list polecony - Forum Prawne

 

list polecony

Witam, jeżeli piszę w złym dziale - proszę o przeniesienie i z góry przepraszam. Nie mogę się doszukać żadnego przepisu,dlatego zapytam was koledzy,bo mam mały problem. Jestem listonoszem,doręczyłem list polecony,nie tej osobie co trzeba - ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
09-11-2017, 19:29  
KamilFTA
Użytkownik
 
Posty: 61
Domyślnie list polecony

Witam,
jeżeli piszę w złym dziale - proszę o przeniesienie i z góry przepraszam.

Nie mogę się doszukać żadnego przepisu,dlatego zapytam was koledzy,bo mam mały problem.

Jestem listonoszem,doręczyłem list polecony,nie tej osobie co trzeba - miałem kilka listów do 1 osoby i z rozpędu dałem kobiecie jeden więcej niż trzeba było (podpisała ona odbiór jego też).

Po około 5 minutach wróciłem się do niej z pytaniem,czy nie dałem jej listu za dużo - na początku powiedziała,że nie. Potem stwierdziła,że go ma 'ale' jeżeli dałem jej nie jej list,to gdzieś powinienem mieć jej (oczywiście,żadnego więcej listu do niej nie było,wszystko co podpisała - dostała).

Sprawa wygląda tak. Dałem jej nie jej list,pokwitowała odbiór,szybko zorientowałem się w swoim błędzie i chciałem odzyskać zgubę,kobieta nie chce go oddać.

Wiem,że mój błąd,w razie reklamacji biorę wszystko na siebie i będe musiał zapłacić odszkodowanie. Pytanie jest takie. Czy jest jakiś przepis zobowiązujący ją do oddania nie swojego listu,jeżeli omyłkowo go jej dałem. Na liście widnieje jej podpis,moja reakcja była prawie natychmiastowa itp. Ale mimo mojej i jej świadomości,przetrzymuję ona list,który nie powinien trafić do niej.

pozdrawiam
KamilFTA jest off-line  
10-11-2017, 12:00  
Cypio
Stały bywalec
 
Posty: 701
Domyślnie RE: list polecony

Można z dwóch przepisów "zaatakować":

z Kodeksu wykroczeń
"Art. 126
§ 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia, przywłaszcza sobie albo umyślnie niszczy lub uszkadza cudzą rzecz przedstawiającą wartość niemajątkową, podlega karze grzywny albo karze nagany."


z Kodeksu karnego:
"Art. 268.
§ 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, niszczy, uszkadza, usuwa lub zmienia zapis istotnej informacji albo w inny sposób udaremnia lub znacznie utrudnia osobie uprawnionej zapoznanie się z nią, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."
Cypio jest off-line  
10-11-2017, 17:18  
KamilFTA
Użytkownik
 
Posty: 61
Domyślnie RE: list polecony

"zaatakować" - oczywiście spróbuje. Chociaż ta Pani to jak dla mnie ciężki przypadek. Mam z nią multum problemów od kiedy obsługuję ten rejon - najchętniej omijałbym jej dom szerokim łukiem.

Ale niestety - ta Pani ma już swoje lata,więc nie do końca logicznie łączy fakty,jak się uprze przy jakimś zdaniu to nie idzie przetłumaczyć.

No cóż zrobić? Kobieta tego typu,że za każdym razem jak zostawiam jej awizo,to wysłuchuję 10 minutowy monolog,o tym,że na pewno pukałem,a nie dzwoniłem - a do niej się dzwoni. I ona jest zawsze w domu,bo jest schorowana i nigdzie się nie porusza.

Oczywiście,te rozmowy motywacyjne odbywają się na zasadzie. Spotyka mnie na drugim końcu miasteczka z tekstem. "Czemu Pan awizował,jak ja nigdzie nie wychodzę"

Zaatakuje w poniedziałek,zdam relacje. pozdrawiam
KamilFTA jest off-line  
10-11-2017, 17:31  
Ja Malinowski
Stały bywalec
 
Posty: 1.175
Domyślnie RE: list polecony

Cytat:
Napisał/a KamilFTA Zobacz post
Zaatakuje w poniedziałek
Może jednak z taką osobą trzeba rozmawiać bardziej po dobroci. W stylu: "Droga pani, znamy się tyle lat, pomyliłem się i teraz będę miał kłopoty, niech mi pani wyświadczy przysługę i przyniesie ten list, bardzo proszę".
Ja Malinowski jest off-line  
10-11-2017, 19:11  
KamilFTA
Użytkownik
 
Posty: 61
Domyślnie RE: list polecony

Z tym zaatakowaniem to tak w cudzysłowie. Moja praca wymaga od mnie odpowiedniego zachowania,więc staram się to robić profesjonalnie. Więc rozmowa na pewno nie będzie jakaś ofensywna i agresywna z mojej strony.
Popełniłem błąd,liczę się z pewnymi konsekwencjami,tylko po prostu - zastanawia mnie jak teraz wygląda to ze strony formalnej/przepisów już fakt,że kobieta podpisała nie swój list i pod wymyślonym pretekstem (który w jej oczach może być realny i poważny) przetrzymuję formalnie nie swoją korespondencje (formalnie,bo w rzeczywistości z tym liście są ciuchy).

W tym momencie o ile ja popełniłem błąd i poniosę z tego tytułu jakieś określone konsekwencje,to czy przepisy nie zobowiązują jej do odpowiedniego zachowania.

Niestety,ale o ile czytałem prawo pocztowe i regulaminy usług pocztowych - nie mogę się doszukać o obowiązkach jakie leżą na osobie,która w wyniku pomyłki otrzymała przesyłkę (chociaż pomyłki,która prawie natychmiastowo została zauważona i podjąłem niezwłoczną próbę naprawienia błędu).

Dlatego zawędrowałem tutaj szukając jakiegoś pośredniego przepisu,którym mógłbym się podeprzeć w rozmowie z nią.

Niestety,ale w wypadku,gdyby kobieta nie oddała mi tej przesyłki - a ja nie ugadałbym się z właściwym adresatem (a zależy mi na tym,bo nie chce żeby ta sytuacja,rzutowała zbyt mocno na opinie o mnie i PP,takie sytuacje wcześniej nigdy mi się nie zdarzyły),uruchamia się machina reklamacji,w takim przypadku - oświadczenia itp. itd. - dodatkowo nie wiem jak już to wygląda w sytuacji tej machiny,pod tym względem - że przecież widnieje jej podpis odebrania tej przesyłki,więc wiadomo,że ona ja posiada i jakie to rodzi konsekwencje.
Już nie mówiąc o tym,że kierownictwo jest uczulone na pewne sytuacje i nie wiem czy nie zgłoszą profilaktycznie zaistaniałem sytuacji policji - zapobiegawczo (?).

W najgorszym wypadku jeżeli wszystko potoczyłoby się nieodpowiednio,czekają nie tylko mnie jakieś konsekwencje,ale i Panią,która nie chce mi oddać przesyłki - różne oświadczenia,pisma itp.
Wolałbym tego uniknąć chociażby z tego powódu,że nie mam sumienia chodzić po kilka razy z jakimiś papierami i tej kobiety denerwować.

Teraz tylko,gdyby ona to rozumiała itp. pewnie od razu,oddałaby mi przesyłkę i byłoby po sprawie,a tak to muszę wiedzieć co i jak,żeby uświadomić ja w rozmowie,ze najlepiej będzie oddać nie swoją rzecz.

pozdrawiam
KamilFTA jest off-line  
10-11-2017, 19:28  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: list polecony

Dlaczego od razu gdy nie chciała oddać nie wezwałeś policji?
 
10-11-2017, 19:47  
KamilFTA
Użytkownik
 
Posty: 61
Domyślnie RE: list polecony

JWF,mnożyć można powodów.
Ale głównie nie w moich kompetencjach zgłaszanie incydentów związanych z moją praca. Dodatkowo ja wiem,że niektórzy wierzą w to,że listonosz 'zagląda' kto ma TV w domu i spisuje takie informacje,heh ale to nie w moich celach i planach. Chodzę po tym rejonie stale i nie mam zamiaru powodować konfliktowych sytuacji. Już nie mówiąc o tym,że ja nie miałem czasu siedzieć u tej kobiety pół dnia,bo miałem dosyć sporo roboty,a dodatkowo ona jeszcze mnie zbyła (miała gości) prosząc,żebym przyszedł jeszcze później.

Już nie mówiąc o tym,iż jej zachowanie jest dla mnie szkodzące,nie chce jej narażać na niepotrzebne stresy itp. bo kobieta ma swoje lata i być może,uważa że robi dobrze.

Założyłem ten temat,bo chce jeszcze jeden raz do niej pójść i to załatwić,czy z negatywnym czy pozytywnym dla mnie skutkiem.
pozdrawiam
KamilFTA jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ List polecony. (odpowiedzi: 7) Witam wszystkich. Do tej pory raczej czytałem to forum a nie udzielałem się, ale nadszedł czas napisać post, bo właściwie nie wiem co myśleć o...
§ List polecony (odpowiedzi: 9) Witam. Odebrałam dzisiaj list polecony, bo myślałam, że to do syna właścicielki mieszkania, w którym wynajmuję pokój. Jednak zobaczyłam, że to do...
§ List polecony z sądu (odpowiedzi: 10) Witam Moja siostra jest aktualnie za granicą (wyjechała do Indii na miesiąc) w dniu dzisiejszym przyszła do niej przesyłka polecona (której nie...
§ List Polecony (odpowiedzi: 1) Witam. Ktoś odebrał w moim imieniu list polecony z sądu bez mojej zgody i wiedzy i poinformował mnie o jego istnieniu dopiero 6 miesięcy później....
§ list polecony (odpowiedzi: 1) WITAM.Pod moją nie obecnosc list polecony odebrala sasiadka (ale rodzina) ktora mieszka 2 domy dalej, wszystko bylo by ok ale to byl list od...
§ List polecony i WKU (odpowiedzi: 2) Witam, 9 Września w mojej skrzynce pocztowej znalazło się zawiadomienie o "przesyłce listowej poleconej". Nie odwiedziłem poczty - byłem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:14.