pytanie odnosnie lokalu - Forum Prawne

 

pytanie odnosnie lokalu

dzien dobry, czy ktos z Panstwa orientuje sie czy istnieja organizacje, ktore po smierci głownego i jedynego najemcy mieszkania - komunalnego, niewłasnosciowego zajmuja sie usuwaniem sprzetów mebli z mieszkania , byc moze dla instutucji osób ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Prawo administracyjne


Odpowiedz
 
05-08-2011, 14:03  
saphire_
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie pytanie odnosnie lokalu

dzien dobry,
czy ktos z Panstwa orientuje sie czy istnieja organizacje, ktore po smierci głownego i jedynego najemcy mieszkania - komunalnego, niewłasnosciowego
zajmuja sie usuwaniem sprzetów mebli z mieszkania , byc moze dla instutucji osób bezdomnych , sprzety sa w dobrym stanie agd rtv
tak aby odciazyc najblizsza w złym stanie zdrowotnym rodzine najemcy
i aby mieszkanie mogło zostac oddane do zgm

czy przed smiercia trzeba udac sie do prawnika i sporzadzic jakies pismo ?

dziekuje za odpowiedz
saphire_ jest off-line  
06-08-2011, 15:40  
saphire_
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: pytanie odnosnie lokalu

nikt ?


sprzety są nowe, niedawno spłacone raty na tv , i komp
mozna obejrzec przed spisaniem umowy - jezeli taka istnieje..
w zamian za pomoc ich usuniecia z lokalu przechodza na własnosc danej osoby instytucji..

moze ktos posiada informacje gdzie mozna zapytac

dziekuje
saphire_ jest off-line  
07-08-2011, 15:41  
Verto
Przyjaciel forum
 
Posty: 814
Domyślnie RE: pytanie odnosnie lokalu

saphire sprzęty te stają się własnością spadkobiercy zmarłego i niemożliwe jest swobodne dysponowanie nimi przez osoby trzecie czy organizacje.
Verto jest off-line  
07-08-2011, 17:22  
Jutrzyn
Stały bywalec
 
Posty: 894
Domyślnie RE: pytanie odnosnie lokalu

Owszem, ale wydaje mi się, że wynajmujący może oddać te sprzęty na przechowanie do depozytu sądowego. Spadkobierca ma wobec niego roszczenie o wydanie rzeczy, więc wynajmujący jest jego dłużnikiem (jest obowiązany coś świadczyć - w tym przypadku wydać te ruchomości). Zatem powinny stosować się następujące artykuły kodeksu cywilnego (wyróżnienia ode mnie):

Przepis prawny:
Art. 467. Poza wypadkami przewidzianymi w innych przepisach dłużnik może złożyć przedmiot świadczenia do depozytu sądowego:
1) jeżeli wskutek okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności, nie wie, kto jest wierzycielem, albo nie zna miejsca zamieszkania lub siedziby wierzyciela;
2) jeżeli wierzyciel nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych ani przedstawiciela uprawnionego do przyjęcia świadczenia;
3) jeżeli powstał spór, kto jest wierzycielem;
4) jeżeli z powodu innych okoliczności dotyczących osoby wierzyciela świadczenie nie może być spełnione.

Art. 468. § 1. O złożeniu przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego dłużnik powinien niezwłocznie zawiadomić wierzyciela, chyba że zawiadomienie napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. Zawiadomienie powinno nastąpić na piśmie.
§ 2. W razie niewykonania powyższego obowiązku dłużnik jest odpowiedzialny za wynikłą stąd szkodę.

Art. 469. § 1. Dopóki wierzyciel nie zażądał wydania przedmiotu świadczenia z depozytu sądowego, dłużnik może przedmiot złożony odebrać.
§ 2. Jeżeli dłużnik odbierze przedmiot świadczenia z depozytu sądowego, złożenie do depozytu uważa się za niebyłe.

Art. 470. Ważne złożenie do depozytu sądowego ma takie same skutki jak spełnienie świadczenia i zobowiązuje wierzyciela do zwrotu dłużnikowi kosztów złożenia.

Nie jestem tego jednak pewny, więc dobrze by było, gdyby ktoś to potwierdził, lub temu zaprzeczył. :)
Jutrzyn jest off-line  
07-08-2011, 17:58  
Verto
Przyjaciel forum
 
Posty: 814
Domyślnie RE: pytanie odnosnie lokalu

Złożenie do depozytu wymaga wszczęcia procedury przed sądem i wniesienia opłaty (100 zł). Nie wiem czy warto sie w cos takiego bawić.
Verto jest off-line  
10-08-2011, 11:12  
saphire_
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: pytanie odnosnie lokalu

dzien dobry, dziekuje za odpowiedzi

Verto- "sprzęty te stają się własnością spadkobiercy zmarłego i niemożliwe jest swobodne dysponowanie nimi przez osoby trzecie czy organizacje"


w sytuacji przepisania sprzetow na organizacje to juz nie bedzie chyba swobodnym ich dysponowaniem

czy ja jako własciciel tych sprzetów i najemca tego mieszkania moge ze swoim sprzetem zrobic co chce czy istnieje odgorne prawo ze nie moge i przechodza one w posiadanie najblizszej rodziny ?

moge je jakims pismem prawnym komus przepisac, sporzadzic taka umowe ?
czy istnieja takie miejsca instytucje do ktorych mozna sie zgłosic w tej sprawie ?
saphire_ jest off-line  
10-08-2011, 17:15  
Verto
Przyjaciel forum
 
Posty: 814
Domyślnie RE: pytanie odnosnie lokalu

Nie ma takiego odgórnego prawa, można wyzbywać się składników majątku, np. w drodze darowizny osobom czy organizacjom. Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Innymi słowy wystarczy spisać na kawałku papieru umowę darowizny z zainteresowanym podmiotem a następnie wydać im rzeczy będące przedmiotem umowy. Myślę, że każdy dom dziecka czy tego typu instytucja przyjmie tego rodzaju sprzęty jeżeli zostaną im darowane i może nawet zapłacą podatek od darowizny. Nie zmienia to jednak faktu, że rodzina bedzie mogła domagać się od obdarowanej organizacji tzw. zachowku w sytuacji gdy darczyńca umrze przed upływem 10 lat od dokonania darowizny.
Verto jest off-line  
11-08-2011, 12:55  
saphire_
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: pytanie odnosnie lokalu

dziękuję za odpowiedź
jednym słowem nie powinno budzić zdziwienia podczas kontaktu z ww instytucjami złożona propozycja podarowania wyposażenia mieszkania w zamian za jego usuniecie z lokalu ?
nalezy udać sie do prawnika w celu spisania takiej darowizny i wszystko odbedzie sie zgodnie z prawem ?
i obie strony bedą zobowiązane do jej wypełnienia i spokojnie będzie można mysleć ze sprawa ta jest /bedzie zrealizowana
saphire_ jest off-line  
11-08-2011, 14:18  
Verto
Przyjaciel forum
 
Posty: 814
Domyślnie RE: pytanie odnosnie lokalu

Co najwyżej będzie trzeba wykazać, że jest się właścicielem tych sprzętów, ale skoro były brane na raty to jest dokumentacja. Zdziwienie na pewno będzie, bo nikt nie wyzbywa się majątku ot tak sobie
Verto jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pytanie odnosnie PZU (odpowiedzi: 1) Witam, 12.08.2015r miałem wypadek w pracy, skutkiem którego straciłem kciuk prawej dłoni u podstawy paliczka dolnego oraz doznałem ran śródręcza....
§ Pytanie odnosnie VIN! (odpowiedzi: 1) Witam, mam problem - zakupiłem auto z włoch (od handlarza, mam umowę z Włochem) i niestety przez niedopatrzenie - moja głupota, jest pomylony nr VIN....
§ pytanie odnosnie kodeksu p.c. (odpowiedzi: 1) Czy moge prosic o pomoc w rozszyfrowaniu pisma z sadu?... wprzedmiocie wniosku pozwanej o udzielenie zabezpieczenia zarzadza; zwrocic wniosek...
§ Pytanie odnosnie ubezpieczenia OC (odpowiedzi: 1) witam Jakieś półtora roku temu kupiłem auto, przez moja nieuwagę / niewiedze nie wymówiłem umowy w PZU w ciągu 30 dni i przyszło mi pisemko abym...
§ pytanie odnosnie OC (odpowiedzi: 2) Witam, Sprawa wyglada tak. Kupilem auto od kogos z rodziny. Rok temu auto mialo wypadek (OC bylo wazne), jest do kasacji, jednak zostalo...
§ pytanie odnosnie umowy najmu lokalu mieszkanl (odpowiedzi: 1) co oznacza zawarta w umowie klauzula ze koszty zawarcia umowy ponosi najemca. jakie koszty ? dziekuje i pozdrawiam


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:48.