Historia napraw a rękojmia - Forum Prawne

 

Historia napraw a rękojmia

Witam, Posiadam urządzenie AGD, które było już dotychczas naprawiane z tytułu gwarancji. Czy naprawa (nieskuteczna - problem powrócił) wykonana w ramach gwarancji ma wpływ na skuteczność egzekwowania moich roszczeń, jeśli moim żądaniem jest wymiana sprzętu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
01-08-2017, 21:55  
tomekwawa1
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Historia napraw a rękojmia

Witam,

Posiadam urządzenie AGD, które było już dotychczas naprawiane z tytułu gwarancji. Czy naprawa (nieskuteczna - problem powrócił) wykonana w ramach gwarancji ma wpływ na skuteczność egzekwowania moich roszczeń, jeśli moim żądaniem jest wymiana sprzętu z tytułu rękojmi?
tomekwawa1 jest off-line  
02-08-2017, 14:57  
altafox
Stały bywalec
 
altafox na Forum Prawnym
 
Posty: 1.305
Domyślnie RE: Historia napraw a rękojmia

Jeżeli w warunkach gwarancji nie ma takiego zastrzeżenia to nie ma żadnego wpływu historia napraw. Rozważ reklamację z tytułu rękojmi - będzie mniej kłopotu z ewentualnym zwrotem pieniędzy w przypadku wady istotnej podczas drugiej i kolejnej reklamacji z rękojmi.

Podstawa prawna do w/w żądania to Kodeks cywilny :

Przepis prawny:
Art. 560. [Uprawnienia kupującego]
§ 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.
§ 2. Jeżeli kupującym jest konsument, może zamiast zaproponowanego przez sprzedawcę usunięcia wady żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo zamiast wymiany rzeczy żądać usunięcia wady, chyba że doprowadzenie rzeczy do zgodności z umową w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów w porównaniu ze sposobem proponowanym przez sprzedawcę. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość rzeczy wolnej od wad, rodzaj i znaczenie stwierdzonej wady, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie narażałby kupującego inny sposób zaspokojenia.
§ 3. Obniżona cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady.
§ 4. Kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna.
altafox jest off-line  
02-08-2017, 17:05  
tomekwawa1
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

Zakładając, że gwarant najpierw zrealizował dwie naprawy z tytułu gwarancji, czy można się do nich odnieść wypowiadając umowę z tytułu rękojmi?

Wiadomo mi, że jeśli wypowiedzenie jest skutkiem nieskutecznej naprawy z tytułu rękojmi, wówczas sprzedawca nie może odmówić. Jednak czy do napraw można zakwalifikować także te z tytułu gwarancji, czy należy je traktować odrębnie.
tomekwawa1 jest off-line  
03-08-2017, 07:21  
altafox
Stały bywalec
 
altafox na Forum Prawnym
 
Posty: 1.305
Domyślnie RE: Historia napraw a rękojmia

Cytat:
Napisał/a tomekwawa1 Zobacz post
Zakładając, że gwarant najpierw zrealizował dwie naprawy z tytułu gwarancji, czy można się do nich odnieść wypowiadając umowę z tytułu rękojmi?
Rozumiem, że masz na myśli odstąpienie od umowy (żądanie zwrotu gotówki). Historia napraw oraz ich ilość z tytułu gwarancji nie ma znaczenia, gdyż były to reklamację z gwarancji a nie rękojmi.
altafox jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kolejka napraw w serwisie pogwarancyjnym (odpowiedzi: 4) Pracuję w serwisie pogwarancyjnym sprzętu komputerowego. Ogólne zasady mamy takie, że jako iż jest to serwis przy sklepie komputerowym, naprawy...
§ Rękojmia, a czas napraw (odpowiedzi: 1) Witam, proszę o pomoc w następującej sprawie: Wiem, że w przypadku zakupu towaru na firmę można korzystać z prawa rękojmi. Rękojmia trwa jeden...
§ art 284 a napraw szkody (odpowiedzi: 1) witam mam pytanie byl czyn z art 284 chodzi o przywlaszczenie rzeczy i poszkodowana wyceniala straty na 350 zł jak sąd może zareagowac jeżeli krzywda...
§ Podatek od napraw wózków inwalidzkich (odpowiedzi: 3) Witam. Przepraszam jeśli pomyliłem dział. Czy ktoś z Was wie jaki jest podatek od naprawy wózka inwalidzkiego i użytych do jego naprawy części?
§ Kto ponosi koszty napraw ... (odpowiedzi: 1) Witam . Szukam na forum lecz nie mogę znaleźć to co mnie interesuje więc być może ponawiam temat ... Otóż jest taka sytuacja : Mieszkam w...
§ ile napraw w czasie gwarancji? (odpowiedzi: 5) Witam W czasie gwarancji oddawałem do serwisu telefon 6 razy , w tym 3 z tą samą usterką. Pomijając że oddano mi go ostatnio z rozładowaną...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:50.