odstąpienie od przedłużenia umowy - problem z Netią - Forum Prawne

 

odstąpienie od przedłużenia umowy - problem z Netią

Witam Państwa, Mój problem polega na tym, iż chcę odstąpić od przedłużenia umowy, którą przedłużyłem telefonicznie z konsultantem Netii. Sytuacja wygląda tak: 14 Lipca 2008r zadzwonił do mnie konsultant z propozycją przedłużenia istniejącej umowy z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta

Prawa konsumenta - aktualne tematy:

  • § Sprzedaż na allegro.
    witam sprzedałem ostatnio klocki, w ofercie podałem wage klocków, napisalem ze jest do nich pudełko i instrukcja,...
  • § Mechanik zepsuł sprzęgło HELP ...
    Witam, sprawa baaardzo skomplikowana, więc przedstawię najważniejsze wątki. 1. Warsztat wymieniał mi silnik w...
  • § Doładowanie konta jako forma o...
    Moi Drodzy, Piszę z prośbą o pomoc w następującej sprawie: Końcem lipca 2017 "z uwagi na nieprawidłowości...

Odpowiedz
 
26-08-2009, 16:40  
Kaydan
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie odstąpienie od przedłużenia umowy - problem z Netią

Witam Państwa,
Mój problem polega na tym, iż chcę odstąpić od przedłużenia umowy, którą przedłużyłem telefonicznie z konsultantem Netii. Sytuacja wygląda tak:
14 Lipca 2008r zadzwonił do mnie konsultant z propozycją przedłużenia istniejącej umowy z Netią o telefon i internet na nowych warunkach. Zgodziłem się. Kilka dni później otrzymałem korzystniejszą propozycję od konkurencji i zgodnie z regulaminem świadczenia usług przez Netię, w § 3 pkt 3 gdzie pisze
"w przypadku zawierania Umowy z Konsumentem poza lokalem przedsiębiorstwa Netii lub na odległość Abonent ma prawo odstąpienia od Umowy bez podawania przyczyny w terminie 10 dni od daty zawarcia Umowy składając osobiście lub listownie w siedzibie Netii stosowne oświadczenie na piśmie"
wysłałem do nich fax 22 Lipca 2008 (8 dni później), gdzie w treści napisałem że, wnoszę o bezwzględne przerwanie działań mających na celu przedłużenie umowy, która została przedłużona na podstawie rozmowy telefonicznej dnia 14 lipca 2008 oraz że mam do tego prawo do 10 dni od dnia przedłużenia.
Niestety Netia i tak i tak na siłę włączyła mi nowe taryfy i tym samym przedłużyła umowę.
Dzwoniąc i prowadząc nie prowadzącą do niczego rozmowę z konsultantem ciągle dowiaduję się że zapis w § 3 dotyczy tylko nowych umów zawieranych z klientem, a nie umowy przedłużającej. Konsultant Twierdzi że aneks czy też przedłużenie umowy nie jest równe i jednoznaczne z nową umową.
Moje pytanie brzmi: Czy konsultant ma rację? Czy faktycznie aneks, przedłużenie umowy rządzi się innymi prawami niż normalna umowa? Oraz Czy to co zrobiłem przez telefon mogę nazwać "umową telefoniczną", którą obowiązują te same prawa co umowę pisemną? Oraz pytanie oczywiste Czy mam prawo na podstawie tego § 3 odstąpić od nowych warunków umowy, pozostając na starej umowie? Zamierzam również wysłać do Netii pismo w tej sprawie, ponieważ rozmowy z tymi konsultantami naprawdę nie mają sensu, dlatego bardzo będę wdzięczny za wszelkie sugestie w tej sprawie. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
Kaydan jest off-line  
26-08-2009, 18:28  
Eryer
Użytkownik
 
Posty: 177
Domyślnie RE: odstąpienie od przedłużenia umowy - problem z Netią

TO nie jest umowa telefoniczna, a umowa ustna... jest tak samo respektowana jak umowa pisemna.
CO do samego regulaminu ich firmy... Prosze wejsc na ich strone i zapoznać się z ich regulaminem. BARDZO, prawddopodobne ze ma racje. W koncu umowa przedluzajaca to nie umowa z NOWYM uzytkownikiem.

W TPSA jest identycznie jak w NETII wiec nie sadze aby cos Pan wskórał.
Eryer jest off-line  
26-08-2009, 19:24  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.499
Domyślnie RE: odstąpienie od przedłużenia umowy - problem z Netią

Witam,
najlepszą drogą będzie kontakt z rzecznikiem konsumentów w Pana mieście - http://forumprawne.org/prawa-konsume...nsumentow.html oraz zapoznanie się z poradnikiem abonenta firmy telekomunikacyjnej na stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej http://www.uke.gov.pl
_chris_ jest off-line  
26-08-2009, 20:48  
Kaydan
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: odstąpienie od przedłużenia umowy - problem z Netią

Dziękuję Chris za pomocne linki, jeśli moje pismo nie pomoże to pójdę na pewno do rzecznika praw konsumentów, na szczęście jest taki w moim mieście.

Eryer, skoro mówisz ze umowa przedłużająca to nie jest ta sama umowa, to tak samo jak dostałem regulamin świadczenia usług zakładając Netie przy nowej umowie, powinienem dostać inny regulamin świadczenia usług przy przedłużaniu umowy, dobrze wnioskuję? każda umowa musi opierać się na jakimś regulaminie, a skoro to są dwie inne umowy o innych prawach to regulaminy też powinny być inne.. ?
Kaydan jest off-line  
26-08-2009, 21:22  
Eryer
Użytkownik
 
Posty: 177
Domyślnie RE: odstąpienie od przedłużenia umowy - problem z Netią

Z tego co wiem, to regulamin jest zawsze jeden w ktorym sa wszystkie zapisy. Od nowych klientow przez gwarancje, przez reklamacje po przedluzanie umowy.
Eryer jest off-line  
23-09-2009, 13:04  
JacekB22
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: odstąpienie od przedłużenia umowy - problem z Netią

Problem Mój wygląda tak: również miałem przedłużony aneks telefonicznie, lecz przez Tatę. I o sprawie całkiem zapomniał, nie dostaliśmy aneksu do umowy a konsultanci telefoniczni ciagle wmawiali o obowiązującej umowie. Teraz jakiś tydzień temu po scięciu z konsultantem przesłano mi kopie aneksu. Moje pytanie wygląda tak: skoro nie otrzymałem aneksu ( w którym mowa iż w ciągu 10 dni mogę odstąpić od umowy) to nie dotrzymano w pewnym sensie warunków umowy. Według mnie powinienem otrzymać taki dokument wraz z rachunkiem i w razie czego jednak odstąpić od umowy, no i sam fakt nie poinformowania o zmiany okresu umowy z 12 miesięcy na 24.
JacekB22 jest off-line  
15-11-2010, 18:07  
MBS
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: odstąpienie od przedłużenia umowy - problem z Netią

Zasadniczym czynnikiem mającym wpływ na ważność telefonicznego przedłużenia umowy jest forma umowy pierwotnej i ewentualne dopuszczenie w tejże pierwotnej umowie, możliwości jej przedłużenia w innej formie.
Zasadniczo, jeżeli umowa pierwotna ma formę pisemną, to zgodnie z KC każda zmiana jej treści wymaga także formy pisemnej.

Owszem, dopuszczalne są uzgodnienia telefoniczne, ale dla skutecznego przedłużenia umowy zawartej w formie pisemnej, wymagane jest zachowanie formy pisemnej także do aneksu przedłużającego stosunek umowny, bądź zmieniającego warunki umowy lub też zawierającego obie wymienione zmiany jednocześnie, czy innego rodzaju złote myśli usługodawcy.

Każda informacja o istnieniu rzekomej zgody klienta na przedłużenie pisemej umowy, wymaga potwierdzenia tej zmiany także w formie pisemnej, albowiem konsultant usługodawcy, wie jedynie z jakim numerem jest połączony, ale nie ma możliwości sprawdzenia, czy faktycznie rozmawia z osobą uprawnioną do podejmowania decyzji w określonej sprawie. Zachodzi także znaczne prawdopodobieństwo, że rozmówca (klient) nie ma możliwości przemyśleć swej decyzji i działając pod naciskiem szkolonego w tym właśnie kierunku konsultanta, podejmie decyzję niekorzystną dla siebie. Podejmując taką decyzję podejmuje działanie w błędzie, od którego skutków można skutecznie odwołać się korzystając z odpowiednich unormowań prawnych.

Reasumując - stwierdzenie podane przez Eyyer: "TO nie jest umowa telefoniczna, a umowa ustna... jest tak samo respektowana jak umowa pisemna." nie może stanowić skutecznej podstawy do przedłużenia umowy pisemnej. W tej kwestii odsyłam do lektury stosownych zapisów KC, przy czym strona usługodawcy usiłuje skorzystać z zapisu:

Art. 61. (27) § 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

I pomija fakt istnienia przepisu:

Art. 56.Czynność prawna wywołuje nie tylko skutki w niej wyrażone, lecz również te, które wynikają z ustawy, z zasad współżycia społecznego i z ustalonych zwyczajów.

Ustalone zwyczaje nie obejmują robienia w wała każdego kogo da się zrobić, zaś w ustawa wyraźnie stwierdzono:

Art. 77. § 1. KC, uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia...
Natomiast jak mówi § 2 tegoż art. jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem.
I to jak sądzę wyczerpuje wątpliwości.
MBS jest off-line  
15-11-2010, 18:23  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.249
Domyślnie RE: odstąpienie od przedłużenia umowy - problem z Netią

Umowa z operatorem telekomunikacyjnym musi być zawarta na piśmie. Zamówienie złożone u konsultanta o zmianę umowy (to nowa umowa!) o świadczenie usług telekomunikacyjnych nie oznacza zawarcia umowy - jest tylko zaproszeniem do do jej zawarcia. W tym przypadku nie ma od czego odstępować i roszczenia operatora są nieskuteczne. Od zawartej już na piśmie umowy poza lokalem przedsiębiorstwa albo na odległość (zależy od umocowania kuriera) można odstąpić w terminie 10 dni.
cedwah jest off-line  
16-11-2010, 06:01  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.249
Domyślnie RE: odstąpienie od przedłużenia umowy - problem z Netią

Ustawa z dnia 16 lipca 2004 Prawo telekomunikacyjne:
Art. 31. 1. Warunki dostępu telekomunikacyjnego i związanej z tym współpracy przedsiębiorcy telekomunikacyjni ustalają w umowie o dostępie telekomunikacyjnym, zawartej na piśmie pod rygorem nieważności.
cedwah jest off-line  
16-11-2010, 06:07  
piotr.techno
Stały bywalec
 
piotr.techno na Forum Prawnym
 
Posty: 2.035
Domyślnie RE: odstąpienie od przedłużenia umowy - problem z Netią

Cytat:
Napisał/a cedwah Zobacz post
Umowa z operatorem telekomunikacyjnym musi być zawarta na piśmie. Zamówienie złożone u konsultanta o zmianę umowy (to nowa umowa!) o świadczenie usług telekomunikacyjnych nie oznacza zawarcia umowy - jest tylko zaproszeniem do do jej zawarcia. W tym przypadku nie ma od czego odstępować i roszczenia operatora są nieskuteczne. Od zawartej już na piśmie umowy poza lokalem przedsiębiorstwa albo na odległość (zależy od umocowania kuriera) można odstąpić w terminie 10 dni.
dokładnie -zgadzam się z tym, aneks do umowy musi byc dostarczony-podpisany bez tego przedłuzenie jest nieważne
piotr.techno jest off-line  
16-11-2010, 06:21  
piotr.techno
Stały bywalec
 
piotr.techno na Forum Prawnym
 
Posty: 2.035
Domyślnie RE: odstąpienie od przedłużenia umowy - problem z Netią

Cytat:
TO nie jest umowa telefoniczna, a umowa ustna... jest tak samo respektowana jak umowa pisemna
bzdura do kwadratu bo gdyby nawet doszło do kontaktu przez telefon to skąd wiadomo ze rozmawia abonent prawny???

Cytat:
W TPSA jest identycznie jak w NETII wiec nie sadze aby cos Pan wskórał.
druga totalna bzdura i ublizajaca obsłudze TP

Eryer


tpsa nie przedstawia sie oferujac usługii jako inna firma jak to wiem z doswiadczenia ...dzwonie z telekomunikacji mamy najlepsza ofertę bach NETIA,NOVUM i inne przeważnie odbieraja osoby starsze ..sami wiemy ze telekomunikacja kojarzy sie z TPSA wtedy zaczyna się jazda .......


proszę cię Eryer abys nie robił krypto reklamy
piotr.techno jest off-line  
16-11-2010, 06:32  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.249
Domyślnie

Dodam jeszcze, że:
1) jeśli zawarta już (na piśmie) umowa - zwykle ja dostarcza kurier - nie zawiera informacji o 10 dniowym uprawnieniu do odstąpienia, to można od nie odstąpić w terminie 3 m-cy liczonych od daty zawarcia.
2) nie istnieje żaden przymus podpisywania projektu umowy dostarczonej przez kuriera, który może oczywiście może na to nalegać. Do momentu podpisania przez nas projekt umowy jest tylko projektem, możemy go dokładnie w spokoju przeczytać - np. w towarzystwie prawnika - i dopiero podpisać i odesłać, albo wyrzucić do kosza.

Cytat:
Napisał/a Kaydan Zobacz post
każda umowa musi opierać się na jakimś regulaminie, a skoro to są dwie inne umowy o innych prawach to regulaminy też powinny być inne.. ?
Nie musi, ale może i należy pamiętać, że wszystkie zapewnienia, które usłyszycie w rozmowie telefonicznej oraz wszelkie załączniki powołane w treści umowy MUSZĄ być w treści umowy i fizycznie doręczone. Bardzo często jest tak, że konsultant zapewnia o czymś, czego później w umowie pisemnej nie ma, a wiąże nas wyłącznie umowa pisemna!
cedwah jest off-line  
16-11-2010, 07:00  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.249
Domyślnie RE: odstąpienie od przedłużenia umowy - problem z Netią

Cytat:
Napisał/a Eryer Zobacz post
1) TO nie jest umowa telefoniczna, a umowa ustna... jest tak samo respektowana jak umowa pisemna
2) W koncu umowa przedluzajaca to nie umowa z NOWYM uzytkownikiem.
3) nie sadze aby cos Pan wskórał.
1) Ustawodawca w Prawie Telekomunikacyjnym wprowadził sankcję bezwzględnej nieważności umowy zawartej bez zachowania formy pisemnej. a to oznacza, że ustna umowa zawarta z konsultantem telefonicznym jest nieważna z mocy prawa i nie wywołuje żadnych skutków prawnych.

2) owszem, to jest nowa umowa

3) SIEJESZ BEZPODSTAWNY DEFETYZM!
cedwah jest off-line  
16-11-2010, 08:10  
piotr.techno
Stały bywalec
 
piotr.techno na Forum Prawnym
 
Posty: 2.035
Domyślnie RE: odstąpienie od przedłużenia umowy - problem z Netią

cedwah -podzielam twoją wiedzę w tym temacie- wielkie ukłony

Ustawa prawa telekomunikacyjnego -po podpisaniu umowy klient moze odstąpić od umowy podpisanej, niema innego terminu
Cytat:
eśli zawarta już (na piśmie) umowa - zwykle ja dostarcza kurier - nie zawiera informacji o 10 dniowym uprawnieniu do odstąpienia, to można od nie odstąpić w terminie 3 m-cy liczonych od daty zawarcia.
nie znam takiej opcji -kurier dostarcza umowę niema mieć swiadomości jaka to umowa bo to nie jego profesja -na umowie którą dostarczył ... wszystko jest zawarte...
piotr.techno jest off-line  
16-11-2010, 08:50  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.249
Domyślnie RE: odstąpienie od przedłużenia umowy - problem z Netią

Cytat:
Napisał/a aviva Zobacz post
nie znam takiej opcji -kurier dostarcza umowę niema mieć swiadomości jaka to umowa bo to nie jego profesja -na umowie którą dostarczył ... wszystko jest zawarte...
Małe wyjaśnienie. Kurier może mieć pełnomocnictwo do zawierania umów w imieniu operatora i zawiera umowę na miejscu składając podpis - wtedy mamy umowę zawartą poza lokalem przedsiębiorstwa (nie na odległość, jak w przypadku, o którym piszesz kiedy kurier ma już podpisany przez operatora projekt umowy)
cedwah jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odstąpienie od umowy przedłużenia gwarancji Ergo Hestia (odpowiedzi: 2) Witam, Wczoraj zakupiłem monitor w sklepie RTVeuroAGD. Sprzedawca namówił mnie na dodatkowe przedłużenie gwarancji do 5 lat na 160 zł w Ergo Hestia....
§ Rezygnacja z telefonicznego przedłużenia umowy z netią (odpowiedzi: 5) Witam wszystkich. Przedstawię swój problem. Otóż dzisiaj zadzwoniła konsultantka do mojego taty z ofertą przedłużenia umowy w Netii. Konsultantka...
§ Odstąpienie od telefonicznego przedłużenia umowy. (odpowiedzi: 9) Witam wszystkich użytkowników i proszę o pomoc. Przeczytałem kilka podobnych tematów i bardzo podobny problem miał użytkownik tutaj:...
§ odstąpienie od przedłużenia umowy telewizja n (odpowiedzi: 9) Witam, proszę o opinie, czy takie oświadczenie przejdzie. Odstąpienie od przedłużenia umowy nr xxxxxxxxxx. W dniu xx xx xxxx przedłużyłem z...
§ Odstąpienie od przedłużenia umowy z netia (odpowiedzi: 2) Witam, Konsultant z netii przedłużył umowę telefonicznie z moją babcią. (chociaż ona twierdzi, że takiej rozmowy nie było) Nastepnie przyszło...
§ odstąpienie od przedłużenia umowy - problem z Netią (odpowiedzi: 1) Witam Państwa, Mój problem polega na tym, iż chcę odstąpić od przedłużenia umowy, którą przedłużyłem telefonicznie z konsultantem Netii. Sytuacja...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:49.