odbiór listu poleconego - Forum Prawne

 

odbiór listu poleconego

Byłam dzisiaj na poczcie odebrać list polecony mojego męża. Pani na poczcie nie wydała mi ponieważ listów poleconych z sądów, prokuratury i policji nie może wydać żonie - adresat musi sam osobiście odebrać list. W ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
03-11-2009, 21:20  
jmko
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie odbiór listu poleconego

Byłam dzisiaj na poczcie odebrać list polecony mojego męża.
Pani na poczcie nie wydała mi ponieważ listów poleconych z sądów, prokuratury i policji nie może wydać żonie - adresat musi sam osobiście odebrać list. W jakich sytuacjach i kiedy nie można wydać przesyłki poleconej żonie i jaka jest tego podstawa prawna? Może ktoś już miał taką sytuację?
jmko jest off-line  
04-11-2009, 16:16  
krzysiekjx1
Stały bywalec
 
Posty: 2.280
Domyślnie RE: odbiór listu poleconego

i słusznie postępuje ta pani na poczcie ale może Ci mąż złożyć upoważnienie w UP i wtedy bedziesz mogła odbierać jego listy (opłata roczna 21zł )
krzysiekjx1 jest off-line  
23-06-2010, 07:58  
Zorro195
Użytkownik
 
Posty: 296
Domyślnie RE: odbiór listu poleconego

Jest gorzej.
W ostatnich dniach okazało się że poczta nie chce wydawać listów poleconych z sądów nawet osobie która jest upoważniona ( chodzi o upoważnienie na durku poczty opłacone 21 zł).
PODOBNO wyszło jakieś rozporządzenie ministra w tym zakresie ale nikt na poczcie nie potrafił bliżej tego określić.

CZY KTOŚ COŚ WIE NA TEMAT TEGO ROZPORZĄDZENIA ?
Zorro195 jest off-line  
23-06-2010, 20:44  
krzysiekjx1
Stały bywalec
 
Posty: 2.280
Domyślnie RE: odbiór listu poleconego

troszkę to dziwne że powołując się na rozporządzenie nie potrafią go wskazać-składaj skargę u naczelnika poczty w formie pisemnej z potwierdzeniem przyjęcia
krzysiekjx1 jest off-line  
25-06-2010, 23:48  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.452
Domyślnie RE: odbiór listu poleconego

Jeśl nie chcą wydać korespondencji, to za co zainkasowali 21zł? - należy zażądać podstawy prawnej - na miejscu mają obowiązek ją podać!
cedwah jest off-line  
26-06-2010, 08:02  
Zorro195
Użytkownik
 
Posty: 296
Domyślnie RE: odbiór listu poleconego

No i się wyjaśniło.
Nie ma żadnego nowego rozpoarządzenia oprócz tego z roku 1999.

ALE JEST

Nowe zarządzenie departamentu JAKOŚCI na poczcie POLSKIEJ
Najprawdopodobniej Poczta przegrała jakiś proces Sądowy o wydanie listu osobie nie upoważnionej i działk jakości zarządził żeby absolutnie nie wydawać listów z sądów cywilnych osobom innym niż adresat, chyba że zgodnie art. 4.2 będą to osoby upoważnuone w myśl postanowień kodeksu cywilnego.

W efekcie takiej instrukcji kierownicy placówek pocztowych z przerażeniem czytający tą zawiła instrukcję ( widziałem na własne oczy) pozbawiaoną istotnych wyjaśnień, dla bezpieczeństwa swojego stanowiska postanowili wogóle nie wydawać poleconych osobą innym niż adresat.

Oczywiście po rozmowie sprawa się zmieniła i wydają mojemu pełnomocnikowi z rodziny do odbierania poczty, ale rozmowa wyglądła tak ze przywowłałem art. 87 KPC. wskazłem że pełnomocnik ma notarialne upoważnienie i wykazałem sie dogłebna wiedzą rozpoarządzenia - wtedy pani kierownicza w formie wytłumaczenia przywołała to niejanse rozporządzenie działu jakości poczty i powiedziałą ze ona w interpretacje prawne bawić się nie będzie a że moja sytuacja wygląda jej na oko wiarygodnie to zaczęła wydawać listy tak samo jak przez ostatnie lata . ( sytuacja dotyczy 2 urzędów poczotwych w Warszawie, scenariusz w obu był taki sam).

Pozdrawiam, życzę szczęścia do rozsądnych pań kierowniczek na poczcie
Zorro195 jest off-line  
06-09-2010, 14:02  
Raven1771
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: odbiór listu poleconego

Witam wszystkich.

A ja mam zupełnie odwrotny problem. Jestem młodą osobą która studiuje zaocznie i prowadzi własną działalność. Do tego dochodzi kobietka. To wszystko sprawa, że mój dom rodzinny jest dla mnie sypialnią.
Do rzeczy.
Mam straszny problem z moja mamą. Kobieta notorycznie odbiera listy polecone w moim imieniu. I dwie takie sytuacje sprawiły, że raz nie dostałem dotacji, dwa kazano mi zwrócić ją. W oby przypadkach minął termin na odwołanie, bo kobieta ta nawet nie raczy mnie poinformować o tym, że cokolwiek odebrała w moim imieniu. Czy istnieje jakiś prawy sposób by jej tego zabronić? Nie wiem może sąd rodzinny, czy zwykła sprawa cywilna by jej całkowicie zakazać odbioru listu poleconego w moim imieniu. Bardzo proszę o pomoc. Czy istnieje jakakolwiek formalna/prawa możliwość zablokowania jej tej możliwości by już nigdy nie sprawiała mi takich "niespodzianek"?
Odrazu zaznaczę, że zmiana adresu do korespondencji nie wchodzi w gre
Raven1771 jest off-line  
07-09-2010, 20:07  
Zorro195
Użytkownik
 
Posty: 296
Domyślnie RE: odbiór listu poleconego

zgodnie ze stanowiskiem działku jakości poczty polskiej nie wydają listów poleconych ale tylko tych wysyłanych z Sądów. Resztę wydają na upoważnienia.
na moje pytania donośnie listonoszy, kierownicza urzędu pocztowego powiedziała ze żądzą się swoimi prawami ----heheheheh, niemniej jednak listonoszoe też nie powinni wydawać w opinii działu jakości poczty listów poleconych z Sądu osobą innym niż adresat.

na twoim miejscu napisałbym skargę do kierownika poczty i wyraźnie zaznaczył że matka nie jest upoważniona i żądasz pozostawiania awizo. - co to da bóg raczy wiedzieć. Możesz tez osobiście pogadać a potem pismo. W jednym urzędzie pocztowym prosiłem kierowniczkę żeby od razu drukowali awizo bo mnie nigdy nie ma kiedy chodzi listonosz. Możesz też obgadać z listonoszem ale temat jest ciężki bo im nie na rękę jest wypisywania awizo na klatce, bo to dodatkowa praca i nie wygodnie. Ale jak będzie ludzki i cię posłucha to sam sobie będzie wypisywał awizo już na poczcie - to kwestia jak dużo masz tych listów.
Zorro195 jest off-line  
19-09-2010, 21:42  
smoobi
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: odbiór listu poleconego

witam,
listonosz ma prawo wydać przesyłkę poleconą każdej osobie pełnoletniej którą zastanie w domu adresata, a osoba ta podejmuje tym samym obowiązek doręczenia jej adresatowi.
okienko pocztowe takiego prawa nie ma.
radzę pofatygowac sie na pocztę i złożyć tzw, zgłoszenie sprzeciwu(koszt 21 zł), wtedy żadne lub wybrane przez Pana przesyłki nie będą wydawane.
mnie to zaniedbanie pocztowe kosztuje obecnie 30.000, bo odbywała sie sprawa sądowa o której istnieniu nie dowiedziałam się, bo moja tesciowa nie dostarczyła mi żadnego pisma.
smoobi jest off-line  
13-04-2014, 22:04  
Mysliwiec
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: odbiór listu poleconego

Podłączę się do tematu. Wysyłam (a dokladniej nie ja a zarzad firmy w ktorej pracuje)do mojej eksżony "wezwanie do opuszczenia nieruchomości", ale obawiam sie ze jesli zobaczy ze nadawca jest firma w ktorej pracuje to nie odbierze tego pisma. Z kolei w pismie jest zaznaczone ze ma 14 dni od otrzymania wezwaznia na opuszczenie lokalu, ale jak wyslemy to normlanym listem to nie bedziemy wiedzieli czy dostala to i kiedy mija czas, bo równie dobrze moze powiedziec ze przesylki nie dostala. Jak to rozegrac?
Mysliwiec jest off-line  
13-04-2014, 22:52  
Alicja Sikora
Stały bywalec
 
Posty: 5.130
Domyślnie RE: odbiór listu poleconego

czekać na zwrot, przesyłkę dwukrotnie awizowaną uważa się za skutecznie doręczoną
Alicja Sikora jest off-line  
14-05-2017, 19:45  
jowita10021
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: odbiór listu poleconego

Witam bardzo proszę o pomoc, kilka dni temu bank wysłał do mnie list pod adres wskazany w banku ale w momencie gdy był listonosz nie było nikogo w domu i listonosz zamiast zostawić awizo zaniósł całą korespondencje do teściowej która mieszka kilka domów dalej, teściowa nie była do tego upoważniona, ze względu na to że iż zna się bardzo dobrze z listonoszem, i wszystkie moje listy jak i mojego byłego męża są zostawiane u teściowej, list ten był wyslany za potwierdzeniem odbioru teściowa podpisała się moim imieniem i nazwiskiem chciałabym ta sprawę gdzies zgłosić napisac pismo ale nie wiem gdzie i na jakie paragrafy się powołowac czy mógłby mi ktoś pomoc będę wdzieczna
jowita10021 jest off-line  
14-05-2017, 20:06  
arturoooo
Zbanowany
 
Posty: 6.619
Domyślnie RE: odbiór listu poleconego

Napisz skargę do centrali PP opisując dokładnie całą sytuację (w tym różne adresy zamieszkania). Jeśli jesteś pewna z podpisem zgłoś sprawę bezpośrednio do Prokuratury.
arturoooo jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Niefortunny odbiór listu poleconego do innej osoby (odpowiedzi: 1) Witam i proszę o pomoc. Czy za odebranie za kogoś listu poleconego grożą jakieś konsekwencje? Skoro listonosz dał mi list polecony...
§ odbiór listu poleconego z poczty (odpowiedzi: 7) Dzień dobry, Mój bat dostał zawiadomienie o konieczności spłaty wziętego kredytu przez babcię. Babcia zmarła i do zapłaty przyszło mojej manie....
§ Co grozi na nieodebranie listu poleconego? Jak nieodebrać listu? (odpowiedzi: 5) Co grozi za nieodebranie listu poleconego??? W jaki sposób uniknąć odebrania listu poleconego???
§ zgubiłam potwierdzenie nadania listu poleconego - odbiorca listu nie dostał (odpowiedzi: 5) Zgubiłam potwierdzenie nadania listu poleconego. Odbiorca twierdzi, że listu nie dostał. Chciałam złożyć reklamację na poczcie, ale powiedziano mi,...
§ odbiór listu poleconego (odpowiedzi: 6) Witam. Kilkanaście miesiecy temu mojego byłego narzeczonego złapała policja za jazdę po alkoholu. Ze wzgledu na to, że nie miał on nigdzie...
§ Zmiana adresu zameldowania a odbiór listu poleconego. (odpowiedzi: 1) Dzień dobry. Otrzymałem wezwanie do zapłaty (swoją drogą niezasadne) na stary adres zameldowania, pod którym nie jestem zameldowany od ponad roku....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:53.