Kiedy umowę uważa się za zawartą na odległość w przypadku zamówień przez internet? - Forum Prawne

 

Kiedy umowę uważa się za zawartą na odległość w przypadku zamówień przez internet?

Zdarzyło mi się kiedyś, że zamówiłem coś RTVeuroAGD. Zamówienie przez internet z odbiorem i płatnością w sklepie. Później chciałem towar oddać, ale zostałem poinformowany, że to była rezerwacja i prawo to mi nie przysługuje. Ostatnio ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
25-04-2022, 11:25  
860lacov
Użytkownik
 
Posty: 115
Domyślnie Kiedy umowę uważa się za zawartą na odległość w przypadku zamówień przez internet?

Zdarzyło mi się kiedyś, że zamówiłem coś RTVeuroAGD.
Zamówienie przez internet z odbiorem i płatnością w sklepie. Później chciałem towar oddać, ale zostałem poinformowany, że to była rezerwacja i prawo to mi nie przysługuje.

Ostatnio złożyłem u nich zamówienie, ale tym razem wybrałem opcję płatności online i odbioru znów w sklepie ponieważ przy takiej opcji pokazała się informacja, że przysługuje 14 dni na zwrot.
Na miejscu w sklepie powiedziałem, że w razie problemów ze sprzętem nie chcę być zmuszony go korzystania z gwarancji i chciałem potwierdzić, że przysługuje mi prawo do zwrotu w ciągu 14 dni.

Zostałem poinformowany, że prawo do odstąpienia umowy zawartej na odległość przysługuje tylko w przypadku zamówienia do domu - kurier.

Pytałem w x-kom i mediaexpert jak to u nich funkcjonuje.
W obu przypadkach powiedziano mi, że jeśli zamawiam coś przez internet z odbiorem i płatnością w sklepie to zgodnie z prawem przysługuje mi prawo do dostąpienia od umowy zawartej na odległość.


Trudno mi jest zinterpretować przepisy.
Wybiorę pewnie sklep, którego polityka będzie mi bardziej odpowiadać.
Chciałbym jednak wiedzieć na przyszłość jak to wygląda formalnie.
Kto ma tutaj rację?
I tak będę unikać załatwiania sprawy przed sądem jednak jeśli kiedyś ede musiał to wolałbym od razu wiedzieć czy nie marnuję czasu tej instytucji.
860lacov jest off-line  
25-04-2022, 18:29  
wittka
Stały bywalec
 
Posty: 2.255
Domyślnie RE: Kiedy umowę uważa się za zawartą na odległość w przypadku zamówień przez internet

Zależy to od momentu, w którym następuje zawarcie umowy.
Najczęściej sklepy umieszczają to w swoich regulaminach.

W jednych złożenie zamówienia może być równoważne z zawarciem umowy, w innych jest to tylko niezobowiązująca rezerwacja, ulegająca po jakimś czasie anulowaniu.
wittka jest off-line  
26-04-2022, 13:25  
860lacov
Użytkownik
 
Posty: 115
Domyślnie RE: Kiedy umowę uważa się za zawartą na odległość w przypadku zamówień przez internet

Cytat:
Napisał/a wittka Zobacz post
Zależy to od momentu, w którym następuje zawarcie umowy.
Najczęściej sklepy umieszczają to w swoich regulaminach.

W jednych złożenie zamówienia może być równoważne z zawarciem umowy, w innych jest to tylko niezobowiązująca rezerwacja, ulegająca po jakimś czasie anulowaniu.
X-kom w regulaminie ma:

Jeśli robisz zakupy prywatne i zawierasz umowę na odległość – to znaczy, kupujesz produkty w naszym sklepie poza salonem – możesz odstąpić od umowy zawartej na odległość i zwrócić swoje zakupy. Zasady, które opisujemy w tym rozdziale, dotyczą Cię tylko w takim przypadku.

Nie wiem czy powyższe zdanie pozwala na interpelację: zamówienie przez internet to już umowa na odległość.

W każdym razie...

Zamówiłem cos u nich. Towar oczekuje w salonie.
Napisałem do nich na chacie żeby mieć pewność.

Napisałem, że zamówiłem towar i wybrałem odbiór osobisty i płatność w salonie.
Napisałem, że w tych urządzeniach wg mojej wiedzy zdarzają się piszczące cewki i że gdyby tak było to wolałbym nie korzystać z naprawy gwarancyjnej tylko zwrócić produkt.
Zapytałem czy przysługuje mi prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość.

W odpowiedzi konsultant na chacie napisał:
"Tak, możesz dokonać zwrotu/wymianydo 15 dni w takiej sytuacji "

Zrobiłem screenshot z tej rozmowy.
860lacov jest off-line  
26-04-2022, 13:50  
Pejotwroc
Stały bywalec
 
Posty: 1.185
Domyślnie RE: Kiedy umowę uważa się za zawartą na odległość w przypadku zamówień przez internet

No i konsultant x kom napisał że jak u nich kupujesz to masz prawo zwrotu. Prawdopodobnie u nich nie ma możliwości rezerwacji zamówienia wróć ich odpowiedź jest taka że zawsze masz prawo zwrotu. W euro AGD możesz kupić przez internet (masz możliwość zwrotu towaru) lub zamówić i zarezerwować jakiś towar przez internet z odbiorem w danym sklepie (bez możliwości zwrotu) co jest wyjaśnione w regulaminie sklepu. Ja tu nie widzę żadnych niejasności.
Zamówienie nie jest równoznaczne z zakupem.
Pejotwroc jest on-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy umowa najmu okazjonalnego jest ważna ( uważana za nie zawartą ) (odpowiedzi: 0) Dzień dobry, Chciałbym się dowiedzieć czy moja umowa wynajmu okazjonalnego jest ważna czy też nie ( zgłoszona do urzędu skarbowego ). Jestem...
§ Zerwanie umowy z serwisem randkowym zawartą tylko przez internet (odpowiedzi: 1) witajcie drodzy uzytkownicy. Ostatnio zarejestrowałem się w serwisie randkowym w niemczech. Okazało się ze przychodzą duże kwoty do...
§ Jak rozwiązać umowę, zawartą ustnie przez telef.dot. usług internetowych ? (odpowiedzi: 0) Czy i ewentualnie jak mogę odstąpić lub rozwiązać umowę ustną zawartą pomiędzy firmą Firmy.net, a mną, prowadzącym regulowaną działalność gospodarczą...
§ Nieścisłości między umową zawartą przez telefon, a tą na papierze. (odpowiedzi: 9) Witam. Otrzymałem od mojego operatora TV kablowej przez telefon nową ofertę. Była ona dość atrakcyjna więc się zdecydowałem. Po wizycie kuriera ...
§ Prawo Zamówień Publicznych dzielenie zamówień na zakup materiałów by uniknąć PZP (odpowiedzi: 1) Witam Mam pytanie odnośnie interpretacji Prawa Zamówień Publicznych w kwestii zakupu materiałów promocyjnych. Budżet na dany rok przewiduje...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:46.