Umowa z operatorem TVK: co innego mówi przedstawiciel, a co innego BOK - Forum Prawne

 

Umowa z operatorem TVK: co innego mówi przedstawiciel, a co innego BOK

Witajcie, wczoraj wieczorem (tj. 30.12.2009) w mieszkaniu z przedstawicielem operatora telewizji kablowej przedłużaliśmy umowę na telewizję, Internet i telefon. Ów pan twierdził, że nie będzie żadnych problemów z tytułu rzekomego przekroczenia terminu na podpisanie następnej ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
31-12-2009, 21:41  
PrawyMaciej
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie Umowa z operatorem TVK: co innego mówi przedstawiciel, a co innego BOK

Witajcie,

wczoraj wieczorem (tj. 30.12.2009) w mieszkaniu z przedstawicielem operatora telewizji kablowej przedłużaliśmy umowę na telewizję, Internet i telefon. Ów pan twierdził, że nie będzie żadnych problemów z tytułu rzekomego przekroczenia terminu na podpisanie następnej umowy.

Dlaczego rzekomego moim zdaniem? Jeden z punktów poprzedniej umowy na Internet brzmi:

Cytat:
Opłaty za Abonament określone w §2 ust. 1 obowiązują Uczestników przez okres kolejnych 12 pełnych miesięcy kalendarzowych, począwszy od miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym został podpisany Aneks do Umowy Abonenckiej (...) Po upływie powyższego okresu, Abonent zobowiązany będzie do uiszczania opłat zgodnie z obowiązyjącym na ten dzień Cennikiem.
Aneks ten został podpisany 18.12.2008, wiec moim skromnym zdaniem promocja trwa do końca stycznia 2009. Jeśli nie mam racji proszę skorygujcie mnie.

Jak wspomniałem przedstawiciel wczoraj twierdził, że wszystko jest w porządku i żadne dodatkowe opłaty nie będą naliczane. Dziś zadzwonił z nowiną, że jednak za styczeń opłaty będą policzone wg standardowego cennika, a promocja ma obowiązywać od lutego.

Reasumując - proszę o potwierdzenie lub skorygowanie mojej interpretacji zapisu poprzedniej umowy. Dodam, że nagrałem całe wczorajsze spotkanie bez wiedzy i zgody przedstawiciela. Padają tam wyraźnie słowa zapewniające o braku konsekwencji finansowych. Rozumiem, że odtworzenie tego nagrania np. w BOKu bez zgody przedstawiciela jest niezgodne z obowiązującym prawem. Czy mam rację?

W poniedziałek udajemy się do BOKu operatora w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam serdecznie!
PrawyMaciej jest off-line  
01-01-2010, 21:15  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Umowa z operatorem TVK: co innego mówi przedstawiciel, a co innego BOK

Cytat:
Napisał/a PrawyMaciej Zobacz post
Aneks ten został podpisany 18.12.2008, wiec moim skromnym zdaniem promocja trwa do końca stycznia 2009.
według przytoczonego zapisu owe dwanaście miesięcy obejmowałoby okres 01.01.2009 do 31.12.2009

Co do stycznia 2010 to tu decydują zapisy obecnej promocji. Oczywiście, jeśli przedstawiciel przyrzekł Panu, że za styczeń 2010 opłata abonamentowa powinna być promocyjna, to taka winna być.
Cytat:
Dodam, że nagrałem całe wczorajsze spotkanie bez wiedzy i zgody przedstawiciela. Padają tam wyraźnie słowa zapewniające o braku konsekwencji finansowych. Rozumiem, że odtworzenie tego nagrania np. w BOKu bez zgody przedstawiciela jest niezgodne z obowiązującym prawem. Czy mam rację?
tak, powinien Pan był uprzedzić przedstawiciela, ze rozmowa była nagrywana, a tak, to zasadniczo postąpił Pan nielegalnie - naruszenie Art.23 kc. Choć można próbować się bronić przy ewentualnym wytoczeniu zarzutu o bezprawne nagrywanie tym, że przy istniejącej dość powszechnej praktyce oszukiwania klientów przez przedstawicieli handlowych działało się w obronie usprawiedliwionego interesu prywatnego (własnego), które to stanowić może okoliczność uzasadniającą wyłączenie bezprawności tego czynu (czyli nagrywania bez powiadomienia) - co też dzieje się w procesach. Mógłby się Pan więc posłużyć nagraniem, ale mogłoby się to wiązać z kłopotami. Ale może Pan powiedzieć, ze rozmowa była rejestrowana, może samo to by wystarczyło, po co od razu odtwarzać... Ale warto być ostrożnym w tym temacie.

Po za tym, może Pan zawsze przekonsultować temat (choćby telefonicznie) z najbliższym najbliższym Rzecznikiem Konsumentów - na pewno uzyska Pan bezpłatną, fachową pomoc.
_chris_ jest off-line  
01-01-2010, 21:39  
PrawyMaciej
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Umowa z operatorem TVK: co innego mówi przedstawiciel, a co innego BOK

Szalenie mi miło, że tak szybko uzyskałem pierwszą pomocną odpowiedź od Pana, _Chris_.

Cytat:
według przytoczonego zapisu owe dwanaście miesięcy obejmowałoby okres 01.01.2009 do 31.12.2009

Co do stycznia 2010 to tu decydują zapisy obecnej promocji. Oczywiście, jeśli przedstawiciel przyrzekł Panu, że za styczeń 2010 opłata abonamentowa powinna być promocyjna, to taka winna być.
Nie przyrzekał, niemniej jasno to potwierdził. Jutro przeanalizuję tekst nowej umowy, żeby wyjaśnić jak się rzecz ma z opłatami za styczeń.

Cytat:
tak, powinien Pan był uprzedzić przedstawiciela, ze rozmowa była nagrywana, a tak, to zasadniczo postąpił Pan nielegalnie - naruszenie Art.23 kc. (...) Ale może Pan powiedzieć, ze rozmowa była rejestrowana, może samo to by wystarczyło, po co od razu odtwarzać... Ale warto być ostrożnym w tym temacie.
Mam zamiar podczas rozmowy w BOK wspomnieć o samym fakcie istnienia nagrania. Chciałbym się upewnić: czy samo nagrywanie jest nielegalne? Moim zdaniem nie, dalsze wykorzystanie tego nagrania może być bezprawne. Niemniej moja wiedza w tym zakresie jest znikoma i jeśli się mylę proszę o skorygowanie.

Dziękuję za okazaną pomoc i życzę miłego wieczoru.
PrawyMaciej jest off-line  
01-01-2010, 22:55  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Umowa z operatorem TVK: co innego mówi przedstawiciel, a co innego BOK

tak, nielegalnej w kontekście rozpowszechnienia (odtworzenia osobie trzeciej) nagranej rozmowy, bo dopiero wtedy mogłoby dojść do faktycznego naruszenia dóbr osobistych osoby nagrywanej. Generalnie nagrywał Pan informację przeznaczoną dla Pana, więc tym samym nie wchodził Pan w posiadanie informacji przeznaczonej dla osoby trzeciej, a więc bez naruszania innych przepisów prawa. Ale duża doza ostrożności jest wskazana zawsze w tego typu sytuacjach nie do końca doprecyzowanych w prawie...
_chris_ jest off-line  
02-01-2010, 14:53  
PrawyMaciej
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Umowa z operatorem TVK: co innego mówi przedstawiciel, a co innego BOK

Czy mógłbym prosić o podanie podstawy prawnej mówiącej o tym, że słowa wypowiadane przez przedstawiciela są wiążące.

Pozdrawiam serdecznie
PrawyMaciej jest off-line  
02-01-2010, 15:02  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Umowa z operatorem TVK: co innego mówi przedstawiciel, a co innego BOK

- USTAWA z dnia 2 marca 2000 r. "o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny"

- USTAWA z dnia 27 lipca 2002 r. "o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego" - w szczególności Art.4.

http://forumprawne.org/prawa-konsume...onsumenta.html
_chris_ jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kupiłem co innego dostałem co innego. (odpowiedzi: 9) Witam Kupiłem na allegro przedmiot. Do aukcji było dołączone zdjęcie przedmiotu. Dla pewności zapytałem sprzedającego czy zdjęcie przedstawia...
§ Umowa zlecenie czy cos innego ? (odpowiedzi: 2) Witam Planujemy z kolegą sprzedaż gier komputerowych w formie elektronicznej jednak nie posiadamy działalności gospodarczej . Ze względu na wiek...
§ odwieszenie zawisów za co innego jesli ktoś odsiaduje wyrok za co innego (odpowiedzi: 14) Mam pytanie czy moga odwiesic zawiasy za co innego jesli osoba odsiaduje wyrok za co innego ??
§ sąd co innego a Urząd Skarbowy co innego (odpowiedzi: 4) nasza sprawa wygląda na trochę skomplikowaną i nie wiemy co robić. Zmarł dziadek mojego męża pozostawiając po sobie testament napisany w domu...
§ umowa zlecenie u innego pracodawcy (odpowiedzi: 6) Witam Mam szybkie pytanie. Pracuję na umowę o pracę w firmie A i chciałbym "dorobić sobie" wykonując małe zlecenia w firmie B. Czy wybierając...
§ Umowa zlecenie czy może coś innego (odpowiedzi: 2) Witam, znajoma poprosiła mnie o poradę ja natomiast za bardzo nie widzę wyjść z tej sytuacji więc proszę wypowiedzcie się w tej kwestii: Mama...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:28.