Reklamacja klimatyzatora - jeden serwis mówi tak, drugi mówi nie - Forum Prawne

 

Reklamacja klimatyzatora - jeden serwis mówi tak, drugi mówi nie

Podczas fali upałów postanowiłem kupić w jednym z marketów budowlanych klimatyzator typu split - montowany przez specjalistyczną firmę. Zapłaciłem i umóiłem się z pierwszym lepszym autoryzowanym serwisem, który zamontował mi urządzenie. Sprzęt działał przez 4 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
12-09-2015, 21:32  
serg17
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie Reklamacja klimatyzatora - jeden serwis mówi tak, drugi mówi nie

Podczas fali upałów postanowiłem kupić w jednym z marketów budowlanych klimatyzator typu split - montowany przez specjalistyczną firmę. Zapłaciłem i umóiłem się z pierwszym lepszym autoryzowanym serwisem, który zamontował mi urządzenie. Sprzęt działał przez 4 dni, po tym czasie coś się rozszczelniło i uciekał gaz. Monterzy którzy przyjechali stwierdzili, że zdejmą urządzenie, sprawdzą na warsztacie szczelność. Tak też zrobili.

Rozebrali jednostkę wewnętrzną gdzie pod lamelami, w miejscu normalnie niedostępnym, znajdowała się zagięta rurka. Skasowali mnie 150 zł netto za ponowny przyjazd i sprawdzenie urządzenia. Podbili mi kwit, że wg nich urządzenie było uszkodzone fabrycznie w miejscu w którym nie ma możliwości inergencji.

Z jednostką udałem się do marketu. Ten spisał reklamację i odesłał do naprawy urządzenie. Po kilku dniach zadzwonił serwisant mówiąc, że to serwis montujący uszkodził rurki gazowe w środku, że powyginał itp. Jednak Pan Serwisant wykazał się ciekawą inwencją, powiedział, że on mi grzecznościowo to wymieni i odeśle. Tak tez się stało.

Na kartce napisał, że urządzenie zostało uszkodzone podczas montażu i nie miało prawa w ogóle działać <bzdura>. Jednak naprawa została przyjęta, sprzęt jest naprawiony.

Teraz klima leży w markecie, bo sprzedawca chce umyć ręce od poniesienia kosztów ponownego montażu (napełnienia gazem). Opiera się na opinii serwisanta, która jest sprzeczna z opinią moich monterów. Ponadto wskazuje, że powinienem wpierw reklamację złożyć u nich w markecie, przed demontażem urządzenia przez serwis. Jednak sklep reklamację przyjął.

Po tygodniu sprzęt odesłano do marketu i skontaktowano się ze mną. Dwukrotnie byłem tam aby ustalić sposób załatwienia sprawy. W reklamacji zażądałem wymiany wadliwej jednostki (nie naprawy chłodnicy w środku, co zrobili przecież "grzecznościowo" - po co?) oraz ponownego montażu - na ich koszt - w moim domu. Po 8 dniach od zgłoszenia dostałem informację smsem, że sprzęt jest do odbioru z marketu.

Jednak dwa razy kierownika nie było i nie było wiadomo jak ostatecznie załatwić tę sprawę, więc nic nie podpisywałem a jednostka dalej jest na dziale. Pracownica zapewniała mnie, że sprawa została przekazana do dyrekcji sklepu i ktoś się miał ze mną skontaktować. Tak się jednak nie stało.

Wczoraj minęło 14 dni kalendarzowych od zgłoszenia reklamacji. Moje żądania z kwitu nie zostały więc spełnione. Czekam na odzew sklepu. Skoro nie dostałem ostatecznego kwitu zamknięcia sprawy (spełnienia żądań), mogę uznać, że reklamacja została załatwiona na moją korzyść?

Proszę o wyjaśnienie, gdyż zapewne - na podstawie obydwu opinii - ciężko będzie teraz ustalić kto faktycznie zawinił. Fakt jest taki, że reklamacja została przyjęta niezgodnie z procedurą serwisową, a ja jako klient nie miałem w środku karty gwarancyjnej z kontaktem do przedstawiciela serwisu właściwego. Skąd mogłem więc wiedzieć, że to się nie tak robi? Uderzyłem przecież do firmy, która montowała, bo sam myślałem że coś schrzanili.

Skoro minęło 14 dni (k), to sklep powinien uznać wszystkie moje żądania i wymienić jednostkę oraz opłacić serwis, który przyjedzie i od nowa zamontuje mi tak, aby wszystko działało?

Dziękuję za odpowiedź.
serg17 jest off-line  
12-09-2015, 23:35  
cameleonix11
Stały bywalec
 
cameleonix11 na Forum Prawnym
 
Posty: 5.291
Domyślnie RE: Reklamacja klimatyzatora - jeden serwis mówi tak, drugi mówi nie

Cytat:
Napisał/a serg17 Zobacz post
Monterzy którzy przyjechali stwierdzili, że zdejmą urządzenie
A ci monterzy mieli autoryzację producenta klimatyzatora do jego naprawy?? Bo pewnie, jak się domyślam, nie mieli i sklep (oraz serwis producenta) - słusznie moim zdaniem - umywają ręce... Bo wygląda to tak... kupujesz telewizor, który Ci się psuje. Zamiast zgłosić usterkę gwarantowi, ty wołasz pana Miecia, który się zna i naprawi. Jak Miecio spier..., to ty zgłaszasz gwarantowi i jesteś niezadowolony, że ten nie chce naprawić, bo ktoś wcześniej grzebał...
cameleonix11 jest off-line  
13-09-2015, 11:28  
serg17
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: Reklamacja klimatyzatora - jeden serwis mówi tak, drugi mówi nie

Ależ oczywiście że market chciał mi wcisnąć swoją ustawioną firmę która we wcale nienajmniejszej cenie miała mi to zamontować, ale tak się składa, że nie było terminów.

Panowie zrobili wszystko fachowo, odciągnęli powietrze, sprawdzali szczelność. Mają dobre narzędzia. Mają certyfikaty gazowe i elektryczne. To duża firma.

Kupując chiński klimatyzator chyba nie jestem zobligowany do zakupu jeszcze usługi montażu przez ichnich chińsko wyszkolonych wafli?
serg17 jest off-line  
13-09-2015, 12:33  
wittka
Stały bywalec
 
Posty: 2.210
Domyślnie RE: Reklamacja klimatyzatora - jeden serwis mówi tak, drugi mówi nie

Chyba jesteś, jeśli taki wymóg jest np. w karcie gwarancyjnej lub instrukcji obsługi.
wittka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ jeden rachunek zwolniony,a drugi? (odpowiedzi: 1) Witam,posiadałem zajęcie komornicze,według moich wyliczeń powinienem mieć spłacone już wszystko,kasa została pobierana od pracodawcy. Natomiast na...
§ jeden wyrok, co mi grozi na drugi ? (odpowiedzi: 13) witam, sprawa tyczy się tego że zostałem zatrzymany dwa razy za rozbój, nie są zbyt poważne, wręcz żenujące, za pierwszy dostałem dozór policyjny do...
§ 2 spadkobierców: jeden z dobrodziejstwem inwentarza a drugi wprost (odpowiedzi: 9) Witam. Ze względu na opieszałość sądu nie udało się nam odrzucić spadku w imieniu małoletniej córki - sąd wyraził zgodę na odrzucenie po upływie...
§ 2 sprawców , 0 swiadkow , jeden sie nie przyznaje ,drugi tak. (odpowiedzi: 2) Witam, dogadalem sie z kolega z pracy ze upozorujemy napad . Jestemy dostawcami pizzy w jednej pizzeri . Ok. 2 tyg. temu wszystko ustalilismy jak...
§ jeden komornik sciaga alimenty drugi z innego miasta chce sciagać inna nalezność (odpowiedzi: 1) jakie są zasady obowiązujace w polsce ,dotyczace rejonizacjii komorników ?
§ komornik- jeden ściąga pieniądze a drugi chce wysłać grupę interwencyjną (odpowiedzi: 5) Witam Moja sytuacja przedstawia się nastepujaco już przeszło rok komornik siąga z renty rodzinnej pieniadze za kredyt w między czasie inni komornicy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:25.