"Bezzwrotna zaliczka", czyli opłata manipulacyjna za rezygnację w wysokości zaliczki - Forum Prawne

 

"Bezzwrotna zaliczka", czyli opłata manipulacyjna za rezygnację w wysokości zaliczki

Dzień dobry, Zwracam się do Państwa z prośbą o ocenę sytuacji, która przytrafiła mi się w ostatnim czasie. Cała sprawa dotyczy rezygnacji pobytu w zarezerwowanym uprzednio apartamencie nad Bałtykiem, a tym samym zwrotu uiszczonej przeze ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
16-07-2020, 15:40  
Misfire
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie "Bezzwrotna zaliczka", czyli opłata manipulacyjna za rezygnację w wysokości zaliczki

Dzień dobry,

Zwracam się do Państwa z prośbą o ocenę sytuacji, która przytrafiła mi się w ostatnim czasie. Cała sprawa dotyczy rezygnacji pobytu w zarezerwowanym uprzednio apartamencie nad Bałtykiem, a tym samym zwrotu uiszczonej przeze mnie na poczet pobytu zaliczki, której zwrotu odmawia usługodawca.

W miesiącu lutym 2020 roku razem z dwoma osobami towarzyszącymi zarezerwowałem pobyt w apartamencie nad Bałtykiem w miejscowości X należącym do firmy Y na pewien czas (pobyt miał się rozpocząć pod koniec sierpnia). W celu potwierdzenia rezerwacji zgodnie z życzeniem usługodawcy wpłaciłem zaliczkę na jej poczet wynoszącą ok. 900 zł, czyli dokładnie 30% wartości całego pobytu. W mailu potwierdzającym dokonanie rezerwacji, który otrzymałem od usługodawcy po zaksięgowaniu przelewu, wpłacona kwota jest wyraźnie i jednoznacznie określona jako ZALICZKA.

Niestety, osoby, które miały mi towarzyszyć podczas planowanego wyjazdu postanowiły zrezygnować z uczestnictwa w nim z uwagi na wysokie ryzyko zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (są to osoby po 60 roku życia, cierpiące na liczne schorzenia, co według ogólnodostępnej wiedzy nt. COVID-19 umiejscawia je w grupie szczególnego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby w przypadku infekcji). Podjęliśmy więc wspólną decyzję o rezygnacji z całego wyjazdu.

Naturalnie spodziewałem się, iż w sytuacji, w jakiej znajdują się obecnie przedstawiciele branży turystycznej odzyskanie wpłaconej kwoty najprawdopodobniej nie odbędzie się "gładko" i bezproblemowo. Zwróciłem się drogą telefoniczną do firmy Y celem anulowania rezerwacji i odzyskania pieniędzy, jednakże, jak twierdzi jej przedstawiciel, zgodnie z warunkami regulaminu rezerwacji nie odzyskam wpłaconych środków, gdyż jako konsument jestem zobowiązany do zapłacenia opłaty manipulacyjnej w przypadku rezygnacji, która to opłata wynosi... 30% wartości całego pobytu, czyli dokładnie tyle, co zaliczka. O ile mi wiadomo, zwrotny charakter zaliczki wynika z przepisów zawartych w KC dotyczących skutków niewykonania zobowiązań wynikających z umów wzajemnych - stąd, wyżej omówiona praktyka realizowana przez firmę Y budzi moje zastrzeżenia i wątpliwości.

Poniżej kompletna treść regulaminu rezerwacji w firmie Y:

Cytat:
OGÓLNE WARUNKI REZERWACJI APARTAMENTÓW

Niniejszy dokument reguluje zasady dokonywania rezerwacji, anulowania rezerwacji, płatności za rezerwację oraz ważności rezerwacji.

I. SPOSÓB DOKONANIA REZERWACJI

Rezerwacji pobytu można dokonać poprzez :
a) wypełnienie formularza zamówienia rezerwacyjnego na stronie i przesłanie w formie elektronicznej
b) przesłanie zamówienia rezerwacyjnego w formie elektronicznej (e-mail),
c) telefoniczne zamówienie pobytu,
Po dokonaniu zamówienia rezerwacyjnego prześlemy na wskazany przez Państwa adres e-mail potwierdzenie przyjęcia rezerwacji.
Warunkiem koniecznym dla dokonania wiążącej prawnie rezerwacji jest uiszczenie przez rezerwującego pobyt Gościa zaliczki w wysokości 30% całkowitej wartości rezerwowanego pobytu w ciagu 7 dni roboczych.
Zaliczka powinna zostać wpłacona przelewem na konto wskazane w potwierdzeniu przyjęcia rezerwacji. W przypadku braku przedpłaty rezerwacja jest automatycznie anulowana.
II. ANULOWANIE REZERWACJI
A. Warunki anulowania rezerwacji

W przypadku rezygnacji z zarezerwowanego pobytu Gość zostanie obciążony opłatą za rezygnację z pobytu w wysokości:
1) na 14 dni i więcej przed planowanym przyjazdem – 30% wartości całkowitego pobytu z możliwością wykorzystania w innym wolnym terminie, nie dalszym niż 30 dni od dnia planowanego przyjazdu
2) poniżej 14 dni przed przed planowanym przyjazdem – 30% wartości całkowitego pobytu
Opłata za rezygnację będzie potrącana z kwoty wpłacanej zaliczki lub z kwoty opłaconego pobytu. Różnica między kwotą wpłaconej zaliczki lub kwoty opłaconego pobytu, a opłatą za rezygnację (jeśli wystąpi) zostanie zwrócona Gościowi przelewem na wskazane konto bankowe.
B. Skrócenie pobytu
Skrócenie pobytu jest traktowane jak rezygnacja po terminie anulacji, a zatem wiąże się z uregulowaniem rachunku za cały deklarowany czas pobytu.

III. Akceptacja Regulaminu
Dokonanie rezerwacji oznacza akceptację regulaminu.
IV. DODATKOWE INFORMACJE
Doba hotelowa rozpoczyna się o godzinie 14.00, a kończy się o godzinie 10.00.
Podane w cenniku ceny są cenami brutto.
Zastrzegamy sobie prawo do zmiany cen oraz stosowania odrębnego cennika dla okresów świątecznych, wakacyjnych i długich weekendów.

Dodatkowe opłaty:

– opłata klimatyczna
– opłata za sprzątanie po pobycie

Opłatę za pobyt należy uiścić gotówką w dniu zameldowania za cały pobyt.
Warto również dodać, iż na stronie internetowej firmy Y wszystkie oferty rezerwacji apartamentów zostały oznaczone jako "bezzwrotne" - co, o ile mi wiadomo, w przypadku umów opartych na wpłaceniu zaliczki za pobyt jest praktyką bezprawną. W mojej (naturalnie stronniczej i mało fachowej) ocenie regulamin został sformułowany celowo w sposób wymijający przepisy; pytanie, czy Państwa zdaniem sprawa jest przegrana i akceptując ów regulamin pozbawiłem się szans na odzyskanie pieniędzy, czy też można w tej sytuacji coś zdziałać? Jeśli tak, jaka instytucja lub osoba mogłaby coś dla mnie zrobić w tej sytuacji?

Z góry dziękuję serdecznie za każdą zamieszczoną odpowiedź, a co za tym idzie również za cierpliwość i uważne zapoznanie się z tematem. Pozdrawiam serdecznie.
Misfire jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ "Bezzwrotna pożyczka" a świadczenie postojowe (odpowiedzi: 0) Witam serdecznie, czy powinienem wykazywać przyznanie świadczenia postojowego czy zwolnienie z ZUS w Formularzu informacji przedstawianych przy...
§ [PIT37] "Podatek należny" wpisany jako "zaliczka pobrana przez płatnika" (odpowiedzi: 7) Witam Mam do was pytanie, mam dwa pity 40A z tytułu renty i pit 11 z pracy. W formularzu 40A w komórce nr 38 (Przychód (Dochód)) wpisana jest...
§ "Zaliczka na zakup materiałów" zamiast "Wynagrodzenie za okres..." w tytule przelewu (odpowiedzi: 5) Witam, od lipca pracuję w firmie produkcyjno-handlowo-usługowej na umowie o pracę. Dostałem umowę do końca roku. Umówiliśmy się na kwotę 2800...
§ Problem z "biurwą" czyli niedoinformowanym i uczepliwy pracownikiem administracyjnym (odpowiedzi: 7) Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Co mogę zrobić w przypadku, gdy mam do czynienia z pracownikiem administracyjnym, którego zadaniem...
§ "zaliczka bezzwrotna" jaka jest moc prawna tego sformułowania ? (odpowiedzi: 5) Witam. Chciałbym się zapytać osób mających mniejszą lub większość znajomość prawa cywilnego o moc prawną sformułowania "zaliczka bezzwrotna" w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:09.