Zmiana współwłaściciela mieszkania. - Forum Prawne

 

Zmiana współwłaściciela mieszkania.

Witam, Otóż mam taka sprawę - mieszkanie jest wykupione ze spółdzielni, ale nie ma aktu notarialnego - właścielami sa matka i ojciec. Zaistniala bezwłoczna potrzeba usunięcia matki jako współwłaścicielki mieszkania, a na to miejsce zapisania ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Prawo administracyjne


Odpowiedz
 
14-08-2011, 22:56  
czerwonka
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Zmiana współwłaściciela mieszkania.

Witam,
Otóż mam taka sprawę - mieszkanie jest wykupione ze spółdzielni, ale nie ma aktu notarialnego - właścielami sa matka i ojciec.
Zaistniala bezwłoczna potrzeba usunięcia matki jako współwłaścicielki mieszkania, a na to miejsce zapisania corki.
Moje pytania:
Czy wystarczy iśc do spółdzielni wraz z osobami zainteresowanymi i to zmienic ( matka + corka), a wtedy ewentualny komornik nie będzie miał dostępu do mieszkania zadłużonej matki, bowiem nie bedzie ona wlascicielką, jedynie zameldowaną osobą.
Czy wymagany jest akt notarialny i co on zmienia?
Czy skoro mieszkanie jest wykupione ze spółdzielni za jakieś grosze - to spółdzielnia wciąż jest 'jakby' współwlaścicielem czy nie - moje pytanie wynika z tego, ze słyszałam, że żeby owe mieszkanie sprzedać potrzebny jest akt notarialny, więc tak jakby nie należy w pelni do ojca i matki ?
czerwonka jest off-line  
15-08-2011, 19:20  
iurisperitus85
Stały bywalec
 
iurisperitus85 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.035
Domyślnie RE: Zmiana współwłaściciela mieszkania.

1. Czynność prawna dotycząca nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego.
2. Skoro matka i ojciec nie dokonali takiej czynności, to śmiem wątpić że mieszkanie jest ich własnością - spółdzielnie wiedzą dobrze że wymaga to formy aktu notarialnego.
3. Nawet gdyby było tak, że rodzice są jednak właścicielami tego mieszkania, to sprzedaż udziału należącego do matki nie spowoduje uniknięcia egzekucji z tego mieszkania. Wierzyciel będzie mógł dochodzić uznania czynności za bezskuteczną względem niego a więc w konsekwencji mimo, że matka nie będzie formalnie właścicielem, to będzie można z tego mieszkania prowadzić egzekucję. Poza tym jeśli sprzedaż nastąpi córce, to istnieje domniemanie, że dłużnik (czyli matka) działała ze świadomością pokrzywdzenia wierzyciela. W takim przypadku wierzyciel złoży powództwo, a matka będzie musiała udowodnić, że nie działała ze świadomością pokrzywdzenia go. Śmiem wątpić czy jej się to uda.
iurisperitus85 jest off-line  
15-08-2011, 22:01  
czerwonka
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zmiana współwłaściciela mieszkania.

Dziękuję za odpowiedź chociaż w drugim punkcie brak partykuły ‘nie’ ale proadziłam sobie 

Bo w tym momencie nie ma aktu notarialnego – jest jedynie jakaś tam adnotacja czy cos w spółdzielni mieszkaniowej. Czyli jeśli to zamienię z matki na corke to tak naprawdę nic to nie zmieni. No ale gdyby by l akt notarialny, że mieszkanie jest córki, a matka mieszka dzięki uprzejmości córki i tyle, to wtedy komornik/indykator może co zrobić? Bo nie za bardzo rozumiem slowo: egzekucja. Egzekucja długu, ale czy jest to jednoznaczne z zabraniem mieszkania? Chyba nie. Jak, jeśli byloby moje a nie matki. Czyli jaką egzekucję? Rzeczy z niego ? Matki z niego? Nie za bardzo rozumiem.

I w ogole co to oznacza pod względem prawnym, że we wspódzielni widnieje matka i ociec i gdyby widział tylko ojciec czy tam ojciec i córka. W sensie jak wygląda to prawnie, kto jest zarejestrowany/zapisany/widnieje jako właściciel i jakie sa w związku z tum konsekwencje ? Bo skoro mieszkania bez aktu nie mogę sprzedać to znaczy że niby jest nasze – ale jednocześnie nie jest ?

Chodzi mi o to co to robi i jakie ma znaczenie i co w związku z tym zrobic może ta osoba i ew. bank wobec niej jeśli widnieje ona w spółdzielni albo jesli przestanie widnieć, bo po prostu nie bardzo rozumiem co w związku z tym ?
czerwonka jest off-line  
15-08-2011, 22:02  
czerwonka
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zmiana współwłaściciela mieszkania.

Literoweczki się wdarły.
czerwonka jest off-line  
16-08-2011, 20:01  
iurisperitus85
Stały bywalec
 
iurisperitus85 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.035
Domyślnie RE: Zmiana współwłaściciela mieszkania.

1. W drugim punkcie niczego nie brakuje.
2. Słowo "egzekucja" oznacza przymusowe wykonanie świadczenia stwierdzonego tytułem wykonawczym. W tym przypadku pewnie chodzi o świadczenie pieniężne - więc przymusowe wyegzekwowane kwoty pieniędzy.
3. Jednym ze sposobów egzekucji świadczeń pieniężnych jest egzekucja z nieruchomości (tak jak w tym przypadku). Może jest to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Stosuje się wtedy przepisy o egzekucji z nieruchomości.
4. Egzekucja z nieruchomości odbywa się przez jej sprzedaż w drodze licytacji. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznacza się na zaspokojenie wierzyciela egzekwującego (i innych uczestników planu podziału, o czym nie będę się rozpisywał).
5. O uprawnieniu wierzyciela - skardze pauliańskiej - wystarczy wpisać w Google i się Pani dowie o co chodzi (przynajmniej z grubsza rzecz ujmując).
iurisperitus85 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zmiana współwłaściciela (odpowiedzi: 6) Witam, może nie wybrałem odpowiedniego działu do tego pytania, ale bliski jest tematu. Jestem właścicielem auta, mam współwłaściciela (wiadomo...
§ Zmiana współwłaściciela auta na właściciela (odpowiedzi: 4) Witam. Kupiłem kiedyś samochód i zarejestrowałem na ojca jako właściciela i siebie jako współwłaściciela, aby mieć tańsze OC rzecz jasna. Teraz...
§ Zmiana współwłaściciela pojazdu (odpowiedzi: 3) Cześć, mam prośbę związaną ze współwłasnością samochodu, gdyby ktoś mi wyjaśnił jak po kolei wszystko załatwić byłbym wdzięczny. Samochód ma...
§ Zmiana współwłaściciela pojazdu (odpowiedzi: 15) Witam serdecznie. Jako żółtodziób w sprawach prawnych, zwracam się do Was z prośbą wskazanie mi właściwej drogi postępowania w następującej sytuacji:...
§ Zmiana współwłaściciela samochodu (odpowiedzi: 1) Witam, mam prośbę o pomoc jak prawnie rozwiązać następującą sprawę: ja i moj tata jesteśmy współwłaścicielami samochodu i za zgodą taty chciałabym...
§ Zmiana współwłaściciela samochodu. (odpowiedzi: 1) Właścicielem auta jest mój dziadek. (posiada maksymalne zniżki OC i AC) Współwłaścicielem jest moja ciocia - córka dziadka. Przebywa ona jednak...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:14.