Kupujący powołuje się na rękojmie - Forum Prawne

 

Kupujący powołuje się na rękojmie

Witam, 15 marca sprzedałem po przez Allegro płytę główną do komputera. Po miesiącu otrzymałem wiadomość od kupującego: "Powód otwarcia dyskusji: przedmiot jest uszkodzony płyta nie włącza się w ogóle, kręcą się tylko wentylatory sprawdzane na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
18-04-2018, 19:49  
michov
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Kupujący powołuje się na rękojmie

Witam, 15 marca sprzedałem po przez Allegro płytę główną do komputera. Po miesiącu otrzymałem wiadomość od kupującego:

"Powód otwarcia dyskusji: przedmiot jest uszkodzony
płyta nie włącza się w ogóle, kręcą się tylko wentylatory
sprawdzane na sprawnym procesorze i kilku kościach pamięci.
miała być w stanie idealnym
sprzedający twierdzi, ze minął już miesiąc i dlatego odmawia naprawy/wymiany ja natomiast powołuję się na rękojmie i żądam wymiany/zwrotu pieniędzy.
sprzedawcę prywatnego również obowiązuje rękojmia 2 letnia, chyba, że wyłączy ją w umowie kupna/sprzedaży a tego nie uczynił.
do 6 miesięcy od daty dostawy na sprzedającym leży obowiązek udowodnienia, że wada nie istniała w momencie dostawy towaru."

Na towar nie udzielałem żadnej gwarancji i sprzedawałem go jako "używany". Teraz kupujący powołuje się na rękojmie. Teraz pytanie- skąd mam wiedzieć czy to kupujący po miesiącu nie uszkodził płyty i teraz chce zwrot pieniędzy?

Koniec końców zdecydowałem, że przyjmę zwrot(chcę uniknąć negatywnego komentarza). Napisałem kupującemu wiadomość o treści:

"OK, przyjmuję zwrot, ale tylko jeżeli Pan pokryje koszty przesyłki."

Dostałem taką odpowiedź:

"Życzyłbym sobie odesłać płytę i otrzymać zwrot całej kwoty plus koszt odesłana 11zł. Ewentualnie mogę zatrzymać płytę przy obniżeniu ceny o 60zł z powodu jej niesprawności."

Koszt całkowity towaru wraz z przesyłką wyniósł 80 zł.

Płyta główna na 100% była sprawna. W dodatku w tym samym okresie sprzedałem inne dwie płyty i otrzymałem pozytywne komentarze.
michov jest off-line  
19-04-2018, 05:07  
Jan Sprawiedliwy
Stały bywalec
 
Jan Sprawiedliwy na Forum Prawnym
 
Posty: 972
Domyślnie RE: Kupujący powołuje się na rękojmie

Trochę źle że nie napisałeś np że dajesz gwarancję rozruchową 14 dni. Teraz kupujący korzysta z praw rękojmi, ale nie ma prawa do zwrotu. To ty decydujesz czy przyjmiesz zwrot. Póki co kupujący powinien złożyć ci reklamację a ty ja rozpatrzeć pozytywnie lub negatywnie. Jeżeli jesteś pewien sprawności płyty głównej to nie przyjmuj zwrotu. Komentarz negatywny to i tak może wystawić ci złośliwie nawet jak przyjmiesz zwrot.
Jan Sprawiedliwy jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zamiana gwarancji na rękojmie (odpowiedzi: 13) Witam Wysłałem urządzenia na gwarancje do sklepu licząc na bezproblemowy tok sprawy. Sprawa okazała się jednak problemowa i w tej chwili...
§ Pytanie o rękojmie. (odpowiedzi: 10) Witam wszystkich. Tydzień temu zakupiłem kartę graficzną w serwisie allegro. Karta miała być w 100% sprawna. Jednakże po odebrani paczki od...
§ Powołanie się na rękojmie przy 3 z kolei naprawie tabletu (odpowiedzi: 16) Witam, na początku stycznia poprzedniego roku zakupiłem w sklepie komputerowym tablet hybrydowy z systemem Windows. Po kilku miesiącach zacząłem z...
§ Zakup telefonu na allegro, powołanie się na rękojmie. (odpowiedzi: 0) Witam, kupiłem telefon za pośrednictwem allegro od osoby fizycznej. Sprzedawca zapewniał że telefon posiada gwarancje i jest prawie nowy. Okazało...
§ jak napisać rękojmie (odpowiedzi: 2) Witam, chciałem napisać rękojmię lecz szukałem dwie godziny i nie mogę jej znaleźć czy ktoś mógłby ktoś podać mi linka?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:21.