tej rękojmi nic nie wskóra?
raae jest off-line  
17-08-2015, 09:44  
mlyneek
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Osoba prywatna, a zwrot allegro...

Wiem tylko tyle że w przypadku gdy np. kupujący wiedział, że dany sprzęt np. ma nie do końca sprawny touchpad, to gdy przypuścmy po miesiącu od kupna przestanie całkowicie działać nie ma prawa powoływać się na rękojmie, gdyż wiedział o wadzie w chwili kupna to że wada się powiększyła nie ma znaczenia.
mlyneek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zwrot na allegro - sprzedajacy osoba prywatna (odpowiedzi: 4) Witam. W poprzednim tygodniu zakupilem towar na portalu allegro. Towarem dostalem bez paragonu wiec wszystko wskazuje na to, ze byla to osoba...
§ Allegro, zwrot - aukcja. Osoba prywatna (odpowiedzi: 52) Witam, jestem osobą prywatną, sprzedaję od czasu do czasu swoje rzeczy na portalu internetowym allegro. Ostatnio zakupilam buty do kolezanki lecz ona...
§ Zwrot allegro osoba prywatna (odpowiedzi: 6) Witam. Ostatnio zakupiłem na allegro używany telefon. W treści aukcji była informacja, że bateria się ładuje, jednak po otrzymaniu przesyłki...
§ Allegro - licytacja - osoba prywatna - a zwrot (odpowiedzi: 6) Witam, sprzedałem na allegro telefon jako nowy na gwarancji gdzie nie zapisałem ile tej gwarancji jest. Sprawa się ma tak: Korzystałem z telefonu...
§ zwrot na allegro(sprzedawca osoba prywatna) (odpowiedzi: 3) Witam,mam pyatnie.Prowadzę sprzedaż na allegro i w zeszłym tyg sprzedałam buty dziecięce.wczoraj dostałam emaila że pani bardzo buty się podobają,nie...
§ allegro, osoba prywatna - sprzedający, zwrot (odpowiedzi: 3) witam


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:12.