Brak możliwości odwołania się od decyzji komisj oceniającej wnioski POKL Dz. 6.2 - Forum Prawne

 

Brak możliwości odwołania się od decyzji komisj oceniającej wnioski POKL Dz. 6.2

Dzień dobry, Jestem byłą uczestniczka programu Samozatrudnienie Twoim drogowskazem realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Tomaszowie Lubelskim którego Instytucją Wdrażającą / Instytucją Pośredniczącą II stopnia jest Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie. W ramach konkursu zostały ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Prawo administracyjne


Odpowiedz
 
11-09-2010, 13:02  
Monika87
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Brak możliwości odwołania się od decyzji komisj oceniającej wnioski POKL Dz. 6.2

Dzień dobry,

Jestem byłą uczestniczka programu Samozatrudnienie Twoim drogowskazem realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Tomaszowie Lubelskim którego Instytucją Wdrażającą / Instytucją Pośredniczącą II stopnia jest Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie. W ramach konkursu zostały opracowane Szczegółowe Wytyczne Instytucji Wdrażającej które określają między innymi sposób oceny merytorycznej złożonych wniosków - poniżej cytat:

Cytat:
Oceny wniosków o udzielenie środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości dokonuje Komisja, o której mowa w punkcie 3.1.4. niniejszych Wytycznych.
Beneficjent (Projektodawca) ma obowiązek pisemnego poinformowania IW/IP2
o terminie i miejscu posiedzenia Komisji. IW/IP2 deleguje swojego przedstawiciela do prac Komisji, w celu zapewnienia obiektywnej i rzetelnej procedury oceny wniosku.
Przedstawiciel IW/IP2 występuje w roli obserwatora z prawem reagowania
i ewentualnej interwencji w przypadku stwierdzenia naruszenia procedur oceny wniosku.
Komisja dokonuje oceny wniosku w oparciu o karty oceny merytorycznej (Załącznik
nr 11 do niniejszych Wytycznych) i podejmuje decyzję o przyznaniu środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości, uzasadniając ją na piśmie. Protokół z posiedzenia Komisji zwierający informację o przyznaniu wsparcia finansowego wraz z uzasadnieniem decyzji o jego przyznaniu jest przesyłana na piśmie do IW/IP2, która zatwierdza (bądź nie zatwierdza) przyznanie wsparcia finansowego Beneficjentowi pomocy.
W uzasadnionych przypadkach, w szczególności gdy istnieje podejrzenie, że procedura oceny przeprowadzona była w oparciu o kryteria pozamerytoryczne, IW/IP2 może nie zatwierdzić przyznania wsparcia finansowego.
Po otrzymaniu informacji o wynikach oceny i możliwości przyznania dofinansowania uczestnik projektu zobowiązany jest do zarejestrowania działalności gospodarczej, najpóźniej do dnia podpisania Umowy na otrzymanie wsparcia finansowego.
Po zatwierdzeniu przez IW/IP2 decyzji o przyznaniu środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości, Beneficjent (Projektodawca) podpisuje z Beneficjentem pomocy Umowę na otrzymanie wsparcia finansowego, która określa w szczególności wartość
i warunki wypłaty środków oraz stanowi podstawę wypłacenia środków. Beneficjent (Projektodawca) wypłaca Beneficjentowi pomocy środki finansowe na rozwój przedsiębiorczości w przyznanej wysokości, z puli środków zarezerwowanych na ten cel w projekcie.
Powyższy dokument nie zawiera żadnych dodatkowych informacji o możliwości odwołania od decyzji komisji oceniającej wnioski (ale też nie mówi wprost, że taka opcja nie istnieje). Czy zatem może być to równoznaczne z brakiem możliwości odwołania się od decyzji? Zarówno PUP jaki WUP twierdzą - tutaj cytat odpowiedzi na poje dotychczasowe pisma:

Cytat:
Nie ma możliwości zmiany decyzji Komisji Oceny Wniosków, powołanej przez Beneficjenta o nie przyznaniu Pani środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości, z uwagi na fakt, iż zapisy Szczegółowych Wytycznych nie przewidują procedury odwoławczej od decyzji ww. Komisji
Nie mam wykształcenia prawniczego, ale na taki "prosty rozum" wydaje mi się, że od każdej decyzji powinna przysługiwać możliwość odwołania się. Dlatego byłabym bardzo wdzięczna za podanie jakiś ewentualnych podstaw prawnych do dalszej "walki" z urzędnikami w PUP / WUP. Nie poddam się tylko dlatego, że mój pomysł na biznes dotyczył tzw. nowych technologii i prawdopodobnie z powodu niewiedzy / niechęci został słabo oceniony.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Monika N.


PS. Jeszcze taka "ciekawostka" - Regulamin naboru i zasady dotyczące przyznawania środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości mówi:

Cytat:
2 Etap – Ocena formularzy rekrutacyjnych pod względem spełniania wymogów formalnych.
2.1 Ocena formularzy rekrutacyjnych pod względem formalnym dokonywana będzie przez wyznaczonego członka Komisji Rekrutacyjnej na podstawie karty oceny formalnej formularza rekrutacyjnego.
2.2 Karta oceny formalnej formularza rekrutacyjnego będzie weryfikować złożone dokumenty pod kątem: - zgodności z obowiązującym formularzem, czytelności, złożenia podpisów, potwierdzenia za zgodność z oryginałem złożonych kopii, kompletności złożonych załączników.
2.3 Nie spełnianie któregokolwiek z weryfikowanych elementów będzie skutkować odrzuceniem formularza rekrutacyjnego.
2.4 Formularze rekrutacyjne spełniające wymogi formalne przekazane zostaną do dalszego etapu rekrutacji, natomiast osoby, których formularze rekrutacyjne nie spełniają wymogów formalnych zostaną powiadomione o odrzuceniu ich zgłoszenia.
Otóż tak się złożyło, że połowa wniosków nie przeszła oceny formalnej (błędy, ręczne wypełnienie wniosku a nawet złe formularze). Według regulaminu takie wnioski powinny zostać odrzucone, jednak wyglądało to trochę inaczej. Otóż zostały skierowane do poprawy oraz zorganizowana została druga tura naboru. Mój wniosek nie zawierał żadnych błędów formalnych (przeszedł w pierwszej turze).
Monika87 jest off-line  
11-09-2010, 13:33  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie RE: Brak możliwości odwołania się od decyzji komisj oceniającej wnioski POKL Dz. 6.2

To nie prawo administracyjne, a dający kasę może dowolnie kształtować jej przyznawanie. Skoro stwierdził, że nie ma odwołania - to nie ma.
Dariusz! jest off-line  
11-09-2010, 13:55  
Monika87
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Brak możliwości odwołania się od decyzji komisj oceniającej wnioski POKL Dz. 6.2

Cytat:
Napisał/a Dariusz! Zobacz post
Skoro stwierdził, że nie ma odwołania - to nie ma.
Owszem, problem jednak w tym, że w "Szczegółowych Wytycznych" wcale nie wykluczyli możliwości dowołania. Piszą o tym dopiero w dalszej korespondencji listowej.


PS. Skoro to nie prawo administracyjne, to jakie? Sugerowałam się opisem działu "pomoc prawna z zakresu prawa publicznego" - dla mnie zarówno Powiatowy Urząd Pracy jak i Wojewódzki Urząd pracy to publiczne instytucje. Przyznawana dotacja również wydaje się publiczna.
Monika87 jest off-line  
14-09-2010, 16:21  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie RE: Brak możliwości odwołania się od decyzji komisj oceniającej wnioski POKL Dz. 6.2

... jednak dotacja przyznawana jest w drodze umowy cywilnej, a nie decyzji administracyjnej. Procedura odwoławcza nie ma sensu, bo umowy zawiera się na zasadzie swobody umów - więc nie da się zmusić urzędu do zawarcia takowej.
Dariusz! jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ brak możliwości wniesienia odwołania na uniwersytecie (odpowiedzi: 5) Właśnie skończyłem studia licencjackie i chciałem studiować dalej ten sam kierunek na II stopniu oraz rozpocząć równocześnie drugi kierunek. Komisja...
§ Oddalenie powództwa i brak możliwości odwołania (odpowiedzi: 27) Witam, mam pytanie w związku ze sprawą w Sądzie Cywilnym: Proszę o informację czy to normalna praktyka. 1. W sprawie z mojego powództwa Sąd...
§ brak możliwości odwołania? (odpowiedzi: 1) Witam! Złożyłem w PUP wniosek o sfinansowanie kosztów studiów podyplomowych. Kilka dni temu otrzymałem odpowiedź odmowną; wszystko było by dobrze...
§ nieprzyjęty mandat mzk = brak możliwości odwołania (odpowiedzi: 3) Podczas kontroli zostałem posądzony o przyjęcie biletu od wysiadającej osoby. Podstawą do wystawienia mandatu według kontrolera był fakt, że...
§ Możliwość odwołania mandatu za brak biletu MPK (odpowiedzi: 1) Witam. Wczoraj miałam jechać z moją siostrą tramwajem. Spieszyło nam się, a do automatu z biletami na przystanku była kolejka. Nasz tramwaj akurat...
§ Możliwość odwołania od decyzji krus / prawa do jednorazowego odszkodowania (odpowiedzi: 5) Mój tata przy pracy wykonywanej w gosp. rolnym u swojej siostry uległ wypadkowi. Siostra poprosiła go o pomoc w naprawie dachu stodoły. Podczas...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:23.